Professional Documents
Culture Documents
b.
0.45
0.4
Probability
0.35
0.3
0.25
0.2
0.15
0.1
0.05
0
15 22 34 40
x
2.
a.
P ( X=10 )=1− [ P ( X =−25 ) + P ( X =−15 ) + P ( X=20 ) ] =1−( 0.35+ 0.10+0.10 )=0.45
b.
0.5
Probability
0.4
0.3
0.2
0.1
0
-25 -15 10 20
x
The distribution is not symmetric.
d.
0.3
0.25
0.2
Probability
0.15
0.1
0.05
0
1 2 3 4 5 6 7 8
Household Size
The distribution is fairly symmetric.
8.
Let the random variable X represent performance.
A.
0.5
0.4
0.3
Probability
0.2
0.1
0
1 2 3 4 5
Performance
The analyst has a somewhat pessimistic view based on the positively skewed
distribution. There is a 57% chance that the performance will be poor or very poor.
B.
x P (X ≤ x)
1 (Very poor) 0.14
2 (Poor) 0.57
3 (Neutral) 0.79
4 (Good) 0.95
5 (Very
1
Good)
9.
Let the random variable X represent number of shots made.
A.
x P(X = x)
0 0.55
1 0.25
2 0.20
c. P ( X ≥1 )=1−P ( X =0 )=1−0.55=0.45
10.
Let the random variable X represent confidence score.
a. P ( X=2 )=1−0.75−0.05=0.20.
b. P ( 2≤ X ≤ 3 )=1−0.75=0.20+0.05=0.25.
11.
Let the random variable X represent the numeric value corresponding to
the letter grade.
0.5
0.4
Probability
0.3
0.2
0.1
0
0 1 2 3 4
Grade
The probability distribution is skewed to the left with 80% of the students getting a
grade of C or better.
b.
x P(X ≤ x)
0 (F) 0.10
1 (D) 0.20
2 (C) 0.60
3 (B) 0.90
4 (A) 1
d.
1−P ( X =0 )=1−0.10=0.90
12.
Let X be the number of students that Jane will be able to fund.
g.
x P(X ≤ x)
0 0.05
1 0.20
2 1
13.
i. Let the random variable X represent the number of tires a customer buys.
x P(X ≤ x)
0 0.05
1 0.18
2 0.48
3 0.50
4 1.00
19. E ( X )=25,000 ×0.10+10,000 × 0.30−5,000 × 0.60=2,500
20.
23.
Let X represent the repair cost if you do not buy the insurance.
Therefore, (X) = 400 × 0.08 + 800 × 0.03 + 1400 × 0.02 + 0 × 0.85 = 84. If you are risk neutral, you
should buy the insurance because the expected cost of repair ($84) is greater than the cost of the insurance
($80). In other words, a risk neutral person gains $4 ($84 - $80) by buying the insurance.
14.μ=5 × 0.35+10 ×0.30+ 15× 0.20+20 ×0.15=10.75
2 2 2 2 2
σ =(5−10.75) × 0.35+ ( 10−10.75 ) ×0.30 + ( 15−10.75 ) ×0.20+ ( 20−10.75 ) ×0.15=28.19
σ =√ 28.19=5.31
σ =√ 47.04=6.86
16.
b.
2 2 2 2 2
σ =(0−0.95) × 0.30+ ( 1−0.95 ) × 0.50+ ( 2−0.95 ) × 0.15+ ( 3−0.95 ) × 0.05=0.65
; σ =√ 0.65=0.80
17.
A.
P ( X ≥1 )=1−P ( X =0 )=1−0.05=0.95
B.
18.
A.
B.
2 2 2 2
σ =(−5−1) ×0.30 + ( 0−1 ) ×0.45+ ( 10−1 ) ×0.25=31.5
σ =√ 31.5=5.61