You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

20 Khamis 13/6/2019 4 Zamrud 11.30 – 1.00 SAINS

TEMA: PENGENALAN KEPADA SAINS UNIT: 6.0 PENGUKURAN


TAJUK: MEMAHAMI LUAS
STANDARD
6.2 Luas
KANDUNGAN
6.2.1 Menyatakan luas ialah besarnya sesuatu permukaan.
6.2.2 Mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat pengukur piawai seperti kertas petak
STANDARD
berukuran 1cm x 1cm.
PEMBELAJARAN
6.2.3 Menyatakan unit piawai bagi luas dalam sistem metrik iaitu millimeter persegi (mm2), sentimeter
persegi (cm2), meter persegi (m2) dan kilometer persegi (km2).
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. menyatakan luas dengan mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat pengukur
PEMBELAJARAN
piawai.
Murid berjaya menyatakan luas dengan mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat
KRITERIA KEJAYAAN
pengukur piawai.
1.Murid berbincang tentang konsep pengukuran luas sesuatu kawasan atau tempat (BT ms 80) seperti :
(PAK21)
• gelanggang futsal
• parkir kereta
• padang permainan kanak-kanak
• bilik darjah
2. Murid mengenal pasti unit piawai yang digunakan untuk luas dalam system metrik:-
AKTIVITI PDPC
• millimeter persegi (mm2)
• sentimeter persegi (cm2)
• meter persegi (m2)
• kilometer persegi (km2)
3. Murid melakukan aktiviti ms 82 secara berkumpulan untuk mengukur luas permukaan segi empat
menggunakan kertas petak. (KBAT)
4. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing.(PAK21)
I See, I Think, I Wonder (Saya lihat, Saya Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21
fikir dan saya bertanya) berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Kertas petak/ graf, Pembaris, Kad manila, Pinggan, Lembaran aktiviti
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Prihatin
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
REFLEKSI Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

20 Jumaat 14/6/2019 4 Zamrud 10.30 – 11.00 SAINS

TEMA: PENGENALAN KEPADA SAINS UNIT: 6.0 PENGUKURAN


TAJUK: MEMAHAMI LUAS
STANDARD
6.2 Luas
KANDUNGAN
6.2.1 Menyatakan luas ialah besarnya sesuatu permukaan.
6.2.2 Mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat pengukur piawai seperti kertas petak
STANDARD
berukuran 1cm x 1cm.
PEMBELAJARAN
6.2.3 Menyatakan unit piawai bagi luas dalam sistem metrik iaitu millimeter persegi (mm2), sentimeter
persegi (cm2), meter persegi (m2) dan kilometer persegi (km2).
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat pengukur piawai
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengukur luas permukaan satu objek menggunakan alat pengukur piawai.
1. Murid mengimbas dan berbincang dalam kumpulan tentang pelajaran lalu.
2. Murid berbincang dan bersoal jawab dengan berpandukan BT ms 83 untuk memahami konsep luas,
alat mengukur luas, rumus mengira luas dan unit piawai ukuran luas dan mencatatnya ke dalam buku
latihan sains. (PAK21)
3. Murid dibahagi kerja mengikut kumpulan untuk mengukur luas buku, meja, tapak perhimpunan,
padang dan lain-lain menggunakan alat pengukur yang sesuai dengan unit piawai yang sesuai dan betul
AKTIVITI PDPC
iaitu : (KBAT)
- millimeter persegi (mm2)
- sentimeter persegi (cm2)
- meter persegi (m2)
- kilometer persegi (km2)
4. Murid membentangkan hasil dapatan mereka secara berkumpulan.(PAK21)
Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21 Qudrat Activity (Aktiviti Berempat)
berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Kertas petak/ graf, Pembaris, Kad manila, Pinggan, Lembaran aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
REFLEKSI Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like