You are on page 1of 7

Proiect de lecţie

ACTIVITATEA NR. 2

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul de Arte “Victor Brauner” Piatra – Neamț

Data: 14.02.2020

Aria curriculară: Matematică și științe

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Unitatea tematică: Jocuri și jucării

Subiectul lecției: Adunarea cu un element

Forma de realizare: Activitate integrată on-line (sincron) (MEM, CLR, MM, AVAP)

Tipul lecţiei: predare – învățare

COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1.Recunoaşterea și scrierea numerelor în concentrul 0-10;

1.2.Compararea numerelor în concentrul 0 - 10;

1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -10, folosind poziţionarea pe axa numerelor;

1.4. Efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0 – 10, prin adăugare/extragere a 1 element dintr-o mulțime dată;

5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1 unitate, în concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor.
1
COMPETENȚE DERIVATE:

a) cognitive :

OC1 – să răspundă corect la ghicitori;

OC2 – să rezolve jocurile de pe wordwall.net;

OC3 - să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;

OC4 - să realizeze corespondenţa între elementele a două mulţimi, în vederea comparării acestora;

OC5 - să rezolve corect exerciţiile din fişa de lucru;

b) psiho-motorii :

OPM1 - să completeze corect și ordonat în caietele de lucru;

OPM2 – să adopte o poziţie corectă, a corpului, pentru scris ;

OPM3– sa utilizeze corect instrumentul de scris precum și mijloacele tehnologice;

a) afectiv-atitudinale :

OA1 – dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de colegi şi lecţie pe toată durata lecției;

OA2 – stimularea participării active pe tot parcursul zilei.

RESURSE: umane – 13 elevi


temporale - 20 minute (de la ora 11:00 la ora 11:20)

2
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă, jocul didactic;

b) Mijloace didactice : laptop, platforma educațională g-suite – classroom, website-uri educaționale: www.wordwall.net, www.youtube.com ,
www.didactic.ro , auxialiarele editurii Ars libris, instrumente de scris, webcam, prezentare power-point, fișe.

c) Forme de organizare : frontală, individuală, on-line (sincron) și off-line (asincron) pe platforma g-suite classroom ;

BIBLIOGRAFIE:

 ***Curriculum Naţional- Curriculum pentru învăţământul primar, 2013;


 ***Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici “ – 2012;
 Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2020;
 Caiet de matematică şi explorarea mediului, editura Ars Libris, 2020;
 Suport de curs CRED.

3
Activitatea nr 3 – M.E.M. – ”Adunarea cu un element”

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Strategia didactică
Secvențele Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. lecției C.D. Metode şi Mijloace de Forma de Evaluare
crt.
Durata Activitatea procedee învăţământ organizare
Activitatea învăţătorului
elevilor

Moment Pregătirea pentru activitatea Pregătirea Dispozitive digitale On-line


1. organizatoric de matematică și explorarea auxiliarelor și a (sincron) Observarea
1’ mediului; instrumentelor Conversaţia Auxiliar ed Ars sistematică
de scris precum Libris Frontal
și a Instrumente de
dispozitivelor scris
digitale.

Joc de reamintire a Rezolvă cerința. Observatia Tabla interactivă On-line


EVOCAREA terminologiei matematice (sincron) Observarea
Actualizarea Conversaţia sistematică
2. cunoștințelor https://wordwall.net/ Frontal
anterioare resource/6057891/adunarea
2’

Captarea şi Intuirea temei, auxiliar pag 55. Răspund


orientarea (Anexa1) cerințelor
2.
atenţiei învățătoarei.
1’
Anunțarea Se anunță tema și Ascultă cu On-line Observarea
temei și a obiectivele : ”Adunarea cu 1 interes. (sincron) sistematică
competențelor element” Conversaţia
3.
derivate
1’
4
A. Ex 1/ 55 (2) Elevii rezolvă Auxiliar Ars Libris Frontală
cerințele ținând
B. Ex 2/ 55 (4) cont de Conversaţia www.wordwall.net Individuală
indicațiile
C. Tabla adunării cu 1 învățătoarei. Explicația bețișoare
(3)
REALIZAREA Exercițiul alfabetar magnetic
SENSULUI D. Joc de fixare
4. Dirijarea Munca numărătoare
învățării https:// independentă
10’ wordwall.net/ tablă interactivă
resource/7863556/
adunarea-cu-1

Joc de adunări cu 1: Elevii rezolvă www.wordwall.net


https://wordwall.net/ cerințele ținând Conversaţia Individuală
REFLECȚIA resource/8011562/adunarea- cont de Evaluare
Obținerea cu-1 indicațiile Explicaţia Frontală formativă
5.
performanței învățătoarei.
2’ Exerciţiul

Aprecieri Se fac aprecieri individuale Aprecieri


1’ și frontale. Individuală verbale
6.
Frontală

5
ANEXA 1 ANEXA 2

You might also like