Professional Documents
Culture Documents
d
14. For first particle, X : is traveled at 30 km/hr in time t1
2
d
Remaining at 45 km/hr in time t2
2
Dist d
= = t1
Speed 2 × 30 km/hr
d d
= = t2
2 × 45 km/hr 90
Total time given is 2hrs = t1 + t2
d d
+ =2
60 90
→ d = 72 km · · · (1)
1
For second particle, Y : using s = ut + at2 (Kinematic Equation)
2
1
where u = 0 s = 72 (By (1)) and t = 2hrs → 72 = × a × 42
2
a = 36 km/hr2
for Y, time required to attain 45 km/hr at a = 36 is (using v = u + at; u = 0)
45 = 36 × t
5
∴ t = hrs = 75 minutes
4
Ans: 75
15. Draw FBD (Free Body Diagram) for both blocks separately
1
∴ F = Fnet + (T + W ) = 88 N
Ans: 88
2
√
Let 48 3 = x
In the circuit, x is in series with R giving resistance (x + R),
(x + R) is in parallel with R, giving
R(x + R)
Resistance =
R + (x + R)
R(x + R)
This resistance is in series with R giving total resistance of circuit as = R+
2R + x
But resistance of circuit is given as x,
R(2R + x) + R(x + R)
∴x=
2R + x
x(2R + x) = R[(2R + x) + (x + R)]
2Rx + x2 = R[3R + 2x]
2Rx + x2 = 3R2 + 2xR
x2 = 3R2
48 × 48 × 3 = 3 × R2 ∴ R = 48Ω
Ans: 48
19. Let the speed of the bus be V km/h, Speed of cyclist is 20 km/h
T is time in minutes between start of two buses at A or B
Relative speed of the bus stating from A, as seen by the cyclist = (V − 20) km/h,
Relative speed of the bus starting from B as seen by the cyclist = (v + 20) km/h
18
Distance between 2 buses starting from A = (V − 20) km
60
6
Distance between 2 buses starting from B = (V + 20) km
60
T
However in both cases, distance between two buses is the same = V ( ) km
60
6 18 T
∴ (V + 20) = (V − 20) = V
60 60 60
V + 20 = 3V − 60 which gives V = 40.
Substituting for V and solving for T ,
6(40 + 20) = 40T
∴ T = 9 min
Ans: 9
3
20. Consider the circuit
21. Heat generated during 1st half of the fall for raindrop = loss in mechanical energy
during the motion
Heat generated = Loss in ME = Loss in PE + loss in KE,
Note that loss in KE will be negative as velocity of raindrop increases during this
motion
1
Heat generated = mg(h2 − h1 ) − mV 2
2
1
= 0.01 × 10 × (500 − 250) − × 0.01 × 102
2
= 25 − 0.5 J = 24.5 J. Nearest integer is 25
Ans: 25
4
Power = F.v
∴ p = 100 × 0.75 = 75 watt
Ans: 75
√
23. Given: Refractive indices ηair = 1 and ηliquid = 5
diameter of disc=66 m and point source is 33mm above its center
Considering the light ray touching the disc’s circumference,
It makes angle of 45◦
Using Snell’s law for refraction at air-water interface
ηair sin 45◦ = ηliquid sin r
1 √
∴ √ = 5. sin r
2
1
∴ sin r = √
r10
1 3
∴ cos r = 1 − =√
10 10
sin r 1
∴ tan r = =
cos r 3
It can be seen that,
T he extra radius of shadow (other than disc itself )
tan r =
T he depth of the water
The depth is 33 mm, hence we get extra radius of shadow as 11 mm
∴ The total diameter of shadow is 11 + 66 + 11 = 88 mm
Ans: 88
5
25 u2
∴ T22 =
24 g 2
T1 2
Now, N = 30 × ( )
T2
25 u2 24 g 2
∴ N = 30 × ×
36 g 2 25 u2
∴ N = 20
Ans: 20
mp × G
26. Acceleration due to gravity of planet, ap = = 6.7 m/s2 (given)
(rp )2
2 mp × 6.7 × 10−11
∴ 6.7 m/s =
(4700 × 103 )2
∴ mp = 2209 × 1021 kg = 2209 × 1024 gm
M ass
Density=
V olume
2209 × 1024 g
∴ Density =
4 22
× × (42 × 107 )3 cc
3 7
∴ Density = 6 gm/cc
6
Ans: 6
Physics Solution-2015
7
M1 u 1 + M2 u 2 = M1 V 1 + M2 V 2
∴ 1 × 4 + 2 × 0 = 1 × 0 + 2 × V2
∴ 4 = 2 × V2
∴ V2 = 2 m/s.
After collision, M2 begins to move with 2 m/s and stops after traveling a distance
20 cm.
Using v 2 = u2 + 2 as, we get
0 = (2)2 + 2 × a × 0.2
∴ O = 4 + 0.4 a
−4
∴a= = −10 m/s2 .
0.4
Frictional force = ma = 2 × 10 = 20 N
Ans: 20
8
√
Slab’s refractive
√ index is 3. Applying Snell’s law at point A:
1 ×√sinθ = 3 × sin r
3 √
∴ = 3 × sin r
2
1
∴ = sin r i.e. ∠r or ∠ BAC = 30◦
2
∴ ∠ CAD = θ − r = 60◦ − 30◦ = 30◦
Consider △ ABC: √
3 AB t
cos r = cos 30◦ = = =
√ √ 2 AC AC
3 17 3
∴ =
2 AC
∴ AC = 34
Consider △ ACD:
1 CD d
sin(θ − r) = sin 30◦ = = =
2 AC AC
1 d
∴ = ∴ d = 17
2 34
Ans: 17
9
placed = weight of system
∴ Fbuoyant = Volume of water displaced × density × g = Total mass of system × g
Maximum volume of water displaced = capacity of bowl = 300 cc
Total mass of system = mass of bowl + mass of oil
∴ 300 × 1 (density of water) = 236 + mass of oil
∴ mass of oil = 64 g = Volume of oil × density
64
∴ volume of oil = = 80 cc
0.8
Ans: 80
22. Draw 2 separate FBDs, 1 for entire system of 3 blocks and FBD for block A
GM
24. g = 2
R
Let mass of the astronaut = m
G × Mearth
Weight on earth = m × gearth = m 2
= 120
Rearth
2
120 × Rearth
∴m=
G × Mearth
G × Mmars
Weight on mars = m × gmars = m = k(say)
Rmars
2
10
2
k × Rmars
∴m=
G × Mmars
2 2
120 × Rearth k × Rmars
∴ =
G × Mearth G × Mmars
Mmars R2
∴ k = 120 × ( ) × ( earth )
Mearth Rmars
2
1 2
∴ k = 120 × ( ) × ( )2
10 1
120 × 4
∴k= = 48
10
Ans: 48
100 2 1
25. Given A = cm = m2
π 100π
1
N = 100 turns, f = 50 Hz, B = 0.1 T esla, t = sec
40
Formula: V = 2πf N AB sin(2π f t)
Substitute given values generated
1 1
V = 2π × 50 × 100 × × 0.1 × sin(2π × 50 × ) volts
100π 40
5π
∴ V = 10 × sin( ) = 10 × 1 = 10 volts
2
Ans: 10
Particle travels down the slope of A and then travels up the slope of B
Using conservation of mechanical energy,
PE at top of A = PE at top of B
∴ mghA = mghB , hence hB = 5 m
Oscillation motion of the particle can be considered to be composed of:
down the length of slope of A (SA ), then up the length of slope of B (SB ), then
down the slope SB and then up the slope SA
Since no friction present, time required for moving along SA is same while going
upwards or downwards
Also, time required for moving along SB is same while going upwards or downwards
So we will calculate time required for downward motion for both the slopes
For slope SA , u = 0 m/s,
hA 5 25
s= = = m and
sin37 ◦ 0.6 3
a = g sin 37◦ = 10 × 0.6 = 6 m/s2
25 1
s = ut + 1/2 at2 ∴ = × 6 × t2
3 2
∴ tA = 5/3 sec
For slope SB , u = 0 m/s,
11
hB 5 25
s= = = m and
sin54 ◦ 0.8 4
a = g sin 54 = 10 × 0.8 = 8 m/s2
◦
25 1
s = ut + 1/2 at2 ∴ = × 8 × t2
4 2
∴ tB = 5/4 sec
T = time period for 1 complete oscillation = tA + tB + tB + tA
5 5 35
∴ 5T = 5 × 2( + ) = 10( ) = 29.166
3 4 12
Ans: 29
Physics Solution-2014
3RT
1. v 2 =
M
Joule kelvin
Checking for units, v 2 is in m/s2 = ×
M ole × kelvin gram/mole
Joule kg 2 10 × Gram m2
3
m2
= = × ms2 = × 2 = 103 × 2 .
Gram Gram Gram s s
2 3 3 RT
∴ we get v = 10 × , where M is expressed in gram /mole
M
Substituting given values in the formula, we get
3 × 8.4 × 300
v 2 = 103 ×
25
v 2 = 105 × 3×8.4×3
25
= 3.024 × 105
∴n=5
Ans: 5
3. The buoy after being dropped in water moves downstream with speed of water
For boat going upstream,
speed of boat = 7 m/s and speed of water= 3 m/s
∴ speed of boat w.r.t. banks = 7 − 3 = 4 m/s (as it is going against the water)
distance= 4.2 km = 4200 m
Distance 4200
∴ Time tup = = = 1050 sec
Speed 4
12
During this time buoy has travelled 1050 × 3 = 3150 m
Hence it is at 4200 + 3150 = 7350 m away from the boat ater time, tup
For boat going downstream,
speed of boat = 7 m/s and speed of water= 3 m/s
∴ speed of boat w.r.t. banks = 7 + 3 = 10 m/s (as it is going with the flow of water)
Let the buoy travel distance x with speed 3 m/s before the boat catches up
x = Speed × time = 3 × tbuoy
Distance 7350 + x
for boat, tdown = =
Speed 10
but tbuoy = tdown
7350 + 3 × tbuoy
∴ tdown =
10
∴ 7 × tdown = 7350 ∴ tdown = 1050 sec
Total time T = tup + tdown = 1050 + 1050 = 2100 = 21 × 102 sec
Ans: 21
4. Weighing scale measures the Normal reaction (N) between the object and the scale
When the lift is at rest, Normal reaction, N balances weight of the object
∴ Nrest = mg = 50 × 10 = 500
However the scale shows value N/g = 50 when lift is at rest
While lift is going downwards:
Fnet = W − N = 500 − (N/g) × g = 500 − 48 × 10 = 20 N
Fnet 20
but alif t = = = 0.4 m/s2 = 40 cm/sec2
m 50
Ans: 40
13
1 1 49
= ( × 2 × 4) + ( × 1 × 49) = (4) + ( )
2 2 2
57
= J
2
1 1 3
Final kinetic energy = mv 2 = × 3 × 1 = J
2 2 2
Kinetic energy lost = Initial KE - final KE
57 3 54
= − = = 27 J
2 2 2
Ans: 27
7. The metal ball is made up of metal (having density 8.8 g/cc and mass 264 g) and
single cavity (having volume Vc avity and no mass).
M ass 264
Volume of metal in the metal ball = = = 30 cc
Density 8.8
Using Archimedes Principle,
Fboyant = weight of ball in air - weight of ball in water = (264 − 221) × g
But Fboyant = Vwater displaced × dwater × g
∴ 43 × g = Vwater displaced × 1 × g
Vwater displaced = Volume of metal ball
∴ Volume of metal ball = 43 cc
∴ volume of cavity = (volume of metal ball)-(volume of metal)
= 43 − 30 = 13 cc
Ans: 13
440
For image of the ball to be seen moving vertically downwards, at every instant the
image needs to be formed on verticle line passing through common point of mirror
and the incline.
By laws of reflection, angle of image with mirror = angle of ball or incline with
mirror
∴ angle of image with mirror=θ.
Since image is on vertcle line, 44◦ + θ + θ = 90◦
∴ θ = 23◦
Ans: 23
9. As shown in the figure, consider 2 positions of the lens between fixed object and
screen. The full-line lens showing position 1 and the dotted lens showing position
2.
14
y
x
screen
object
x
y
For position 1:
Let x = object distance (u) and y = image distance (v)
v
We know magnification m = = 2 (given)
u
y
∴ = 2 i.e. y = 2x
x
For position 2:
Distance between object and screen is fixed = (x + y) = 3x
v 1
magnification m = = (given)
u 2
i.e. 2u = v
but u + v = 3x
∴v=x
and hence u = y
∴ object distance (u) = y and image distance (v) = x
Now consider shift of lens from position 1 to position 2
distance shifted = 36(given) = y − x
but y = 2x ∴ x = 36 and y = 72
Consider position 1 and using Cartesian sign convention
u = −36, v = +72
1 1 1
= −
f v u
1 1 1 1 1
∴ = − = +
f 72 −36 72 36
1 1
∴ =
f 24
∴ f = 24
Ans: 24
120 V
A
R4 = 25
R2
R1
R3 = 20
15
∴ voltage across R4 = VR4 = IR4 × R4 = 2 × 25 = 50V
Voltage across resister R1 is given as 40V
∴ The voltage across the (R2 + R3 ) combination is: 120 − (50C + 40V ) = 30V.
∴ voltage across R3 = VR3 = 30 V, also voltage across R2 = VR2 is same i.e. 30 V
VR 30
∴ I R3 = 3 = = 1.5A.
R3 20
∴ IR2 = Current through the battery −IR3 = 2 − 1.5 = 0.5A.
VR 30
∴ R2 = 2 = = 60Ω
I R2 0.5
Ans: 60
V
B C
12. Consider the graph of velocity v/s time for the motion
16
v [m/s]
20
5 8 t [s]
Physics Solution-2013
17
∴ 60 = u + 2 a · · · (1)
Also s8 = 880 = 8 u + 21 (a)(8)2 = 8 u + 32 a
∴ 110 = u + 4 a · · · (2)
Subtracting (1) from (2), we get
50 = 2 a
∴ a = acceleration of the particle = 25 m/s2
Ans: 25
15
0
10 t
3. Let motorcyclist 1 start from A and 2 start from B with same acceleration, (a)
u1 = 72 km/h = 20 m/s and u2 = −36 km/h = −10 m/s
Let the motor cyclists cross at time t
s1 = u1 t + 12 a t2 = 20 t + 21 × 2 t2 = 20 t + t2
s2 = u2 t + 12 (−a) t2 = −10 t − 21 × 2 t2 = −10 t − t2
When they cross, s1 − s2 = 500
∴ 20t + t2 + 10t + t2 = 500
∴ 2t2 + 30t − 500 = 0
∴ t2 + 15t − 250 = 0
∴ (t + 25)(t − 10) = 0
∴ t = −25 or 10 sec.
Discarding negative value, we get t = 10 i.e. they cross in 10 sec
Ans: 10
18
4. Draw FBD of the ball during upward motion:
2 forces are acting on the ball - the weight of the ball (W ) acting downwards.
W = mg
and Tension (T) in the rope pulling the ball which is acting upwards
At maximum acceleration condition, Tmax = 5 mg (given)
∴ Fnet = Tmax − W = 4 mg and is acting upwards
Fnet 4 mg
∴ maximum acceleration of the ball = = = 4 g = 40 m/s2
m m
Ans: 40
5. Draw FBD of the block. Since the motion is only horizontal, we can ignore the
vertical forces (weight and Normal reaction balance each other).
Applied Force of 40N is opposed by frictional force of 13N
∴ Fnet = 40 − 13 = 27N
Fnet 27
∴ a of the block = = = 2.7 m/s2
m 10
Initial momentum (P0 ) = m × u = 10 × 0 = 0 kg m/s
Final momentum (P3 ) = m × v = 10 × 8.1 = 810 kg m/s
∴ Change in momentum = P3 − P0 = 81 kg m/s
Ans: 81
6. The bullet’s velocity decreases from initial (u = 1000 m/s) to final (v = 600 m/s)
due to air friction
The change in KE will be due to the work done by friction.
△E = 12 mu2 − 21 mv 2 = 21 × m (1000)2 − 21 × m (600)2
= 21 × 10−2 × (100 × 104 − 36 × 104 ) == 12 × 10−2 × (64 × 104 )
∴ △E = work done by friction = 32 × 102 J
Since W is given as = n × 102 J, we get n = 32
Ans: 32
19
8. Please correct the typo error in the paper and read total volume as 2.5 × 10−3 m3
volume 2.5 × 10−3
Area of wire = = = 2.5 × 10−3 m3
length 1
Resistivity × length 0.1 × 1
Resistance = =
Area 2.5 × 10−3
1000
∴R= = 40Ω
25
Ans: 40
f=12 cm f=30 cm
A C
20 mm
F
B D
42 cm
The incident beam parallel to optical axis will get refracted by lens 1 (f = 12) such
that it gets converged at the point of focus (pt F) at 12 cm from the lens.
Each of the converged ray passing through F will then reach lens 2(f = 30). Since
point F is also point of focus for lens 2, after passing through lens 2, each ray will
emerge parallel to optical axis.
Consider △AF B and △CF D
These are similar triangles (as side AB || side CD)
∴ ratio of lengths of sides as well as altitudes is equal.
AB F P1
∴ = , where P1 and P2 are poles of lens 1 and lens 2 respectively.
CD F P2
20 12
∴ =
CD 30
∴ CD = 50 cm
Ans: 50
10. As shown in the figure, point S will create two images, image S1 in mirror 1 and
image S2 in mirror 2.
20
Distance OS=10cm
S
60°
60°
S1
O
S2
For mirror 1:
Distance OS = 10 (given) √
3 √
∴ object distance for mirror 1 = OS sin 60 = 10 ×◦
=5 3
√ 2
∴ image distance for √mirror 1 will also be 5 3.
∴ Distance SS1 = 10 3.
For mirror 2: √
similarly distance SS2 = 10 3.
Consider △SS1 S2 :
Now ∠ OSS1 = 30◦ (as SS1 is perpendicular to mirror 1)
And ∠ OSS2 = 30◦ (as SS2 is perpendicular to mirror 2)
In △SS1 S2 , side SS1 = side SS2 and included ∠ S1 SS2 = 60◦
∴ △SS1 S2 is√an equilateral △
∴ S1 S2 = 10 3 = 10 × 1.73 = 17.3
Ans: 17
21
gearth Mearth R2
∴ = × 2new
gnew Mnew Rearth
4πR3
Now mass = Volume × density = ×d
3
Substituting and cancelling 4π/3, we get
3 2
gearth dearth × Rearth Rnew
∴ = × 2
gnew dnew × Rnew
3 Rearth
gearth dearth × Rearth
∴ =
gnew dnew × Rnew
10 dearth Rearth 1 1 1
∴ =( )×( )=( )×( )=
gnew dnew Rnew 0.5 3 1.5
2
∴ gnew = 10 × 1.5 = 15 m/s
Ans: 15
Physics Solution-2012
1. The two trains each traveling with speed of 40 km/hr, are coming towards each
other from a distance of 80 km apart.
∴ Time after which trains will collide = 1 hr
∴ The bird is traveling for 1 hr only before the trains collide. It is moving with
constant speed 60 km/h
so distance traveled by bird = speed × time = 60 × 1 = 60km
Ans: 60
22
3. Draw 3 separate FBDs, 1 FBD for entire system of 4 blocks, 1FBD for first block
and 1 FBD for last block
Since block undergo horizontal motion only, we can ignore vertical forces
3 2 1 F
1m
5m
23
∴ 100µ = 20
Ans: 20
Particle P is moving with u = 10 cm/s and its motion makes an angle of 60◦ with
the x axis.
The mirror is perpendicular to x axis. Any any instant image of P will be formed
behind mirror at same perpendicular distance from the mirror as that of P in front
of the mirror.
Hence we need to consider only the horizontal component of motion of P i.e.
uhorizontal = 10cos(60◦ ) = 5 m/s.
The mirror is moving parallel to x axis with v = 20 m/s towards P .
∴ Relative horizontal speed of P w.r.t the plane mirror = 20 + 5 = 25 m/s
∴ Relative speed of the image and P = 25 + 25 = 50 m/s
Ans: 50
B A
C D
F E
G H
When battery connected across A (say +ve terminal) and G (-ve terminal),
V 100
current through the battery I = = = 60A
RAG 5/3
Consider node A:
Current I(60A) which approaches node A has 3 paths to branch out, namely
AB, AD and AE
As per symmetry and as all branches have same resistance,
I gets equally split in these 3 branches
∴ IAB = IAD = IAE = 20 A
Consider node D:
Current IAD = 20 A, which approaches node D has 2 paths to branch out, namely
DC and DH
As per symmetry and as all branches have same resistance,
24
I gets equally split in these 2 branches
∴ ICD = IDH = 10 A
Ans: 10
Y
P
O
X
2Ω
2V 1Ω
1Ω
40N
500 g
Net force Fnet acting one the object is resultant of the two forces shown
Since they have 90◦ angle between them, the parallelogram completed with them as
sides will be a rectangle
The resultant would be diagonal of the rectangle, which can be found by using
Pythagoras√ theorem.
∴ Fnet = 402 + 92 = 41 N
Fnet 41
Acceleration of the block = = = 82 m/s2
m 0.5
Ans: 82
F E
G H
26
Let the ant start at corner C and travels to opposite corner E along shortest path
along the faces of the cube
One such shortest path would be
1. C− midpoint of opposite side AD − E
Similarly other paths would be
2. C− midpoint of opposite side AB − E
3. C− midpoint of opposite side F G − E
4. C− midpoint of opposite side BF − E
5. C− midpoint of opposite side DH − E
6. C− midpoint of opposite side GH − E
Ans: 6
light
n1 n2
5 cm
27
13. Consider the figure
A B
600m
28