Professional Documents
Culture Documents
Question 1
What is the approximate ratio of red vehicles to white?
(A) 1:2
(B) 1:3
(C) 3:7
(D) 7:20
(E) 2:5
Explanation
The correct answer is A
Watch out for HGVs: there are only silver and white HGVs, so don't mistake the 38
silver HGVs for red ones.
Red vehicles: 30 + 1 + 3 + 2 = 36
White vehicles: 10 + 29 + 2 + 12 + 18 = 71
Ratio red:white = 36:71 ≈ 1:2
Question 2
Which of the following fractions correctly represents the increase in red vehicles from
last year to this year?
(A) 1/6
(B) 1/4
(C) 1/3
(D) 1/2
(E) 3/4
Explanation
The correct answer is C
Red vehicles this year = 36 (from our calculations in question 1).
There were 5 + 1 + 3 = 9 fewer red vehicles last year, meaning there were a total of
36 – 9 = 27 red vehicles last year.
Increase = 9/27 = 1/3.
Question 3
If two years ago the ratio of vans:HGVs was 1:3, how many HGVs were counted two
years ago?
(A) 31
(B) 50
(C) 63
(D) 93
(E) Can't tell
Explanation
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 1/6
9/19/21, 7:29 PM MedEntry AU UCAT Preparation
Question 4
How many blue buses/coaches will they pre-order?
(A) 3
(B) 26
(C) 39
(D) 104
(E) 403
Explanation
The correct answer is C
377 white vans/minibuses x (31/29) = 403 (number of vans/minibuses total)
We need to now multiply this number by 3/31 as this is the proportion of blue/total
buses/coaches.
403 x (3/31) = 39
Question 5
How many people in the town are younger than 20?
(A) 7,400
(B) 28,900
(C) 29,000
(D) 29,900
(E) 35,450
Explanation
The correct answer is D
This can be found by adding up the individual populations for each age group under 20:
6,450 + 7,600 + 8,450 + 7,400 = 29,900
Question 6
If everyone retires at 65, what fraction of the population is within 10 years of retiring?
(A) 1/4
(B) 1/5
(C) 1/7
(D) 1/10
(E) 1/20
Explanation
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 2/6
9/19/21, 7:29 PM MedEntry AU UCAT Preparation
Question 7
What is the ratio of schoolchildren (5-19) to retired people (65+)?
(A) 4:5
(B) 4:3
(C) 2:1
(D) 1:2
(E) 5:4
Explanation
The correct answer is A
Schoolchildren: 7,600 + 8,450 + 7,400 = 23,450
Retired: 7,450 + 7,100 + 6,450 + 4,500 + 2,750 = 28,250
The ratio 23,450:28,250 is less than 1:1, so B and C can be ruled out. 23,450 is much
more than half of 28,250, so D can be ruled out. Option A is clearly the best response
as this ratio is about 4:5.
Question 8
It is known that 42% of the population between 60 and 79 is female and 58% of the
population between 80 and 89 is female. What is the approximate proportion of males
between 60-89?
(A) 50%
(B) 52%
(C) 55%
(D) 57%
(E) 59%
Explanation
The correct answer is C
Population between 60 and 79 = 7950 + 7450 + 7100 + 6450 = 28950
Population between 80 and 89 = 4500 + 2750 = 7250
Total population between 60 and 89 = 28950 + 7250 = 36200
Number of females: (28950 x 0.42) + (7250 x 0.58) = 12159 + 4205 = 16364
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 3/6
9/19/21, 7:29 PM MedEntry AU UCAT Preparation
Question 9
What is the percentage change in the number of customers from last year to this year?
(A) 19.85% increase
(B) 24.79% increase
(C) 32.97% decrease
(D) 24.79% decrease
(E) 10.8% decrease
Explanation
The correct answer is D
Total last year = 3250 + 7845 + 5220 = 16,315
Total this year = 4425 + 5595 + 2250 = 12,270
Difference = 16,315 – 12,270 = 4,045
Percentage change = 4045 / 16315 x 100 = 24.79% decrease
Note that any percentage increase/decrease must use the equation: (difference/original)
x 100
Question 10
What is the total change in income the company will incur from the sales of these
packages per month, to the nearest $1000?
(A) $19,000
(B) $156,000
(C) $39,000
(D) $195,000
(E) $82,000
Explanation
The correct answer is C
Income last year: ($7x3250)+($12x7845)+($15x5220) = 22750 + 94140 + 78300 =
$195,190
Income this year: ($8.5x4425)+($14x5595)+($18x2250) = 37612.5 + 78330 + 40500=
$156,442.5
Difference = 195190-156442.50 = $38,747.50
Note that using mental maths, you could do this question quite quickly (noting that the
alternative answers are quite different):
(7 x 3) + (12 x 8) + (15 x 5) = 21 + 96 + 75 = 192
(8.5 x 4) + (14 x 6) + (18 x 2) = 34 + 84 + 36 = 154
**note here how rounded down with the first calculation (8.5 x 4) but rounded up with
the second calculation (14 x 6) to ‘even out’
Difference is 38 -> closest to C
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 4/6
9/19/21, 7:29 PM MedEntry AU UCAT Preparation
Question 11
How much are they paying for the service over the course of the 2 full years?
(A) $328
(B) $244
(C) $188
(D) $273
(E) $296
Explanation
The correct answer is E
Question 12
If the amount of customers for each package remains the same as this year, what is the
percentage change in income from last year to next year?
(A) 17.6%
(B) 11.75%
(C) 21%
(D) 7.25%
(E) 8.49%
Explanation
The correct answer is A
Note that this question should be identified by students as one that is going to take a
long time (lots of calculations) and thus flagged and come back to at the end if there is
time. It is easy to get caught on this question, and compromise the rest of your subtest,
so be careful!
Last year total income: ($7x3250)+($12x7845)+($15x5220) = 22750 + 94140 + 78300 =
$195,190 per month.
Therefore, 195,190 per month
Next year:
Basic package increased by 10%. New price = 1.1 x 8.50 = $9.35
Premium decreased by 7%. New price = 14 x 0.93 = $13.02
Ultimate increased by 15%. New price = 18 x 1.15 = $20.70
Total next year income: (9.35x4425)+(13.02x5595)+(20.70x2250) =
41373.75+72846.9+46575 = $160,795.65 per month
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 5/6
9/19/21, 7:29 PM MedEntry AU UCAT Preparation
Question 13
Bobby wants to save up for a holiday. He puts $1700 into a stock portfolio which
increases by 3% in the first month, then decreases by 5% in the second month and
increases by 7% in the third month.
Bobby withdraws $200 at the end of the second month for personal expenses.
How much will the stock portfolio be worth at the end of these three months (to the
nearest dollar)?
(A) $1521
(B) $1566
(C) $1753
(D) $1780
(E) $1967
Explanation
The correct answer is B
After the first month the balance is 1700 x 1.03 = 1751
After the second month the balance is 1751 x 0.95 = 1663.45
Bobby then withdraws $200 so 1663.45 – 200 = 1463.45
After the third month, the balance is 1463.45 x 1.07 = 1565.8915 = ~ $1566
https://www.medentry.edu.au/component/mymedentryshop?task=98/#subtest-3-quantitative-reasoning 6/6