You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

15 Rabu 5 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 HAIWAN

TAJUK SIRATAN MAKANAN


STANDARD
3.3 Hubungan Makanan antara Hidupan
KANDUNGAN
STANDARD 3.3.4 Menyatakan maksud siratan makanan.
PEMBELAJARAN 3.3.5 Membina siratan makanan di pelbagai habitat.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Menyatakan maksud siratan makanan.
PEMBELAJARAN Membina siratan makanan di pelbagai habitat.

KRITERIA KEJAYAAN Murid Berjaya menyampaikan maklumat dalam bentuk lukisan atau peta minda.

Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentan rantai makanan.
Aktiviti:
2. Murid diterangkan tentang tajuk hari ini iaitu siratan makanan.
3. Murid membaca dan memahami contoh rantai makanan dan siratan makanan dalam buku teks. (KBAT)
AKTIVITI PDPC
4. Murid secara berpasangan menghasilkan satu siratan makanan dalam bentuk lukisan. (PAK21)
5. Murid menceritakan kepada rakan sekelas tentang siratan makanan mereka. (PBD)
6. Murid memilih lukisan siratan makanan terbaik untuk dipamerkan di sudut sains dalam kelas.
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Presentations (Persembahan)- individu, berpasangan,
AKTIVITI PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti)
berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 74-77
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

15 Rabu 5 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 HAIWAN

TAJUK SIRATAN MAKANAN


STANDARD
3.3 Hubungan Makanan antara Hidupan
KANDUNGAN
3.3.4 Menyatakan maksud siratan makanan.
STANDARD 3.3.5 Membina siratan makanan di pelbagai habitat.
PEMBELAJARAN 3.3.7 Menjelaskan pemerhatian tentang hubungan makanan antara hidupan melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatif.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Menyatakan maksud siratan makanan.
PEMBELAJARAN Membina siratan makanan di pelbagai habitat.

KRITERIA KEJAYAAN Murid Berjaya menyampaikan maklumat dalam bentuk lukisan atau peta minda.

Pengenalan:
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang siratan makanan.
Aktiviti:
2. Murid diterangkan tentang aktiviti ria yang akan dijalankan hari ini.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

AKTIVITI PDPC 4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.


5. Murid membaca dan memahami langkah-langkah untuk menjalankan aktiviti. (KBAT)
6. Murid membina beberapa rangkaian makanan dan siratan makanan pada kad manila. (PAK21)
7. Murid membentangkan hasil kerja di hadapan kelas. (PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Presentations (Persembahan)- individu, berpasangan,
AKTIVITI PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti)
berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 74-77
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like