You are on page 1of 4

Osnovna Nastavni Priroda i društvo

škola: predmet:
Učitelj/ Redni broj 30. i 31.
učiteljica: sata:
Razred: 3. Datum:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA

Udžbenička jedinica: BOŽIĆ - KULTURNA BAŠTINA ZAVIČAJA: OBIČAJI DOŠAŠĆA I BOŽIĆA


Domena/koncept: A. ORGANIZIRANOST SVIJETA OKO NAS
B. PROMJENE I ODNOSI
C. C. POJEDINAC I DRUŠTVO
Ishod: PID OŠ A.3.2. Učenik prikazuje vremenski slijed događaja i procjenjuje
njihovu važnost.
PID OŠ B.3.3. Učenik se snalazi u promjenama i odnosima tijekom
vremenskih ciklusa te analizira povezanost vremenskih ciklusa s
događajima i važnim osobama u zavičaju.
PID OŠ C.3.1. Učenik raspravlja o ulozi, utjecaju i važnosti zavičajnoga
okružja u razvoju identiteta te utjecaju pojedinca na očuvanje baštine.
Razrada ishoda: PID OŠ A.3.2. Prikazuje vremenski slijed događaja na vremenskoj crti na
primjeru važnijih događaja.
PID OŠ B.3.3. Prikazuje događaje u zavičaju tijekom prošlosti i
sadašnjosti.
PID OŠ C.3.1. Uspoređuje društvo u zavičaju sa sadašnjim društvom,
komentira sličnosti i razlike.
Navodi značajne događaje i objašnjava njihov doprinos zavičaju i stavlja
ih u povijesni slijed.
Objašnjava i procjenjuje povezanost baštine s identitetom zavičaja te
ulogu baštine na zavičaj.
Međupredmetna tema: osr C.2.4. Razvija kulturni i nacionalni identitet zajedništvom i
pripadnošću skupini..
uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz
različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri rješavanju problema.
uku B.2.2. Na poticaj učitelja prati svoje učenje i napredovanje tijekom
učenja.
uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno
surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
Međupredmetna Hrvatski jezik- Književno-umjetnički tekstovi o Božiću
povezanost: Glazbena kultura- Slušanje i pjevanje tradicijskih    božićnih pjesama
Vrednovanje za Učitelj daje povratnu informaciju o aktivnosti učenika za vrijeme
Vrednovanje 

učenje: izlaganja gostiju i popunjavanja Vennovog dijagrama te kod obrazlaganja


pojmova u dijagramu.
Vrednovanje kao Zid grafita- Učenici komentiraju radove drugih učenika.
učenje:
Vrednovanje
naučenog:

Metode učenja i metoda razgovora, pisanja, izlaganja


poučavanja:
Nastavna sredstva i udžbenik Istražujemo naš svijet 3, radna bilježnica Istražujemo naš svijet
pomagala: 3, aplikacije za igre
Mjesto izvođenja: učionica
Literatura: udžbenik Istražujemo naš svijet 3, radna bilježnica Istražujemo naš svijet
3

Tijek 1. Uvodni dio sata: 5


nastavnog U razred donijeti prigodne eksponate i urediti fotografijama da bi se dobio min
sata: blagdanski ugođaj.
Učitelj predstavlja goste razreda:
(Pozvati u razred goste koji mogu biti iz uže ili šire obitelji učenika ili rodbine.
Gosti također mogu biti djelatnici muzeja, članovi kulturno-umjetničkih
društava odnosno pojedinci koji dobro znaju običaje i tradiciju Došašća i
Božića te koji to mogu kvalitetno prezentirati učenicima.)
Nakon što se gosti predstave, učenici se predstavljaju njima.
Središnji dio sata: 40
A) Gosti opisuju tradiciju Došašća i Božića s naglaskom na objašnjavanje min
kako se obilježavalo i zašto:
1. Mise zornice
2. 4 nedjelje Došašća, adventski vijenac
3. Sveti Nikola
4. Sveta Barbara
5. Sveta Lucija
6. Dan svetog Tome
7. Običaji Badnjaka u kući ( večera, slama, kićenje božićnog drvca)
8. Misa polnoćka
9. Božić ( čestitke, tradicijske pjesme)
10. Sveti Stjepan i Nevina dječica
Nakon svakog izlaganja, učenicima dati priliku da postavljaju pitanja te tako
aktivno sudjeluju u radu.

B) Učenici rade u paru: 25


Na list papira na kojemu je Vennov dijagram upisuju pojmove min
(mogu raditi i na računalu).

OBIČAJI DOŠAŠĆA I BOŽIĆA


Isti običaji nekad i danas

C) Učenici predstavljaju    svoj uradak. Važno je kod usporedbe da


pokušaju dati svoje mišljenje zašto se neki običaji više ne prakticiraju.
Isto tako važno je da izdvoje događaj kojega oni najviše vole i daju 10
obrazloženje zašto. min
Učitelj im u tome može pomoći pitanjima.
Završni dio sata: 10
Vrednovanje: Individualni rad min
Na vremensku crtu smjestiti događaje ( Došašća i Božića) o kojima su danas
čuli:
(Prva nedjelja Došašća, Druga nedjelja Došašća, Sveta Barbara, Sveti Nikola,
Treća nedjelja Došašća, Sveta Lucija, Sveti Toma, Badnjak i Božić).
Uz događaj napisati pojam koji se veže uz taj dan kao dio kulturne baštine.

Studeni                                                                                                              Prosinac

27.    28.    29. 30. 1.    2. 3.    4. 5. 6. 7.    8.    9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18.
19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31.

Vrednovanje kao učenje: Izrađene vremenske crte izložiti na zid ili pano ( zid
grafita), a učenici jedni drugima komentiraju radove i po potrebi upisuju
komentar na rad.
Nastavne Aktivnosti učitelja: Aktivnosti učenika:
aktivnosti: -Izabire goste -Slušaju izlaganje gostiju
-Vodi razgovor sa gostima -Postavljaju pitanja.ž
-Upućuje učenike u rad -Izrađuju Vennov dijagram povezujući
-Prati aktivnost učenika pojmove i događaje
-Izlažu uratke i objašnjavaju ih dajući svoje
mišljenje i osvrt
-Daje povratnu informaciju nakon -Izrađuju i popunjavaju vremensku crtu
izrađenih -Vennovih dijagrama i nakon događajima.
zida grafita. -Daju osvrt na vremenske crte drugih
učenika.

Dodatni zadaci
(problemski, istraživački
i sl.)
Prilagodbe za učenike s Nacrtati i opisati s nekoliko rečenica jedan običaj.
teškoćama:
Aktivnosti za rad s Istražiti na internetskim stranicama razliku darivanja u božićnom
darovitim učenicima: vremenu nekad i danas. Napisati svoj osvrt.

Multimedijski i Internetske stranice o običajima Došašća i Božića.


interaktivni sadržaji:
Projektni zadaci:

Plan ploče

OBIČAJI DOŠAŠĆA I BOŽIĆA

You might also like