Professional Documents
Culture Documents
Financial Management
1. Solution
a) No. of new share to be issued = 500000 /10=50,000 Shares
b) No. Of right = 100,000/50,000=2:1
From the above table the value of right is = 20-16.67= tk. 3.33
Since The induvial has option to sell the right by tk. 3.33 and share price fall
down to tk. 16.67. which is equal to current market price tk. 20
e) Shown in req. C
2. Solution
We need to know what the investor paid for a bond in order to produce a yield of 10%. That's
easy: P0 = 120(PVIFa-10%-20) + 1000/(1.10)20 = 1,170.27
NSV= 1170.21-70.27=1100
If the firm needs to sell more than TK24,000,000 of new bonds, the cost of the incremental bonds
is gotten the same way. The yield to the investor is 14% a year and flotation costs are 67.54. This
information should produce a P0 = 867.54, net proceeds, I0 of 800, a before-tax cost of 14.44% and
an after-tax cost of 14.44%(1-.35)=9.38%
So, the cost of selling the first TK24 million of new bonds is ki1=7.11%. Any additional bonds would
cost ki2=9.38%.
Model Solution: 1
Financial Management
Preferred Stock
The investor's return or yield is 16%. So, we know that .16 = D/P0 and kp = D/I0. We also know that
I0=P0 - flotation costs. If flotation costs = .20*P0, then I0=P0 - .20P0 = .8P0. Substituting, we know kp
= D/.8P0 or (D/P0)/.8 or .16/.8 = .20. The cost of issuing any new preferred stock, kp, is 20%.
Common Stock
G= (7/5.545)^4-1= 6%
If the firm sells up to TK7.5 million of new common stock, there is underpricing and flotation
costs equal to 20% of the current price or .20(41.22) = 8.24. This leaves I0 of 41.22 - 8.24 =
32.98. Substituting this for I0 gives the cost of new common stock as kn1 = 7.42/32.98 + .06
= 28.50%. If the company sells more than TK7.5 million of new common stock, the flotation
costs rise to 30% of the current price and the net proceeds fall to 41.22 - .3(41.22) or 28.85.
This makes the cost of the marginal shares beyond TK7.5 million kn2 = 7.42/28.85 + .06 =
31.72%.
Debt 0-40 million & 40 million above. [If the current weight is maintained debt
carries 120/200= .6 weight so total fund will be 24/.6= 40 million.]
Preference debt no slab
Equity 4.5 million internal fund already exist. If the current weight is maintained
common equity carries 60/200=0.30 weight. So total fund will be =
4.5/.3= 15 million.
0 - 15 15 - 40 40 +
Source WT. MCC1 MCC2 MCC3
Debt .60 7.11 7.11 9.38
Pf'D .10 20.00 20.00 20.00
Equity .30 24.00 28.50 31.72
Marginal cost of capital for 0 to TK15 million, the MCC is .60 x 7.11 + .10 x 20.00 + .30 x
24.00 = 13.46%. Do the same for the other two columns and result are 14.66% and 17.14%
Model Solution: 1
Financial Management
A 8,000,000 14.0% 4
B 8,000,000 21.0% 1
C 10,000,000 19.0% 2
D 12,000,000 13.5% 5
E 12,000,000 16.0% 3
IF we take the project ranking we clearly see that project B, C, & D first three and their
cumulative investment is = 8+10+12=30 million which is fall under slab 2 of Marginal
cost of capital table and cost of capital = 14.66%.
Since IRR higher than cost of capital of B, C& D project these three should be selected.
b). To find the cost of raising TK30 million, we just need to see where it comes from. The first TK15
million comes from sources up to the first break point. Therefore it costs 13.46%. The second TK15
million comes from the middle segment of the MCC schedule and, therefore, costs 14.66%. Just take
a weighted-average of these two costs. (15/30) x 13.46 + (15/30) x 14.66 = 14.08%. The average
cost of raising TK30 million is 14.06%.
3. Solution
WORKINGS
4. Solution
You observe that This information could be used as a profitable trading The information
the senior strategy, by noting the buying activity of the insiders is fully
management of a as a signal that the stocks is underpriced or good news impounded in the
company has been is imminent. current price and
buying a lot of the no abnormal
company's stock on profit
the open market opportunity
over the past week. exists
Model Solution: 1
Financial Management
5. Solution
• DSE risk premium= 11%-3.5% = 7.50%
• Equity risk premium of the company = 1.30 x 7.50% = 9.75%
• Cost of equity = Rf+Risk premium = 3.50%+9.75% = 13.25%
• Cost of capital = 7%x .5/1.5 +13.25%x1/1.5= 11.21% [ As there is tax rate is given, we
used before tax cost of debt]
Assuming 40% tax rate, cost of capital will be = 7%x(1-.4) x .5/1.5 +13.25%x1/1.5=10.26%.
i. NPV = (20) +5.5 /.1121-0.04 = 56.28. as NPV is positive we should accept the project.
6. Solution
The minimum convertible bond value is the greater of the conversion price or the straight bond
price. To find the conversion price, we need to determine the conversion ratio. Which is = bond
price/conversion price = 1000/130 = 7.69
Each bond can be exchanged for 7.69 no’s stocks. This means conversion price of the bond is
And straight bond value is: 60x [1-1/1.11^30]/.11 +1000/1.11^30 = 521.63 +43.69 = 565.32.
b.
let years be n
1100 = 26 (1.13) ^
n x7.69
or 1.13^n = 5.5
or N Log 1.13 = log 5.5
or N= 13.95 years
7. Solution
The current operating cycle is the sum of the current inventory days and trade receivables days,
less the current trade payables days.
The revised figures for inventory, trade receivables, trade payables and overdraft must be
calculated in order to find the current ratio after the planned working capital policy changes.
Revised inventory = 2,160,000 x 50/365 =$295,890
Revised trade receivables = 5,400,000 x 62/365 = $917,260
Revised trade payables = $2,160,000 x 45/365 = $266,301
Revised overdraft level = 295,890 + 917,260 – 266,301 – 300,800 = $646,049
Revised current assets = 295,890 + 917,260 = $1,213,150
Revised current liabilities = 266,301 + 646,049 = $912,350
Revised current ratio = 1,213,150/912,350 = 1·33 times
The effect on the current ratio is to increase it from 1·20 to 1·33 times.
(iii) The finance cost saving arises from the decrease in the overdraft from $1,326,600 to
$646,049, a reduction of $680,551, with a saving of 5% per year or $34,028 per year.
8. Solution
a. Here A limited shareholders is considering buying of b limited. Cost of capital of A limited
will be used to discount dividend streams of B limited.
b.
First, we need to calculate free cash flows: