You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


8.00 – 9.00
22 Selasa 24/06/2019 6 SAINS

TEMA: SAINS BAHAN UNIT: 8.0 PENGAWETAN MAKANAN


TAJUK: PENGAWETAN MAKANAN
STANDARD
8.1 Kerosakan makanan
KANDUNGAN
8.1.5 Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai kaedah.
STANDARD 8.1.6 Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi memenuhi keperluan bekalan
PEMBELAJARAN makanan.
8.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:


PEMBELAJARAN Menjalankan projek mengawet sejenis makanan

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan jem buah nanas menggunakan kaedah pengawetan
1. Murid melihat semula video yang dilihat sebelum ini dan mencatat maklumat tentang kaedah
pengawetan makanan dalam peta bulatan. (PAK21)
2. Murid membuat Projek Usahawan Nanas (Buku Teks ms 142).
AKTIVITI PDPC
3. Murid menghasilkan jem buah nanas menggunakan kaedah pengawetan secara berkumpulan.(KBAT)
4. Murid menghuraikan kelebihan kaedah pengawetan ini dari segi factor pertumbuhan organisma di
hadapan kelas. (PAK21)

Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21 Rocket writing (Penulisan pantas)
berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen /
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains /
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains / Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains / Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Pengisar, dapur gas, papan pemotong, pisau, sebiji nanas, gula, periuk, sudip dan 2 cawan air.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Kelestarian alam sekitar Menjaga keselamatan
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
12.30 – 1.30
22 Rabu 26/06/2019 6 SAINS

TEMA: SAINS BAHAN UNIT: 8.0 PENGAWETAN MAKANAN


TAJUK: PENGAWETAN MAKANAN
STANDARD
8.1 Kerosakan makanan
KANDUNGAN
8.1.5 Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai kaedah.
STANDARD 8.1.6 Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi memenuhi keperluan bekalan
PEMBELAJARAN makanan.
8.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan
Murid berjaya memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan dalam bentuk peta
KRITERIA KEJAYAAN
bulatan.

1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (Pak21)


2. Murid memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi memenuhi keperluan
bekalan makanan dalam bentuk peta bulatan secara berkumpulan. (Buku Teks ms 143-144). (KBAT)
AKTIVITI PDPC
3. Muris mempersembahkan hasil perbincangan di hadapan kelas. (Pak21)
3. Murid melengkapkan latihan (Buku Teks ms 146-147) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
4. Murid membincangkan jawapan bersama guru.

Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Kertas manila untuk peta bulatan.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Kelestarian alam sekitar Menjaga keselamatan
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
REFLEKSI

You might also like