Professional Documents
Culture Documents
b.
0.45
0.4
0.35
0.3
Probability
0.25
0.2
0.15
0.1
0.05
0
15 22 34 40
c.
P ( X < 40 )=P ( X=15 )+ P ( X =22 ) + P ( X=34 )=0.14 +0.40+0.26=0.8
e.
P ( X >20 ) =P ( X=22 ) + P ( X=34 ) + P ( X=40 )=0.40+ 0.26+0.20=0.86
2.
a.
P ( X=10 )=1−[ P ( X =−25 ) + P ( X=−15 )+ P ( X =20 ) ]=1−( 0.35+0.10+ 0.10 )=0.45
b.
5-1
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
0.5
0.45
0.4
0.35
Probability
0.3
0.25
0.2
0.15
0.1
0.05
0
-25 -15 10 20
d.
P ( X >−20 )=P ( X=−15 )+ P ( X =10 ) + P ( X=20 )=0.10+0.45+ 0.10=0.65
e.
P ( X <20 ) =P ( X=−25 )+ P ( X =−15 ) + P ( X=10 )=0.35+0.10+ 0.45=0.90
3.
a. P ( X ≤3 )=0.78
c. P ( 2≤ X ≤ 4 )=P ( X ≤ 4 ) −P ( X ≤ 1 )=0.84−0.35=0.49
4.
a. P ( X ≤0 )=0.50
5.
a. X ∊ {4, 3.75, 3.3, 3, 2.7, 2.3, 2, 1.7, 1.3, 1, 0.7,0}, X is discrete.
5-2
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
6.
a. Assuming that Small, Medium, Large and X-Large Domino’s Pizzas
have diameters of 10, 12, 14 and 16 inches, respectively, X ∊
{10,12,14,16}, so X is discrete.
c. X ∊ {0,1,2,3,… ), X is discrete.
7.
a.
P ( X <5 ) =P ( X =1 ) + P ( X=2 ) + P ( X =3 ) + P ( X=4 ) =0.05+0.09+0.12+0.24=0.5
d.
0.3
0.25
0.2
Probability
0.15
0.1
0.05
0
1 2 3 4 5 6 7 8
Household Size
8.
Let the random variable X represent performance.
a.
5-3
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
0.5
0.4
0.3
Probability
0.2
0.1
0
1 2 3 4 5
Performance
b.
x P(X
≤ x)
1 (Very 0.14
poor)
2 (Poor) 0.57
3 0.79
(Neutral)
4 (Good) 0.95
5 (Very 1
Good)
9.
Let the random variable X represent number of shots made.
a.
x P(X = x)
0 0.55
1 0.25
2 0.20
d. Yes, because there is only a 20% chance that the player will make
both free throw shots and a 55% chance that he will miss them
both.
5-4
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
10.
Let the random variable X represent confidence score.
11.
Let the random variable X represent the numeric value corresponding
to the letter grade.
a.
0.5
0.4
0.3
Probability
0.2
0.1
0
0 1 2 3 4
Grade
b.
x P(X ≤ x)
0 (F) 0.10
1 (D) 0.20
2 (C) 0.60
3 (B) 0.90
4 (A) 1
d. 1−P ( X =0 )=1−0.10=0.90
12.
Let X be the number of students that Jane will be able to fund.
5-5
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
b.
x P(X ≤ x)
0 0.05
1 0.20
2 1
13.
a.
P ( X=3 )=1−P ( X =4 )−P ( X =2 )−P ( X <2 )=1−0.50−0.30−0.18=0.02
x P(X ≤ x)
0 0.05
1 0.18
2 0.48
3 0.50
4 1
σ =√ 28.19=5.31
σ =√ 47.04=6.86
16.
a. E ( X ) =0 ×0.30+1 ×0.50+ 2× 0.15+3 ×0.05=0.95
b.
2 2 2 2 2
σ =(0−0.95) × 0.30+ ( 1−0.95 ) × 0.50+ ( 2−0.95 ) ×0.15+ (3−0.95 ) ×0.05=0.65
σ =√ 0.65=0.80
17.
5-6
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
18.
a. E ( X ) =−5 ×0.30+0 × 0.45+10 ×0.25=1
21.
Let X be the bonus paid out to a sales representative,
22.
Let X be the amount spent on a warranty by each buyer of a Blu-ray
player,
E ( Y )=120 E ( X ) =$ 960
23.
Let X represent the repair cost if you do not buy the insurance.
Therefore, (X) = 400 × 0.08 + 800 × 0.03 + 1400 × 0.02 + 0 × 0.85 = 84. If
5-7
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
you are risk neutral, you should buy the insurance because the expected
cost of repair ($84) is greater than the cost of the insurance ($80). In
other words, a risk neutral person gains $4 ($84 - $80) by buying the
insurance.
24.
a.
E ( X ) =1,000× 0.25+2,000 ×0.45+5,000 × 0.20+10,000× 0.10=3,150
25.
a.
E ( X ) =15,000× 0.30+10,000 ×0.40+ 8,000× 0.30=10,900 , that is $ 10,900
c. No, it depends on the degree of his risk aversion. In other words, his
decision depends on how much he would like to be compensated for
the risk.
26.
a. E ( R )=20 × 0.20+10 ×0.50−10 ×0.30=6
σ =√ ¿ ¿
27.
a.
E ( R Europe )=10 × 0.20+6 × 0.50−6 × 0.30=3.2
σ =√ ¿ ¿1.
E ( R Asia ) =18 ×0.20+10 × 0.50−12 ×0.30=5
σ =√ ¿ ¿
5-8
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
28.
The portfolio consists of $20 × 100 = $2,000 invested in Stock X and
$12 × 200 = $2,400 invested in Stock Y. Total investment = $2,000 +
$2,400 = $4,400.
2000
w X= =0.45 and
4400
2400
wY= =0.55
4400
30.
200,000
a. w X = =0.40
500,000
300,000
wY= =0.60
500,000
c.
SD ( R P ) =√ (0.40)2 (12)2 +(0.60)2(20)2 +2(0.40)(0.60)(0.40)(12)(20)=√ 213.12=14.60
31.
a. P ( Recession ) =1−[ P ( Boom ) + P ( Normal ) ]=1−0.80=0.20
32.
5-9
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
5-10
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
33.
a. E ( R p ) =0.67 ×6 +0.33 ×8=6.66 %
E ( R P )=0.55× 9.9+0.45 ×17.7=13.41 %
E ( R P )=0.67× 6+0.33 × 8=6.66 %
SD ( R P ) =√ (0.67)2 (16)2 +(0.33)2 (20)2+ 2(0.67)(0.33)(0.38)(16)(20)=√ 212.25=14.57
34.
5!
a. P ( X=0 )= ¿
0 !(5 !)
5!
b. P ( X=1 ) = ¿
1 !(4 !)
c. P ( X ≤1 ) =P ( X=0 ) + P ( X =1 )=0.1160+0.3124=0.4284
35.
6!
a. P( X =5)= ¿
5! (1 !)
6!
b. P( X =4 )= ¿
4 ! (2!)
36.
8!
a. P ( 3< X <5 )=P ( X=4 ) = ¿
4 !(4 !)
5-11
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
37.
Let X be the number of successes.
38.
a. P ( X ≤50 )=0.2776 ; Excel command: ‘=BINOM.DIST(50, 150, 0.36,
1)’
39.
a. P ( X ≤150 )=0.2750; Excel command: ‘=BINOM.DIST(150, 200,
0.77, 1)’
c.
P ( 155≤ X ≤ 165 )=P ( X ≤165 )−P ( X ≤154 )=0.9762−0.5275=0.4487 ;
Excel commands: ‘=BINOM.DIST(165, 200, 0.77, 1)’ and:
‘=BINOM.DIST(154, 200, 0.77, 1)’
40.
5-12
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
8!
a. P ( X=0 )= ¿
0 !(8 !)
41.
10 !
a. P ( X=0 )= ¿
0 !(10 !)
42.
a.
P ( X <5 ) =P ( X ≤ 4 )=P ( X =0 ) + P ( X=1 ) + P ( X =2 ) + P ( X=3 ) + P ( X =4 )=¿
b.
P ( X <5 ) =P ( X ≤ 4 )=P ( X =0 ) + P ( X=1 ) + P ( X =2 ) + P ( X=3 ) + P ( X =4 )=¿
43.
a. E ( X ) =5,000× ( 1−0.43 ) =2,850
σ =√ 5,000(0.43)(0.57)= √1225.5=35.01
6!
c. Here we use p = 1 – 0.25 = 0.75. Therefore, P ( X=6 )= ¿
6 !( 0!)
44.
6!
a. P ( X=1 ) = ¿
1 !(5 !)
5-13
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
d. E ( X ) =6(0.76)=4.56
P ( X > 4.56 )=P ( X =5 ) + P ( X=6 )=0.5578 (from b)
45.
Probability of wearing a turban is 1 ‒ 0.25 = 0.75.
5!
a. P ( X=2 )= ¿
2 !(3!)
c. E ( X ) =5× 0.75=3.75
P ( X >3.75 )=P ( X =4 ) + P ( X=5 )=¿0.3955+0.2373=0.6328
d.
E ( X ) =10× 0.75=7.5 ; P ( X >7.5 ) =P ( X=8 )+ P ( X =9 ) + P ( X =10 )=¿
46.
a. P ( X >2 )=P ( X =3 ) + P ( X=4 )=¿0.25+0.0625=0.3125
4!
a. P ( X=3 )= ¿
3! (1 ! )
4!
P ( X=2 )= ¿
2 ! ( 2 !)
The probabilities of finding three men and one woman, and two
men and two women are the same.
4!
b. P ( X=3 )= ¿
3! (1 ! )
5-14
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
4!
P ( X=2 )= ¿
2 ! ( 2 !)
It is more likely finding three men and one woman than finding two
men and two women.
48.
Let X be the number of designers who show the acceptable design by
the end of the week.
2!
a. P ( X ≥1 ) =1−P ( X=0 )=1− ¿
0 !( 2!)
The statement she made would not be correct.
3!
b. P ( X ≥1 ) =1−P ( X=0 )=1− ¿
0 !( 3!)
The statement she made would be correct.
49.
Let X be the number of the recent graduates who plan on pursuing a
graduate degree.
50.
Let X be the number of the students who specialize in finance.
5-15
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
51.
Let X be the number of houses that will go up for foreclosure.
a. P ( X <2 )=P ( X ≤ 1 )=0.6226
Excel command: ‘=BINOM.DIST(1, 100, 0.0131, 1)’
c. These above findings are consistent with the foreclosure rates in the
two areas.
In other words, there is 37.74% (100 ‒ 62.26) chance that at least 2
houses or more will go into foreclosure in the Washington, D.C.
region, compared to 21.64% (100 ‒ 78.36) in the nation.
52.
−1.5
e 1.51
a. P ( X=1 ) = =0.3347
1!
−1.5 2
e 1.5
b. P ( X=2 )= =0.2510
2!
c.
1−0.5578=0.4422
53.
e−4 4 4
a. P ( X=4 )= =0.1954
4!
e−4 4 2
b. P ( X=2 )= =0.1465
2!
c.
−4 0 −4 1
e 4 e 4
( ) ( ) ( )
P X ≤1 =P X=0 + P X =1 = + =0.0183+0.0732=0.0915
0! 1!
54.
8
a. μ0.5 = =4
2
5-16
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
b.
c. μ2=8(2)=16
−16 10
e 16
d. P ( X=10 )= =0.0341
10 !
55.
a. P ( X ≤10 )=0.1185; Excel command: ‘=POISSON.DIST(10, 15, 1)’
56.
a. P ( X <14 )=P ( X ≤13 ) =0.0661; Excel command:
‘=POISSON.DIST(13, 20, 1)’
57.
a. Yes, Poisson distribution can be used.
5-17
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
58.
a. Yes, variable can be assumed to be Poisson random variable.
59.
12
a. μ0.25= =3
4
P ( X <2 )=P ( X ≤ 1 )=0.1991; Excel command: POISSON.DIST(1, 3,
1)
60.
a. μ60 =360 cars over a 60-minute period thus μ1=360 / 60=6 cars
e−6 6 2
over a 1-minute period; so P ( X=2 )= =0.0446
2!
b.
1−0.0174=0.9826
c. µ10=60for a 10-minute period (6 × 10), and
e−60 6040
P ( X=40 )= =0.001
40 !
61.
e−2 22
a. P ( X=2 )= =0.2707
2!
−2 0 −2 1 −2 2
( ) ( ) ( ) ( ) e 2 e 2 e 2
b. P X ≤2 =P X=0 + P X =1 + P X=2 = + + =¿
0! 1! 2!
0.1353+0.2707+ 0.2707=0.6767
2 e−1 10
c. With µ25= =1; P ( X=0 )= =0.3679
2 0!
5-18
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
62.
a.
c. μ180 =2(3)(60)=360
63.
400
a. μ60= =25; 25 calls per 60-minute period
16
25
μ30 = =12.5 ;12.5 calls per 30-minute period
2
25
μ15 = =6.25 ;6.25 calls per 15-minute period
4
−6.25 6
e 6.25
b. P ( X=6 )= =0.1598
6!
−6.25
e 6.25 0
c. P ( X=0 )= =0.0019
0!
d.
P ( X ≥2 ) =1−[ P ( X=0 ) + P ( X=1 ) ]=1−( 0.0019+0.0121 )=1−0.014=0.986
64.
a. P ( X ≤ 425 )=0.8980 ; Excel command: ‘=POISSON.DIST(425, 400,
1)’
65.
a. μmonth =4 / 12=1/3
σ =√ 1/3=0.5774
5-19
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
−1/ 3 0
e (1/3)
b. P ( X=0 )= =0.7165
0!
66.
3,339
a. μ0.25= =834.75
4
P ( X >1000 )=1−P ( X ≤1000 ) =1−0.9999=0.0001; Excel
command for P ( X ≤1000 ) is: ‘=POISSON.DIST(1000, 834.75, 1)’
67.
24584
a. μ1= =94.55
260
68.
a.
3! ( 25−3 ) !
×
0! ( 3−0 ) ! ( 4−0 ) ! ( 25−3−4+0 ) ! (1)(7315)
P ( X=0 )= = =0.5783
25 ! 12,650
4 ! ( 25−4 ) !
b.
3! ( 25−3 ) !
×
1! ( 3−1 ) ! ( 4−1 ) ! ( 25−3−4+1 ) ! (3)(1540)
P ( X=1 ) = = =0.3652
25 ! 12,650
4 ! ( 25−4 ) !
c. P ( X ≤1 ) =P ( X=0 ) + P ( X =1 )=0.5783+0.3652=0.9435
69.
5-20
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
a.
4! ( 15−4 ) ! 4! 11!
× ×
1! ( 4−1 ) ! ( 3−1 ) ! ( 15−4−3+1 ) ! 1 ! 3! 2 ! 9 ! (4 )(55)
P ( X=1 ) = = = =0.4835
15 ! 15 ! 455
3 ! ( 15−3 ) ! 3! 12!
4! ( 15−4 ) !
×
2 ! ( 4−2 ) ! ( 3−2 ) ! (15−4−3+ 2 ) ! (6)(11)
b. P ( X=2 )= = =0.1451
15 ! 455
3 ! ( 15−3 ) !
c.
[ ]
4! ( 15−4 ) !
×
0 ! ( 4−0 ) ! ( 3−0 ) ! ( 15−4−3+0 ) !
P ( X ≥2 ) =1−[ P ( X=0 ) + P ( X=1 ) ]=1− +0.4835 =¿
15 !
3 ! ( 15−3 ) !
1− [ (1)(165)
455 ]
+ 0.4835 =1−( 0.3626+0.4835 )=1−0.8461=0.1539
2! ( 12−2 ) !
×
0! ( 2−0 ) ! ( 3−0 ) ! ( 12−2−3+0 ) ! ( 1 ) ( 120 )
70. P ( X=0 )= = =0.5455
12 ! 220
3 ! ( 12−3 ) !
μ=3 ( )
2
12
=0.50
√
σ = 3 ( )( 1− )(
2
12 12−1 )
2 12−3
12
=√ 0.3409=0.5839
71.
a. P ( X=2 )=0.3641; Excel command: ‘=HYPGEOM.DIST(2, 5, 20, 50,
0)’
5-21
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
μ=20 ( )
25
100
=5
5! 5!
×
2 ! ( 5−2 ) ! 0! ( 5−0 ) ! 10
73. P ( X=2 )= = =0.2222
10! 45
2! ( 10−2 ) !
5! 5!
×
2! ( 5−2 ) ! 0 ! ( 5−0 ) !
P ( X ≥1 ) =1−P ( X=0 )=1− =1−0.2222=0.7778
10 !
2 ! ( 10−2 ) !
74.
8! 32!
×
0! ( 8−0 ) ! 3! (32−3 ) ! 4960
a. P ( X=0 )= = =0.5020
40 ! 9880
3! ( 40−3 ) !
75.
a.
10 ! (15−10 ) !
×
3 ! ( 10−3 ) ! ( 3−3 ) ! ( 15−10−3+ 3 ) ! (120)(1)
P ( X=3 )= = =0.2637
15 ! 455
3 ! ( 15−3 ) !
b.
[
10 ! ( 15−10 ) ! 10! (1
× ×
0 ! ( 10−0 ) ! ( 3−0 ) ! ( 15−10−3+0 ) ! 1! ( 10−1 ) ! ( 3−1 ) ! (
P ( X ≥2 ) =1−[ P ( X=0 ) + P ( X=1 ) ]=1− +
15 ! 15 !
3 ! ( 15−3 ) ! 3 ! ( 15−3
76.
5-22
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
a.
12 ! ( 18−12 ) !
×
3 ! ( 12−3 ) ! ( 3−3 ) ! ( 18−12−3+3 ) ! (220)(1)
P ( X=3 )= = =0.2696
18! 816
3! ( 18−3 ) !
b.
[
12 ! ( 18−12 ) ! 12 ! (1
× ×
0 ! ( 12−0 ) ! ( 3−0 ) ! (18−12−3+ 0 ) ! 1 ! ( 12−1 ) ! ( 3−1 ) ! ( 1
P ( X ≥2 ) =1−[ P ( X=0 ) + P ( X=1 ) ]=1− +
18 ! 18 !
3 ! ( 18−3 ) ! 3 ! ( 18−3
77.
a.
12 ! ( 20−12 ) !
×
2 ! ( 12−2 ) ! ( 2−2 ) ! ( 20−12−2+2 ) ! (66)(1)
P ( X=2 )= = =0.3474
20 ! 190
2 ! ( 20−2 ) !
12! ( 20−12 ) !
×
0! ( 12−0 ) ! ( 2−0 ) ! ( 20−12−2+ 0 ) ! ( 1 ) ( 28 )
b. P ( X=0 )= = =0.1474
20 ! 190
2 ! ( 20−2 ) !
4! ( 20−4 ) !
×
2 ! ( 4−2 ) ! ( 2−2 ) ! ( 20−4−2+2 ) ! (6)(1)
78. P ( X=2 )= = =0.0316
20 ! 190
2 ! ( 20−2 ) !
79.
a. μ=10 ( )
24
40
=6 men∧, therefore ,10−6=4 women
b. P ( X ≥5 )=1−P ( X ≤ 4 )=1−0.6488=0.3512 ;
Excel command for P ( X ≤ 4 ) : ‘=HYPGEOM.DIST(0, 10, 16, 40, 1)’
80.
a. P ( X=2 )=0.0495; Excel command: ‘=HYPGEOM.DIST(2, 5, 5, 59,
0)’
5-23
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
82.
a. E ( R )= (−15 ) (0.25)+ ( 5 ) (0.35)+ ( 10 ) (0.40)=2
83.
a. E ( R X )=( 30 )( 0.20)+ ( 10 ) (0.50)+ (−30 ) (0.30)=2 %
2 2 2 2
σ =( 30−2 ) (0.20)+ ( 10−2 ) (0.50)+ (−30−2 ) (0.30)=496
σ =√ 496=22.27
E ( RY )= (10 ) (0.20)+ ( 20 ) (0.50)+ ( 5 ) (0.30)=13.5 %
2 2 2 2
σ =( 10−13.5 ) ( 0.20)+ ( 20−13.5 ) (0.50)+ ( 5−13.5 ) (0.30)=45.25
σ =√ 45.25=6.73
88
b. ρ AB = =0.5871
22.27 × 6.73
84.
a. E ( RY )=0.35× ( 10 ) +0.65 ×( 5)=6.75
E ( R P )=0.35× ( 10 ) +0.65 × ( 5 )=6.75
b. σ 2=( 0.35 )2 (98)+ ( 0.65 )2 (26)+( 2)(0.35)(0.65)(22)=33
σ =√ 33=5.74 σ =√ ( 0.35 ) ( 98 ) +¿ ¿
2
85.
a. P ( X=3 )=0.60−0.15=0.45
5-24
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
b.
P ( X ≥2 ) =1−P ( X <2 )=1−[ P ( X=0 )+ P ( X =1 ) ] =1− [ 0.05+ 0.05 }=0.90
86.
Let X be the number of tires a customer buys.
b. E ( R )=15 E ( X )=15(2.79)=41.85
E ( 120 R )=120 E ( R )=120(41.85)=5022
87.
a.
x P(X = x)
200 0.35
20 0.60
−¿ 6 0.05
00
88.
4!
a. P ( X=4 )= ¿
( 4 ! )( 0 ! )
c. E ( X ) =4 (0.44)=1.76
σ 2=4 ( 0.44 ) ( 0.56 )=0.9856
σ =√ 0.9856=0.9928
5-25
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
89.
5!
a. P ( X=5 )= ¿
( 5! )( 0 ! )
5!
b. P ( X=0 )= ¿
( 0 ! ) ( 5! )
90.
4!
a. P ( X=2 )= ¿
(2 ! )( 2 ! )
4!
b. P ( X=4 )= ¿
( 4 ! )( 0 ! )
c. E ( X ) =100(0.51)=51
2
σ =100 ( 0.51 )( 0.49 )=24.99
σ =√ 24.99=4.999
91.
a. P ( X=15 )=0.0481 ; Excel command: ‘=BINOM.DIST(15, 100, 0.20,
0)’
92.
a. P ( X=10 )=0.0272 ;Excel command: ‘=BINOM.DIST(10, 30, 0.19,
0)’
93.
5-26
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
10
a. μ30 secs = =5
2
−5 4
e 5
( )
b. P X=4 = =0.1755
4!
c. P ( X=0 )= [ ]
e−5 50
0!
=0.0067
94.
a. P ( X ≥5 )=1−P ( X ≤ 4 )=1−0.4405=0.5595; Excel command for
P ( X ≤ 4 ) : ‘=POISSON.DIST(4, 5, 1)’
b. P ( X <5 ) =P ( X ≤ 4 )=0.4405
95.
a. P ( X <8 )=P ( X ≤ 7 ) =0.0895 ; Excel command for P ( X ≤7 ):
‘=POISSON.DIST(7, 12, 1)’
12
b. μ1 mile= =1.2
10
P ( X >2 )=P ( X ≥ 3 )=1−P ( X ≤ 2 )=1−0.8794=0.1206 ;
Excel command for P ( X ≤2 ) : ‘=POISSON.DIST(2, 1.2, 1)’
96.
Let X be the number of selected spades
13 !
∗(52−13) !
3 ! ( 13−3 ! )
a. (3−3)! ( 52−13−3+3 ) ! 286
P ( X=3 )= = =0.0129
52 ! 22100
3 ! ( 52−3 ) !
b.
13! 13! 13
∗(52−13)! ∗(52−13)!
0 ! ( 13−0 ! ) 1! ( 13−1! ) 2 ! ( 13
(3−0)! (52−13−3+ 0 ) ! (3−1)! (52−13−3+1 ) ! (3−2)
P ( X ≤2 ) =P ( X=0 )+ P ( X =1 ) + P ( X=2 )= + +
52! 52!
3! (52−3 ) ! 3! (52−3 ) !
5-27
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
c. Since the events of selecting three spades and selecting three hearts are exclusive
and equally likely, the probability of their union is 2 P ( X=3 ) =2(0.0129)=0.0258 .
97.
a.
[ ]
3! ( 20−3 ) !
×
0 ! ( 3−0 ) ! ( 4−0 ) ! ( 20−3−4+ 0 ) !
P ( X ≥1 ) =1−P ( X=0 )=1− =1−0.4912=0.5088
20 !
4 ! (20−4 ) !
b.
[ ]
3! ( 20−3 ) !
×
0 ! ( 3−0 ) ! ( 6−0 ) ! ( 20−3−6+ 0 ) !
P ( X ≥1 ) =1−P ( X=0 )=1− =1−0.3193=0.6807
20 !
6 ! ( 20−6 ) !
98.
a. P ( X=6 )=0.0115 ; Excel command: ‘=HYPGEOM.DIST(6, 10, 20, 80,
0)’
b. P ( X ≥5 )=1−P ( X ≤ 4 )=1−0.9353=0.0647 ;
Excel command for P ( X ≤ 4 ) : ‘=HYPGEOM.DIST(4, 10, 20, 80, 1)’
5-28
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
1000
1. μday = =2.74 ; E ( X )=μ d ay =2.74 .
365
x P(X=x
)
0 0.0646
1 0.1769
2 0.2424
3 0.2214
4 0.1516
5 0.0831
6 0.0379
7 0.0149
8 0.0051
9 0.0015
1 0.0004
0
5-29
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.
Chapter 05 - Discrete Probability Distributions
0.3
0.2
Probability
0.1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
x
5-30
© 2014 by McGraw-Hill Education. This is proprietary material solely for authorized instructor use. Not authorized for sale or distribution in any
manner. This document may not be copied, scanned, duplicated, forwarded, distributed, or posted on a website, in whole or part.