Professional Documents
Culture Documents
Answer Key 18 - 19 - 22
Answer Key 18 - 19 - 22
) 381
29. A.) Placid means calm and 53. a.) wealth : embezzler 54. b.)
peaceful; free from disturbance. skeptic : disbelief Degree of intensity.
138.) e. 2 √6
Numerical Reasoning
√150 –√54 = √(25×6) √(9×6)
131.) b. 16
= 5√6 3√6 = 2√6
(2×1÷2), (4÷1×2), (6×1÷2), (8×1÷2)
Since (8÷1×2) is not found in the
choices, so we have to solve this. 139.) b. 331 9/16 km
(8÷1×2) = 16 132 5/8 × 2 ½ = 1061/8 × 5/2 =
5305×16 = 331 9/16
132.) a. 4
(15-8+3), 8, (4÷2×3), 140.) a. −28
144.) c. 15
136.) a. –9/20
(12+22+10+15+14+11+19+17)/ . 50%×2=100%
8=120/8 = 15 20%×2=40%÷5 = 8%
155.) C
147.) a. 2,000
156.) D
500 × 4 = 2,000
157.) C
If 500 or 25% of graduating class are
158.) D
girls
159.) D (29+18+24+25)/4 = 96/4 =
24)
148.) d. 80%
160.) D
161.) b. More than 1
149.) b. 16
1/2 ÷ 1/4 = 1/2 × 4/1 = 2
100%, 2, 15/5, 4, ?
162.) c. 5 scoops
1, 2, 3, 4, 5
90 + 90N = 180 1/2÷
0.25 % × N = 25 1/10=1/2×10/1 = 10/2 = 5
0.0025 × N = 25 90N = 180−90 .
N = 90/90 = 1 × 100% = 100%
150.) c. 6 years
151.) d. 5 163.) b. 72 8×10 = 80-8 = 72
164.) b. 49
152.) d. 5/6 165.) b. 22
N = 25/0.0025 = 10,000 1/6, 1/3, 166.) b. 18
1/2, 2/3, ?
167.) b. 32
1/6, 2/6, 3/6, 4/6, 5/6
168.) a. 10
153.) a. 8%
PEMDAS: 10÷2×5−(12÷3×4)+1 = ?
250%÷5=50%
5×5−(4×4)+1 = ?
100%÷5=20%
25−(16)+1 = 9+1 = 10
Amount increase/original amount ×
100% (80-
169.) d. 2700
60)/60=20/60 = 0.3333×100% =
(61+119){[(119-61)/2 +1]/2}=
33.33%
180{[29+1]/2} = 180{15} = 2700
176.) d.) 70
170.) e. 600 m
40% of total is 28
Walk: 3×60=180×2 = 360meters
0.4 × T = 28
Run: 1×60=60×4 = 240meters
360+240 T = 28/0.4 = 70
= 600 meter
177.) d.) 25
171.) c. 0.005 12 1/2 % of 200 is what number?
Radicals: √0.000025 = √(25/1000000) 0.125 × 200 = 25
= 5/1000 = 0.005
178.) a.) 10%
172.) c. 5/12 100-25 = 75
1/12, 1/6, 1/4, 1/3, 75 + (75×20%) = 75+15 = 90
1/12, 2/12, 3/12, 4/12, 5/12 100-90 = 10
173.) e. 57 179.) d. 60 L
20%(400)+100%N = 30%(400+N) ratio of milk and water 2 : 1 = 40 : 20
ignore percentage
If this ratio is to be 1 : 2 = 40 :
8000+100N=12000+30N
(20+20)×2= 40:80
100N-30N = 12000-8000
80 – 20 = 60
70N=4000
N = 4000/70 = 57.14
180.) a. 270
4:3:2 = 120 : : __
174.) b.) 25%
120/4 = 30; 30×3 = 90; 30×2 = 60
Amount decrease/original amount ×
120+90+60 = 270
100% = (80- 60)/80 = 20/80=
0.25×100% = 25%
179.) d. 60 L
ratio of milk and water 2 : 1 = 40 : 20
If this ratio is to be 1 : 2 = 40 :
(20+20)×2= 40:80
80 – 20 = 60
180.) a. 270
4:3:2 = 120 : :
120/4 = 30; 30×3 = 90; 30×2 = 60
120+90+60 = 270
ANSWER KEY 2019 That is: 40*0.25=10
Graphs / Charts
1. c.) 2008 Therefore, 30 students (40-10) passed
the second trial. These 30 make 30%
We're looking for a year in which over of the 100 who took the exam.
2/3 of the students failed. In fact we're
looking for a year in which less than a
third of the students passed. 3. b.) 9,500,000
Chinese Insurance Stocks comprise
There are two years that match the 3.5% of all Insurance securities, which
criteria: 2008 and 2010, but only 2008 leaves 26.5% of
appear as an optional answer. Chinese bonds.
The total number of Insurance
2. c.) 30 securities is: 33,000,000+3,000,000=
36,000,000
This question looks for a percentage
rather than an absolute number.
Therefore, the number we choose for
Now we only need to calculate 26.5%
carrying the calculation is arbitrary!
of 36,000,000: (36,000,000*0.265) =
We could also just use x or any other
9,540,000, which is approximately
number. For example:
9,500,000
-----------------------------------------------
Call the number of students who took
4. c.) 1997
the test X. The chart indicates that
40% of X passed the test, which is Return on sales in 1995 = 20/180 or
0.4*X. 0.111 Return on sales in 1996 =
30/260 or 0.115 Return on sales in
If a quarter of 0.4*X passed it in the
1997 = 60/345 or 0.173 Return on
first trial, then three quarters passed it
sales in 1998 = 55/420 or 0.130 So,
in the second trial:
the highest return comes in 1997.
0.75*0.4*X=0.3*X. 0.3 is equal to
-----------------------------------------------
30%
5. a.) once
Return on sales in 1992 = 12/130 or
Tip: Use the number 100! According to
0.09 Return on sales in 1993 = 18/135
the chart, out of the 100 students,
or 0.13 Return on sales in 1994 =
40% passed it in
19/140 or 0.13 Return on sales in
one of the trials, which is equal to 40 1995 = 20/180 or 0.111 Return on
students. sales in 1996 = 30/260 or 0.115
Return on sales in 1997 = 60/345 or
Out of the 40 students who passed the 0.173 Return on sales in 1998 =
exam, a quarter (25%), passed it on 55/420 or 0.130 Return on sales
the first trial. exceeds 15% only in 1997.
----------------------------------------------- 1998, you can do rough calculations by
taking 5.09% as 5% for 1997 and
6. b.) twice
5.82%
Profit growth exceeds 50% in 1996 i.e.
i.e. 6% approx. for 1998. After that,
from 18 to 30 and in 1997 from 30 to
calculate ratio as 5 × 25 × GDP : 6 ×
60.This is not happening in any other
60 × GDP = 5x5 : 6x12 = 25 : 72
year. Therefore answer is twice.
approximately. Hence answer is option
----------------------------------------------- b.
FEI for Malaysia in 1997 is 10.67 and 500 Japanese Yen before the reduction
FEI for Thailand in 1998 is 5.82. were worth = 500 x
So, Required ratio is = 10.67 : 5.82 = 0.007 = 3.5 Euro (the 0.007 figure
1067 : 582.
is taken from the data). After a
----------------------------------------------- reduction of 7%, they are now worth
3.5 x 0.93 = 3.26 Euro.
8. d.) S.Korea
-----------------------------------------------
In this question, you are only asked to
identify the country with the minimum Vocabulary
change and not the percent change.
11. c.) magkaibigan
You can calculate this by using the
difference between the values given 12. a.) cure-all
on the top. So, as per this, the answer
13. c.) disaster
is. S.Korea as it has the minimum
difference of 0.34. 14. c.) tunog ng alon
Here, you need to apply the concept of 15. d.) agimat
subtraction to find the answer.
16. d.) harurot
17. a.) daungan
9. b.) 25 : 72
18. d.) patience
Taking the data from the chart for
Thailand you can see that in the year 19. a.) loyalty
1997, the FEI is 5.09% of GDP and 20. c.) dirty
25% of it is allocated to the Education
sector and in year 1998, 5.82% of the 21. c.) forbid
GDP is FEI and 60% of it goes to the 22. b.) lusaw
Education sector.
23. b.) tsismosa
Now if you try to find it by the
conventional method, it will take a lot 24. b.) trangka
of time and energy. Now as you have
25. a.) mahabang hapag
to find the ratio of amount on
Education sector in the 1997 and 26. b.) punit-punit
27. d.) deposito 46. b. Your is a possessive
pronoun; you’re is a contraction for
28. a.) daungan
you are.
29. d.) quarrelsome
47. a. The air is the atmosphere
30. b.) walk enveloping the earth; an heir is a
person who inherits the estate of
another.
Idiomatic Expression and Correct 48. c. The stairs are a flight of
Spelling steps; stares are very intent gazes.
31. a.If something costs a pretty 49. a. A plane is a winged vehicle;
penny, it is very expensive. plain means open or clear.
32. b. If someone comes out of 50. a. If someone is vain, he or she
their shell, they stop being shy and is excessively prideful; a weather vane
withdrawn and become more is a moveable device that rotates to
friendly and sociable. show the direction of the wind; a vein
is a narrow channel, like a blood vein
33. c. If a person shows derring-do, or the vein in a leaf.
they show great courage.
34. a.If you get into hot water, you
get into trouble. Word Analogy and Logic Test
*Kung hindi -160 ang sagot nyo, therefore, if the perimeter of a square
panuorin nyo ng buo ito: is doubled, "the area is 4 times its
https://www.youtube.com/watch? original."
v=ERakk0YVwT8&t=5s -----------------------------------------------
-
9 = n × 12 190. B. 250%
0.75 = n 120 = n × 48
Total distance:
120 × 2 = 240miles
Total time:
1st trip = 120/40 = 3hrs Return =
120/60 = 2hrs 3hrz + 2hrs = 5hrs
Average =
Total distance ÷ total time 240m ÷
5hrs = 48mph ✔
ANSWER KEY 2018 7. (2) weird