Professional Documents
Culture Documents
SUNDERLAND COLLEGE
MANAGEMENT ACCOUNTING
Date:
= €1,200,000
Labour hour production = Number of unit produced economy * Direct Labour Economy
Number of unit produced* Direct Labour Adjusted
= €14,000*4 + €4,000*6
= €80,000
Overhead cost rate = Overhead cost : Labour hour production
= 1,200,000 : 80,000
= 15 ( € / h )
ManufacturingOverhead Cost Economy = Overhead cost rate * Direct Labour Cost (Economy)
ManufacturingOverhead Cost Adjusted = Overhead cost rate * Direct Labour Cost ( Adjusted )
Total Cost per unit Economy = Direct Material Cost + Direct Labour Cost (Economy)
Total Cost per unit Adjusted = Direct Material Cost + Direct Labour Cost ( Adjusted )
2. Activity-based Costing
Total receiving report = 4,000 + 4,000
= 8,000 ( report )
Report per unit = €400,000 : 8,000
= €50
Total assembly hour for produced = 14,000 * 4 + 4,000 * 6
= €80,000
Assembly Cost = €200,000 : 80,000
= 2.5 ( € / h )
Total testing = 400 + 1,600
= 2,000 ( test )
Testing cost per unit = 600,000 : 2,000
= €300
Explain :
Assembly cost ( economy ) = €10 * 4
= €40
Receiving cost ( economy ) = ( €50 * 4,000 ) : 14,000
= €14.3
Testing cost ( economy ) = ( €300 * 400 ) : 14,000
= €8.6
Assembly cost ( adjusted ) = €2.5 * 6
= €15
Receiving cost ( adjusted ) = ( €50 * 4,000 ) : 4,000
= €50
Testing cost ( adjust ) = ( €300 * 1,600 ) : 4,000
= €120
The summary table between the two method Activity Based Costing vs Traditional Costing
When
Economy 200 172.9
Budgeting report : Compare the actual results of your business with your budget.
This report is issued to anyone responsible for a line item in the income statement,
usually meant for department managers. The budgeting report is used to determine
which level of spending is too high, from which actions can be taken to lower the
spending back to the projected level. This report is one of the most frequently used
tools to maintain control over a business's financial results
Accounts Receivable Aging report : A periodic report that classifies the company's
accounts receivable by the time an invoice was outstanding. It is used as a yardstick to
determine a company's client's financial position. If aging receivables show that the
company's receivables are being collected much slower than normal, this is a warning
that the business registration could be slowed down or that the company is taking risks.
Credit risk is greater in your sales activities.
Job cost report : A management tool used to evaluate a project's performance or
production against a known standard or estimate. They are used in many fields of
business and respective industries. The main purpose of the cost of work report is to
identify any discrepancies or beneficial outcomes, often in the form of financial value.
Inventory and Manufacturing report : An inventory manufacturing report is a
summary of the amount of inventory a business has at a given time. The inventory report
is a physical or electronic document with numbers representing products you can sell
right now, the inventory you're ordering, or the inventory you need to use within the
business.
Income stament : This report reflects the cumulative results of all business activities of a
company or enterprise at a given time. Income Statement shows how the business works
and brings profit or not. Or to understand another way is the real profit of the business
loss or profit.
Manufacturing Overhead cost applied job 1 = Actual direct labour job 1 * Predetermined
overhead rate
= 266 * 80 = €21,280
Cost of goods manufactured Job 1 = Opening WIP Inventory + Manufacturing cost during
period – closing WIP Inventory
= €32,060 + ( €18,096 + €7,980 + €21,280 ) – €47,323
= €32,093
Manufacturing Overhead cost applied job 2 = Actual direct labour job 2 * Predetermined
overhead rate
= 184 * 80 = €14,720
Cost of goods manufactured Job 2 = Opening WIP Inventory + Manufacturing cost during
period – closing WIP Inventory
= €13,740 + ( €27,144 + €5,152 + €14,720 ) – €20,281
= €40,475
Cost of goods sold Job 1 = Beginning Inventory + Purchases during the period - Ending
inventory
= €26,880 + €32,093 – €8,432
= €50,541
We do not have the cost of good sold job 2 because it is still in the process
Net operating income = Total selling price – Administrative cost – Distribution cost – Cost
of goods sold
= €375,000 – €120,500 – €70,600 – €50,541
= €133,359
The unit cost for Job 1 = Cost of goods sold Job 1 ÷ 40 unit
= €50,541 ÷ 40 = €1263.525
Income statement
November December
Variable per unit produced 28 28
Direct material cost 15 15
Direct labour cost 9 9
Manufacturing variabale overhead 4 4
cost
Manufacturing fixed overhead cost 6.75 11.25
Production cost per unit 34.75 39.25
Explain :
Variable per unit produced = Direct material cost + Direct labour cost + Manufacturing variabale
overhead cost
= 15 + 9 + 4 = €28
Manufacturing fixed overhead cost ( November ) = Fixed per month ÷ Units produced during the
year
= 135,000 ÷ 20,000 = €6.75
Manufacturing fixed overhead cost ( December ) = Fixed per month ÷ Units produced during the
year
= 135,000 ÷ 12,000 = €11.25
Production cost per unit November = Variable per unit produced + Manufacturing fixed
overhead cost ( November )
= 28 + 6.75 = €34.75
Production cost per unit December = Variable per unit produced + Manufacturing fixed overhead
cost ( December )
= 28 + 11.25 = €39.25
November December
Sale 1,120,000 1,120,000
Explain :
Sale = Sale price per unit * units sold during the year
= 70 * 16,000 = €1,120,000
Variable selling and admin cost = Units sold during the year * variable per unit sold
= 5 * 16,000 = €80,000
Cost of goods sold ( November ) = Production cost per unit November * Units sold during the
year
= 34.75 * 16,000 = €556,000
Cost of goods sold ( December ) = Production cost per unit December * Units sold during the
year
= 39.25 * 16,000 = €610,000
Net operating income ( November ) = Sale - Cost of goods sold -Variable selling and admin cost
November - Fixed variable selling and admin cost November
= 1,120,000 – 80,000 – 75,000 – 556,000 = €409,000
Net operating income ( November ) = Sale - Cost of goods sold -Variable selling and admin cost
November - Fixed variable selling and admin cost November
= 1,120,000 – 80,000 – 75,000 – 610,000 = €355,000
3. Marginal cost
November December
Variable per unit produced 28 28
Production cost per unit 28 28
Explain:
Variable per unit produced = Direct material cost + Direct labour cost + Manufacturing variabale
overhead cost
= 15 + 9 + 4 = €28
Because marginal costing only takes the total cost, no details are needed
4. Income Statement Marginal
November December
Explain :
Sale = Sale price per unit * units sold during the year
= 70 * 16,000 = €1,120,000
Variable Cost = ( Variable per unit sold + Variable per unit produced ) * Units sold during the
year
= ( 28 + 5 ) * 16,000 = €528,000
Contribution Margin = Sale – Variable Cost
= 1,120,000 - 528,000 = €592,000
Fixed Cost = Fixed cost manufacturing + Fixed cost per month
= 135,000 + 75,000 = €210,000
Net operating income = Contribution Margin - Fixed Cost
= 592,000 – 210,000 = €382,000
5. Calculate and interpret the influence of product sales mix to profit.
Total expected units sold per year = 120,000 + 80,000 = 200,000 unit synonym 100%
Economy expected 120,000 per year synonym 60%
Standard expected 80,000 per year synonym 40%
Contribution Margin in per unit economy = selling price per unit – variable cost per unit
= ( 150 – 60 ) * 60% = €54
Contribution Margin in per unit sandard = selling price per unit – variable cost per unit
= ( 180 – 80 ) * 40% = €40
Total contribution margin = 54 + 40 = €94
¿ cost 479,400
Break-even Point =
Contribution margin
=
94
= 5,100
Economy Standard
Q 3,060 2,040
Sale 459,000 367,200
Variable Cost 183,600 163,200
Contribution Margin 275,400 204,000
Total contribution margin 479,400
Explain :
Q economy = Break-even Point * 60% Sale standard = Q * Selling price per unit
= 5,100 * 60% = 3,060 = 2,040 * 180 = €367,200
Sale economy = Q * Selling price per unit Variable Cost Standard = Q * Variable Cost
per unit
= 3,060 * 150 = €459,000
= 2,040 * 80 = €163,200
Variable Cost economy = Q * Variable Cost
per unit Contribution Margin standard = Sale
economy - Variable Cost Standard
= 3,060 * 60 = €183,600
367,200 – 163,200 = €204,000
Contribution Margin economy = Sale
economy - Variable Cost economy Total contribution margin = Contribution
Margin standard + Contribution Margin
= 459,000 – 183,600 = €275,400
economy
Q standard = Break-even Point * 40%
= 275,400 + 204,000 = €479,400
= 5,100 * 40% = 2,040
Sale Budget
January February March 2020
Volume 1600 1800 2200 5600
( units )
Price ( £ ) 100 100 100 100
Sale ( £ ) 160,000 180,000 220,000 560,000
Production budget
Demand of finished goods produced March = Total demand - Begin finished goods
= 2680 – 440 = 2240
Total hours needed = Demand finished goods * hours consumed by one products
Direct labour expenses = Total hours needed * hours rate
Overhead Cost forecast
Month January February March
Direct labour hours 6860 6580 7840
Variable overhead 30 30 30
cost / hour
Total variable 205,800 197,400 235,200
overhead costs
Fixed overhead costs 104,00 104,000 104,000
Total overhead cost 309,800 301,400 339,000
Depreaciation 20,800 20,800 20,800
Payment for overhead 289,000 280,000 318,000
costs
Direct labour hours = Demand finished good produced * hour variable overhead per unit
= 1960 * 3.5 = 6860
January = 60% * 104,000 = 62,400 ( A )
February = 30% * 104,000 + 60% * 104,000 = 93,600 ( A )
March = 30% * 104,000 + 60% * 104,000 = 93,600 ( A )
Total = 104,000 * 3 = 312,000
Depreciation = ( 312,000 - A ) / 3 = 62400 /3 = 20800
Cost of goods manufactured per unit = Total cost of goods / Sale volume