You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.11.2022
GRUPA: Mare
Propunator: Isoc Adriana Maria
DOMENIUL DE ACTIVITATE:Activităţi liber alese ( ALA ) I
Tema anuala :Cu cu ce si cum exprimam ce simtim ?
Tema saptamanii :Emotii si sentimente
TIPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite

CENTRE DE INTERES:
Bibliotecă: “Figuri geometrice vesele”
Ştiinţǎ: „Emotii si sentimente”
Construcţii: ,,Oraselul veseliei”

FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual


OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
- Cultivarea sociabilităţii copiilor, a intereselor şi deprinderilor de cooperare cu – partenerii de joc, a inter comunicării
libere şi civilizate între copii în timpul jocului. :
- Stimularea imaginaţiei creatoare a copiilor în iniţierea şi desfăşurarea jocurilor şi activităţilor liber alese;
- Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii
- Dezvoltarea gandirii,

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Sectorul „BIBLIOTECA”
Tema: „
O1. –sa traseze conturul formei geometrice cu ajutorul creionului grafic;
O2. – să coloreze formele geometrice;
O3 -sa dovedeasca mentinerea atentiei pe parcusul intregii activitati.
2. Sectorul „ŞTIINŢĂ”
Tema: „Emotii si sentimente ”-joc pe baza de jetoane
O1. – să identifice materialul cu care se va lucra
O2. – să recunoasca emotiile din jetoane
O3. – să sa imite emotiile din jetoane
O5. – să comunice in ce situatii s au simtit ca in jetonul indicat;
3. Sectorul „CONSTRUCŢII”
Tema: ,,Oraselul veseliei”- joc de construcţie
O1. – să redea prin intermediul construcţiei un orasel al veseliei
O2. – să manifeste stabilitate şi perseverenţă în acţiune;
O3. – să accepte responsabilităţi în cadrul grupului.

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în echipă,


MIJLOACE DIDACTICE : fişe cartonase, creioane colorate, piese lego

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR ALA


Nr.crt Secvențele Conținutul științific Strategia didactică Evaluare
activității Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
didactice
1. Se asigură condițiile optime Frontal
pentru buna desfășurare a
Moment activității:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic
2. Frontal aprecierea
Introducerea în activitate se răspunsurilor
Captarea va face printr-o conversaţie corecte
atenției
despre emotii.
3. Anunțarea Voi anunţa jocurile şi Conversația Frontal
temei și a activitǎţile ce urmeazǎ a fi
obiectivelor desfǎşurate pe fiecare centru de
interes:
- Astǎzi la activitǎţile liber
alese vom lucra pe
centre :Centrul Constructii,
Centrul Biblioteca si Centrul
Stiinte,
Centrul Constructii va trebui
sa construiasca un Orasel al
veseliei cu ajutorul pieselor
lego.
Centrul Biblioteca va trebui sa
traseze conturul fiecarei forme
Geometrice vesele, cu ajutorul
unui creion si apoi sa le
coloreze.
Centrul Stiinte va trebui sa
recunoasca emotiile din
jetoanele pe care vi le voi
prezenta
4. Explicarea și demonstrarea Explicația Frontal
sarcinilor de lucru: Demonstrația
Voi prezenta copiilor cele trei Conversația
centre și sarcinile de lucru
corespunzătoare acestora:

Dirijarea Constructii-„Oraselul veseliei” Piese lego


învățării copiii vor avea de construit
impreuna un orasel al veseliei.)
Fișe de
BIBLIOTECĂ- „Forme colorat
geometrice vesele.” Copiii vor Creioane
primi o fisa si va trebui sa Munca colorate
uneasca forma punctata care indepedentă Individuală Aprecierea
reprezinta conturul formei corectitudinii
geometrice si apoi sa le rezolvării
coloreze.Prima data se fac sarcinilor de
exercitii pentru incalzirea lucru
muschilor mici ai mainii.(Ploaia,
canta la Pian, cad pietricele,
inchideri si deschideri ale
pumnilor, rotiri ale pumnilor.)
Jetoare in
Stiinte- Va voi arata niste care sunt
jetoane, in care apar copiii care reprezenta
au diferite emotii, de exemplu un te emotiile
copil vesel, iar voi va trebui sa
mi recunoasteti emotiile din
fiecare jeton, sa le imitati pe
rand, si sa mi spuneti cand v ati
simtit tristi de exemplu, sau
veseli, sau ingandurati.
5. Obținerea Se încurajează colaborarea cu Conversația Panou cu
performanței ceilalți copii, îndemânarea și lucrări Observarea
și asigurarea creativitatea. comportamen
feedback-ului Lucrările realizate sunt expuse la turul galeriei tului în
panou pentru a fi admirate și de echipă
colegii de la celelalte centre.
6. Încheierea Se fac aprecieri individuale și Conversația Frontală Aprecieri
activității generale cu privire la modul de verbale
rezolvare a sarcinilor de lucru și
la comportamentul copiilor pe
tot parcursul activității.

You might also like