You are on page 1of 16

RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 31/7/2023 MASA 8.50-9.50 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UTM
Isnin
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Jalinan Perpaduan
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap maklumat
STANDARD
PEMBELAJARAN yang diujarkan dalam situasi formal
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Mendengar, memahami dan memberikan dua respons terhadap
maklumat yang diujarkan dalam situasi formal.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang info perpaduan.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan.
6. Murid mendengar ujaran. Learning Trios A-B-C (Tiga Serangkai A-B-
C)
AKTIVITI PENGAJARAN 7. Murid berbincang tentang ujaran dan respons yang sesuai. Reaction
Response (Respon Reaksi)
8. Murid mensimulasikan ujaran dan respons yang sesuai.
9. Murid lain menilai dengan memberikan isyarat ibu jari sama ada ibu jari
di atas dan ibu jari di bawah.
10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
11. Murid merumuskan isi pelajaran tentang info perpaduan dengan
bimbingan guru.
32/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 31/7/2023 MASA 11.10-12.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Isnin
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Jalinan Perpaduan
1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap maklumat
STANDARD
PEMBELAJARAN yang diujarkan dalam situasi formal
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Mendengar, memahami dan memberikan dua respons terhadap maklumat
yang diujarkan dalam situasi formal.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang info perpaduan.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menjalankan aktiviti berkumpulan.
6. Murid mendengar ujaran. Learning Trios A-B-C (Tiga Serangkai A-B-
C)
AKTIVITI PENGAJARAN 7. Murid berbincang tentang ujaran dan respons yang sesuai. Reaction
Response (Respon Reaksi)
8. Murid mensimulasikan ujaran dan respons yang sesuai.
9. Murid lain menilai dengan memberikan isyarat ibu jari sama ada ibu jari
di atas dan ibu jari di bawah.
10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
11. Murid merumuskan isi pelajaran tentang info perpaduan dengan
bimbingan guru.
32/41 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RBT SK TAHUN 4
TARIKH 31/7/2023 MASA 12.10-1.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 4 USM
Isnin
TEMA / TAJUK PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK
2.2 Reka Bentuk Produk Bertema
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.2.5 Menganalisis lakaran reka bentuk produk bertema yang dihasilkan
2.2.6 Menilai lakaran yang dihasilkan dan membuat penambahbaikan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menganalisis tiga lakaran reka bentuk produk bertema yang dihasilkan
2. Menilai lakaran yang dihasilkan dan membuat dua penambahbaikan
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada
murid.
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang keretaku,
idamanku
4. Murid menganalisis semua lakaran yang dibuat dengan bimbingan guru.
5. Murid fokus akan penegasan guru bahawa penilaian adalah berbeza
mengikut produk yang dihasilkan.
6. Murid melengkapkan analisis lakaran di lembaran kerja.
7. Murid menjalankan perbincangan dengan pasangan untuk menilai dan
menambah baik lakaran. Talk Partners (Rakan Berbual)
AKTIVITI PENGAJARAN
8. Murid melengkapkan lembaran kerja penilaian.
9. Murid menambah baik lakaran dengan cara mengubah, mengekalkan
bahagian yang sesuai atau membuang bahagian yang tidak sesuai.
10. Murid berbincang dengan guru tentang proses membina model produk
yang dirancang.
11. Murid perlu menggunakan bahan guna semula untuk membina model
produk.
12. Murid diajar cara mengukur menggunakan pembaris keluli dengan betul.
Teach Me
13. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang keretaku, idamanku dengan
bimbingan guru
36/40 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 1/8/2023 MASA 8.20-9.20 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UTM
Selasa
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
PEMBELAJARAN
memberikan respons
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Membaca dan memahami empat maklumat tersurat dan tersirat untuk
memberikan respons
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang raikan budaya kita.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid berbincang tentang rencana dalam kumpulan. Round Table
(Meja Bulat)
6. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat daripada bahan.
7. Murid mengisi peta minda dengan maklumat yang dikenal pasti. Fill It
AKTIVITI PENGAJARAN
In (Isikannya)
8. Murid memberikan respons yang sesuai.
9. Murid mensimulasikan dialog dalam kumpulan.
10. Murid lain menilai dengan memberikan isyarat ibu jari sama ada ibu jari
di atas dan ibu jari di bawah.
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang raikan budaya kita dengan
bimbingan guru.
36/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 1/8/2023 MASA 10.10-11.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Selasa
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
PEMBELAJARAN
memberikan respons
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Membaca dan memahami empat maklumat tersurat dan tersirat untuk
memberikan respons
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang raikan budaya kita.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid berbincang tentang rencana dalam kumpulan. Round Table
(Meja Bulat)
6. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat daripada bahan.
7. Murid mengisi peta minda dengan maklumat yang dikenal pasti. Fill It
AKTIVITI PENGAJARAN
In (Isikannya)
8. Murid memberikan respons yang sesuai.
9. Murid mensimulasikan dialog dalam kumpulan.
10. Murid lain menilai dengan memberikan isyarat ibu jari sama ada ibu jari
di atas dan ibu jari di bawah.
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang raikan budaya kita dengan
bimbingan guru.
35/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RBT SK TAHUN 4
TARIKH 1/8/2023 MASA 12.10-1.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 4 UKM
Selasa
TEMA / TAJUK PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK
2.2 Reka Bentuk Produk Bertema
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.2.5 Menganalisis lakaran reka bentuk produk bertema yang dihasilkan
2.2.6 Menilai lakaran yang dihasilkan dan membuat penambahbaikan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menganalisis tiga lakaran reka bentuk produk bertema yang dihasilkan
2. Menilai lakaran yang dihasilkan dan membuat dua penambahbaikan
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada
murid.
3. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang keretaku,
idamanku
4. Murid menganalisis semua lakaran yang dibuat dengan bimbingan guru.
5. Murid fokus akan penegasan guru bahawa penilaian adalah berbeza
mengikut produk yang dihasilkan.
6. Murid melengkapkan analisis lakaran di lembaran kerja.
7. Murid menjalankan perbincangan dengan pasangan untuk menilai dan
menambah baik lakaran. Talk Partners (Rakan Berbual)
AKTIVITI PENGAJARAN
8. Murid melengkapkan lembaran kerja penilaian.
9. Murid menambah baik lakaran dengan cara mengubah, mengekalkan
bahagian yang sesuai atau membuang bahagian yang tidak sesuai.
10. Murid berbincang dengan guru tentang proses membina model produk
yang dirancang.
11. Murid perlu menggunakan bahan guna semula untuk membina model
produk.
12. Murid diajar cara mengukur menggunakan pembaris keluli dengan betul.
Teach Me
13. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang keretaku, idamanku dengan
bimbingan guru
36/40 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 2/8/2023 MASA 9.20-9.50 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UTM
Rabu
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
PEMBELAJARAN
berangkai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menulis dua ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk
tulisan berangkai.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang mengait bersama-sama.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan.
6. Murid berbincang tentang rencana dalam kumpulan. Learning Trios A-
B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
7. Murid menulis perenggan dalam bentuk tulisan berangkai dengan
AKTIVITI PENGAJARAN kemas. Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai)
8. Murid membincangkan tanggungjawab penumpang supaya memakai
tali pinggang keledar dengan betul.
9. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis.
10. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat
menjawab dengan betul.
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengait bersama-sama
dengan bimbingan guru.
32/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 2/8/2023 MASA 11.10-12.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Rabu
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
PEMBELAJARAN
berangkai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menulis dua ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang mengait bersama-sama.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menjalankan aktiviti secara berkumpulan.
6. Murid berbincang tentang rencana dalam kumpulan. Learning Trios A-
B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
7. Murid menulis perenggan dalam bentuk tulisan berangkai dengan
AKTIVITI PENGAJARAN kemas. Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai)
8. Murid membincangkan tanggungjawab penumpang supaya memakai
tali pinggang keledar dengan betul.
9. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis.
10. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat
menjawab dengan betul.
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengait bersama-sama
dengan bimbingan guru.
33/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RBT SK TAHUN 5
TARIKH 2/8/2023 MASA 12.10-1.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UTM
Rabu
Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan
TEMA / TAJUK
Kepentingan tenaga boleh baharu
5.1 Reka Bentuk Produk Menggunakan Tenaga Boleh Baharu
STANDARD
PEMBELAJARAN
5.1.1 Menyatakan takrif dan sumber tenaga boleh baharu
5.1.2 Menerangkan kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyatakan takrif dan enam sumber tenaga boleh baharu
2. Menerangkan empat kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada
murid.
3. Murid mmberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tenaga boleh
baharu dan kepentingan tenaga boleh baharu
4. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks.
5. Murid menjalankan perbincangan tentang tenaga boleh baharu dan
perbandingan antara tenaga boleh baharu dengan tenaga tidak boleh
baharu.
6. Murid berbincang tentang kepentingan tenaga boleh baharu.
7. Murid menggunakan enjin carian untuk memperoleh maklumat yang
berkaitan dengan bahan api fosil dan perkaitannya dengan kesan rumah
AKTIVITI PENGAJARAN
hijau. Internet Surfing (Pelayaran ICT)
8. Murid ditunjukkan video dan berbincang tentang pencemaran udara akibat
pembebasan asap daripada kereta dan kilang.
9. Murid membentuk kumpulan.
10. Murid memilih satu sama ada pelantar minyak atau pencemaran udara.
11. Murid mencari maklumat dan menerangkan hubung kait gambar dengan
kepentingan tenaga boleh baharu.
12. Murid membentangkan hasil kerja. Presentations (Persembahan)
13. Murid menganalisis bahan imbasan Kod QR. (LK hlmn 5)
14. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.
15. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tenaga boleh baharu dan
kepentingan tenaga boleh baharu dengan bimbingan guru
32/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RBT SK TAHUN 5
TARIKH 3/8/2023 MASA 7.20-8.20 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Khamis
Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan
TEMA / TAJUK
Kepentingan tenaga boleh baharu
5.1 Reka Bentuk Produk Menggunakan Tenaga Boleh Baharu
STANDARD
PEMBELAJARAN
5.1.1 Menyatakan takrif dan sumber tenaga boleh baharu
5.1.2 Menerangkan kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyatakan takrif dan enam sumber tenaga boleh baharu
2. Menerangkan empat kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada
murid.
3. Murid mmberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tenaga boleh
baharu dan kepentingan tenaga boleh baharu
4. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks.
5. Murid menjalankan perbincangan tentang tenaga boleh baharu dan
perbandingan antara tenaga boleh baharu dengan tenaga tidak boleh
baharu.
6. Murid berbincang tentang kepentingan tenaga boleh baharu.
7. Murid menggunakan enjin carian untuk memperoleh maklumat yang
berkaitan dengan bahan api fosil dan perkaitannya dengan kesan rumah
AKTIVITI PENGAJARAN
hijau. Internet Surfing (Pelayaran ICT)
8. Murid ditunjukkan video dan berbincang tentang pencemaran udara akibat
pembebasan asap daripada kereta dan kilang.
9. Murid membentuk kumpulan.
10. Murid memilih satu sama ada pelantar minyak atau pencemaran udara.
11. Murid mencari maklumat dan menerangkan hubung kait gambar dengan
kepentingan tenaga boleh baharu.
12. Murid membentangkan hasil kerja. Presentations (Persembahan)
13. Murid menganalisis bahan imbasan Kod QR. (LK hlmn 5)
14. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.
15. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tenaga boleh baharu dan
kepentingan tenaga boleh baharu dengan bimbingan guru
35/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 3/8/2023 MASA 9.20-9.50 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Khamis
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Jalinan Perpaduan
STANDARD 4.2.2 Mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan
PEMBELAJARAN
maksud sajak.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Mendeklamasikan empat sajak dengan nada yang sesuai dan
menyatakan maksud sajak.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang silang budaya.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid mendengar sajak daripada Kod QR.
6. Murid menganalisis isi kandungan sajak.
7. Murid berbincang tentang sajak yang didengarkan.
AKTIVITI PENGAJARAN
8. Murid mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai. Perform
Well (Cuba yang Terbaik)
9. Murid lain menilai persembahan.
10. Murid mengenal pasti maksud sajak. Lyrical Lesson (Belajar dari
Lirik)
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran silang budaya dengan bimbingan guru.
36/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 3/8/2023 MASA 11.10-12.10 pm
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Khamis
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 4.2.1 Melafazkan dan melagukan syair dengan irama yang sesuai serta
PEMBELAJARAN
menyatakan idea keseluruhan syair
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Mendeklamasikan empat sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan
maksud sajak.
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang silang budaya.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid mendengar sajak daripada Kod QR.
6. Murid menganalisis isi kandungan sajak.
7. Murid berbincang tentang sajak yang didengarkan.
AKTIVITI PENGAJARAN
8. Murid mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai. Perform
Well (Cuba yang Terbaik)
9. Murid lain menilai persembahan.
10. Murid mengenal pasti maksud sajak. Lyrical Lesson (Belajar dari
Lirik)
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran silang budaya dengan bimbingan guru.
37/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 4/8/2023 MASA 7.20-8.20 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UMS
Jumaat
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Memupuk Perpaduan
STANDARD 5.2.1(iii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan apitan mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Memahami dan menggunakan lapan kata berimbuhan apitan mengikut
konteks
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kita tetap bersahabat.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menganalisis isi kandungan teks
6. Murid menjalankan aktiviti secara individu.
7. Murid berbincang tentang kata berimbuhan apitan yang sesuai. Blank
AKTIVITI PENGAJARAN Blank (Isi Tempat Kosong)
8. Murid membacakan e-mel yang dilengkapkan dengan gaya yang
sesuai. Story Telling (Ceritakannya)
9. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat
menjawab dengan betul.
10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
11. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kita tetap bersahabat dengan
bimbingan guru.
37/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 4/8/2023 MASA 8.50-9.50 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 UTM
Jumaat
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Memupuk Perpaduan
STANDARD 5.2.1(iii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan apitan mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Memahami dan menggunakan lapan kata berimbuhan apitan mengikut
konteks
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kita tetap bersahabat.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid menganalisis isi kandungan teks
6. Murid menjalankan aktiviti secara individu.
7. Murid berbincang tentang kata berimbuhan apitan yang sesuai. Blank
AKTIVITI PENGAJARAN Blank (Isi Tempat Kosong)
8. Murid membacakan e-mel yang dilengkapkan dengan gaya yang
sesuai. Story Telling (Ceritakannya)
9. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat
menjawab dengan betul.
10. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
11. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kita tetap bersahabat dengan
bimbingan guru.
37/43 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RBT SK TAHUN 5
TARIKH 4/8/2023 MASA 10.10-11.10 am
MINGGU 18 HARI KELAS 5 USM
Jumaat
Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan
TEMA / TAJUK
Kepentingan tenaga boleh baharu
5.1 Reka Bentuk Produk Menggunakan Tenaga Boleh Baharu
STANDARD
PEMBELAJARAN
5.1.1 Menyatakan takrif dan sumber tenaga boleh baharu
5.1.2 Menerangkan kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Menyatakan takrif dan enam sumber tenaga boleh baharu
2. Menerangkan empat kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada
murid.
3. Murid mmberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tenaga boleh
baharu dan kepentingan tenaga boleh baharu
4. Murid menganalisis dan memahami gambar dan teks.
5. Murid menjalankan perbincangan tentang tenaga boleh baharu dan
perbandingan antara tenaga boleh baharu dengan tenaga tidak boleh
baharu.
6. Murid berbincang tentang kepentingan tenaga boleh baharu.
7. Murid menggunakan enjin carian untuk memperoleh maklumat yang
berkaitan dengan bahan api fosil dan perkaitannya dengan kesan rumah
AKTIVITI PENGAJARAN
hijau. Internet Surfing (Pelayaran ICT)
8. Murid ditunjukkan video dan berbincang tentang pencemaran udara akibat
pembebasan asap daripada kereta dan kilang.
9. Murid membentuk kumpulan.
10. Murid memilih satu sama ada pelantar minyak atau pencemaran udara.
11. Murid mencari maklumat dan menerangkan hubung kait gambar dengan
kepentingan tenaga boleh baharu.
12. Murid membentangkan hasil kerja. Presentations (Persembahan)
13. Murid menganalisis bahan imbasan Kod QR. (LK hlmn 5)
14. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.
15. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tenaga boleh baharu dan
kepentingan tenaga boleh baharu dengan bimbingan guru
32/41 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pengayaan / pengukuhan
RPH MINGGU 18 | 2023

ISNIN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 5
TARIKH 24/7/2023 MASA 8.50-9.50 am
MINGGU 19 HARI KELAS 5 UMS
Isnin
Perpaduan
TEMA /TAJUK
Meraikan Penyatuan
STANDARD 5.2.1(iv) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan sisipan mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF 1. Memahami dan menggunakan lima kata berimbuhan sisipan mengikut
konteks
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia
ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Kelab Rukun Negara.
4. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
5. Murid memahami isi kandungan dialog.
6. Murid memainkan peranan dan mensimulasikan dialog. Role-Play
(Main Peranan)
AKTIVITI PENGAJARAN 7. Murid berbincang tentang kata berimbuhan sisipan.
8. Murid memahami kata berimbuhan sisipan.
9. Murid membina dan menulis ayat menggunakan kata berimbuhan
sisipan. Write It Out (Tuliskanlah)
10. Murid dipilih untuk membaca ayat yang telah dibina.
11. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan murid untuk
mengukuhkan pemahaman.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kelab Rukun Negara dengan
bimbingan guru.

REFLEKSI

You might also like