Professional Documents
Culture Documents
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package
C. 80 A.33
D. 100 B.29
E. 110 C.31.2
D.32.4
Directions (11-15): What value should come in E.34
the place of (?) in the following number series?
11) 16, 16, 24, 48, 120,? Directions (16-20): What value should come in
A.320 place of question mark in the following series?
B.380 16) 132, 156, 182, 210, ?, 272
C.400 A. 220
D.300 B. 240
E.360 C. 200
D. 260
12) 8, 9, 36, 183, 1160, ? E. 280
A.8327 17) 16384, 4096, 1024, 256, 64, ?
B.8332 A.10
C.8335 B.13
D.8687 C.32
E.8360 D.16
13) 132, 132, 134, 140, 152, ? E. 22
A.172
B.216 18) 4, 37, 260, 1301, 3904, ?
C.188 A. 3905
D.234 B. 3978
E.196 C. 3790
D. 3680
14) 158, 170, 186, 210, 246, ? E. 3889
A.312
B.298 19) 115, 138, 164, 193, 225, ?
C.336 A. 260
D.384 B. 250
E.372 C. 270
D. 280
15) 156, 78, 52, 39, ? , 26 E. 290
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package
E. 720
20) 23, 192, 313, 394, 443, ?
A. 368 23) 28, 41, 56, 73, 92, ?
B. 498 A. 120
C. 348 B. 113
D. 468 C. 131
E. 328 D. 135
E. 130
Directions (21-25): What will come in place of
question mark (?) in the following number 24) 12, 22, 38, ?, 101.5, 160.25
series? A. 63
21) 119, 140, 163, 188, 215, ? B. 65
A. 241 C. 67
B. 244 D. 69
C. 247 E. 71
D. 239 25) 23, 192, 313, 394, 443, ?
E. 237 A. 368
B. 498
22) 100, 220, 360, 520, ?, 900 C. 348
A. 670 D. 468
B. 680 E. 328
C. 690
D. 700
1) Answer: B 19 * 2 – 5 = 33
28 * 1 + 1 = 29 33 * 2 – 4 = 62
29 * 2 + 2 = 60 62 * 2 – 3 = 121
60 * 3 + 3 = 183 121 * 2 – 2 = 240
183 * 4 + 4 = 736 240 * 2 – 1 = 479
736 * 5 + 5 = 3685
3) Answer: D
2) Answer: A 13 * 3 = 39
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package
19) Answer: A
115 + 23 = 138
138 + 26 = 164
The difference of difference is, 4, 8, 12, 16,... 164 + 29 = 193
193 + 32 = 225
15) Answer: C 225 + 35 = 260
156 * (1/2) = 78
78 * (2/3) = 52 20) Answer: D
52 * (3/4) = 39 23 + 132 = 192
39 * (4/5) = 31.2 192 + 112 = 313
31.2 * (5/6) = 26 313 + 92 = 394
394 + 72 = 443
16) Answer: B 443 + 52 = 468
11 * 12 =132
12 * 13=156 21) Answer: B
13 * 14=182 119 + 21 = 140
14 * 15=210 140 + 23 = 163
15 * 16=240 163 + 25 = 188
16 * 17=272 188 + 27 = 215
215 + 29 = 244
17) Answer: D
16384/4 = 4096 22) Answer: D
4096/4 = 1024 100 + 120=220
1024/4 = 256 220 + 140=360
256/4 = 64 360 + 160=520
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package
24) Answer: A
12 * 1.5 + 4 = 22
22 * 1.5 + 5 = 38
38 * 1.5 + 6 = 63
63 * 1.5 + 7 = 101.5
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package
Click Here For Grand Bundle PDF Course Combo (Prelims + Mains) 2021 Click Here to Subscribe Our Yearly Platinum Package