a. Components of GDP: Consumption. Because the refrigerator is the durable
good b. Components of GDP: Investment. Because buying a new house is one type of household spending category c. Components of GDP: Investment and Consumption. Because a Mustang is an inventory so the investment is fall and the one who buys the Mustang can make the consumption increase. So it does not contribute any change in GDP. d. Components of GDP: Consumption. Because Pizza is a non-durable good and it makes consumption increases. e. Components of GDP: Government purchases. Because repaving Highway 101 is the public work f. Components of GDP: Consumption and Net exports. Consumption increases because the bottle is a good purchased by a household, but net export decrease because a bottle of French wine was imported g. Components of GDP: Investment. Because new structures equipment were built then investment increases. 3. If GDP included goods that are resold, it would make GDP a less informative measure of economic well-being because it double-counts goods that were sold more than once. GDP just indicates the market value, that has been created inside a specific territory during a specific time frame. Reselling never creates new value for the economy hence excluded from the GDP calculation. 4. a) 2010: Nominal GDP= 200, real GDP= 200 2011: Nominal GDP= 400, real GDP= 400 2012: Nominal GDP= 800, real GDP= 400 GDP deflator: 2011: ($200/$200)x100= 100 2011: ($400/$400)x100= 100 2011: ($800/$400)x100= 200 b) _ Percentage change in nominal GDP in 2011 = [($400 – $200)/$200] × 100 = 100%. Percentage change in nominal GDP in 2012 = [($800 – $400)/$400] × 100 = 100% _ Percentage change in real GDP in 2011 = [($400 – $200)/$200] × 100 = 100%. Percentage change in real GDP in 2012 = [($400 – $400)/$400] × 100 = 0%. _ Percentage change in the GDP deflator in 2011 = [(100 – 100)/100] × 100 = 0%. Percentage change in the GDP deflator in 2012 = [(200 – 100)/100] × 100 = 100%. _ Prices did not change from 2010 to 2011. Thus the percentage change in the GDP deflator is zero. Quantity did not change from 2011 to 2012. This means that the percentage change in real GDP is zero. c) Economic well-being rose more in 2011 than in 2012, since real GDP rose in 2011 but not in 2012. In 2011, real GDP rose but prices did not. In 2012, real GDP did not rise but prices did. 6. a. Growth rate of nominal GDP = 100 x [(14,256/9,353)1/10-1]= 4,30% b. Growth rate of GDP deflator = 100 x [(109.8/86.8)-1] = 26,5% c. Real GDP = nominal GDP / GDP deflator * 100 1999: Real GDP = 9,353 / 86,8 *100 = $ 10,77 billions 2009: Real GDP = 14,256/109.8 *100= $ 12,98 billions d. The growth rate of real GDP= (12,98-10,77/10,77)* 100= 20.52% e. The growth rate of real GDP is f. The growth rate of nominal GDP is 8. a. GDP= $180 because bread is the final good to the customers b. Value added + By farmer: $100 + By miller: $150- $100= $50 + By baker: $180-$150=$30 c. Total value added = $100 + $50 + $30 = $180. The total value added by the three individuals is the same as the economy’s GDP. The value added method is another method that can be used to determine the value of GDP of a country. All things equal, the value added method should equal the GDP of the country. 11. a. GDP= $400 b. NNP= GDP- Depreciation = $400-$50= $350 c. National income= NNP-indirect tax= $350-30=$320 d. Personal Income= National income – Retained earnings – Indirect business taxes = $320 – $100 = $220. e. Disposable personal income = personal income – personal income tax = $220 – $70 = $150.
The Four Components of Gross Domestic Product Are Personal Consumption, Business Investment, Government Spending, and Net Exports. For Example: - Good, Service