You are on page 1of 5

Učiteljica: Ivana Kovačević Opačić Razredni odjel: 5.a Vrijeme ostvarivanja: 9. lipnja 2021.

NASTAVNA JEDINICA: Učiteljica i učenik (nepoznato porijeklo, prijevod Vesna Krmpotić)

VREMENSKO TRAJANJE
dva školska sata
AKTIVNOSTI:

OŠ HJ A.5.1., OŠ HJ A.5.2., OŠ HJ A.5.3., OŠ HJ A.5.4.


ISHODI NA RAZINI
OŠ HJ B.5.1., OŠ HJ B.5.2.
KURIKULA: OŠ HJ C.5.2.

ISHODI NA RAZINI - sluša motivacijski tekst i zaključuje o zanimanju osobe


AKTIVNOSTI: - sluša tekst i izražava doživljaj teksta
- usmeno odgovara na pitanja za razumijevanje teksta
- analizira tekst (tema, slijed događaja, likovi, osobine i osjećaji likova,
vrsta pripovjedača)
- gleda kratki animirani film, određuje vrstu animiranog filma i vrstu
animacije, uspoređuje animirani film s književnim tekstom
- piše e-poruku najdražoj učiteljici/najdražem učitelju

NASTAVNA SREDSTVA, Sway prezentacija, tekst dubrovačkog profesora Ivice Hajdića o učiteljici
POMAGALA, ALATI: Iloni (http://old.dubrovniknet.hr/novost.php?id=59302#.YLKfD_kzZPY),
čitanka Snaga riječi 5, ploča i kreda, digitalni alat Learning Apps,
animirani film Teacher Suraya, nastavni listići

Dobar dan! Današnji dvosat posvetit ćemo jednom prekrasnom i poučnom književnom tekstu, a vi
ćete vježbati slušanje, čitanje, pisanje i govorenje,

TIJEK I OPIS AKTIVNOSTI:

1. aktivnost (7 min)
Učiteljica čita motivacijski tekst, učenici slušaju i pokušavaju odgonetnuti o kojem je zanimanju riječ.

Postoje ljudi koji žive mirnim životom. Postoje ljudi koji su izvan dosega "instagrama" i "facebook profila", a koji zaslužuju
sve „lajkove“ ovog svijeta. Postoje ljudi vrijedni divljenja i vrijedni spomena, a koje često puta u našoj ljudskoj površnosti
uzimamo "zdravo za gotovo".
Postoje ljudi koji cijeli svoj život zrače dobrotom, plemenitošću i ljudskošću. Takva vrsta ljudi ne voli da se o njima previše
govori, da se o njima piše, da ih se stavlja u prvi plan ili da ih se hvali. Jer, oni su jednostavno takvi. To su anđeli bez krila
sakriveni među ljudima. Oni su sakriveni među nama da bi nam pružili ruku kada padnemo, da bi nas utješili kad smo
tužni i usamljeni, da bi nam probudili nadu i kad se sve čini izgubljeno. Oni su vrijedni divljenja. Takvi ljudi postoje da bi
nam poklonili svoju bezuvjetnu ljubav. Oni čine ovaj svijet ljepšim mjestom za život. Oni žive ljubav.
(tekst dubrovačkog profesora Ivice Hajdića o učiteljici Iloni)

Učenici razgovarajući zaključuju o osobinama učiteljice. Navode na koji način učitelji ostavljaju trag u njihovu
životu te uče li ih oni samo predmetu koji predaju ili i nečemu drugome. Obrazlažu odgovor.

2. aktivnost (13 min)


Učiteljica najavljuje tekst Učiteljica i učenik, čita tekst, a učenici pažljivo slušaju. Nakon slušanja teksta pisano
iznose svoj doživljaj teksta u kojem odgovaraju na pitanja: Je li vam se tekst svidio? Obrazložite. Koje je
osjećaje u vama pobudio? Po završetku učenici čitaju svoje doživljaje.
3. aktivnost (7 min)
Učenici, čitajući tekst, odgovaraju na pitanja:
Koju je neistinu učiteljica Thompson izrekla učenicima na početku petog razreda?
Zašto je učiteljica Thompson manje voljela Teddyja od drugih učenika?
Kada joj se promijenilo mišljenje o Teddyju?
Kako se učiteljica počela ponašati prema Teddyju?
Kako je učiteljičino ponašanje prema Teddyju utjecalo na njegov uspjeh u školi?
Što je Teddy uvijek isticao u pismima učiteljici?
Kojim je postupkom, Teddy kao odrastao čovjek, pokazao učiteljici Thompson koliko ju poštuje i cijeni?
Čemu su gospođa Thompson i Teddy naučili jedno drugo?

4. aktivnost (13 min)


Uz vođeni razgovor, učenici određuju i zapisuju temu teksta.
Putem digitalnog alata Learning Apps navedene događaje slažu kronološkim slijedom.
https://learningapps.org/display?v=pt0wqipv321
U „malu bilježnicu“ zapisuju novi književni pojam – kronološki slijed događaja.
Učenici navode i zapisuju likove. Rješavaju nastavni listić na kojemu se nalaze osobine i osjećaji gospođe
Thompson i Teddyja. Trebaju zaokružiti osobine i osjećaje koje su prepoznali u tekstu i potkrijepiti ih
odgovarajućim citatom iz teksta.
Učenici određuju i zapisuju vrstu pripovjedača. Navode dokaz iz teksta.

5. aktivnost (20 min)


Učenici gledaju višestruko nagrađeni kratki animirani film o učiteljici Surayi koja u svom razredu ima učenika
koji je drukčiji, koji ne razumije njezina predavanja. Nakon iscrpnog razmišljanja učiteljica shvati o kakvoj je
poteškoći riječ te se dosjeti načina kako pomoći učeniku. Učenik ispravlja loše ocjene, postaje sigurniji u sebe,
osjeća se snažnije i sretnije.
https://www.youtube.com/watch?v=hixR_PrSg8I
Nakon gledanja animiranog filma, učenici iznose svoj dojam te određuju vrstu animiranog filma i vrstu
animacije.
Crtaju u bilježnicu Vennov dijagram i uspoređuju animirani film i tekst iz čitanke. Čitaju svoje uratke,
međusobno komentiraju i vrednuju.

6. aktivnost (15 min)


Učenici pišu e- poruku učiteljici/učitelju koju/kojeg vole. Trebaju istaknuti zbog čega su joj/mu zahvalni, na
koji način utječe na njih, koje im je vrijednosti prenijela/prenio i sl.
E-poruku pišu na nastavnom listiću. Po završetku aktivnosti samovrednuju svoju uspješnost ispunjavajući
karticu.

Na kraju nastavnog dvosata učenici metodom „palac gore“ procjenjuju vlastitu aktivnost.
Učiteljica: Ivana Kovačević Opačić Razredni odjel: 5.a Vrijeme ostvarivanja: 9. lipnja 2021.

VREDNOVANJE ZA • povratne informacije tijekom aktivnosti i po završetku svake


UČENJE: aktivnosti
• upute za uspješno ostvarenje aktivnosti

VREDNOVANJE KAO ▪ vršnjačko vrednovanje nastavnog listića s osobinama i


UČENJE: osjećajima
▪ vršnjačko vrednovanje Vennova dijagrama
▪ samovrednovanje uspješnosti pisanja e-poruke

PRILAGODBA SADRŽAJA: Učenik sluša tekst, iznosi svoj doživljaj zaokružujući odgovarajući
emotikon. Odgovara na pitanja za razumijevanje teksta (pisano).
Zaokružuje osobine gđe. Thompson na početku i na kraju teksta. Gleda
animirani film, navodi dvije sličnosti između filma i teksta. Piše poruku
učitelju/učiteljici.

POVEZANOST S Učiti kako učiti (razvija znanja i stječe vještine upravljanja vlastitim
MEĐUPREDMETNIM učenjem, radi na tekstu, ostvaruje dobru komunikaciju s drugima,
TEMAMA: uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi
pomoć)

Osobni i socijalni razvoj (razvija komunikacijske kompetencije, razvija


osobne potencijale, razvija radne navike)

PLAN PLOČE:

Učiteljica i učenik
- nepoznato porijeklo –
Tema: Gospođa Thompson otkriva zašto je Teddy drukčiji i mijenja svoje ponašanje.
Kronološki slijed događaja = događaji se nižu onako kako su se zbivali u vremenu
Likovi: gospođa Thompson, učenik Teddy
Vrsta pripovjedača: pripovjedač u 3. osobi

Učiteljica Suraya
- animirani crtani film; tradicionalna animacija
Tema: Učiteljica Suraya otkriva način učenja problematičnog učenika i mijenja svoje ponašanje.

Teddy ima
problem s
Učenik ima tema
ponašanjem i
problem s likovi
učenjem,
brojevima, fabula
umrla mu je
nema
majka, piše
roditelje.
pisma
učiteljici.
Nastavni listić – osjećaji i osobine likova
Učiteljica: Ivana Kovačević Opačić Razredni odjel: 5.a Vrijeme ostvarivanja: 9. lipnja 2021.

Nastavni listić – e-poruka

Samovrednovanje aktivnosti

Upisujem adresu
elektroničke pošte na
ispravno mjesto.
Osmišljavam naslov e-
poruke.
E-poruka sadrži
oslovljavanje.
E-poruka sadrži zadani
sadržaj.
E- poruka sadrži
pozdrav i potpis.
Poštujem pravopisna i
gramatička pravila.

You might also like