You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

Data:29.05.2023
Unitatea de învățământ:Liceul Vocațional Pedagogic Nicolae Bolcas Beiuș
Propunătoare:Avram Ramona Natalia
Educatoare:Stan Ramona
Grupa: Mijlocie
Tema anuală:Ce și cum vreau să fiu
Tema săptămânii:Fericit și sănătos
Cateogoria de activitate: ALA1
Tipul activităţii: consolidare de cunostinte, priceperi şi deprinderi
Sectoare de activitate:Construcții -Parcul de distracții
Bibliotecă -Șnurul balonului
Joc de masă -Găsește umbra copilului
Scopul: stimularea creativității, a imaginației și a gandirii prin intermediul activităților propuse
Obiective operaţionale:
 să aseze imaginea copilului la umbra potrivită
 să obțină prin îmbinarea pieselor lego un parc de distracții
 să traseze linia punctată pentru a obține șnurul balonului
 să manifeste interes pentru activitate

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,jocul
Materiale didactice și mijloace de învăţământ:fișa de lucru, piese lego, imagine cu parcul de
distracții
Forma de organizare: frontal, individual, pe centre
Modalități de evaluare:
 observarea sistematică a comportamentului copiilor
 răspunsurile copiilor
 aprecieri verbale

Durata:25min
Strategii didactice Evaluare
Evenimente
Conţinut ştiinţific Forme de
didactice Metode Mijloace
organizare
1.Moment Se aeriseşte sala de grupă;
organizatoric Se pregăteşte materialul didactic;
Se stabileşte liniştea necesară bunei desfăşurări a
activităţii;

2.Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea unei imagini care Conversaţia Imagine cu Raspunsurile
ilustrează un parc de distracții în care se afla copii. Pe parcul de Frontal copiilor
baza imaginii voi adresa mai multe intrebări : distracții

Ce observați în această imagine ?(un parc de


distracții)

Cine se afla în parc ?(copiii)

Ce au copiii in mână?(baloane )

3.Anunţarea temei Le prezint copiilor fiecare centru : Frontal


și a obiectivelor Astăzi, la sectorul Construcţii vom realiza „Parcul
de distracții” cu ajutorul pieselor lego; la sectorul Expunerea
Bibliotecă vom trasa linia punctată pentru a realiza
șnurul balonului iar la secorul Joc de masă vom găsi
umbra imaginilor

4.Prezentarea Copiii își aleg centrul unde vor să lucreze


noului conținut și La centrul construcții le voi impărți copiilor piesele Conversaţia Piese lego
dirijarea învățării lego și le voi explica că trebuie să construiască un
parc de distracții, apoi le voi prezenta modelul facut
de mine.
La centrul bibilotecă le voi împărți copiilor fișa de
lucru, le voi prezenta modelul facut de mine, apoi le Observarea
voi explica și demonstra cum trebuie să traseze linia Fișa de lucru sistematică a
punctată pentru a obține șnurul balonului. Explicația comportament
La centrul joc de masă le voi împărți copiilor fișa de ului copiilor
lucru și le voi explica pe baza unui model cum trebuie
să gasesca umbra potrivită pentru fiecare imagine a
copilului .
Conversația Pe centre

Copiii lucrează efectiv, în tot acest timp, eu îi voi


5.Obținerea urmări îndeaproape și îi voi ajuta la nevoie. Va urma Observarea
performanței Exerciţiul Individual sistematică a
ca ei să facă schimb de centre, astfel încât toți copiii
comportament
să lucreze la fiecare centru. Jocul ului copiilor

Le voi adresa copiilor câteva întrebari cu privire la


6. Asigurarea activitate: Răspunsurile
retenției Conversaţia copiilor
Ce am facut noi la centrul Construcții ?(noi la centrul
construcții am construit parcul de distracții) Frontal

Ce am facut noi la centrul Bibliotecă?(noi la centrul


bibliotecă am trasat linia punctată pentru a realiza
șnurul balonului )

Dar la centrul joc de masă? ( noi la centrul joc de


masă am unit prin linii imaginea copilului cu umbra
potrivită)

Voi face aprecieri verbale, generale și individuale cu


7.Incheierea privire la activitatea copiilor. Aprecieri
activității Conversaţia verbale
-

You might also like