You are on page 1of 7

Perancangan Pengajaran

Strategi M2P (Mampatan, Pecutan & Pengayaan) dalam Perlaksanaan Kurikulum

MATA PELAJARAN SAINS HARI ISNIN/ RABU

TOPIK / TEMA SAINS HAYAT : 3. Haiwan TARIKH 10/1/2022 & 12/1/2022

TAHUN / KELAS 1 IBNU SINA MASA / TEMPOH 1 JAM 30 MINIT

STANDARD KANDUNGAN 5.1 Bahagian tubuh haiwan


5.1.1 Mengenal pasti bahagian tubuh haiwan
STANDARD
5.1.2 Menghubungkait bahagian haiwan dan kepentingannya kepada haiwan.
PEMBELAJARAN
5.1.3 Menjelaskan melalui contoh bahagian yang terdapat pada tubuh haiwan.
JENIS PRAUJIAN Kuiz mudah

TAHAP KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

OBJEKTIF 1. Mengenal pastibahagian badan haiwan.


Tiada
Tiada 2. Mengitlak kepentingan dan fungsi
anggota badan haiwan.

SET INDUKSI Guru membawa gambar kucing ke dalam kelas dan menanyakan beberapa soalan kepada murid.

AKTIVITI PdP Tiada Murid diminta menyatakan Tiada


kepentingan bahagian tubuh kucing
(Mengikut urutan – aktiviti yang kepada kucing berkenaan.
menarik minat dan berkesan
dalam tempoh yang realistik) a)Apakah kegunaan kaki/bulu/mata
bagi kucing?Apa akan berlaku jika
bulu kucing gugur/kaki patah/cedera?

2. Murid memadankan bahagian tubuh


haiwan dengan kepentingannya seperti
dalam Lembaran 2. Secara berpasangan,
murid dikehendaki memilih satu haiwan
dan menamakan bahagian tubuh yang
terdapat pada haiwan yang dipilih.
(Lembaran 3)

GABUNG JALIN PENERAPAN

1. Bahasa / 2. Kelestarian Alam Sekitar / 3. Nilai Murni /


EMK
4. Sains Dan Teknologi / 5. Patriotisme 6. Kreativiti Dan Inovasi
8. Teknologi Maklumat dan
7. Keusahawanan 9. Kelestarian Global 10. Pendidikan Kewangan
Komunikasi
KECERDASAN 1. Verbal – linguistic / 2. Logik – Matematik 3. Visual – Ruang 4. Kinestatik
PELBAGAI 5. Muzik / 6. Interpersonal 7. Intrapersonal 8. Naturalis /

KBAT Mencipta Menilai Menganalisis / Mengaplikasi

PAK 21 Masteri learning Lembaran kerja

JENIS PASCAUJIAN Kuiz megikut aras penguasaan murid & TP minima mengikut SP
KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN
IMPAK / REFLEKSI …….. /…..…. Orang murid ….….. /….18. Orang murid
….….. / ..1.. Orang murid menguasaai.
menguasaai. menguasaai.

CATATAN Bilangan murid yang tidak hadir ……/.... Bilangan murid yang tidak hadir 2/20 Bilangan murid yang tidak hadir …….
Perancangan Pengajaran
Strategi M2P (Mampatan, Pecutan & Pengayaan) dalam Perlaksanaan Kurikulum

MATA PELAJARAN SAINS HARI ISNIN/ RABU

TOPIK / TEMA SAINS HAYAT : 6.0 Tumbuhan TARIKH 17/1/2022 & 21/1/2022

TAHUN / KELAS 1 IBNU SINA MASA / TEMPOH 1 JAM 30 MINIT

STANDARD KANDUNGAN 6.1 Bahagian tumbuhan


6.1.1 Membanding dan membezakan bahagian pada tumbuhan.
STANDARD
6.1.2 Menghubungkan bahagian tumbuhan.
PEMBELAJARAN
6.1.3 Mengitlak bahawa ada tumbuhan yang berlainan mempunyai bahagian yang serupa.
JENIS PRAUJIAN

TAHAP KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

OBJEKTIF 1. Mengenal pastibahagian tumbuhan


Tiada
Tiada 2. Mengitlak kepentingan dan fungsi
bahagian tumbuhan

SET INDUKSI Guru membawa gambar kucing ke dalam kelas dan menanyakan beberapa soalan kepada murid.

AKTIVITI PdP Tiada Murid dibawa ke sekleliling sekolah Tiada


dalam penjarakan dan SOP yang betul.
(Mengikut urutan – aktiviti yang
menarik minat dan berkesan Murid menjalankan aktiviti merujuk
dalam tempoh yang realistik) buku teks m/s 58, dalam bentuk carta
dengan menggunakan gambar-gambar
tumbuhan yang guru sediakan.

* Masteri Learning (murid dibimbing


oleh guru)

GABUNG JALIN PENERAPAN

1. Bahasa / 2. Kelestarian Alam Sekitar / 3. Nilai Murni /


EMK
4. Sains Dan Teknologi / 5. Patriotisme 6. Kreativiti Dan Inovasi
8. Teknologi Maklumat dan
7. Keusahawanan 9. Kelestarian Global 10. Pendidikan Kewangan
Komunikasi
KECERDASAN 1. Verbal – linguistic / 2. Logik – Matematik 3. Visual – Ruang 4. Kinestatik
PELBAGAI 5. Muzik / 6. Interpersonal 7. Intrapersonal 8. Naturalis /

KBAT Mencipta Menilai Menganalisis / Mengaplikasi

PAK 21 Masteri learning Lembaran kerja

JENIS PASCAUJIAN Kuiz megikut aras penguasaan murid & TP minima mengikut SP
KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN
IMPAK / REFLEKSI …….. /…..…. Orang murid
….….. /….. Orang murid menguasaai. ….….. / .... Orang murid menguasaai.
menguasaai.

CATATAN Bilangan murid yang tidak hadir ……/.... Bilangan murid yang tidak hadir Bilangan murid yang tidak hadir …….
Perancangan Pengajaran
Strategi M2P (Mampatan, Pecutan & Pengayaan) dalam Perlaksanaan Kurikulum

MATA PELAJARAN SAINS HARI ISNIN/ RABU

TOPIK / TEMA SAINS HAYAT : MAGNET TARIKH 7/2/2022 & 9/2/2022

TAHUN / KELAS 1 IBNU SINA MASA / TEMPOH 1 JAM 30 MINIT

STANDARD KANDUNGAN 7.1 MAGNET


7.1.1 Memberi contoh kegunaan magnet dalam kehidupan.
STANDARD
Mengenal pasti bentuk magnet seperti magnet bar, silinder, ladam, bentuk U, butang dan cincin.
PEMBELAJARAN
7.1.2 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek dengan menjalankan aktiviti.
7.1.3 Membuat kesimpulan tentang daya tarikan dan tolakan antara kutub-kutub magnet dengan menjalankan penyiasatan
7.1.4 Menentukan kekuatan magnet ke atas objek dengan menjalankan penyiasatan.
JENIS PRAUJIAN

TAHAP KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

OBJEKTIF 1. menggunakan
Memberi contoh atau alat yang
magnet.

Tiada 2. pelbagai
Mengitlak tindakan magnet ke atas
objek.
3. tarikan
Membuat Tiada
danpengitlakan tentang
tolakan antara daya
kutub-kutub
magnet.
4. magnet
Membuat kesimpulan
berdasarkan kekuatan suatu
penyiasatan yang
dibuat.

SET INDUKSI Guru menunjukkan tindakan beberapa magnet.


AKTIVITI PdP Tiada Dengan bimbingan guru : Game “ Fun n Tiada
Pick
(Mengikut urutan – aktiviti yang
menarik minat dan berkesan Berdasarkan gambar objek, murid
dalam tempoh yang realistik) diminta menjawab soalan :

Boleh / tidak boleh ditarik oleh magnet

Tidak balas magnet, menolak / menarik


antara satu dengan lain.

GABUNG JALIN PENERAPAN

1. Bahasa / 2. Kelestarian Alam Sekitar / 3. Nilai Murni /


EMK
4. Sains Dan Teknologi / 5. Patriotisme 6. Kreativiti Dan Inovasi
8. Teknologi Maklumat dan
7. Keusahawanan 9. Kelestarian Global 10. Pendidikan Kewangan
Komunikasi
KECERDASAN 1. Verbal – linguistic / 2. Logik – Matematik 3. Visual – Ruang 4. Kinestatik
PELBAGAI 5. Muzik / 6. Interpersonal 7. Intrapersonal 8. Naturalis /

KBAT Mencipta Menilai Menganalisis / Mengaplikasi

PAK 21 Masteri learning Lembaran kerja

JENIS PASCAUJIAN Kuiz megikut aras penguasaan murid & TP minima mengikut SP
KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN
IMPAK / REFLEKSI …….. /…..…. Orang murid
….….. /….. Orang murid menguasaai. ….….. / ..1.. Orang murid menguasaai.
menguasaai.

CATATAN Bilangan murid yang tidak hadir ……/.... Bilangan murid yang tidak hadir…../…. Bilangan murid yang tidak hadir …….

You might also like