Professional Documents
Culture Documents
Limited Liability (liability limited to investment in the company, personal assets cannot be
touched)
Unlimited liability
All shareholders are stakeholders in the company but not all stakeholders are shareholders in
the company.
What is the major goal of the business firm? MAXIMIZE shareholder wealth/ maximizing the
share price
Sales maximization
Profit maximization (timing of cash flow is important), higher profit might be achieved but
undertaking higher risk, risk component is a factor to be considered
Survival
A Sabiha
year 1 2 3 4 5
cashflow 20,000 30,000 10,000 30,000 10,000
$100,00
B Hridoy
year 1 2 3 4 5
cashflow 50,000 10,000 30,000 5,000 5,000
$100,000
C Rownak
year 1 2 3 4 5
cashflow 20,000 20,000 20,000 20,000 20,000
$100,000
Accruals basis
Sales $100,000
Less: cost (80,000)
Cash basis
Sales 0
Less: cost (80,000)
Ch-2
External sources of Finance:
Financial Institutions
Intermediaries between lender and borrower, net supplier of funds (business, government), net
demanders of funds (business, individuals and government)
Commercial Banks:
Investment Banks: assist/advise on investments, IPO (INITIAL PUBLIC OFFERING), MERGERS
(cement their position and secure industry future)
Primary Market- issuance of NEW shares, IPO, ROBI, LARGETST IPO approval from BSEC, Tk
523.7 crores, Face value Tk 10, 52.37 crore shares issued. Employees – 13.6 crores shares. IDLC.
Walton.
Money market- short term securities are traded. T-Bills (issued by govt. at the risk free rate),
commercial paper (issued by corporations), NCD, Negotiable certificate of deposit ( issued by
the banks)
Capital Market- Bonds (long term debt instrument from diverse group of investors), Common
stock (VOTING RIGHTS), Preferred stock ( GET PREFERENCE OVER PAYMENT OVER COMMON
STOCK)
Private Placement- Sale of a new security directly to a specific investor/ group of investors
Goldman Sach reached out to Warren Buffet to buy their 5% stakes
Broker- intermediary between buyer & seller, fees, responsible for buyers and sellers to meet,
CENTRALIZED TRADING FLOORS
Dealer- market maker, executes order on behalf of the seller, OTC (OVER THE COUNTER),
Commission, NASDAQ. BID-ASK SPREAD
Euro bond market- bonds issued by the govt/corporation denominated in US currency available
to foreign buyers outside USA
Foreign bond market- ISSUED BY FOREIGN CORPORATION/GOVERNEMNT
Debt. Co No Debt. Co
EBIT 200,00 200,00
Less: interest expense (30,000) -
EBT 170,000 200,000
Less: Tax@40% (68,000) (80,000)
Net Income 102,000 120,000
ST2-1
St2-1
a. Capital gain= 180,000-150,000= $30,000
b. Taxable Income= 280,000+30,000= $310,000
c. Total Tax= 22,250+ (310,000-100,000)*39%= $104,150
d. Marginal tax rate= 39%, Average tax rate=(104,150/310,000)*100= 33.59%
P2-4
a. Tax on Interest Income= 15,000*40%= $6,000
Tax on Dividend Income= 7,500*40%= $3,000
(25,000*30%= $7,500)
b. Net Income = Gross Profit – operating expense= 520,000-235,000= $285,000
Tax on net income = 285,000*40%= $114,000
Earnings Available to common stockholders= (285,000-114,000)+ (15,000-6,000)+
(25,000-3,000)= $202,000
c. 25,000*40%= $10,000
Chapter 3
Ratio Analysis- Analyze business performance through calculation of different ratios/ TOOL to
compare business or compare against industry standards
WHY?
Financial analyst
Current and prospective Shareholders/Investors
Managers
Competitors
Government
Suppliers
Liquidity
How quickly company can convert assets to cash but at its true value
Whether company will be able to meet its obligation as and when they fall due.
Current Ratio= Current Assets/ Current Liabilities= 1,223/620= 1.97 (for every 1 current
liability, 1.97 times current assets available to meet obligation/repay debt)
Benchmark= 2:1
Benchmark =1:1
Activity Ratios:
Total assets turnover= sales/ total assets (helps investors understand how efficiently assets are
being utilized to generate sales) = 3074/ 3597= 0.85 (For every $1 of asset, the company
generates 85 cents in sales)
A company has a very large asset base. It is expected that they would slowly turnover their
assets through sales
TAT Low- Sluggish sales, non-current assets not fully utilized, obsolete inventory
Debt Ratio >1 (L>A), Extremely leveraged, might be extremely risky to invest in, solvency of a
firm (Indicator), further loans might be difficult
Times Interest Earned ratio= EBIT/ interest expense=418/93= 4.5 times (operate at a high safety
margin)
Profitability ratios:
Gross profit margin= gross profit/ sales *100= Sales- COGS/sales *100 = 986/3074 *100= 32%
Operating profit margin= operating profit/sales *100= 418/ 3074 *100= 14%
Net profit margin= Earnings available to common stockholders/ sales *100= 221/30174 *100=
7.2%
Earnings Per share= earnings available to common stockholders/ No. of common stock
outstanding= 221,000/ 76,262= $2.89 (indicator of company performance)
P/E ratio is very high= investors expect high growth in the future, share prices are overpriced or
stock is overvalued
Du Pont analysis:
ROA(DELL)= 4.3
ROA(DELL)= NPM X TAT= 2.7 X 1.6= 4.3
ROE= (Earnings available to common stockholders/ Total assets) X (Total Assets/ Total common
equity)
ROE(KROGER)= 1.4
ROE (WHOLE FOODS)= 14.5
Chapter 4
Operating cash flow- day to day operations, directly sales and purchase
Baker Corporation
Cashflow statement
As at 20xx
Details $ $
Depreciation 100
Dividend= $80
117.5= dividends+ 60
NOPAT= net operating profit after taxes= EBIT X (1-TAX)= 370 (1-0.4)= $222
Ch-5
A
year 1 2 3 4 5
cashflow 20,000 30,000 10,000 30,000 10,000
$100,000
B
year 1 2 3 4 5
cashflow 50,000 10,000 30,000 5,000 5,000
$100,000
C
year 1 2 3 4 5
cashflow 20,000 20,000 20,000 20,000 20,000
$100,000
Future value-future expected value of current cash flow (compound the cash flows)
*If you invest $10,000 today, you will receive $15,000 in 5 years time. Should you go for the
investment at 10 % interest rate.
Year Cashflow
0 -10,000
1 3,000
2 2,000
3 7,000
4 1,000
5 2,000
Interest rate!
*You invested $20,000 for 4 years earning an interest of 5 %. How much will you have in your
account after 4 years?
FV= PV (1+R)^N
FV= 20,000(1.05)^4
FV= $24,310
FV=$5,750
OR
FV= 5,750
FV= $6,153
PV= FV/(1+R)^N
PV= 700/(1.08)^1
E5-4
PV=FV/(1+R)^N
PV= $136,402
PV= CF/R
I invest $5,000 today for 5 years at a rate of 10% compounded semi-annually. How much will
my investment be after 5 years?
FV= PV(1+R)^N
FV= 5000(1.05)^10
FV=$8,144.7
EAR= ACTUAL
PV=FV/(1+R)^N
CF= $1892.8
• Say you borrow $6,000 at 10 percent and agree to make equal annual end-of-year
payments over 4 years. To find the size of the payments, the lender determines the
amount of a 4-year annuity discounted at 10 percent that has a present value of $6,000.
LAON AMMORTIZATION SCHEDULE:
E5-6
RATE= 6%
CF=?
150000= CF X {1-(1/1.06^18)}
CF= $4853.48
P5-9
PV=$200
RATE= 14%
A. FV= PV (1+R)^N
FV= $228
P5-14
1 30,000
FV= PV (1+R)^N
FV=30000(1.15)^4
FV= $52,470.19
CF= $6,460.97
2 6,460.97
3 6,460.97
P5-17
18,000 (INVESTMENT)
30,000 (FV)
N=5 YEARS
RATE =10%
PV= FV/ (1+R)^N
PV= 30000 (1.1)^5
PV= $18,627
Chapter 6 Bonds
1. Inflation- persistent rise in the price level with subsequent fall in the value of money
2. Risk- credit risk, default risk
3. Liquidity preference- long maturity (usually high interest rate) as a compensation for
undertaking higher interest rate risk, inflation risk for extended period
Bonds can be repurchased- borrowers credit has improved, interest rates have declined; reissue
new bond at the lower interest rate/cost