You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 3


Minggu 34 Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran Mendengar dan


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Penternakan Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons. 1.1.3 Mendengar, mentafsir, dan memberikan respons terhadap;
(ii) soalan bercapah
Ilmu: 6.1.3 Mengenalpasti tempat yang paling selamat dalam kenderaan untuk kanak-kanak di bawah umur 10 tahun
HP PKJR melakukan perjalanan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Memberikan sekurang-kurangnya 2 terhadap soalan.
1. Memberikan sekurang-kurangnya 2 respons terhadap 2. Meneliti dan bincangkan cara pemakaian topi kaledar yang
soalan. betul berdasarkan komik.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Sintesis Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Keusahawanan Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Penternak Jaya (Buku Teks Jilid 2: 57)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
5. Murid meneliti bahan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 61-62)
Aktiviti Utama PKJR: Tempat Duduk Selamat (Buku aktiviti: 23)
7. Murid memahami dan mengenalpasti tempat yang paling selamat
dalam kenderaan untuk kanak-kanak di bawah umur 10 tahun
melakukan perjalanan.
8. Murid meneliti dan bincangkan cara pemakaian topi kaledar yang betul
berdasarkan komik.
9. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: 61-62 Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Membaca
Penternakan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.1 Membaca, mengenal pasti, dan menerangkan
sastera. kandungan teks daripada bahan bukan sastera dan bahan
sastera;
(i) label
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Bercerita tentang label.
1. Membaca dan menerangkan sekurang-kurangnya 2
maklumat daripada label.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Keratan Batang Pokok (Buku Teks Jilid 2: 58)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membaca label pada bahan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti Jilid 2: 63)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: m/s 63 Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Menulis
Penternakan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.1 Menghasilkan kerangka dan penulisan karangan
naratif, dan bukan naratif secara;
(i) berpandu
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Bina karangan berpandukan maklumat yang diberikan.
1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 2 kerangka dan
penulisan karangan naratif.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menjanakan idea Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Lawatan ke Kilang Nanas Manis (Buku Teks Jilid 2: 59)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membina kerangka karangan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti Jilid 2: 64-65)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: 64-65 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Seni Bahasa
Penternakan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan 4.3.2 Mengubah suai cerita yang mempunyai unsur
keindahan dan kesantunan bahasa serta pengajaran secara berpandu dan mempersembahkan
mempersembahkannya secara kreatif. cerita secara kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Ubah suai cerita dan tulis semula cerita tersebut.
1. Mengubah suai cerita dan mempersembahkannya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Membuat inferens Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Kisah di Kebun Cili (Buku Teks Jilid 2: 60)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid mengubah suai cerita.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 66)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: 66 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Tatabahasa
Penternakan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut
mengikut konteks. konteks;
(viii) kata penguat
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Bina sekurang-kurangnya 2 ayat berdasarkan gambar
1. Menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata penguat dan kata penguat yang betul.
untuk melengkapkan ayat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengecam Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Ulam-ulaman (Buku Teks Jilid 2: 61)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid memahami dan menggunakan kata penguat.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 67)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: m/s 67 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu 34 Tarikh 22/11/2022 Hari Selasa
Kelas 3 TEKUN Masa 0800-0900 / 1050-1220 Kehadiran

7. Pertanian dan Kemahiran


Tema Unit 21. Bumi Bertuah Bahasa
Tatabahasa
Penternakan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut
mengikut konteks. konteks;
(x) kata bantu
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melengkapkan petikan dengan menggunakan
1. Menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata bantu sekurang-kurangnya 2 kata bantu yang betul.
mengikut konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku aktiviti
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Membuat inferens Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Santan Sawit (Buku Teks Jilid 2: 62)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan
guru.
Aktiviti Permulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid memahami penggunaan kata bantu.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 68)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: m/s 68 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan kecil murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi Mereka yang tidak berjaya diberi bimbingan/pengayaan/pemantapan
tambahan oleh guru.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.

You might also like