Professional Documents
Culture Documents
08 PC T Girder Bridge Design-174142-16166441968924
08 PC T Girder Bridge Design-174142-16166441968924
th
email: dr.phoonsak@gmail.com
Topics
Design Conditions
Develop Typical Section
Design Conventionally RC Deck Slab
Select Resistance Factor
Select Load Modifier
Select Applicable Load Combination
Calculate Live-load Force Effects
Calculate Force Effects from Other Loads
Investigate Service Limit State
Investigate Strength Limit State
Detail Sketch
2
www.eng.chula.ac.th
3
www.eng.chula.ac.th
Material Properties
Concrete Strength:
Prestressed Girder: fc’ = 56 MPa, Ec = 35.9 GPa
fci’ = 42 MPa (at transfer), Eci = 31.1 MPa
Deck Slab: 32 MPa, Ecs = 27.2 MPa
Reinforcing Steel:
SD40, fy = 390 MPa, Es = 200 GPa
Prestressing Strands:
0.5-inch dia., Grade 270K Low relaxation, Aps = 99 sq mm
fpu = 1,860 MPa, fpy = 0.90 fpu = 1,674 MPa, Eps = 197 GPa
Other Parameters Affecting Girder Analysis:
Time of transfer: 1 day
Annual average relative humidity = 80%
4
www.eng.chula.ac.th
5
www.eng.chula.ac.th
6
www.eng.chula.ac.th
Exterior Girder
PCI Precasted Girder: (h = 1.372 m)
Ag = 0.4252 sq m, Ig = 0.1116 m4
ytg = 0.670 m, Stg = 0.1666 m3
ybg = 0.702 m, Sbg = 0.1590 m3
Composite Girder (not consider haunch)
yc,ts = [0.3082x0.187/2 + 0.4252x(0.187+0.050+0.670)]/[0.3082+0.4252]
= 0.565 m
yc,tg = 0.565-0.187-0.050 = 0.328 m
yc,bg = 1.372+0.050+0.187-0.565 = 1.044 m
Ic = 0.1116 + 0.4252x(0.187+0.050+0.670-0.565)2
+ 1.648x0.1873/12 + 0.3082x(0.565-0.187/2)2 = 0.2307 m4
Sc,ts = Ic/yc,ts = 0.2307/0.565 = 0.4083 m3
Sc,tg = Ic/yc,tg = 0.2307/0.328 = 0.7034 m3
Sc,bg = Ic/yc,bg = 0.2307/1.044 = 0.2210 m3 10
www.eng.chula.ac.th
11
www.eng.chula.ac.th
12
www.eng.chula.ac.th
13
www.eng.chula.ac.th
steelLpcRd
14
www.eng.chula.ac.th
15
www.eng.chula.ac.th
18
www.eng.chula.ac.th
22
www.eng.chula.ac.th
23
www.eng.chula.ac.th
II
Position
Truck Tandem Lane LL LL+IM
0.0 m 294.2 215.6 139.5 433.7 530.8
3.0 m 261.7 193.6 113.0 374.7 461.0
6.0 m 229.2 171.6 89.3 318.5 394.1
9.0 m 196.7 149.6 68.4 265.0 329.9
12.0 m 164.2 127.6 50.2 214.4 268.6
15.0 m 131.7 105.6 34.9 166.6 210.0
Bending Moment due to Live-load, kN m
Position
Truck Tandem Lane LL LL+IM
0.0 m 0.0 0.0 0.0 0.0 0.0
3.0 m 785.1 580.8 376.7 1,161.7 1,397.2
6.0 m 1,818.9 1,029.9 669.6 2,488.5 3,034.2
9.0 m 2,049.1 1,346.4 878.9 2,928.0 3,542.7
12.0 m 2,126.3 1,531.2 1,004.4 3,130.7 3,768.6
IM = 33% 15.0 m 2,050.5 1,584.0 1,046.3 3,096.8 3,711.9
25
www.eng.chula.ac.th
V(x) = w(L/2-x)
M(x) = wx/2 (L-x)
DC riolissois 26
r
f
www.eng.chula.ac.th
29
www.eng.chula.ac.th
30
www.eng.chula.ac.th
36
www.eng.chula.ac.th
C. Total Losses
Total loss, ∆fpT = ∆fpES + ∆fpLT
=154.4 + 162.2
= 316.6 MPa
38
www.eng.chula.ac.th
In this case, the entire section (both midspan and girder end
sections) remains in compression at transfer.
40
www.eng.chula.ac.th
42
www.eng.chula.ac.th
47
www.eng.chula.ac.th
48
www.eng.chula.ac.th
b) Long-term Deflection
Consider loads on exterior girder
Elastic deflection due to girder selfweight at release of prestress
Eci = 31.1 GPa, Ig = 0.1116 m4, wg = 9.86 kN/m
∆g = (5/384) wg L4/(Eci Ig) = 30.0 mm ↓, downward
49
www.eng.chula.ac.th
Note that the full barrier is applied to the exterior girder. Many
designers distribute this load equally to all girder.
50
www.eng.chula.ac.th
51
www.eng.chula.ac.th
fr =
modulus of rupture = 0.97√fc’ = 7.26 MPa
[A5.4.2.6] (use upper value)
Mdnc = total unfactored dead-load moment acting on
noncomposited section = MDC1 = 2,542.0 kN m
Sc = Section modulus for the extreme fiber of composite
section where tensile stress is caused by externally
applied load = Sc,bg = 0.2210 m3
Snc = Section modulus for the extreme fiber of
noncomposite section where tensile stress is
caused by externally applied load = Sbg = 0.1590 m3
Sc fr = 0.2210x7.26x106 = 1,605.5 kN m
Mcr = 0.1590(7.26+26.61)x106
– 2,542.0x103x(0.2210-0.1590-1)
= 4,394.1 kN m > Sc fr OK
1.2 Mcr = 1.2x4,394.1 = 5,272.9 kN m
1.33 Mu = 1.33x9,334.1 = 12,445.5 kN M
56
www.eng.chula.ac.th
As 1.2 Mcr > 1.33 Mu, the 1.2 Mcr requirement controls.
φ Mn = 10,651.0 kN m > 1.2 Mcr OK
44 0.5-in low0relaxations strands satisfy strength limit state
57
www.eng.chula.ac.th
2) Shear [A5.8]
a. General [A5.8.3.3]
The nominal shear resistance Vn shall be the lesser of:
Vn = Vc + Vs + Vp
Vn = 0.25 fc’ bv dv + Vp
in which the nominal concrete shear resistance is
Vc = 0.083 β √fc’ bv dv
and the nominal transverse reinforcement shear resistance is
Vs = [Av fy dv (cot θ + cot α) sin α]/s
and for vertical stirrups, α = 90°
Vs = [Av fy dv cot θ]/s
where
bv = minimum web width, measured parallel to the neutral
axis, between the resultants of the tensile and
compressive force due to flexure, modified for the
presence of ducts (mm). 58
www.eng.chula.ac.th
60
www.eng.chula.ac.th
ψ = tan-1 [(1.197-0.292)/10.00]
= 5.17°
Pf =4,697.5 kN
Vp = (12/44)x4,697.5 sin ψ.
= 115.5 kN
61
www.eng.chula.ac.th
62
www.eng.chula.ac.th
For illustration, use the long method with iteration of the shear
parameters. [A5.8.2.7]
First Iteration:
Assume θ = 25°, fpo = 0.7 fpu = 1,302 MPa [A5.8.3.4.2]
Mu
+0.5 Nu+0.5 Vu−Vp cot θ −Aps fpo
εx = dv
2(Es As+Eps Aps)
= 0.00167 compression
64
www.eng.chula.ac.th
θ β
66
www.eng.chula.ac.th
Second Iteration:
θ = 20.5°, cot θ = 2.675
εx = -0.00150 compression
Fε εx =0.0949x(-0.00150) = - 0.142x10-3
Using vu/fc’ = 0.125 and εx = -0.142x10-3 with Table on
previous page (Table A5.8.3.4.2-1), one gets θ = 20.5° =>
Convergence OK
Use cot θ = 2.675, β = 3.12
67
www.eng.chula.ac.th
69
www.eng.chula.ac.th
Vnh = 1.9x106x27.097x10-3
+ 1.0x[(0.226x10-3/s)x390x106 + 16.7x103]
= 68.1871x103 + 88.14x103/s
s = spacing of shear reinforcement (m)
K1 fc’ Acv = 0.3x32x106x27.097x10-3 = 260.1 kN/m
K2 Acv = 12.4x106x27.097x10-3 = 336.0 kN/m
Vnh ≤ min(K1 fc’ Acv, K2 Acv) = 260.1 kN/m
φv Vnh ≥ η Vuh
where Vuh = horizontal shear due to barrier, FWS and LL+IM
= Vu/dv [eq. C5.8.4.1-1]
Vu = factored shear force due to superimposed load on
composite section
Vu = 1.25 DC2 + 1.50 DW +1.75 LL+IM
dv = de-a/2 = 1,222 – 103/2 = 1,171 mm
71
www.eng.chula.ac.th
73
www.eng.chula.ac.th
75
www.eng.chula.ac.th
Detail Sketch
76