You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN SAINS HARI AHAD


TEMA/TAJUK PENGARATAN TARIKH 9/1/2022
TAHUN/TINGKATAN Tahun 5T MASA/TEMPOH 11:15 – 12:15 TGH

STANDARD KANDUNGAN:
7.1 Pengaratan Bahan

STANDARD PEMBELAJARAN:
7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang pengaratan bahan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

JENIS PRAUJIAN/ melalui aktiviti soal jawab guru


PENGETAHUAN SEDIA ADA latihan dalam talian; Google Forms, Quizizz
aplikasi WhatsApps/Telegram; pesanan suara, pesanan bertulis, rakaman video
bersemuka/offline; permainan bahasa atau lembaran kerja

TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN


OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan Pada akhir pengajaran dan
pembelajaran, murid-murid dapat; pembelajaran, murid-murid dapat; pembelajaran, murid-murid dapat;

Dengan bimbingan guru menjalankan Menjalankan amali


amali “menentukan faktor yang “menentukan faktor yang
mempengaruhi pengaratan” dan mempengaruhi pengaratan”
menjawab soalan latihan berdasarkan dan menjawab soalan latihan
hasil ujikaji berdasarkan hasil ujikaji
SET INDUKSI Menonton video mengenai Menonton video mengenai
PENGARATAN dan membuat PENGARATAN dan
catatan dalam peta minda dan mempersembahkan maklumat
mempersembahkannya dalam kelas. dalam bentuk cerita.

AKTIVITI PdP 1. Membaca dan memahami 1. Membaca dan memahami 1. Membaca dan memahami
(mengikut urutan- aktiviti yang maklumat tersurat dan tersirat maklumat tersurat dan tersirat maklumat tersurat dan tersirat
menarik dan berkesan dalam daripada poster dengan daripada poster dan daripada poster dan berita
tempoh masa yang realistik) melengkapkan peta pemikiran melengkapkan peta pemikiran dalam surat khabar/ bahan
dengan bimbingan guru. untuk berkongsi maklumat media yang lain dengan
melalui aktiviti pembentangan melengkapkan peta pemikiran
kelas. dan berkongsi maklumat
melalui aktiviti pembentangan
kelas.

2. Murid membaca dan 2. Murid membaca, memahami 2. Murid membaca, memahami


memahami maklumat dan menganalisis maklumat dan menganalisis maklumat
berkaitan wabak COVID-19 berkaitan COVID-19 berkaitan COVID-19 dalam
untuk membuat pertimbangan berdasarkan tugasan yang tugasan serta berbincang dan
dengan menyenaraikan diberi dan berbincang untuk melengkapkan peta
kekuatan dan kelemahan membuat pertimbangan. pengurusan minda.
tentang sesuatu maklumat
berdasarkan tugasan dengan
bimbingan guru.

3. Murid membaca dan 3. Murid menyenaraikan kesan 3. Murid menyenaraikan dan


menyatakan pertimbangan dan dan akibat COVID-19 mencatat maklumat kesan dan
keputusan berdasarkan tugasan berdasarkan maklumat dalam akibat COVID-19 dalam
setelah membuat bahan bacaan yang dibaca bahan bacaan untuk membuat
pertimbangan secara lisan serta tugasan yang diberi pertimbangan tentang sesuatu
dengan bimbingan guru. untuk membuat pertimbangan. perkara.
4. Murid menyatakan 4. Murid membaca catatan
pertimbangan dan berdasarkan maklumat
keputusan berdasarkan berkaitan COVID-19 yang
maklumat berkaitan dibaca untuk membuat
COVID-19 yang dibaca pertimbangan tentang
dalam bentuk dialog. sesuatu perkara.

. 5. Murid menggunakan maklumat


daripada bahan bacaan
berkaitan
COVID-19 untuk
menyampaikan
pertimbangan dan
keputusan dalam bentuk
surat kiriman tidak rasmi
berdasarkan tugasan.

PENERAPAN
1. EMK Kelestarian Global Keletarian Global Kelestarian Global
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi

2. KECERDASAN PELBAGAI verbal-linguistik verbal-linguistik verbal-linguistik


intrapersonal interpersonal interpersonal
intrapersonal intrapersonal

3. KBAT -mengaplikasi -menganalisis -menganalisis


-menganalisis -menilai -menilai

4. PAK-21 komunikasi, kolaboratif, pemikiran komunikasi, kolaboratif, pemikiran komunikasi, kolaboratif, pemikiran
kritis, nilai murni kritis, nilai murni kritis, nilai murni

JENIS PASCAUJIAN PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa


IMPAK/REFLEKSI

CATATAN

You might also like