You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

42 Rabu 20/11/2019 4 Intan 11.30 – 12.30 SAINS

TEMA: PENGENALAN KEPADA SAINS UNIT: 6.0 PENGUKURAN


TAJUK: ISIPADU CECAIR
STANDARD
6.4 Isi padu Cecair
KANDUNGAN
6.4.1 Menyukat isi padu cecair dalam satu bekas menggunakan alat penyukat isi padu tidak piawai
seperti sudu, gelas, cawan, mangkuk, jag dan botol.
STANDARD 6.4.3 Menyatakan unit piawai isi padu cecair dalam sistem metrik ialah mililiter (ml) atau sentimeter
PEMBELAJARAN padu (cm3), liter (l) dan meter padu (3).
6.4.4 Menggunakan kaedah yang betul bagi menyukat isi padu cecair dengan alat dan unit piawai yang
sesuai.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. menyukat isi padu cecair dalam satu bekas menggunakan alat penyukat isi padu tidak piawai.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengukur isi padu cecair menggunakan alat tidak piawai.
1. Murid mengimbas kembali dan memnyatakan konsep dan maksud isi padu setelah menjalankan
aktiviti BT ms 85-86. (PAK21)
2. Murid menyatakan semula unit isi padu yang diperkenalkan mengikut jenis contoh yang
bersesuaian :
• millimeter padu (mm3) cth : pemadam, magnet bar kecil
AKTIVITI PDPC • sentimeter padu (cm3) cth : kotak kertas, kotak kasut, tin biskut
• meter padu (m3) cth : tangki air, almari besi makmal, bilik darjah.
3. Murid menjalankan aktiviti BT ms 89 mengukur isi padu cecair menggunakan alat penyukat tidak
piawai seperti sudu, gelas, mangkuk, jag dan botol. (KBAT)
4. Murid membandingkan rekod bacaan yang diperolehi dengan kumpulan lain. (PAK21)
5. Murid melengkapkan nota dan latihan sebagai aktiviti pengukuhan dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) Survey (Tinjauan)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Sudu, gelas, cawan, besen, botol minuman 500 ml dan air.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

42 Khamis 21/11/2019 4 Intan 7.30 – 9.00 SAINS

TEMA: PENGENALAN KEPADA SAINS UNIT: 6.0 PENGUKURAN


TAJUK: ISIPADU CECAIR
STANDARD
6.4 Isi padu Cecair
KANDUNGAN
6.4.2 Menyukat isi padu cecair menggunakan alat penyukat isi padu piawai seperti silinder penyukat,
bikar, kelalang dan bekas bersenggat.
6.4.3 Menyatakan unit piawai isi padu cecair dalam sistem metrik ialah mililiter (ml) atau sentimeter
STANDARD
padu (cm3), liter (l) dan meter padu (3).
PEMBELAJARAN
6.4.4 Menggunakan kaedah yang betul bagi menyukat isi padu cecair dengan alat dan unit piawai yang
sesuai.
6.4.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Menggunakan kaedah yang betul bagi menyukat isi padu cecair dengan alat dan unit piawai yang
PEMBELAJARAN
sesuai.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyukat cecair menggunakan alat penyukat yang betul.
1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
2. Murid mengenal alat piawai bagi menyukat isi padu cecair iaitu bikar, kelalang kon, bekas bersenggat
dan silinder penyukat.
3. Murid memahami cara dan langkah penting utnuk mnegukur isi padu cecair.
4.Murid menjalankan aktiviti BT ms 91 untuk mengukur isi padu cecair menggunakan alat piawai.
AKTIVITI PDPC (KBAT)
5. Murid menyukat isi padu cecair secara berkumpulan menggunakan : (PAK21)
• alat yang sesuai
• unit piawai yang betul
• kaedah yang betul
6. Murid membentangkan hasil penyiasatan dalam kumpulan masing-masing di hadapan kelas. (PAK21)
Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21 Colaboration (Kolaborasi)
berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal / Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Silinder bersenggat, Bikar, larutan berwarna biru dan kuning.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Nilai murni Bekerjasama
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like