Professional Documents
Culture Documents
1) D
2) B
3) C
4) A
5) A
6) C
7) B
8) D
9) C
10) A
11) A
12) C Explanation: 12 × $2.50 = $30.00 compared to 12 × $2.70 = $32.40.
$32.40 − $30.00 = $2.40 increase. Or simply 12 × $0.20 = $2.40 increase.
13) C
14) B
15) B
16) C
17) C Explanation: Debt ratio = Liabilities 25 / (Liabilities 25 + Equity 75) = 25 / 100 = 25%.
Debt/equity ratio = Liabilities 25 / Equity 75 = 33.33%.
18) C
19) A
20) B
21) A
22) D
23) C Explanation: Earnings per share and cash dividends per share for 2019, as reported in
the 2020 annual report, would be restated as though the 3-for-2 stock split in 2020 had
occurred on January 1, 2019. Thus, both of the previously reported per share amounts
for 2019 would have been reduced by a factor of 3/2 (or 1.5) as follows: $1.95 / 1.5 =
$1.30, and $0.30 / 1.5 = $0.20.
24) D
25) B
Explanation:
WC = CA – CL
CA = $8,000 + $30,000 + $22,000 = $60,000. CL = $15,000 + $5,000 = $20,000.
WC = $60,000 - $20,000 = $40,000.
26) B
Explanation:
Current ratio = CA / CL
CA = $8,000 + $30,000 + $22,000 = $60,000. CL = $15,000 + $5,000 = $20,000.
Current ratio = $60,000 / $20,000 = 3.0.
1
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.
27) A
Explanation:
Acid-test ratio = (CA – Merchandise inventory) / CL
Numerator = Cash $8,000 + Accounts receivable $22,000 = $30,000.
CL = $15,000 + $5,000 = $20,000.
Acid-test ratio = $30,000 / $20,000 = 1.5.
28) B
Explanation: Cost of goods sold / Average inventories = $210,000 / $60,000 = 3.5 times.
29) D
Explanation:
Inventory at year-end / Average days' cost of goods sold = $70,000 / ($210,000 / 365
days) = $70,000 / 575.3 days = 121.7 days.
30) D
Explanation: Sales / Average accounts receivable = $300,000 / $15,000 = 20.0 times.
31) B
Explanation: Accounts receivable at year-end / Average days' sales = $18,000 /
($300,000 / 365 days) = $18,000 / 821.9 days = 21.9 days.
32) C
Explanation: Net income / Sales = $50,000 / $300,000 = 16.7%.
33) B
Explanation: Sales / Average total assets = $300,000 / $750,000 = 0.4.
34) A
Explanation: Margin × Turnover = 16.7% × 0.4 = 6.7%, or Net income / Average total
assets = $50,000 / $750,000 = 6.7%.
35) B
Explanation: Net income / Average total stockholders' equity = $50,000 / $500,000 =
10.0%.
36) B Explanation: Market price per share / Earnings per share = $70.00 / $5.00 = 14.0.
37) C Explanation: Dividends per share / Earnings per share = $1.40 / $5.00 = 28.0%.
38) B Explanation: Dividends per share / market price per share = $1.40 / $70.00 = 2.0%.
39) B
Explanation: Total liabilities / (Total liabilities + Total stockholders' equity) = Total
liabilities / Total assets = $120,000 / $200,000 = 60.0%.
40) D
Explanation: Total liabilities / Total stockholders' equity = $120,000 / ($200,000 −
$120,000) = $120,000 / $80,000 = 1.5 = 150.0%.
41) C
Explanation: Earnings before interest and taxes / Interest expense = $50,000 / $10,000 =
5.0 times.
2
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.
42) The following amounts were reported on the December 31, 2019, balance sheet:
Cash $ 9,000
Accounts receivable 33,000
Common stock 50,000
Wages payable 16,000
Retained earnings 125,000
Land 30,000
Accounts payable 19,000
Bonds payable 110,000
Merchandise inventory 28,000
Buildings and equipment, net of accumulated depreciation 220,000
Required:
Answer:
Cash $ 9,000
Accounts receivable 33,000
Merchandise inventory 28,000
Total current assets $ 70,000
Accounts payable $ 19,000
Wages payable 16,000
Total current liabilities $ 35,000
3
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.
43) The following information was available for the year ended December 31, 2019:
Required:
(a.) Calculate the inventory turnover for 2019.
(b.) Calculate the number of days' sales in inventory for 2019, using year-end inventories.
(c.) Calculate the accounts receivable turnover for 2019.
(d.) Calculate the number of days' sales in accounts receivable for 2019, using year-end accounts
receivable.
Answer:
(a.)
Inventory turnover = Cost of goods sold / average inventories
= $350,400 / $116,800 = 3.0 times.
(b.)
Number of days' sales in inventory = Inventory at year-end / Average day's cost of goods sold*
= $110,400 / $960 = 115 days.
*Average day's cost of goods sold = Annual cost of goods sold / 365
= $350,400 / 365 = $960
(c.)
Accounts receivable turnover = Sales / average accounts receivable
= $438,000 / $29,200 = 15 times.
(d.)
Number of days' sales in accounts receivable = Accounts receivable at year-end / Average day's
sales*
= $33,600 / $1,200 = 28 days.
4
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.
44) The following information was available for the year ended December 31, 2019:
Required:
Answer:
(a.)
Price/earning ratio = Market price per share / earnings per share
= $72.00 / $4.00 = 18.0.
(b.)
Dividend payout ratio = Dividends per share / earnings per share
= $1.44 / $4.00 = 36%.
(c.)
Dividend yield = Dividends per share / market price per share
= $1.44 / $72.00 = 2%.
5
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.
45) The following information was available for the year ended December 31, 2019:
Required:
Answer:
(a.)
Debt ratio = Total liabilities / (Total liabilities & stockholders' equity)
= $216,000 / $288,000* = 75%.
(b.)
Debt/equity ratio = Total liabilities / total stockholders' equity*
= $216,000 / $72,000 = 3.00, or 300%.
(c.)
Times interest earned = Earnings before interest and taxes / interest expense = $97,500 / $15,000
= 6.5 times.
Difficulty: 2 Medium
Topic: Financial Leverage Measures
Learning Objective: 11-07 Explain what financial leverage is and why it is significant to
management, creditors, and owners.
Bloom's: Understand
AACSB: Analytical Thinking
Accessibility: Keyboard Navigation
6
Copyright 2020 © McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior
written consent of McGraw-Hill Education.