You are on page 1of 3

MRSM BAGAN DATUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

JADUAL
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI MINGGU 42 (PERTEMUAN 1)
BETHA

KELAS 2 IB. QAYYUM 2 IB. TUFAIL 2 IB. SINA

TARIKH 4/1/2022 2/1/2022 3/1/2022

11.15 PAGI 7.45 PAGI 11.15 PAGI

MASA - - -

12.15 TENGAH HARI 8.45 PAGI 12.15 TENGAH HARI

KEHADIRAN …….. / 22 …….. / 22 …….. / 22

TEMPAT BENGKEL ELEKTRIK DAN ELEKTRONIK

TEMA/TOPIK/ 2.0 Aplikasi Teknologi


BIDANG
PEMBELAJARAN
STANDARD KANDUNGAN 2.5 Reka bentuk akuaponik
2.5.1 Menyatakan maksud akuaponik dan menerangkan reka bentuk akuaponik
2.5.2 Kelebihan rekabentuk akuaponik
STANDARD PEMBELAJARAN 2.5.3 Mengenalpasti komponen akuaponik
2.5.4 Melakar reka bentuk system akuponik bermaklumat

Diakhir pempelajaran pelajar akan dapat


OBJEKTIF
 Menyatakan maksud akuaponik dengan tepat dalam masa 5 minit
PEMBELAJARAN/
 Menyatakan 5 kelebihan akuaponik berdasarkan dengan produk lain dengan tepat
KRITERIA
 Menyatakan 3 komponen asas dalam akuaponik
KEJAYAAN
 Melakar rekebentuk system akuaponik bermaklumat dalam masa 20 minit.

AKTIVITI PENGAJARAN & PENTAKSIRAN FORMATIF PEMBEZAAN


LANGKAH-LANGKAH
PEMBELAJARAN
Guru memulakan kelas Soal jawab:
dengan membawa sayuran
SET INDUKSI seperti sawi, kangkong dan Nyatakan proses
kailan penanaman sayur pada
masa kini

Setiap pelajar diberi satu Pelajar menulis maklumat Pelajar diasingkan kepada dua
gambarajah system diatas kertas A4 kumpulan berdasarkan 4 sistem
akuaponik dan pelajar akuaponik dan menulis
perlu menulis komponen komponen yang terlibat dalam
yang terlibat rajah itu.
PENGLIBATAN/
PENEROKAAN Pelajar menbina lakaran
reka bentuk sistem
akuponik menggunakan
pensel dan kertas A4
Guru menerangkan
kelebihan akuaponik
Sesi soal jawab berlaku Setiap pelajar mencatat Guru memantau pelajar semasa
semasa sesi menulis maklumat terbaru yang mencatat maklumat baru.
maklumat berkaitan diberikan guru
PENERANGAN, komponen akuaponik dan
PENGEMBANGAN guru menerangakan secara
terperinci.

Semua pelajar dikehendaki Penilaian hasil kerja pelajar


menghantar lakaran dan direkod dalam borang
PENILAIAN
rekabentuk akuaponik penilaian.
yang telah siap
PENUTUP/ pelajar menyenaraikan dan menulis kembali perkara yang telah dipelajari dalam buku kerja
RUMUSAN
ELEMEN MERENTAS Bahasa, kelestarian, sains teknologi, keusahawanan, kreativiti dan inovasi, tmk, nilai murni
KURIKULUM (EMK)
kerajinan,kerjasama
NILAI/ SIKAP
penyelesaian masalah , pembelajaran berasaskan projek
STRATEGI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (Lakaran
BAHAN BANTU BELAJAR/ Buku teks RBT tingkatan 3, bahan bercetak,
SUMBER/ RUJUKAN
REFLEKSI

2 IB. QAYYUM

2 IB. TUFAIL

2 IB. SINA

CATATAN

You might also like