You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

1 Selasa 1/1/2019 4 SAINS

TEMA: SAINS BAHAN UNIT: 8.0 PENGARATAN


TAJUK PENGARATAN
STANDARD
8.1 Pengaratan
KANDUNGAN
8.1.1 Mengenal pasti objek berkarat dan tidak berkarat dengan membuat pemerhatian terhadap objek
STANDARD di persekitaran.
PEMBELAJARAN 8.1.2 Mengitlak objek berkarat diperbuat daripada besi.
8.1.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengenal pasti objek berkarat dan tidak berkarat melalui pemerhatian.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengelaskan objek yang berkarat dan tidak berkarat.
1. Murid bersoal jawab tentang konsep pengaratan berdasarkan ransangan BT ms 137 dengan
bimbingan guru.
2. Murid berbincang tentang contoh-contoh objek berkarat dan tidak berkarat mengikut situasi yang
diperhatikan di persekitaran sekolah dan melalui carta bergambar ditunjukkan (BT ms 136-137).
(PAK21)
3. Murid menjalankan aktiviti ‘Ada di Sana Sini’ BT ms 138 untuk mengelaskan objek berkarat dan
AKTIVITI PDPC
tidak berkarat. (KBAT)
4. Murid mengitlak objek berkarat diperbuat daripada besi melalui pemerhatian dan perbincangan dari
aktiviti yang telah dijalankan. (PAK21)
5. Murid menjalankan aktiviti penyiasatan (BT ms 138) untuk memahami faktor-faktor yang
menyebabkan pengaratan iaitu kehadiran air dan udara. (KBAT)
6. Murid merekodkan pemerhatian daripada aktiviti yang dijalankan ke dalam buku latihan sains.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–
AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
Kongsi)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens /
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen /
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Bahan / objek berkarat, Carta, Lembaran aktiviti
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menilai Nilai murni Prihatin
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

1 Selasa 1/1/2019 4 SAINS

TEMA: SAINS BAHAN UNIT: 8.0 PENGARATAN


TAJUK PENGARATAN
STANDARD
8.1 Pengaratan
KANDUNGAN
8.1.3 Mengeksperimen bagi menentukan faktor yang menyebabkan pengaratan.
8.1.4 Menyatakan cara mencegah pengaratan seperti mengecat, menyalut, menyadur dan menyapu
STANDARD
minyak atau gris.
PEMBELAJARAN
8.1.5 Menaakul kepentingan mencegah pengaratan.
8.1.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. membuat eksperimen bagi memnentukan faktor yang menyebabkan pengaratan.
Murid berjaya menyatakan cara mencegah pengaratan seperti mengecat, menyalut, menyadur dan
KRITERIA KEJAYAAN
menyapu minyak atau gris.
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu mengenai pengaratan. (PAK21)
2. Murid secara berkumpulan menjalankan aktiviti penyiasatan (BT ms 139) untuk memahami faktor-
faktor yang menyebabkan pengaratan iaitu kehadiran air dan udara.
3. Murid merekodkan pemerhatian daripada aktiviti yang dijalankan ke dalam buku latihan sains.
AKTIVITI PDPC 4. Murid berbincang untuk mengenalpasti cara-cara mencegah pengaratan dan mewajarkan
kepentingannya. (PAK21)
5. Murid menjalankan projek mencegah pengaratan seperti menyapu gris dan mengecat semula besi
tingkap dan pintu Bilik Sains. (KBAT)
6. Murid melengkapkan latihan dan aktiviti BT ms 145-146.
Recap Group (Mengulangi / mengingat
AKTIVITI PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja)
semula)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens /
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen /
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Bahan / objek berkarat, Gris/minyak, Cat, Paku / tin, Carta, Lembaran aktiviti
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Prihatin
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like