You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

16 Selasa 3 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 4.0 HAIWAN

TAJUK: Kegigian Haiwan


STANDARD
4.1 Tabiat Pemakanan
KANDUNGAN
STANDARD 4.1.4 Membanding dan membezakan kegigian haiwan herbivor, karnivor, dan omnivor.
PEMBELAJARAN 4.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang tabiat pemakanan haiwan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Membanding dan membezakan kegigian haiwan herbivor, karnivor, dan omnivor.
KRITERIA
Murid berjaya mengelas haiwan mengikut tabiat pemakanan.
KEJAYAAN
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu mengenai kelas-kelas haiwan.(PAK21)
2. Murid memberikan contoh haiwan herbivor, karnivor dan omnivor. (KBAT)
3. Murid diterangkan tentang kegigian haiwan yang berbeza mengikut kelas haiwan.
4. Murid melakukan aktiviti santai sains halaman 69 secara individu.
AKTIVITI PDPC 5. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
6. Murid menghasilkan topeng gigi di tangan.
7. Murid mempamerkan topeng yang dihasilkan dan membuat perbandingan dalam
kumpulan. (PAK21)
8. Guru membuat kesimpulan topik hari ini.
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)
AKTIVITI PAK-21
Galery Walk (Lawatan ke galeri)
Memerhati Mengelas /
KEMAHIRAN
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens /
PROSES SAINS
Meramal Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan Membersihkan peralatan sains dengan
sains dengan betul cara yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul
MANIPULATIF dengan betul dan selamat dan cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 64-66, buku aktiviti halaman 42-43, alat dan bahan halaman 69.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Kelestarian alam sekitar Prihatin

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

12 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI 4 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

5 Selasa 1 SAINS

UNIT:
TEMA: INKUARI DALAM SAINS
2.0 PERATURAN BILIK SAINS

TAJUK: MEMATUHI PERATURAN BILIK SAINS


STANDARD
2.1 Peraturan Bilik Sains
KANDUNGAN
STANDARD
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan sekurangnya 3 peraturan bilik sains yang dipelajari dengan betul.
KRITERIA
Murid berjaya menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peraturan bilik sains dalam peta i-think.
KEJAYAAN
1. Murid disoal beberapa peraturan ketika pendidikan jasmani di padang dan muzik di bilik muzik.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran hari ini. (PAK21)
3. Murid melihat gambar dan menjawab persoalan yang dikemukakan dalam BT ms 11. (KBAT)
AKTIVITI PDPC 4. Murid ditunjukkan carta peraturan bilik sains.
5. Murid menyenaraikan peraturan bilik sains dalam bentuk Peta i-think. (PAK21)
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) i-Think Map - Peta Bulatan


Menggunakan
Memerhati / Mengelas / / Membuat inferens /
nombor
KPS Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
pembolehubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama

TP (PBS) 4 Penilaian / Pentaksiran Lembaran kerja

17 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI
5 murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK TAHUN 2
MINGGU 14 HARI Selasa
TARIKH MASA 1130 – 1230
KELAS 2 CERDAS JUMLAH MINIT 60
BIDANG NOMBOR DAN OPERASI
TAJUK 2.0 TAMBAH, TOLAK, DARAB DAN BAHAGI
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Darab dalam lingkungan 1000.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.1 Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat mendarab dalam lingkungan 1 fakta asas dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendarab dalam lingkungan fakta asas.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
(Buku Teks MS 87-88) objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: True or False
2. Murid diterangkan mengenai membina sifir darab 7 dengan membilang tujuh-tujuh
menggunakan bahan konkrit.
3. Murid diminta membuat kad sifir darab masing-masing secara kreatif.
4. Murid dibimbing membina sifir darab 8 dengan membilang lapan-lapan serta
kaitkannya dengan sifiri darab 4.
5. Aktiviti susulan selepas murid membuat bacaan dan kajian secara individu atau
berkumpulan.
6. Seorang murid akan duduk di kerusi yang disediakan dan menjadi 'pakar' atau
'watak'.
7. 'Pakar' atau 'Watak' ini akan menjawab semua soalan sifir darab yang dikemukakan
oleh murid lain.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Alir STRATEGI PAK21 Hot Seat TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Pendekatan Tematik Ekonomi, Keusahawanan dan Pengurusan Kewangan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -
Keusahawanan
Nilai Murni – Keusahawanan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;12 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang
tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

You might also like