You are on page 1of 17

Proiect de activitate didactică

-Lecția de citit-

Propunătoare: Almaș Andreea-Ioana


Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Clasa: a II-a
Unitatea tematică: „Poveștile cărții”
Subiectul lecției: Textul narativ. Text suport- „Cea mai de preț comoară”
Tipul lecției: Lecție de transmitere și însușire de noi cunoștințe
Durata lecției: 50 de minute
Scopul lecției: Consolidarea deprinderilor de citire corectă și conștientă a unui text narativ și formarea capacității elevilor de
exprimare orală în diverse situații

Competență generală: 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Competențe specifice:
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine
Obiective operaționale:
O1- Să citească corect și conștient povestea „Cea mai de preț comoară”, ținând cont de semnele de punctuație prezente în text
O2- Să răspundă în enunțuri corect formulate din punct de vedere gramatical la întrebările adresate de către propunătoare, pe baza
textului citit- „Cea mai de preț comoară”
O3- Să selecteze doar anumite fragmente/ propoziții din text, ținând cont de cerințele propunătoarei
O4- Să alcătuiască planul de idei al textului, având ca punct de pornire întrebările adresate de către propunătoare pentru fiecare
fragment
O5- Să realizeze un dialog scurt între personajul principal al textului și diferite obiecte, ținând cont de ceea ce scrie pe bilețel
O6- Să creeze împreună o poveste, pornind de la enunțul oferit de către propunătoare
Strategii didactice:

a) Metode și procedee de învățământ: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, brainstorming, povestire, jocul de
rol

b) Mijloace de învățământ: tablă, instrumente de scris, fișă poveste (anexa 1), cufăr din lemn, caiete, post-it-uri, foi de hârtie, bilețele
pentru dialog (anexa 2), foi colorate de hârtie, crenguță, perforator, desenele elevilor, bilețele cu propoziții, lipici, elastic, cărticele
hârtie

c) Forme de organizare: Frontală, individuală, în perechi

Sistem de evaluare:

a) Metode și forme de evaluare: Evaluare orală, evaluare formativă

b) Instrumente de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, chestionare orală, poveste creată
Strategii didactice
Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Etapele activității Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor
procedee didactice organizare
didactice
Propunătoarea asigură Elevii se așază în bănci la Conversația Frontală
1. Moment organizatoric condițiile necesare pentru locurile lor și se pregătesc
buna desfășurare a lecției: pentru începerea orei de
-aerisește sala de clasă; Comunicare în limba Observarea
-pregătește materialele română. Își așază pe bănci comportamentului
didactice necesare; manualul, caietul și penarul. verbal și
-se asigură că elevii s-au nonverbal al
așezat corespunzător în elevilor
bănci, la locurile lor și sunt
pregătiți pentru începerea
orei, având la dispoziție
toate cele necesare;
-asigură liniștea și disciplina
în sala de clasă.
2. Reactualizarea Propunătoarea îi întreabă pe Elevii identifică titlul ultimei Conversația Frontală Evaluare orală
cunoștințelor dobândite elevi despre ce au discutat lecții, și anume: „Povestea Explicația Individuală
anterior ora trecută la Comunicare în cărții de povești” după
limba română. Aceasta le Emilia Căldăraru. Exercițiul Pe grupuri
cere elevilor să povestească Observare
Povestirea
oral textul pe care l-au Fiecare grup de elevi își sistematică
Jocul de rol
studiat ora trecută, iar apoi împarte rolurile: povestitor,
le spune să formeze grupuri Gheorghiță și cartea de
de câte trei și să dramatizeze povești.
povestea.
Aprecieri verbale
„Aș vrea să creați dialogul
personajelor cu ideile
voastre, iar cei care aveți
rolul cărții de povești, să
spuneți ce credeți voi că ar
spune o carte dacă ar putea
vorbi.”
3. Captarea atenției Propunătoarea le-a adus Elevii privesc cu atenție Conversația Cufăr din Frontală
lemn
elevilor un cufăr vechi din cufărul de lemn, iar apoi Observația
lemn: răspund întrebărilor adresate
de către propunătoare:

Observarea
gradului de
interes al elevilor
„Un cufăr...o comoară...”
„Maro...”
„Din lemn...”

„Un pictor...”
„Verde, roșu, alb...”

„Știți ce este acesta?” Copiii scriu/ desenează pe Brainstorming

„Ce culoare are?” bilețele ceea ce cred ei că se

„Din ce material este află în interior, iar apoi lipesc

realizat?” bilețelele pe cufăr.

„Cine credeți că l-a


pictat?”
„Ce fel de culori a folosit?”
Propunătoarea îi roagă pe
elevi să scrie/ să deseneze
ceea ce cred ei că se află
înăuntru.
4. Anunțarea titlului și a Propunătoarea le spune Copiii ascultă cu atenție care Conversația Tablă Frontală Observarea
obiectivelor elevilor că în această oră vor sunt obiectivele lecției de Explicația Caiete comportamentului
descoperi care este cea mai azi, iar apoi notează data și verbal și
Instrumen-
de preț comoară, iar la titlul lecției în caiete- „Cea te de scris nonverbal al
finalul orei, după ce vor mai de preț comoară.” elevilor
realiza corect toate sarcinile
de lucru și provocările
primite, vor reuși să
deschidă cufărul.
„Pentru că tot am vorbit
despre cufăr, comoară, în
această oră vom citi textul-
„Cea mai de preț
comoară”, vom discuta pe
baza textului și vom crea
povești.”
Se notează la tablă data și
tilul lecției.
5. Dirijarea învățării Propunătoarea le împarte Elevii citesc textul în șoaptă Conversația Fișă cu Frontală Chestionare orală
povestea
elevilor câte o fișă cu textul sau în gând, iar apoi răspund Explicația Individuală
pe care l-a pregătit pentru întrebărilor pe baza textului Caiete
Demonstrația
azi și îi roagă să îl citească adresate de către Instrumen-
individual, în șoaptă. propunătoare și formulează Exercițiul te de scris
Propunătoarea le adresează și ei, întrebări în legătură cu
elevilor întrebări pe baza textul.
textului:
„Cine este personajul „Un copil”
principal al textului?” „Băiat”
„Oare este fetiță sau „Vlăduț”
băiat?, Ce nume i-am putea „Pe plajă”
da?” „Era înnorat”
„Unde se afla copilul?”
„Cum credeți că era „A nisip ud...”
vremea?” „Nu”
„Cum miroase pe plajă?”
„Erau și alte persoane pe „Castele de nisip”

plajă?” „Animale, căsuțe, mașini,

„Ce construia copilul?” bărcuțe...”

„Ce altceva am putea


construi din nisip?” „O hartă”

„Ce găsește copilul în


Copiii desenează harta pe
sticlă?”
care o găsește copilul în
Propunătoarea îi roagă pe
sticlă.
copii să deseneze harta pe
care o găsește copilul în
sticlă, așa cum și-o
„O scoică de dimensiuni
imaginează ei.
neobișnuite”
„Care este punctul de
„Nisip, flori, fluturi”
pornire în aventură ?”
„Ce credeți că se găsește în „O carte”
interiorul scoicii?”
„Ce găsește copilul după ce „Imensă, veche, prăfuită și
coboară din tobogan?” cu coperți din piele”
„Cum era cartea?” „Tărâmuri ale cunoașterii”
„Ce tărâmuri va descoperi „Cartea”
copilul în carte?”
„Care este cea mai de preț Elevii citesc textul în lanț,

comoară?, De ce?” identifică cuvintele noi, care

După această discuție, are vor fi explicate de către


loc citirea în lanț a textului. propunătoare și scrise, atât
Propunătoarea va explica pe tablă, cât și în caiete:
cuvintele necunoscute și le țărm= fâșie de pământ de-a
va scrie pe tablă. Aceasta le lungul unei ape mari
va cere elevilor să încrezător= care are

alcătuiască enunțuri cu încredere


aceste cuvinte, folosindu-le expediție= călătorie lungă
în structuri noi. misterios=necunoscut, greu
de înțeles, care ascunde un
mister
Elevii alcătuiesc enunțuri cu
noile cuvinte, iar apoi le
scriu în caiete:
Eu mă plimb pe țărm.
Andrei este un copil
încrezător.
Familia mea a pornit într-o
expediție.
Am auzit un zgomot
misterios.
Copiii citesc textul după
modelul propunătoarei.
Are loc apoi, citirea model
a textului de către
Elevii ascultă ceea ce le cere
propunătoare.
propunătoarea și citesc doar
Urmează citirea selectivă a
anumite alineate sau
textului. Propunătoarea îi va
propoziții.
ruga pe copii să citească
doar anumite secvențe/
propoziții din text:
„Vă rog să-mi citiți:
- enunțurile în care sunt
menționate trăsăturile
personajului principal
-alineatul în care se descrie
ce i se întâmplă copilului în
interiorul scoicii
-enunțul în care aflăm care
este cea mai de preț Elevii citesc textul pe

comoară.” fragmente, iar apoi răspund

Propunătoarea formulează la întrebări:


întrebări pentru fiecare
„Copilul descoperă un mesaj
fragment, astfel încât
într-o sticlă.”
răspunsurile să se constituie
„El pornește într-o călătorie
în povestire/ plan de idei:
pentru a găsi comoara.”
„Ce descoperă copilul pe
„Acesta are parte de o
plajă?”
aventură în interiorul unei
„Ce face copilul?”
scoici.”
„Copilul descoperă cea mai

„Unde ajunge copilul?” de preț comoară, o carte


veche și imensă.”
Copiii scriu în caiete ideile
„Care este comoara pe principale ale textului, iar
care o găsește?” apoi povestesc oral
Propunătoarea notează întâmplarea.
ideile principale pe tablă, iar
apoi le cere copiilor să Copiii discută cu
povestească oral textul. propunătoarea despre text și
Discuții despre text despre ideile transmise de
Propunătoarea îi întreabă pe autor.
elevi care este mesajul Elevii ridică mâna și răspund
central al textului și ce în propoziții la întrebări.
dorește autorul să transmită
prin intermediul textului.
„De ce cartea este cea mai
de preț comoară?”
„Ce putem afla dintr-o
carte?”
„Întâmplarea povestită este
adevărată sau imaginară?
De ce crezi acest lucru?”
„Este important să prețuim
cărțile?, De ce?”
„Cum putem avea grijă de
cărți?”
„Cât de veche credeți că
era cartea găsită de copil?”
„Credeți că este valoroasă
o astfel de carte?”
6. Obținerea Propunătoarea le-a pregătit Copiii formează perechi de Conversația Bilețele Frontală Observarea
colorate
performanței copiilor câteva bilețele câte doi și merg pe rând în Explicația În perechi comportamentului
colorate pe care sunt scrise fața clasei. Vor purta un verbal și
Jocul de rol
anumite situații. dialog, ținând cont de ceea ce nonverbal al
„Veți forma perechi de câte scrie pe biletul extras. elevilor
doi și veți veni pe rând
pentru a vă alege un bilețel.
În funcție de ceea ce scrie
pe el, va trebui să vă
Aprecieri verbale
imaginați un dialog.”
„În momentul în care
copilul a deschis harta,
aceasta a început să
vorbească cu el. Ce au
vorbit?”
„Când a pășit în interiorul
scoicii, copilul a auzit o
voce care i-a spus...”
„În momentul în care
copilul a deschis cartea,
aceasta i-a spus...”.
7. Asigurarea retenției și Propunătoarea le spune Elevii ascultă cu atenție ce Conversația Foi Frontală Evaluare
colorate de
a transferului elevilor că pentru a deschide urmează să facă în Explicația Individuală formativă
hârtie
cufărul, mai au de îndeplinit continuare. Fiecare copil
Crenguță
o provocare. spune câte o propoziție, fiind
„Împreună vom crea o atent la ce s-a spus înainte. Perforator
poveste. Eu o să vă spun Desene
începutul, iar apoi fiecare După ce ascultă povestea,
Bilețele cu
veți continua, formulând pe fiecare elev va realiza un mic propoziții
rând câte o propoziție. Va desen pentru enunțul
Lipici
trebui să fiți atenți la formulat.
Elevii vor lipi pe foile Elastic
propoziția pe care a spus-o
cel dinaintea voastră, astfel primite, desenul și propoziția
Cufăr
încât să aibă legătură ceea pe care le-au realizat, iar în
ce urmează să spuneți.” final vor obține prima
Cărticele
Începutul poveștii este: cărticică realizată împreună. pentru
„Copilul deschide cartea și Cărticica va fi așezată în copii

descoperă primul tărâm, în colțul de lectură al clasei.


care...”
Propunătoarea va scrie la
calculator toate propozițiile,
iar la final le va citi copiilor
întreaga poveste.
În timp ce copiii, desenează, Aprecieri verbale
propunătoarea va lista
povestea, decupând fiecare
enunț în parte. Aceasta le va
împărți copiilor foi colorate
de hârtie de o anumită
dimensiune și îi va ruga să-
și lipească fiecare desenul
realizat și propoziția
formulată.La final, va
perfora și va prinde toate
foile cu o crenguță, obținând Elevii privesc cu atenție
prima cărticică a clasei- cufărul și sunt nerăbdători să
„Am descoperit primul primească cărticelele care se
tărâm”. află înăuntru.
Propunătoarea deschide
cufărul și scoate dinăuntru
cărticele realizate din hârtie
veche. Aceasta îi oferă
fiecărui elev câte o cărticică.
Pe a doua pagină scrie:
„A sosit momentul să scrii
prima ta comoară!”
8. Încheierea organizată Propunătoarea îi felicită pe Elevii ascultă aprecierile Conversația Frontală Aprecieri globale
a activității elevi pentru munca depusă propunătoarei, iar apoi și individuale
și pentru cărticica pe care au răspund întrebărilor adresate
realizat-o împreună, iar apoi de către aceasta.
îi îndeamnă să aibă curajul Copiii își adună lucrurile și
să completeze paginile se pregătesc pentru pauză.
goale ale cărticelei primite,
realizând astfel cea mai de
Oferirea
preț comoară. Aceasta îi
feedback-ului
întreabă pe elevi:
„Ce ați învățat în această
oră?”
„La ce vă sunt de folos
aceste informații?
„Ce v-a plăcut?, Ce nu v-a
plăcut?”
„Cum v-ați simțit?”

ANEXA 1- Poveste

Cea mai de preț comoară


Un copil se afla pe plajă și construia castele de nisip, când valurile mării au adus la țărm un mesaj într-o sticlă. Scoate repede
hârtia și citește biletul, rămânând surprins. Mesajul îl îndeamnă pe copil să urmeze traseul de pe hartă.
Încrezător în forțele proprii, acesta pornește în expediția misterioasă pentru a descoperi comoara. Analizând harta, copilul își
dă seama că punctul de pornire în aventură se află doar la câțiva pași distanță. Privind în jur, observă o scoică de dimensiuni
neobișnuite.
Copilul pășește curios în interiorul scoicii, iar în acel moment o lumină puternică îi ghidează pașii spre un labirint. Inima
începu să îi bată din ce în ce mai tare. Pământul îi dispăru de sub picioare. Acum se afla într-un tobogan, fiind împins de vântul care
sufla cu putere în spatele său. Brusc timpul se oprește în loc.
Copilul atinge pământul cu picioarele. În fața lui se află o carte imensă, veche, prăfuită și cu coperți din piele. Deschizând
cartea, copilul are ocazia de a descoperi noi tărâmuri ale cunoașterii pe care le poate explora ori de câte ori deschide o carte. Din
primele pagini, copilul conștientizează că cea mai de preț comoară este cartea.

ANEXA 2- Bilețele pentru dialog

În momentul în care
copilul a deschis harta, Când a pășit în interiorul În momentul în care
aceasta a început să scoicii, copilul a auzit o copilul a deschis cartea,
vorbească cu el. Ce au voce care i-a spus... aceasta i-a spus...
vorbit?

ANEXA 3- Cărticică legată cu crenguță

You might also like