Professional Documents
Culture Documents
SSETP-03-14 Fuzzy Maths Explained 8th
SSETP-03-14 Fuzzy Maths Explained 8th
Problem 1:
On the rig Pollution Provider 999 is present:
Water-depth: 1,800 ft
Mud-weight is 16.3 p.p.g.
Surface temperature 30 degrees Celsius
Subsea temperature 4 degrees Celsius
Accumulators present:
24 ea. surface Shaffer 20-US gallon accumulators pre-charged at 1,050 psi.
The accumulator bottles are installed in 4 equal sections.
On the stack are 10 ea. Shaffer 20-US gallon accumulators installed.
The storage tank of the mixing fluid is 500 US gallon
Questions:
1. Calculate the volume required from this BOP for the accumulator test.
Ram preventers
5 (not 4!) Ram preventers Close-Open= 5x(13.33+14.62)=139.75
Annular preventer
1 Annular (not 2!) Close-Open= 1x(58+58)=116
Total 139.75+116=255.75US gallon
2. Calculate the total amount of fluid present in the surface and subsea
accumulator bottles.
Surface bottles:
P1xV1=P2xV2
P1=1,050
V1=20-1=19 US gallon
P2=3,000 psi
V2=?
19x1,050=3,000xV2
V2= 6.65 (this is the Nitrogen volume)
The total volume for the fluid is 19-6.65=12.35 US gallon
Total amount of surface accumulator bottles is 24
© ModuSpec Engineering (International) B.V. 1
SSETP-03-14 Fuzzy Maths explained 5th ed new1
SUBSEA ENGINEER TRAINING PROGRAMME
Subsea Bottles
P1xV1=P2xV2
T1 T2
Waterdepth factor 0.445X1,800=801psi
P1=1,050+801=1,851psi
V1=20-1=19US gallon
P2=3,000+801=3,801psi
V2=?
T1=30+273=303 ºKelvin (absolute temperature)
T2=4+273=277 ºKelvin (absolute temperature)
P1xV1=P2xV2
T1 T2
V2=1851x19x277/(3801x303)
V2=8.5 US gallon
Explanation:
P1xV1=P2xV2=P3xV3
1,050x19=3,000xV2=1,382xV3
V2= 19,950:3,000=6.65 Total Fluid is 19-6.65=12.35
V3=19,950:1,382=14.43 Useless Fluid is 19-14.43=4.57
Usable Volume is V2-V3= 12.35-4.57=7.78 US gallon
Total usable volume surface bottles is 24 x 7.78=186.72 US gallon
Subsea Bottles:
Hydrostatic head is 0.445x1,800=801psi
P1=1,050+801=1,851
V1=20-1=19 US gallon
P2=3,000+801=3801psi
V2=?
P3=1,382+801=2,183psi
V3=?
T1=30+273=303º Kelvin
T2/T3=4+273=277º Kelvin
P1xV1=P2xV2=P3xV3
T1 T2 T3
1,851x19=3,801xV2=2,183 xV3
303 277 277
5. Is the accumulator capacity sufficient? If not, what can be done to solve this?
© ModuSpec Engineering (International) B.V. 3
SSETP-03-14 Fuzzy Maths explained 5th ed new1
SUBSEA ENGINEER TRAINING PROGRAMME
To complyto API:
Situation A- the total volume must be at least the volume used plus 50%
reserve.
Required fluid is 255.75 US gallon (DO NOT USE THE 50% EXTRA HERE!)
Usable fluid is Surface+Subsea=186.72+62.60=249.32 US gallon
We are NOT allowed to use more than 249.32 because the accumulator
PRESSURE will drop below the RAM CLOSING RATIO
We are using 255.75 gallon so the pressure will be too LOW!
We do NOT comply to API for situation B, we have to increase the pre-
charge pressure of the surface bottles.
6. When we increase the pre-charge to 1,250 psi for the surface bottles what
would be the new usable volume?
P1V1=P2V2=P3V3
1250x19=3000xV2=1382xV3
V2= 7.92 Fluid is 19-7.92=11.08
V3=17.18 Fluid is 19-17.18=1.82
Usable volume is V2-V3=11.08-1.82=9.26
Total usable volume surface is 24x9.26=222.24 US gallon
(As you can see the TOTAL amount of fluid is declining, but the usable
volume increases if the precharge is raised.)
Due to the extra pre-charge are we now complying to API! We improved
the quality of the fluid of the accumulators!
7. What will be the highest pre-charge possible for the surface bottles?
About 100 psi below the closing ratio level 1,382-100=1,282psi
8. Is the volume of the mixture tank sufficient to apply to API? If not, calculate
the minimum required size for the mixture tank.
(Total amount of fluid for the tank is the amount of fluid you van
pump inside accumulator bottles, plus enough capacity to drain the
largest bank of accumulator Bottles)
Problem 2:
On the rig Abortunada 555 the following equipment is present:
The rig used 4 slick risers and the rest is buoyancy risers.
The buoyancy factor of the slick risers is 0.86.
There are 16 riser tensioners installed, each set is using three APV bottles of 274
US gallon each.
Questions
1. What would be the fixed figure we can subtract from the RKB-Datum height?
RKB-Diverter= 17 ft
Slipjoint inner barrel mid-stroke(55:2)= 27.5 ft
Slipjoint outer barrel= 65 ft
LMRP= 18 ft
Stack to datum wellhead (38-(18-2)= 18 ft +
Total fixed figure 145.5 ft
So in total our riser string will be: 63 x 50 ft risers and one 25 ft pup
2. Calculate the tension required for each tensioner to land the BOP, when
leaving
50,000-lbs landing weight and using 75,000-lbs for the DSC. A standard slick
joint riser is used to land the BOP.
Weight landing string :
Stack =310,000
LMRP =210,000
Slick risers 4x14,000x0.86 =48,160
Buoyancy risers 59x400 =23,600
Pup 7,500x0.86 =6,450
Slipjoint OB =16,000
Slipjoint IB =6,000
Tension ring =12,000
Landing joint =14,000 +
Total string weight 646,210 lbs
3. Calculate the tension required for each tensioner after landing and latching
the BOP using a 75,000-lbs over-pull using sea water.
4. Calculate the riser tension for each tensioner required when the rig starts
using this mud, maintaining the 75,000-lbs over-pull.
Mudweight in air
© ModuSpec Engineering (International) B.V. 7
SSETP-03-14 Fuzzy Maths explained 5th ed new1
SUBSEA ENGINEER TRAINING PROGRAMME
Mudweight in water
Marine risers 63x50 3150ft
Riser pup 25ft+
3175ft
LMRP 18ft
4. Calculate the riser tension for each tensioner with this drilling mud if no
buoyancy modules were used.
This will create the situation that we cannot lose one tension cable or it will be
impossible to disconnect, most contractors would avoid such a situation!
5. Calculate the riser tension required to pull the complete BOP, using a over-
pull of 50,000 lbs and a standard slick riser landing joint.
Weight landing string :
Stack =310,000
© ModuSpec Engineering (International) B.V. 8
SSETP-03-14 Fuzzy Maths explained 5th ed new1
SUBSEA ENGINEER TRAINING PROGRAMME
LMRP =210,000
Slick risers 4x14,000x0.86 =48,160
Buoyancy risers 59x400 =23,600
Pup 7,500x0.86 =6,450
Slipjoint OB =16,000
Slipjoint IB =6,000
Tension ring =12,000
Landing joint =14,000 +
Total string weight 646,210 lbs
Overpull 50,000 lbs
Problem 3:
Ram BOPs operating in deep water.
We use a Shaffer SL15M BOP in 7,800 ft of water
The mud weight is 12.8 p.p.g
The closing ratio of the Shaffer rams is 1: 10.85
What will be the set closing pressure for this Ram BOP?
What will be the set closing pressure if the mud weight is raised to 16.5 p.p.g.?
Problem 4:
The poorboy degasser has a mud seal of 11 ft
The ID of the vent line is 10 inch
The mud weight is 10.6 p.p.g.
At what pressure do we lose the mud seal?
© ModuSpec Engineering (International) B.V. 9
SSETP-03-14 Fuzzy Maths explained 5th ed new1
SUBSEA ENGINEER TRAINING PROGRAMME
If the mud weight is raised to 16.5 p.p.g, what will be the pressure that the mud
seal is lost?
h=height in ft
ρ= specific gravity in p.p.g
c= conversion factor 0.052
P1=10x10.6x0.052=5.5 psi
P2=10x16.5x0.052=8.58psi
Formulas:
Weight of mud in sea water= h x π/4 x ID² x (ρ mud- ρ sea water) x 0.052
h = height in ft
ID in inches
ppg=specific gravity mud in pounds per gallons
ρsea water= 8.6
ρ fresh waterer=8.3
c= conversion factor 12:231=0.052
ΔV= Vtx ΔP x c
ΔV= volume to pump (increase of volume)
Vt=total volume
ΔP= increased pressure
C= 0.000034 psi (compressibility factor of water)
Volume calculations:
To calculate the volume inside a pipe in bbls/ft:
(ID)² x length of pipe in ft give the total volume of bbls/ft
1029.4
1029.4 is the constant factor to get barrels, but fill in the ID in inches and the length in ft
Example:
3-1/8 inch ID kill line total length 4,500ft
If you want the (final) fluid amount in US gallons multiply the barrels with 42
If you want the (final) fluid amount in liters multiply the barrels with 159