Professional Documents
Culture Documents
Discover Discover
1. a) Children make the number 36 from base 10 1. a) 215 bulbs
equipment. Emma has made the number 36. b) Children make 215 using base 10 equipment, using
b) Andy has made the number 46. 2 hundreds, 1 ten and 5 ones.
Think together Think together
1. 52 1. 743
2. a) 75 2. a) 526
b) 28 b) 246
3. a) 30 and 5 3. Answers depend on the way the digits are arranged:
b) The digit 6 represents tens, not 6 ones, so should 347: 3 hundreds, 4 tens and 7 ones
be 60. 300 40 7
374: 3 hundreds, 7 tens and 4 ones
300 70 4
2 Number line to 100 437: 4 hundreds, 3 tens and 7 ones
400 30 7
➜ pages 12–15 473: 4 hundreds, 7 tens and 3 ones
400 70 3
Discover
743: 7 hundreds, 4 tens and 3 ones
1. a) Runner B has run 50 m, runner C has run 70 m. 700 40 3
b) Runner D has run 25 m. 734: 7 hundreds, 3 tens and 4 ones
700 30 4
Think together
1. A = 30 m B = 75 m C = 90 m 5 Partition numbers to 1,000
2. A = 42 B = 45 C = 47
3. a) Children should point to the larger, bolder ➜ pages 24–27
markers labelled 10, 20 and so on for the tens,
Discover
and to the lighter, shorter markers in between
the tens for the ones. 1. a) Children make 235 using base 10 equipment,
using 2 hundreds, 3 tens and 5 ones.
b) Children should point to the following:
b) 235 = 200, 30 and 5
25 – the longer marker half-way between 20 and 30
57 – the third short marker before 60 Think together
92 – the second short marker after 90 1. a) Children make 251 using base 10 equipment,
using 2 hundreds, 5 tens and 1 one.
b) 251 as the whole in the top circle
3 100s 200, 50 and 1 as the parts.
7 100s, 10s and 1s 0 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1,000
Think together
➜ pages 32–35
1. 220, 222, 250 and 275
Discover 2. a) 650
1. a) Children make 425 using base 10 equipment, b) 278 or 279
using 4 hundreds, 2 tens and 5 ones. c) 519
b) Children make 425 using place value counters, 3. a) 200 580 995
using 4 hundreds, 2 tens and 5 ones.
0 1,000
Think together
1. a) H T O b) 325 349 385
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
1 300 400
2 3 6
10 Find 1, 10 and 100 more
b) 2 hundreds, 3 tens, 6 ones
or less
2. a) 135
b) 308 ➜ pages 44–47
3. a) Children should use the following counters:
6 hundreds, 2 tens, 7 ones Discover
1 hundreds, 4 tens, 3 ones 1. a) Amal has 253 points.
1 hundred, 5 tens Amal adds 100 points, so he now has 353.
8 tens, 5 ones b) Holly now has 203 points.
b) 627 (600 + 20 + 7)
Think together
1. a) 375
8 Use a number line to 1,000 b) 548
c) 249
➜ pages 36–39
2. a) 663
463
1. a) Boat A has travelled 300 metres.
b) 238
Boat B has travelled 600 metres.
218
Boat C has travelled approximately 750 metres.
c) 719
b) Point to 900 metres for Boat D. 717
Discover
1. a) The Empire State Building is taller than Big Ben.
b) Big Ben, Eiffel Tower, Empire State Building,
Shanghai Tower, Burj Khalifa
Think together
1. Ferry, Cruise ship, Container ship
2. B, D, A, C
3. a) 188, 276, 300, 712
b) There are many solutions, e.g. Any number
between 0 and 9; 9; 2; any number between
0 and 9.
13 Count in 50s
➜ pages 56–59
Discover
1. a) There are 50 stars on each flag.
There are 200 stars on 4 flags.
b) Sylvie counted 350 stars on 7 flags.
Think together
1. 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500
2. a) There are 750 stars on 15 flags.
b) There are 800 stars on the 16 flags.
c) There are 850 stars on 17 flags.
3. 750, 650, 400, 50, 250
The last two digits are either 50 or 00.
1. a) 385 1. a) 321
b) 553 b) 153
➜ pages 92–95 1. a) 8 + 6 = 14
b) 80 + 60 = 140
Discover c) The same addition fact, 8 + 6 = 14, is used in both
calculations.
1. a) 151 – 7 = 144 The first addition is adding ones, the second
b) Number line showing jump of 1 back from 151 to addition is adding tens.
150, and another jump back from 150 to 144.
2. a) 11 – 6 = 5
Think together b) 110 – 60 = 50
1. 144 – 8 = 136 3. 5 + 8 = 13 50 + 80 = 130
2. a) 143 – 2 = 141 80 + 50 = 130 130 – 80 = 50
b) 143 – 5 = 138
c) 143 – 7 = 136
d) 143 – 8 = 135
3. a) 7
b) 250 – 7 = 243
205 – 7 = 198
Max could use a number line, or a place value grid,
or base 10 equipment.
1. B
2. D
3. C
4. C
5. C: 412 – 40
6. 249 = 95 + 154
Think together 2. Mark has forgotten to add in the extra hundred made
1. 236 from 5 tens + 7 tens = 12 tens = 1 hundred and 2 tens.
The answer should be 226.
2. a) The ones digits have been subtracted in the wrong
Poppy has added 4 + 7 = 11 correctly, but has put
order: 341 – 235 = 106.
11 in the ones column instead of exchanging for
b) The exchange has been made but the number of
1 ten and 1 one. The answer should be 201.
10s has not been reduced: 583 – 255 = 238.
3. There are 10 possible combinations.
3. a) Amelia knows an exchange will be needed as 2 in
the top line is less than 7 being subtracted from 338 + 83 = 383 + 38 = 421 because both involve
it underneath. 38 + 83, with 3 as the hundreds digit.
b) 482 – 135 = 347 333 + 88 and 388 + 33 also = 421 as 33 + 88 =
482 – 136 = 346 38 + 83 = 121, as addition can be done in any order.
482 – 133 = 349 883 + 33 = 833 + 83 = 916 because 83 + 33 = 33 + 83.
838 + 33 = 871 = 833 + 38 = 871 because
6 Subtract two numbers 33 + 38 = 38 + 33.
The totals that are different involve adding two 3s
(across 100) or two 8s in either the 1s or 10s or both.
338 + 38 = 376, 383 + 83 = 466
➜ pages 128–131
Think together
Discover
1. £159 + £25 = £184
1. a) The bag with approximately 200 matchsticks.
b) 600 – 200 = 400 2. £468 – £349 = £119
Ebo should choose the bag with approximately The child’s bike cost £119.
400 matchsticks. 3. a) £275 + £25 + £50 = £350
Various models may be shown.
Think together
b) £399 – £50 = £349
1. Both numbers are nearer to 400. Toshi bought the tandem bike.
400 + 400 = 800 A bar model or a part-whole model would both
Dexter is correct. work well here.
2. 500 – 300 = 200
Alex needs to check her calculation.
3. 407 g and 196 g
13 Problem solving (2)
400 + 200 = 600 g
400 – 200 = 200 g ➜ pages 156–159
Discover
11 Inverse operations 1. a) 454 – 128 = 326
Team A has scored 326 more runs than Team B.
➜ pages 148–151 b) Team B has now scored 316 runs.
128 + 105 = 233
Discover 233 + 83 = 316
1. a) 270 + 255 = 525 Think together
Max’s subtraction is correct.
b) 427 + 332 = 759 1. 317 – 451 = 134
Ambika’s subtraction is incorrect. Isla’s team scored 134 more runs.
328 = 755 – 427 2. 320 – (165 + 56) = 320 – 221 = 99
Jamilla and Emma need 99 more runs.
Think together
3. Olivia scored 188 + 56 = 244 runs.
1. a) 612 – 371 = 341 is incorrect. This can be checked 244 + 188 = 432 runs altogether.
using the addition 341 + 371 = 712.
b) The addition is incorrect.
812 – 344 = 486, not 477. End of unit check
812 – 477 = 335, not 344.
2. a) Emma has exchanged 1 hundred for 10 ones, ➜ pages 160–161
rather than 10 tens.
The ones column should be 11 – 9, not 10 – 9. 1. C
The tens column should have 0 replaced with 9. 2. D
The answer is 2.
3. B
b) You
could count on from 499 to 501 or back
from 501 to 499. Children may mention using a 4. A
number line. 5. C
3. Using subtraction: 917 – 176 = 741 and 6. 675 cm
917 – 741 = 176, so the addition is correct.
Using approximation: 200 + 700 = 900, so probably
correct.
1. C
2. B
3. D
4. D
5. D
6. 2
7. a) 538
b) 835
c) No, as there is no zero.
Discover Discover
1. a) 6 × 4 = 24, 8 × 4 = 32 1. a) 24 ÷ 8 = 3
b) Use 7 × 4 to work out 4 × 7 = 28. 3 moulds can be filled.
Use 12 × 4 to work out 48 ÷ 4 = 12. b) Miss Hall can fill 4 moulds.
Think together
1. 7 ÷ 2 = 3 remainder 1
11 Problem solving – There are 3 oranges in each bowl. There is 1 orange
multiplication and division (2) left over.
2. 14 ÷ 3 = 4 remainder 2
➜ pages 228–231
3. a) 12 ÷ 5 = 2 remainder 2
17 ÷ 4 = 4 remainder 1
Discover
13 ÷ 8 = 1 remainder 5
1. a) 3 × 8 = 24 cm 51 ÷ 10 = 5 remainder 1
b) 32 ÷ 8 = 4 blocks, or 32 ÷ 4 = 8 blocks b) Numbers in the 3 times-table have a remainder
of 0.
Think together
1. 7 × 4 = 28
The shape is 28 cm long. End of unit check
2. Tower A: 5 × 4 = 20 cm tall
Tower B: 2 × 8 = 16 cm tall ➜ pages 240–241
Tower A is the taller tower. It is 4 cm taller.
1. C: 8
3. 3 × 4 = 12 cm, 2 × 8 = 16 cm, 12 + 16 = 28 cm
The pattern is 28 cm long. 2. D: 4 + 4 + 4 + 4
3. C: 6 × 4
4. B: 12 × 4
12 Understand divisibility (1) 5. C: 28
Think together
1. 18 sticks – 4 squares and 2 left over.
19 sticks – 4 squares and 3 left over.
20 sticks – 5 squares and 0 left over.