You are on page 1of 7

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach  


Wydział Pedagogiki i Psychologii 
 

KIERUNEK STUDIÓW: 
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA  
 

PLAN DNIA W SZKOLE W KLASACH I-III

Przedmiot:  
Planowanie pracy pedagogicznej w przedszkolu i klasach I-III  

Opracowanie:  
Paulina Orczyk, Justyna Dąbrowska
Rok IV
Grupa I, st. niestacjonarne

Kielce 2022

Plan dnia w szkole w klasach I-III


W klasach I-III szkoły podstawowej podziału godzin w każdej klasie na poszczególne
obowiązkowe zajęcia edukacyjne dokonuje nauczyciel prowadzący dane zajęcia.
W klasach I–III szkoły podstawowej na zajęcia wychowania fizycznego należy przeznaczyć
po 3 godziny tygodniowo w każdej klasie. W przypadku powierzenia prowadzenia zajęć z
zakresu edukacji plastycznej, edukacji informatycznej, edukacji muzycznej, wychowania
fizycznego lub edukacji językowej – języka obcego nowożytnego nauczycielom
posiadającym odpowiednie kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art.
9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i
2245), innym niż nauczyciel, któremu powierzono prowadzenie edukacji wczesnoszkolnej,
tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi dla:
1) edukacji plastycznej, edukacji informatycznej i edukacji muzycznej – po 1 godzinie w
każdej klasie;
2) wychowania fizycznego – po 3 godziny w każdej klasie;
3) edukacji językowej – języka obcego nowożytnego – po 2 godziny w każdej klasie

Scenariusz zajęć dla uczniów klasy 1 szkoły


podstawowej

Temat tygodnia: Czas Bożego Narodzenia

Temat dnia: Nasze święta

Cel główny: Dostrzeganie piękna zwyczajów świątecznych

Cele szczegółowe:

- zna zwyczaje świąteczne,


- potrafi utworzyć wyrazy z sylab,
- uważnie słucha wypowiedzi innych,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- wykonuje prace techniczną.

Formy: zbiorowa, indywidualna


Metody: czynna, oglądowa

Środki dydaktyczne: opowiadanie Anny Czerwińskiej-Rydel „Wyjątkowe święta”, karta


pracy, quiz, koło fortuny, materiały potrzebne do wykonania choinkowej bombki

Przebieg zajęć
Edukacja polonistyczna

1. Wprowadzenie do tematu – opowiadanie autorki Anny Czerwińskiej-Rydel


„Wyjątkowe święta”
Nauczyciel prosi o wysłuchanie uważnie opowiadania.
Anna Czerwińska-Rydel

Wyjątkowe święta

Mama powiedziała, że te święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe, bo spędzimy je


razem u  cioci Kasi, która jest siostrą taty. Urodziła właśnie małego dzidziusia i  wszyscy
mamy do niej jechać, żeby go zobaczyć. Prawdę mówiąc, nie wiedziałem, co powiedzieć…
Pewnie każdy skakałby z radości na wiadomość o  wyjeździe i oglądaniu nowego dzidziusia.
Tylko, że ja… Ja nie wiem, czy lubię małe dzieci. Są takie czerwone, dziwnie pomarszczone
i  ciągle płaczą. Poza  tym wolę nasze domowe Boże Narodzenie – okna mojego pokoju
pokryte szronem, czapy śniegu na choince w ogrodzie i zapach wszystkich potraw, które
przygotowuje mama. Co roku jest u nas barszcz z uszkami, które ja pomagam mamie lepić.
Trzeba przyznać, że jest z tym sporo pracy…
Raz już byliśmy na Wigilii u cioci Kasi. Zdziwiłem się strasznie, bo u niej nie było
barszczu, tylko zupa grzybowa! Niezbyt mi smakowała, więc zapytałem, czy mógłbym dostać
barszcz, a tata wtedy powiedział, że nie wszyscy jedzą w święta to samo co my. Niektórzy
mają zupę grzybową, inni migdałową, a jeszcze inni rybną, którą gotuje się na karpich
głowach. Brrr!
– Całe szczęście, że u nas jest barszcz – powiedziałem wtedy, a ciocia Kasia chyba trochę się
na mnie pogniewała, bo spojrzała jakoś tak dziwnie.
Na naszą Wigilię mama przygotowuje zawsze te same potrawy, wszystkie postne, bo
tak nakazuje tradycja. Tata przynosi choinkę, ustawia ją w  pokoju, zakłada lampki, a potem
my z  mamą wieszamy bombki i różne ozdoby. Na stole ustawiamy jedno dodatkowe nakrycie
„dla niespodziewanego gościa”. Co roku czekam, że przyjdzie do nas ten gość, ale jeszcze
nigdy nie dotarł. Za to  zawsze przyjeżdżają dziadkowie. Babcia przywozi pierogi z kapustą
i  grzybami, a  tata nakłada sobie ich całą górę i mówi, że mógłby już nic więcej nie jeść.
Ale najpierw, przed wieczerzą, dzielimy się opłatkiem. Bardzo lubię jego smak i zawsze
staram się ułamać jak największy kawałek. Lubię też patrzeć, jak mama podczas życzeń
przytula się do taty, a  dziadek całuje babcię w rękę.
Wieczerzę jemy bardzo długo. Oprócz barszczu i pierogów są jeszcze ryby, kompot
z suszonych owoców i mnóstwo ciast. Potem śpiewamy kolędy. Dziadek zna bardzo dużo
kolęd, niektóre są smutne, a inne śmieszne, jak na przykład ta o gołąbku, który z radości, że
urodził się Jezus, „gruchnął basem”. Śpiewamy i śpiewamy, a ja się trochę denerwuję, bo
czekam na prezenty…
– Zerknij, Kubusiu, przez okno, czy nie widać gdzieś sań Świętego Mikołaja – mówi
babcia, a ja już wiem, że jak tylko odwrócę się do okna, to pod choinką zaraz pojawią się
kolorowe paczki. No właśnie. I co będzie z prezentami, jak pojadę do cioci Kasi?
Czy Święty Mikołaj będzie wiedział, gdzie mnie znaleźć?
– Kubusiu – mama przerwała mi myślenie. – W święta Bożego Narodzenia ludzie otwierają
swoje domy i serca dla innych. Ciocia Kasia zaprosiła nas do siebie i bardzo się cieszy na
nasz przyjazd. Obiecała nawet, że specjalnie dla ciebie ugotuje barszcz…
– Naprawdę?
– A my przywieziemy uszka, które zrobimy razem tu,
w domu.
– O!
– No i Święty Mikołaj został już zawiadomiony, że ma prezenty dla ciebie dostarczyć w tym
roku do domu cioci Kasi – dodał tata i puścił do mnie oko. Spojrzałem na moich rodziców i
jakoś tak ciepło mi się zrobiło w środku. W sumie, jakie to ma znaczenie, gdzie się spędza
święta? Ważne, że blisko są ci, których kocham najbardziej na świecie. Wtedy każde święta i
w każdym miejscu są naprawdę wyjątkowe!

2. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania

Wiodące pytania nauczyciela do uczniów:


 Dokąd wybiera się rodzina Kuby na wigilię?
 Powiedzcie mi, jak wygląda wigilia w domu Kuby?
 Czy zwyczaje w wysłuchanym opowiadaniu są takie same jak zwyczaje waszej
rodziny?

3. Karta pracy

Utwórz wyrazy z sylab. Odczytaj zdanie i uzupełnij je utworzonymi wyrazami. Następnie


wyjaśnij, jak rozumiesz zdanie utworzone z poniższych wyrazów.

4. Quiz Bożonarodzeniowy

Pytania do quizu:
1. Z ilu dań składa się tradycyjna polska wieczerza wigilijna?
2. Gdzie znajduje się wioska św. Mikołaja?
3. Jakie zwierzęta ciągną sanie św. Mikołaja?
4. Co wkładamy pod wigilijny obrus?
5. Co robią zwierzęta w noc wigilijną?
6. Co powinno być przygotowane dla zbłąkanego wędrowca?
7. Jaki kwiat doniczkowy jest związany z Bożym Narodzeniem?
8. Czym dzielimy się podczas wigilii?
9. Co zostawiamy św. Mikołajowi pod choinką w podziękowaniu za prezenty?
10. Co mogą znaleźć pod choinką niegrzeczne dzieci?

5. Świąteczne koło fortuny – tablica interaktywna

Nauczyciel za pomocą tablicy interaktywnej uruchamia przygotowane przez siebie własne


koło fortuny. Dzieci kolejno podchodzą do tablicy i kręcą kołem oraz wykonują polecenie,
które wypadnie na kole.

Link do koła fortuny (opracowanie własne) : https://wordwall.net/pl/resource/43458984

Edukacja techniczna

6. Film „Jak powstają szklane bombki”

Nauczyciel wyświetla uczniom film przedstawiający, jak się produkuje szklaną bombkę.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=l-TpI48lxbg

7. Wykonanie własnej choinkowej bombki ze sznurka


Zadaniem uczniów z pomocą nauczyciela tworzą swoje własne bombki jako ozdoba
świąteczna z wykorzystaniem sznurka bawełnianego.

Przykładowa praca:

You might also like