You are on page 1of 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Magie în
Valea Ielelor”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


„Magie în Valea Ielelor”

DATA: 27.02.2018
EDUCATOARE: Bota Mirela-Mirabela
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA PP ”Casuta piticilor” Arad
NIVEL: I - GRUPA MICĂ- Disney
TEMA ANUALĂ: ,,CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
SUBTEMA: ,,Călătorie în minunata lume a culorilor”
TEMA ZILEI: ,,Magie in Valea Ielelor”
FORMA ACTIVITĂŢII: Activitate integrată (DLC + DEC)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi verificare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual
DURATA: 1 ZI
SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
 Receptarea unui text povestit, exprimând printr-un limbaj verbal corect mesajul acestuia;
• Consolidarea cunoştinţelor despre tehnici de pictură în scopul realizării unor lucrări plastice simple;
• Educarea gustului şi simţului estetic;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
 Să recepteze un text care i se citeşte ori i se povesteşte, înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia;
 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii.
 Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1- Să recunoască culorile de bază învățate: roșu, verde, albastru, galben;
 O2- Să urmărească linia povestirii concomitent cu prezentarea personajelor;
 O3- Să relateze ideile principale cu ajutorul imaginilor din poveste, respectând ordinea cronologică a evenimentelor;
 O4- Să folosească în exprimare un limbaj adecvat, corect gramatical;
 O5– Să denumească materialele de lucru primite (curbubeul din carton, acuarelă, pensulă, apă ), exprimându-se în propoziţii corecte
din punct de vedere gramatical;
 O6 – Să picteze fluturașul curcubeu, ţinând cont de indicaţiile oferite;
 O7 – Să manifeste creativitate şi originalitate în realizarea temei.

I . ADP (Activităţi de dezvoltare personală)


ÎD: ”Buna dimineata micute zâne!”
RUTINE: calendarul naturii, mă pregătesc pentru activităţi
TRANZIŢII: versuri ritmice

II.ALA 1: Știință: ”Curcubeul din farfurie!”-experiment


Construcții:”Castelul Curcubeu”- joc de construcții

TRANZIŢIE”Cântecul zânelor”

III.ADE (Activităţi pe domenii experienţiale)


DLC+DEC - Activitate integrată “ Magie in Valea Ielelor”
 DLC (Domeniul limbă și comunicare) – ”Povestea Fluturașului curcubeului” – povestea educatoarei
 DEC (Domeniul estetic și creativ)- “Atelierul zânelor-fluturele multicolor” - pictură
TRANZIŢII: Cântec

IV ALA 2: ”Petrecerea zânelor din Valea Ielelor”


STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Povestirea, observaţia, conversaţia, explicaţia, piramida, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul,.
Material didactic: Cutie cadou, scrisoare, foi de desen, creioane colorate, machetă, planșe cu imagini din poveste, siluetele
personajelor, flori decupate, carton colorat, lipici, șervețele umede, fluturași și flori din ipsos, tempera, pensule, pahare cu apă.

BIBLIOGRAFIE:
 „ Aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie – o provocare?”, Editura Diana, Bucureşti;
 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I Integral,
Bucureşti, 2002
 “ Educația timpurie – ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului preșcolar” , -Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuța
Tătaru (coordonatoare), Editura PARALELA 45, 2009
 „ Basme, poveşti, povestiri – culegere”; Ioana Greabu Ed.Didactică şi Pedagogică R.A., Bucureşti 1995
 ”Povești, povestiri, basme și legende”, Anca Bulboacă, Georgeta Șerban, Editura Arlequin, București 2011

SCENARIU DIDACTIC

SECVENŢA I: ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineaţă: “Bună dimineața, micuțe zâne!”

SALUTUL de dimineață se realizează prin tehnica comunicării rotative. Pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii.
Se recită poezia „Bună dimineaţa, soare!”
„ În fiecare dimineaţă,
S-avem gândul bun pe faţă
Către soare să privim,
Iubire să dăruim
De gând rău să ne ferim
S-adunăm doar bucurii
Şi-n lume s-o răspândim
Şi-atunci, orişice copil, în fiecare dimineaţă
Are gândul bun pe faţă.”

GIMNASTICA DE ÎNVIORARE
Fiecare vers din poezia următoare va fi însoţit de mişcări.

„Bună dimineaţa, cer frumos!


Bună dimineaţa, soare luminos!
Bună dimineaţa, micule vânt
Care alergi pe pământ!
Bună dimineaţa, copii mari şi copii mici!
Bună dimineaţa, dragi voinici!

PREZENŢA:
„După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Oare azi cine lipseşte
Să vedem cine ghiceşte?”
Copiii îşi vor aşeza poza la prezenţa grupei.

CALENDARUL NATURII:
„A-nceput o nouă zi!
Cum e vremea azi, copii?”
Folosim jetoane, imagini, copiii completează calendarul naturii, menţionând ziua, data, luna, anul. Discutăm starea vremii:
-„În ce anotimp suntem ?”
-„Cum este vremea în acest anotimp?”
-„Astăzi cum este vremea?”
Se lucrează la panou:
“Sunt nori pe cer?”/ “Este soare?”

NOUTATEA ZILEI: În sala de grupă îşi face apariţia Zâna Curcubeu (educatoarea deghizată) care doreste sa le spuna copiilor o
poveste din Valea Ielelor. Astfel, Zâna îi invită pe copii în tărâmul fermecat al culorilor, locul de unde vine ea, pentru a o ajuta.
Pentru a putea ajunge pe tărâmul magic din care vine Zâna Curcubeu, aceasta le oferă copiilor aripi în dar, transformându-i şi pe ei în
micuţe zâne.

Tranziţia spre ADE: -copiii formează un şir şi pornesc în “zbor” spre Valea Ielelor în timp ce Zâna cântă cântecelul:

“Haideţi zâne minunate, / Spre tărâmuri fermecate / Toate să zburăm, / Din aripi să dăm! / Ne învârtim uşor / Şi pornim în zbor./
Zboară sus, zboară sus, / Cât mai sus ridică-te! / Zboară sus, zboară sus, / Prin văzduh învârte-te! / Zboară sus, zboară sus / Şi în vale-
opreşte-te!”
SECVENŢA II: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A)

Domeniul experienţial: Limbă și comunicare


Categoria de activitate: Educarea limbajului
Mijlocul de realizare: povestire
Subiectul activităţii: “Povestea fluturașului curcubeu”
Obiective de referinţă:
 Să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
 Să recepteze un text care i se citeşte ori i se povesteşte, înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia;
Obiective operaţionale:
 O1- Să recunoască culorile de bază învățate: roșu, verde, albastru, galben;
 O2- Să urmărească linia povestirii concomitent cu prezentarea personajelor;
 O3- Să relateze ideile principale cu ajutorul imaginilor din poveste, respectând ordinea cronologică a evenimentelor;
 O4- Să folosească în exprimare un limbaj adecvat, corect gramatical;
OBIECTIVE MIJLOACE FORMA
METODE ŞI
OPERAȚIONALE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC DE ÎNVĂŢĂ- DE EVALUARE
PROCEDEE
MÂNT ORGANIZARE

MOMENT ORGANIZATORIC
Crearea condiţiilor ergonomice
necesare bunei desfăşurări a
activităţii.

CAPTAREA ATENŢIEI

Atenţia copiilor este captată prin Conversaţia Valea Frontal Răspunsul


apariţia surpriză a Zânei Tinkerbell Ielelor corect la
(Zâna Curcubeu). la poartă întrebări

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR Conversaţia Frontal Evaluare
Ajungând în Valea Ielelor zânele și Valea verbală
Tinkerbell se așează pentru a asculta Ielelor
povestea.
“Vreau să vă spun povestea
prietenului meu Fluturașul Curcubeul
care a fost foarte norocos și deși era
alb Zâna luminii Iridesa a trimis o raza
de la curcubeu si l-a ajutat pe fluturaș
transformându-l în unul multicolor dar
de atunci mari probleme s-au abatut
asupra Văii Ielelor,dar ca sa aflati mai
multe va trebui să fiţi atenţi să reţineţi
titlul poveştii, personajele care apar în
această poveste şi întâmplările lor

Povestirea Frontal Receptare


Expunerea a cu
atenţie a
textului
„Cei trei
PREZENTAREA fluturași”
 O2- Să urmărească CONȚINUTULUI ȘI DIRIJAREA
linia povestirii ÎNVĂȚĂRII Fluture
concomitent cu Folosindu-mă de machetă şi de alb, roșu,
prezentarea siluetele personajelor, voi relata galben,
personajelor; povestea. margaretă,
După fiecare idee principală din mac, lalea
poveste voi afişa pe machetă câte un galbenă,
personaj. nor cu
Povestea se numeste “Cei trei ploaie,
fluturasi” soare, pom
-Era o zi frumoasă în Valea
Ielelor.Zâna animalelor,Fauna picta
toți fluturii pentru a putea veni pe
continent.
-Din greșeala unul dintre fluturi a
rămas alb și s-a trezit pe continent ca
toți erau colorați doar el era alb.
-Fluturașul s-a împrietenit cu alți doi
fluturași unul roșu și unul galben.
-Cei trei prieteni fluturași, se jucau
pe câmpie, zburând din floare în
floare.
-Vine ploaia și fluturași încearcă să
se ascundă undeva, să nu le ude
ploaia aripioarele.
-Roagă o margaretă albă să îi
primească sub petalele ei, dar aceasta
le spune ca nu ii primește decât pe
cel roșu și galben spunând ca cel alb
nu e frumos
-Cei doi refuză și zboară mai
departe.
-Întâlnesc o păpădie și o roagă să îi
adăpostească de ploaie.
-Păpădia îl primește doar pe
fluturașul galben și pe cel rosu, dar
aceștia refuză și pleacă mai departe.
-Roagă apoi o lalea roșie să îi
ascundă de ploaie, dar și acesta îl
primește doar pe cei doi fluturași
colorați.
-Aceștia din nou refuză să își lase
prietenul în ploaie și preferă să
zboare în continuare cu el prin ploaie
în căutarea unui adăpost!
-Soarele a văzut de după un norișor
cât de mare era prietenia dintre
fluturași și a ieșit repede de după nor
și ploaia s-a oprit!
-Curcubeul dorind să-i ajute pe cei
trei fluturași trimite o rază și de
îndata fluturașul alb devine unul
multicolor.
Soarele a uscat aripioarele
fluturașilor și le-a încălzit trupurile!
Toți trei fluturașii au zburat apoi spre
casă!
Prin mimică şi gestică voi reda
starea sufletească a personajelor.
Prin intensitatea timbrului vocal voi
încerca să creez o atmosferă propice
captării atenţiei copiilor asupra
ordinii în care apar personajele în
acţiunea desfăşurată în povestire.

OBȚINEREA PERFORMANȚEI Conversați Planșe cu Frontal Folosirea


a imagini din Individual în
Descopăr o „surpriză” : planșe cu poveste răspunsuri
imagini din poveste, dar „din a unor
greșeală” le scap și se amestecă! Rog Observația replici din
câțiva copii să mă ajute să le poveste
ordonăm în ordinea cronologică. În
timp ce așează imaginile în ordinea
desfășurării evenimentelor, copiii
 O3- Să relateze povestesc pe scurt episodul
ideile principale cu reprezentat în acea imagine! Atrag
ajutorul imaginilor din atenția asupra exprimării în
poveste, respectând propoziții corect formulate
ordinea cronologică a gramatical.
evenimentelor; Se vor pune câteva întrebări legate
de povestirea audiată. Exercițiul jetoane
 O4- Să folosească în “ -Cum se numeşte povestea?” Conversați reprezentat Executare
exprimare un limbaj “ -Ce s-a întâmplat în poveste?” a ive din a corectă a
adecvat, corect “-Ce personaje am întâlnit în poveste. sarcinilor
gramatical; poveste?”
” - Ce ați fi făcut dacă erați voi unul
dintre fluturași?”

 O1- Să recunoască
culorile de bază
învățate: roșu, verde, Prietenul meu, fluturașul Curcubeu, a
albastru, galben; trăit de atunci fericit si nimeni nu i-a
spus că nu este frumos, dar din cauza ca
primavara aceasta un necaz s-a abătut
asupra Văii Ielelor,zâna animalelor este
grav bolnavă și nu poate picta aripile
fluturilor așa că toți sunt albi. Am
încercat sa îi pictez dar nu putem singuri
pentru că sunt foarte mulți. Așa că v-am
adus in Valea Ielelor și sper că mă veți
ajuta.Vă invit pe toți în Atelierul zânelor
să începem munca.
Tranzitia: soarele e sus/ srălucește curcubeul/ fluturașii noi pictam /și culorile sărută cerul/zânele muncesc de zor spre-mplinirea
viseler/să ajungem noi dorim /în sfarsit.. uite am sosit!
Când am ajuns la atelierul cârpacilor observăm că trebuie mai întâi să dovedim că știm povestea și trebuie să rezolvăm câteva sarcini
înainte de a intra în atelier.

Știință :
Subiectul activităţii: ”Curcubeul din farfurie !”
Mijloc de realizare: experiment
Obiective operaţionale:
 Să așeze bombonelele colorate în farfurie;
 Să observe cum se formează un curcubeu prin adăugarea de apă în farfurie;
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Mijloace de învăţământ: apă, farfurii, bombonele colorate
Desfăşurarea activităţii: Copiii așează bombonelele pe marginea farfuriei iar la sfârșit adăugăm apă și observăm cum toate culorile se
amestecă și rezultă un curcubeu..
Construcții
Subiectul activităţii:”Castelul Curcubeu”
Mijloc de realizare:joc de construcții

Obiective operaţionale:

 Să construiască un castel folosindu-se de pahare colorate

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul


Mijloace de învăţământ:pahare colorate

Desfăşurarea activităţii:Copiii construiesc castelul curcubeu din pahare colorate

SECVENŢA III: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (B)

Domeniul experienţial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Educație plastică
Mijlocul de realizare: pictură
Subiectul activităţii:“Atelierul zânelor-fluturele multicolor”
Obiective de referinţă:
 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii.
 Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora

Obiective operaționale:
 Să denumească materialele de lucru primite (fluturi și flori din ipsos, acuarelă, pensulă, apă ), exprimându-se în propoziţii corecte
din punct de vedere gramatical;
 Să picteze fluturașul curcubeu, ţinând cont de indicaţiile oferite;
 Să manifeste creativitate şi originalitate în realizarea temei.
 Să lucreze îngrijit şi curat pentru a da un aspect cât mai frumos fluturașului curcubeului;

După ce am trecut cu bine de sarcini,


 O5– Să micuțele zâne se așează la măsuțe.
denumească Intuirea materialului Conversaţia Fluturașul Frontal Identificar
materialele de Copiii denumesc materialele de pe poienița, ea
lucru primite măsuţe: fluturași și floricele din ipsos, macheta, decorului
(curbubeul din pensule, tempera, pahare cu apă. fluturași și
carton, acuarelă,
Explicarea și demonstrarea modului de floricele
pensulă, apă ),
exprimându-se în lucru din ipsos, Denumire
propoziţii corecte Se explică şi se demonstrează modul de pensule, a corectă a
din punct de lucru pentru a picta corect și îngrijit. tempera, materialel
vedere pahare cu or de pe
gramatical; apă. mese
Explicația Frontal
Încălzirea mușchilor mici ai mâinii. Demonstrația Individ
Se execută încălzirea mâinilor cu ual Însuşirea
ajutorul versurilor: sarcinilor
“Mâinile nu stau pe loc de lucru şi
Şi se pregătesc de joc Exercițiul executarea
Degetele sunt petale lor
Se deschid ca la o floare Încălzirea
Ploaia cade ne-ncetat corectă a
Vârful degetelor bat. muşchilor
Şi apoi le răsfirăm mici ai
Şi la pian acum cântăm.” mâinii

 O6 – Să picteze Executarea temei de către copii. Exercițiul Fluturași Frontal Însuşirea


fluturașul Se va da semnalul de începere a și floricele Individ corectă a
curcubeu, ţinând
cont de indicaţiile
lucrului. Se va corecta poziţia corpului din ipsos, ual tehnicilor
oferite; în timpul lucrului. Se va urmări modul pensule, de lucru
de lucru al copiilor. Copiii sunt tempera,
 O7 – Să supravegheaţi, iar celor care întâmpină pahare cu
manifeste greutăţi li se vor da indicaţiile necesare. apă.
creativitate şi Evaluarea Observaţia Fluturaşi Aprecieri
originalitate în
realizarea temei.
După ce au terminat de lucrat, copiii Explicaţia Floricele Frontal verbale
O8– Să lucreze observă fluturașii şi floricelele colegilor Individ
îngrijit şi curat dupa care fiecare își ia fluturașul și îl ual
pentru a da un lasă să zboare prin Valea Ielelor iar
aspect cât mai floricica o așeaza în grădina.
frumos fluturașilor;

ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri asupra modului de


ACTIVITĂŢII participare a copiilor la activitate. În
semn de mulțumire Zâna Curcubeu ii
invită la “Petrecerea Zânelor din Valea
Ielelor” unde toate zânele se bucura că
și acești fluturași vor fi frumoși și
colorați.

EURITMIE

Subiectul activităţii: “Petrecerea zânelor din Valea Ielelor”

Mijloc de realizare: euritmie

Obiective operaţionale:
- să execute exerciţii euritmice coordonându-şi mişcările corporale cu ritmul muzicii şi a mesajului transmis de educatoare

- să participe cu interes și plăcere la desfășurarea activității

Material didactic: computer, CD cu muzică pentru copii

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul

Desfăşurarea activităţii: Educatoarea şi copiii dansează pe ritmurile melodiilor audiate.

POVESTEA CELOR TREI FLUTURAȘI

Trei fluturi, buni prieteni, se jucau pe câmpie, într-o frumoasă zi de vară; unul avea aripile albe, celălalt galbene-aurii, iar aripile
celui de-al treilea erau roşii. Ai fi zis că-s trei flori vii, care se leagănă pe florile de pe câmpie. Dar iată că, în vreme ce fluturii se
jucau de-a prinselea, se porni deodată o ploaie repede de vară.
Cei trei fluturaşi se grăbiră să-şi caute un adăpost. Întâlniră în drum o margaretă albă, care-şi clătină floarea sub picăturile de
ploaie.
-Margaretă frumosă, primeşte-ne sub petalele florii tale! Noi suntem mici şi aripile noastre-s tare gingaşe, picăturile grele de apă ni le
distrug.
-Sunteţi prea mulţi, le răspunse margareta. Eu aş putea primi doar pe cei doi fluturasi frumosi si colorati. Cel alb sa mearga mai
departe şi sa-si caute adăpost pentru ca nu e asa frumos!
Dar cei doi ii zise fluturasului alb:
- Să zburăm mai departe! Mai degrabă voi lupta cu ploaia, decât să mă despart de voi!
Şi fluturaşii au pornit mai departe toţi trei, sub ploaia neîndurătoare. În calea lor zăriră o papadie galbenă aurie.
-Draga papadie, adăposteşte-ne în căsuţa florii tale! Dacă ne alungi, vom muri sub ploaia asta rece şi repede.
-Sunteţi prea mulţi, le răspunse şi laleaua.Voi , frumosilor fluturi colorati, rămâneti la mine, dar cel alb să-şi caute de drum!
Cei doi raspunse, ca şi data trecuta şi iar zburară toți trei mai departe, supăraţi şi plouaţi.
Şi iată că-n faţa lor se ivi o lalea rosie cu petale mari şi strălucitoare. A rugat-o şi pe ea să-i primească, fiindcă li s-au făcut
aripioarele grele de ploaie şi abia mai puteau zbura.
- Nu vă pot primi pe toţi; să rămână doar cei doi fluturi colorati si frumosi ! Ceilalţi doi mergeţi şi vă căutaţi alt adăpost!
Însă nici de data aceasta cei doi nu au vrut să se despartă de prietenul său şi o luară iară toţi la drum. Le era frig şi aripioarele lor
nu mai erau aşa de frumoase şi strălucitoare, dar ei erau fericiţi şi mândri, căci cunoscuseră puterea adevăratei prietenii. Soarele, care
văzuse de după nor cât de buni prieteni erau cei trei fluturași a vrut să îi ajute și a ieșit repede de după nor. A oprit ploaia și a trimis
un curcubeu stralucitor.Una din razele curcubeului il atinse pe fluturasul cel alb si de indata s-a transformat intr-un fluturas
multicolor.El era acum cel mai frumos dintre toti fluturii .”De acum toate florile ma vor primi caci sunt fel de frumos ca toti ceilalti”-
se gandi fluturasul multicolor. Razele calde ale Soarelui au cazut peste fluturași. Aripioarele acestora s-au uscat iar trupul lor s-a
încălzit! Toți trei au zâmbit către Soare și i-au mulțumit!

You might also like