You are on page 1of 8

Proiect de activitate

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA: 20.05.2021
GRUPA: mare
NUME PROPUNĂTOR: Fofiu Ioana
NUME EDUCATOARE:
NUME PROFESOR METODIST:
NUME PROFESOR COORDONATOR DE PRACTICĂ:
TEMA ANUALĂ: „Cum a fost , va fi aici pe Pamamnt?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„ Despre timp”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: DȘ- domeniul științe
DISCIPLINA: Activități matematice
TEMA ACTIVITĂȚII:Caută vecinii
MIJLOC DE RELIZARE: Joc didactic
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A. d1-Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
d2-Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
B. d1-Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
d2-Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
C. d2-Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
D. d1-Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
d2-Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
E. d1-Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
d2-Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE VIZATE:
A. d1-c  1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B. d1-c 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii
problematice specifice
d2-c 2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare
     c  2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte
variat
C. d1-c 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații
noi
d2-c 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
    -c 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți.
D. d1-c 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii    și
receptării lui (comunicare receptivă)
     d2-c 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
E. d1-c 1.3. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute 
        -c 1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului,    folosind
instrumente şi metode specifice
          -c 2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
          -c 2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
          -c2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor    date
SCOP: Verificare și consolidare capacității de recunoaștere și de denumire a cifrelor si a
vecinilor acestora ;
OBIECTIVE: O1-să recunoască cifrele de la 1 la 9
O2-să compare două numerele
O3- să determine vecinii numerelor date
O3- să respecte regulile jocului
O4- să folosească un limbaj matematic adecvat
SARCINA DIDACTICĂ: Găsirea numărului mai mare sau mai mic cu o unitate și chiar două
unități față de numărul dat.
REGULILE JOCULUI: Cadrul didactic ridică un jeton și precizează care dintre vecini să fie
căutați(cel mai mic, cel mai mare sau amândoi).Copiii care au același jeton cu cel ridicat de
conducător trebuie să caute vecininul indicat de acesta. Cel care îndeplinește sarcina
respectivă devine conducătorul jocului.
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, aplauze, întrecerea , jetoane cu cifre, închiderea
și deschiderea ochilor.
STRATEGII DIDACTICE:
            Metode și procedee: M1- conversația
          M2-observația
          M3-explicația
          M4- demonstrația
          M5-problematizarea
Mijloace de învățare: m1-papusă
m2-jetoane cu cifre de la 1 la9
m3- planșă
m4-autocolante
m5-fețe zâmbitoare
        Forme de organizare: Forg1- frontal
        Forg2- individual
FORME DE EVALUARE: fev1- observarea sistematică a comportamentului elevilor
Fev2- aprecieri verbale
DURATA: 30 min

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUT
METODE MIJLOAC EVALUA
ACTIVITĂ UL ȘI E DE
FORME DE
ORGANIZA RE
ȚII ȘTIINȚIFIC PROCED REALIZA
RE
EE RE

Momentul Se asigură
organizatoric condițiile
necesare pentru
buna
desfășurare a
activității,
precum
aerisirea sălii de
grupă, aranjarea
mobilierului și
pregătirea
materialului
didactic.
Captarea Această etapă o        frontal Fev1
atenției voi realiza cu M1      m1     
ajutorul unei
M2
păpuși , sub
formă de    
surpriză, ea va
avea pe rochița
cifre de la 1 la 9
si le voi zice
copiilor ca ea s-
a ratăcit iar ei
trebuiec să o
ajute pentru a
găsi drumul
spre casă.
Anunțarea „Astăzi, dragi
temei și a copii, la
   M1       Frontal
obiectivelor activități
matematice ne
vom juca un
joc, care se
numește „Caută
vecinii „voi va
trebui să fiți
foarte atenți la
indicațiile mele
pentru a-mi
putea spune ce
cifra indică
jetonul , sa
comparați
numere și să
gasiti vecinii
numerelor date.
Reactualizarea Aceasta etapă o          Fev1
cunoștințelor voi realiza prin
    M1        M2     Frontal
împrăstierea
jetoanelor pe M2
masa de lucru
iar cu ajutorul M3
copiilor va
trebui sa
ordonăm
jetoanele
crescător de la 1
la9
Desfășurarea Voi prezenta     
activității copiilor o
    Frontal
planșă care M1
reprezintă o
M2
intersecție de
străzi , pe
fiecare stradă se Fev1
afla casuțe și
blocuri care  m2 Frontal
sunt numerotate m3
de la 1 la 9. Ana
(o păpușă) s-a M3
rătăcit și nu mai
știe cum să
ajungă la căsuța
ei și nici care ii
sunt vecinii.
Copiii trebuie
sa o ajute
Explicarea   Frontal Fev1
jocului:
m2
Voi explica
copiilor m3
acțiunile si
sarcinile care le M4
revin și regulile Fev1
care cer să se
respecte.Copiii
primesc jetoane
pe care sunt
desenate cifre
de la 1 la 9.
Cadrul didactic   Individual
anunță ca
păpușa
locuiecte la
numarul 2 și
dorește să știe
care sunt vecinii
numărului 2
pentru a găsi
mai repede
drumul spre
casă. Copiii
privesc cu
atenție jetonul
pe care il ridică
educatoarea iar
copiii care au
aceași cifră ca
cea idicată pe
jetonu ridicat il
ridică și ei iar
impreuna
identificăm
vecinii
numărului.
Copilul cu cifra
indicată pe
jeton vine în
fața iar alaturi
de grupă
identificăm
vecinii cifrei iar
copii care au
vecinii pe jeton
il ridică în fața
grupei care să
fie văzut de toți.
Demonstrarea
jocului: am să
ridic jetonul cu
cifra 2 iar
copilul care are
aceași cifră ca și
mine pe jeton ,
vine în față și
caută vecinii
numărului la
ceilați copii
( cifrele 1 și 3).
Copii care au
cifrele 1 și 2 se
ridică in
picioare iar
impreună cu
grupa
identificăm
daca a raspuns
corect .
Jocul de
probă: pentru a
mă asigura că
toți copiii au
înțeles am să
mai ridic un
jeton . Dacă
observ ca
cerințele nu
sunt clare le voi
mai repeta
odată.
Obținerea Jocul propriu-     M1          Individual Fev1
performanței zis: am să ridic
M5 m3
pe rând câte un
jeton iar copilul m4
va veni în față
și va identifica
vecinii. Dacă ii
identifica corect
voi nota pe
planșă vecinii
numărului ca
personajul Ana
să afle drumul
spre casă.
 La fiecare
cerință mă
asigur că
regulile jocului
sunt respectate,
iar dacă acesta
întâmpină
probleme am să
intervin cu
indicații.
Asigurarea Complicarea        Frontal  
retenției și al jocului: am să
transferului îi pun pe copii
să închidă ochii, Individual
iar eu voi așeza
pe planșă câteva
atocolante cu
cifre iar ei vor
trebui sa vină si
sa pună , pe
rând vecinul
mai mare sau
mai mic cu o
unitate.
Evaluarea Pun întrebări Frontal  Fev2
performanței  legate de jocul
    M1
nostru, cum ar
fi:
-Cum s-a numit
jocul nostru de
astăzi?
-Despre ce a
fost jocul?
- Jocul a fost
despre
identificarea
cifrelor de pe
jeton si gasirea
vecinilor.
Am să fac
aprecieri
verbale asupra
comportamentul
ui și implicării
copiilor în
activitate.
Încheierea Această etapă o m5   Frontal Fev 2
activității voi realiza prin
       
impărțirea unor
fețe zâmbitoare
copiilor

  

You might also like