You are on page 1of 2

KONSPEKT ZAJĘĆ

„MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”

TEMAT: „Poznajemy zwyczaje wigilijne”

CELE OGÓLNE:
- poznanie tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia,
- kształtowanie rozumienia i kultywowania zwyczajów świątecznych,
- bogacenie słownictwa

CELE SZCZEGÓŁOWE DYDAKTYCZNE:


Uczeń:
- zna rodzinne tradycje Bożego Narodzenia,
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
- rozwiązuje rebus,
- zna zasady dobrego zachowania,
- wykonuje książeczkę świąteczną

CELE SZCZEGÓŁOWE WYCHOWAWCZE:


Uczeń:
- dostrzega piękno tradycji i zwyczajów świątecznych,
- rozumie przesłanie tekstu:,,Wigilia jest wspólna dlatego jest taka piękna’’
- dba o ład i porządek podczas pracy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-tekst czytanki,, Miejsce przy stole’’
-prezentacja multimedialna
-podręcznik
-ilustracje do książeczki

METODY PRACY:
- słowna – praca z tekstem,
- praktyczna

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Wysłuchanie opowiadania ,,Miejsce przy stole’’ czytanego przez Nauczyciela


2. Sprawdzenie rozumienia tekstu:
- Kogo i dlaczego zaprosiła na święta mama Hani?
- Co przyniosła pani Klara ?
- Czym różniły się zwyczaje wigilijne pani Klary od zwyczajów , które znała Hania ?
- Za kim Hania tęskniła w wigilijny wieczór?
3. Prezentacja multimedialna.
4.Rozmowa na temat przygotowań do wieczerzy wigilijnej, łamania się opłatkiem i składania
życzeń.
5.Świąteczna kostka-zabawa ruchowa.
6.Układanie zdania z rozsypanki wyrazowej.
7. Kolorowanie pozytywnych nazw cech gości uczestniczących w wieczerzy wigilijnej.
8. Kończenie zdania, które dziadek powiedział do Hani.
9.Przypomnienie zasad savoir- vivre’u- zasad dobrego wychowania w formie tekstu. Podkreślanie
czasowników w tekście.
10. Ćwiczenie w pisaniu wielkiej litery w imionach. Podawanie nazw członków rodziny.
11 .Utrwalanie rodzajów zdań.
12.Rozwiązywanie rebusu i zapisywanie hasła.
13. Wykonanie książeczki świątecznej 3D- praca plastyczna.

You might also like