You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN EMPAT


MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
43 4 DLP 9/1/2022 Ahad 7.45-8.45
TEMA / UNIT KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Proses Sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 - 1.1.12 STANDARD 1.1
KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
1. Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains dalam bentuk
peta buih.
90% murid dapat menyenaraikan kemahiran proses sains dalam
bentuk peta buih.

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang kemahiran proses sains

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


1. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains. 1. Murid melengkapkan modul yang
2. Murid membina peta buih dan menulis kemahiran diberikan.
proses sains.
3. Murid mencari maklumat tentang kemahiran
proses sains dan mempersembahkannya.
4. Murid melengkapkan modul.
5. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan Kemahiran Proses Sains.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kemahiran Proses Sains dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
List It Out (Senaraikannya) Mind Map (Peta Minda) 
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 2 Modul  Pendekatan Mengaplikasi
Modular
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
43 4 MUMTAZ 10/1/2022 ISNIN 11.15-12.15
TEMA / UNIT KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Proses Sains
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 - 1.1.12 STANDARD 1.1
KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
2. Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains dalam bentuk
peta buih.
90% murid dapat menyenaraikan kemahiran proses sains dalam
bentuk peta buih.

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang kemahiran proses sains

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


6. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains. 2. Murid melengkapkan modul yang
7. Murid membina peta buih dan menulis diberikan.
kemahiran proses sains.
8. Murid mencari maklumat tentang kemahiran
proses sains dan mempersembahkannya.
9. Murid melengkapkan modul.
10. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan Kemahiran Proses Sains.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kemahiran Proses Sains dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
List It Out (Senaraikannya) Mind Map (Peta Minda) 
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 2 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
43 4 AMANAH 11/1/2022 SELASA 10.15-11.15
TEMA / UNIT KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Proses Sains
STANDARD 1.1.1 - 1.1.12 STANDARD 1.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
3. Menyenaraikan dua belas kemahiran proses sains dalam bentuk peta
buih.
90% murid dapat menyenaraikan kemahiran proses sains dalam
bentuk peta buih.

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang kemahiran proses sains

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


11. Murid menyenaraikan kemahiran proses sains. 3. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
12. Murid membina peta buih dan menulis
kemahiran proses sains.
13. Murid mencari maklumat tentang kemahiran
proses sains dan mempersembahkannya.
14. Murid melengkapkan modul.
15. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan Kemahiran Proses Sains.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kemahiran Proses Sains dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
List It Out (Senaraikannya) Mind Map (Peta Minda) 
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 2 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
43 4 MUMTAZ & 4 DLP 12/1/2022 RABU 8.45-9.45 & 12.15-1.15
TEMA / UNIT MANUSIA
TAJUK Perkumuhan dan penyahtinjaan
STANDARD 2.2.1 Menyatakan maksud perkumuhan dan STANDARD 2.2
PEMBELAJARAN penyahtinjaan KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
1. Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan
90% murid dapat menyatakan maksud perkumuhan dan
penyahtinjaan

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang perkumuhan dan penyahtinjaan

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


1. Murid menyatakan maksud perkumuhan dan 1. Murid melengkapkan modul yang
penyahtinjaan. diberikan.
2. Murid mengenal pasti organ dan hasil perkumuhan.
3. Murid mengumpul maklumat dan
mempersembahkannya dalam bentuk infografik.
(SELF)
4. Murid mempersembahkannya infografik.
5. Murid melengkapkan modul.
6. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan hasil perkumuhan organ yang disebut guru.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang perkumuhan dan penyahtinjaan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Chunking (Gabungan) Spot It (Kenali Ia)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 4 Modul  Pendekatan Mengaplikasi
Modular
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
43 4 AMANAH 13/1/2022 KHAMIS 8.45-9.45
TEMA / UNIT MANUSIA
TAJUK Perkumuhan dan penyahtinjaan
STANDARD 2.2.1 Menyatakan maksud perkumuhan dan STANDARD 2.2
PEMBELAJARAN penyahtinjaan KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
2. Menyatakan maksud perkumuhan dan penyahtinjaan
90% murid dapat menyatakan maksud perkumuhan dan
penyahtinjaan

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang perkumuhan dan penyahtinjaan

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


7. Murid menyatakan maksud perkumuhan dan 2. Murid melengkapkan modul yang
penyahtinjaan. diberikan.
8. Murid mengenal pasti organ dan hasil
perkumuhan.
9. Murid mengumpul maklumat dan
mempersembahkannya dalam bentuk infografik.
(SELF)
10. Murid mempersembahkannya infografik.
11. Murid melengkapkan modul.
12. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan hasil perkumuhan organ yang disebut guru.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang perkumuhan dan penyahtinjaan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Chunking (Gabungan) Spot It (Kenali Ia)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 4 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP4 latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
44 4 DLP 16/1/2022 Ahad 7.45-8.45
TEMA / UNIT MANUSIA
TAJUK Proses Pernafasan
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti organ yang terlibat dalam STANDARD 2.1
PEMBELAJARAN proses pernafasan. KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengenal pasti tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
1. Melakarkan tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
90% murid dapat melakarkan organ yang terlipat dalam proses
pernafasan

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang proses pernafasan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


1. Murid melakar dan melabelkan organ yang terlibat 1. Murid melengkapkan modul yang
dalam proses pernafasan. diberikan.
2. Murid mempersembahkan lakaran dan
menerangkan proses pernafasan. 
3. Murid mencari maklumat tentang kandungan udara
ketika menarik dan menghembus udara dan
mempersembahkannya.
4. Murid melengkapkan modul.
5. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan kandungan udara yang terlibat apabila guru menyebut menarik nafas dan menghembus
nafas.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang proses pernafasan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Coloring Contest (Pertandingan Mewarna) Teach Me (Ajarkan Saya)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 3 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
44 4 MUMTAZ 18/1/2022 ISNIN 11.15-12.15
TEMA / UNIT MANUSIA
TAJUK Proses Pernafasan
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti organ yang terlibat dalam STANDARD 2.1
PEMBELAJARAN proses pernafasan. KANDUNGAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mengenal pasti tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
2. Melakarkan tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
90% murid dapat melakarkan organ yang terlipat dalam proses
pernafasan

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang proses pernafasan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


6. Murid melakar dan melabelkan organ yang terlibat 2. Murid melengkapkan modul yang
dalam proses pernafasan. diberikan.
7. Murid mempersembahkan lakaran dan
menerangkan proses pernafasan. 
8. Murid mencari maklumat tentang kandungan
udara ketika menarik dan menghembus udara dan
mempersembahkannya.
9. Murid melengkapkan modul.
10. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan kandungan udara yang terlibat apabila guru menyebut menarik nafas dan menghembus
nafas.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang proses pernafasan dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Coloring Contest (Pertandingan Mewarna) Teach Me (Ajarkan Saya)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 3 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN EMPAT
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
44 4 AMANAH 18/1/2022 SELASA 10.15-11.15
TEMA / UNIT MANUSIA
TAJUK Proses Pernafasan
STANDARD 2.1.1 Mengenal pasti organ yang terlibat dalam STANDARD 2.1
PEMBELAJARAN proses pernafasan. KANDUNGAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Mengenal pasti tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 
3. Melakarkan tiga organ yang terlibat dalam proses pernafasan.
90% murid dapat melakarkan organ yang terlipat dalam proses
pernafasan

AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang proses pernafasan.

Aktiviti PdPC Aktiviti PdPR


11. Murid melakar dan melabelkan organ yang 3. Murid melengkapkan modul yang diberikan.
terlibat dalam proses pernafasan.
12. Murid mempersembahkan lakaran dan
menerangkan proses pernafasan. 
13. Murid mencari maklumat tentang kandungan
udara ketika menarik dan menghembus udara
dan mempersembahkannya.
14. Murid melengkapkan modul.
15. Murid membincangkan jawapan.

Penutup
Murid menyenaraikan kandungan udara yang terlibat apabila guru menyebut menarik nafas dan menghembus
nafas.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang proses pernafasan dengan bimbingan guru.
PAK-21 PAK-21
Coloring Contest (Pertandingan Mewarna) Teach Me (Ajarkan Saya)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
M2P, SELF PENDEKATAN MODULAR
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 3 Modul  Pendekatan Modular Mengaplikasi
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP2 latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
TP3
latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5  dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

You might also like