Professional Documents
Culture Documents
Fin. Anal Rafael 2
Fin. Anal Rafael 2
Problem #1
Last year, Airways Inc. had sales of 75,000 units and production of 100,000 units. Other
information for the year included:
Direct labor $ 187,000
Variable manufacturing overhead 100,000
Direct materials 150,000
Variable selling expenses 100,000
Fixed administrative expenses 100,000
Fixed manufacturing overhead 200,000
25,000 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠
= ($5.37 x 25,000 units) + ($200,000 x 100,000 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠)
= $134,250 + $50,000
= $184,250
Formula:
𝑆𝐴𝐿𝐸𝑆
Total Cost of Good Sold= (Variable cost per unit sold x SALES)+ (FMO unit sold x ) + ( FAE)
𝑈𝑛𝑖𝑡 𝑃𝑟𝑜𝑑𝑢𝑐𝑒𝑑
75,000
= ($5.37 x 75,000) + ($200,000 x ) + ($100,000)
100,000
= ($402,750 + $150,000 + $100,000)
= $652,750
Formula:
Total Cost of Good Sold= (Variable cost per unit sold x SALES)+ (FMO) + ( FAE)
= ($5.37 x 75,000) + ($200,000) + ($100,000)
= ($402,750 + $200,000 + $100,000)
= $702,750
3. Prepare the income statement for both absorption and variable costing.
Required:
1. Compute the ending finished goods inventory under both absorption and variable
costing.
Formula:
Units in ending inventory = Current production level – Units sold
= 25,000 units – 20,000 units
= 5,000 units
Direct material cost = (Units ending inventory) x (Direct material cost per unit)
= 5,000 units x $12
= $60,000
Formula:
Direct manufacturing labor cost = (Units in ending inventory) x (Direct labor cost per unit)
= 5,000 units x $18
= $90,000
Formula:
𝑇𝑜𝑡𝑎𝑙 𝐹𝑖𝑥𝑒𝑑 𝑚𝑎𝑛𝑢𝑓𝑎𝑐𝑡𝑢𝑟𝑖𝑛𝑔 𝑐𝑜𝑠𝑡
Fixed manufacturing cost per unit =
𝐶𝑢𝑟𝑟𝑒𝑛𝑡 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑐𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑙𝑒𝑣𝑒𝑙
$180,000
=
25,000 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑠
= $7.20 per unit
Fixed manufacturing cost = (Unit in ending inventory) x (Fixed manuf. Cost per unit)
= 5,000 units x $7.20
=$36,000
Formula:
Ending finished goods inventory (UAC) = (DMC) + (DMLC)+(VMC)+(FMC)
=$60,000 + $90,000+$45,000+$36,000
=$231,000
Formula:
Ending finished goods inventory(UVC) = (DMC) + (DMLC)+(VMC)
=$60,000 + $90,000+$45,000
=$195,000
2. Compute the cost of goods sold under both absorption and variable costing.
Required
Cost of goods sold under Absorption Costing and Variable Costing
Cost of goods Sold under Absorption Costing
Particulars Amount ($)
Direct Material ($ 12 × 25000) = 300,000
Direct Manufacturing labor ($ 18 × 25,000) = 450,000
Variable Manufacturing cost ($ 9 × 25,000) = 225,000
Fixed Manufacturing Cost = 180,000
Cost of Production of 25,000 units =1,155,000
Less :- Closing Stock (1,155,000 ÷ 25000 × 5000) = (231,000)
Cost of Goods Sold = 924,000
Add:- Variable Marketing Cost ($ 6 × 20,000) = 120,000
Fixed Marketing Cost = 60,000
Cost of Sales = 110,4000
3. Prepare the income statement for both absorption and variable costing.