Professional Documents
Culture Documents
net/publication/311949562
CITATIONS READS
0 14,535
1 author:
SEE PROFILE
All content following this page was uploaded by Prakash Bahadur Thapa on 28 December 2016.
Introduction
2 of 17
The surface area will be checked by using the size and number of tubes being supplied and then
calculating the heat transfer rate. This rate will then be compared to the required rate.
The following procedure describes a method for checking the surface area of a shell-and-tube
exchanger:
1. Check the required heat load using the equations for sensible and latent heat [Equations
(23) and (24)].
2. Calculate the Log Mean Temperature Difference (LMTD) using Equation (9).
3. Calculate the inside film coefficient using Equation (10).
4. Calculate the outside film coefficient using Equation (17).
5. Calculate the tube wall resistance using Equation (22).
6. Calculate the overall heat transfer coefficient using Equation (6).
7. Calculate the heat duty by using Equation (5).
8. Compare the results of step 7 with the required heat load.
3 of 17
Appendix A: Nomenclature
A Heat transfer area, m2 (ft2)
Ai Tube inside surface area per unit length of pipe, m2/m (ft2/ft)
Ao Tube outside surface area, m2/m (ft2/ft)
BL Baffle leakage factor
bs Baffle spacing, cm (in)
C Fluid heat capacity, J/kg C (Btu/lb F)
c Tube clearance, cm (in)
Cg Gas heat capacity, J/std m3 C (Btu/MSCF F)
Co Oil heat capacity, J/kg F (Btu/lb F)
Cp Heat capacity at constant pressure, J/kg C (Btu/lb F)
D Pipe diameter, m (ft)
De Equivalent diameter, m (ft)
Di Tube or shell inside diameter, m (ft)
dI Shell or pipe inside diameter, cm (in)
Do Outside diameter of circular tube, m (ft)
do Pipe outside diameter, cm (in)
Ef Fin efficiency for finned tubes
f Moody friction factor
G Mass velocity of fluid, kg/hr m2 (lb/hr ft2)
Gmax Maximum mass velocity of fluid, kg/hr m2 (lb/hr ft2)
h Film coefficient, W/m2 C, (Btu/hr ft2 F)
ha Atmospheric film coefficient, W/m2 C (Btu/hr ft2 F)
hi Inside film coefficient, W/m2 C (Btu/hr ft2 F)
ho Outside film coefficient, W/m2 C (Btu/hr ft2 F)
K Constant
k Thermal conductivity, W/m C (Btu/hr ft F)
ki Insulation thermal conductivity, W/m C (Btu/hr ft F)
ko Thermal conductivity at 0F, W/m C (Btu/hr ft F)
ks Pipe wall or plate thermal conductivity, W/m C (Btu/hr ft F)
L Length of tubes (pipe), m (ft)
lc Baffle cut, cm (in)
Le Equivalent length of pipe, m (ft)
LMT Log mean temperature difference, C (F)
D
NR Number of tube rows
NT Number of tubes
P Gas pressure, kpa (psia)
Pc Gas pseudo-critical pressure, kpa (psia)
pP Center-to-center spacing of tubes measured parallel to flow, cm (in)
Pr Gas reduced pressure
Pt Tube pitch, cm (in)
q Heat transfer rate, W (Btu/hr)
Qg Gas flow rate, std m3/hr (MMSCFD)
qg Gas heat duty, W (Btu/hr)
Ql Liquid flow rate, m3/hr (BPD)
qlh Latent heat duty, W (Btu/hr)
Qo Oil flow rate, m3/hr (BPD)
qo Oil heat duty, W (Btu/hr)
qp Overall heat duty, W (Btu/hr)
qsh Sensible heat duty, W (Btu/hr)
Qw Water flow rate, m3/hr (BPD)
qw Water heat duty, W (Btu/hr)
Re Reynolds number
Ri Inside fouling resistance, m2 C/W (hr ft 2 F/Btu)
Ro Outside fouling resistance, m2 C/W (hr ft 2 F/Btu)
Rw Tube wall resistance, m2 C/W (hr ft2 F/Btu)
S Gas specific gravity
SG Oil specific gravity
t Distance heat energy is conducted, m (ft)
T1 Hot fluid inlet temperature, C (F)
T2 Hot fluid outlet temperature, C (F)
T3 Cold fluid inlet temperature, C (F)
T4 Cold fluid outlet temperature, C (F)
Ta Gas average temperature, K (R)
Tc Gas pseudo-critical temperature, K (R)
Tf Film temperature at inside tube wall, C (F)
Tib Cold inside bulk temperature, C (F)
ti Insulation thickness, m (ft)
Tob Hot outside bulk temperature, C (F)
Tr Gas reduced temperature
ts Pipe wall thickness, m (ft)
Tw Tube wall temperature, C (F)
U Overall heat transfer coefficient, W/m2 C (Btu/hr ft2 F)
Uw Overall heat transfer coefficient, W/m2 C (Btu/hr ft2 F)
V Fluid velocity, m/sec (ft/sec)
V Specific volume for fluid, m3/kg (ft3/lb)
Vw Wind velocity, m/sec (ft/sec)
W Mass flow rate, kg/hr (lb/hr)
y Coefficient of thermal expansion, 1/C (1/F)
y Constant denoting change in thermal conductivity per degree change in temperature
Cp Heat capacity correction factor for pressures other than atmospheric pressure, J/kg-mol C
(Btu/lb-mol F)
P Pressure drop, kpa (psi)
T Temperature difference, C (F)
T1 Larger temperature difference, C (F)
T2 Smaller temperature difference, C (F)
5 of 17
Pipe roughness, cm (in)
Latent heat, J/kg (Btu/lb)
Viscosity, Pa-sec (cp)
e Fluid viscosity, Pa-sec (lb/hr ft)
ew Fluid viscosity at tube wall, Pa-sec (lb/hr ft)
v Kinematic viscosity, mm2/sec (cs)
Density, kg/m3 (lb/ft3)
Density, kg/m3 (lb/gal)
6 of 17
0.63 29 lb
q sh 7150 std m 3 / hr
mole
3
mole
0.4536 kg / lb 3180 J / kg o C 63 - 43o C
hr
3600 sec
10.87 std m
= 96,300 W each
Maximum Temperature = 63C
Watermaker
q = (2.509 x 109 J/m3) (0.151 m3/hr)
Joules hr
3.789 108
hr 3600 sec
= 105,000 W
Maximum Temperature = 82C.
Step 3: Set Minimum System Temperature
Maximum user temperature = 204C (Glycol Reboiler)
Set the minimum system temperature at 232C
Step 4: Select Heat Transfer Fluid
Select Monsanto Therminol 66. (From vendor data, Therminol 66 has a maximum bulk temperature
of 343C)
Step 5: Estimate Total System Heat Duty
System of the heat duty estimate
q 1.15 263 kW 6 131 kW 4 96.3 kW 105 kW
1,770 kW
1,770,000 W
Step 6: Calculate the Flow Rate of the Heat Transfer Fluid at Several Maximum Fluid
Temperatures
Therminol 66
Maximum Bulk Temperature = 343C
W C p T2 - T1
q sh
3600
q sh
W 3600
C p T2 - T1
At a system maximum of 260C (500F) (from vendor data)
Btu 1054 J 1 lb 9o F J
C p 0.568 o o 2376
lb F 1 Btu 0.4536 kg 5 C kg o C
3600 sec 1,770,000 kg o C 1
W
hr sec 2376 J 260 - 232 C
W = 95,800 kg/hr
At a system maximum of 288C (550F)
Btu 1054 J 1 lb 9o F J
C p 0.580 o o 2426
lb F 1 Btu 0.4536 kg 5 C kg o C
3600 sec 1,770,000 kg o C 1
W
hr sec 2426 J 288 - 232 C
W = 46,900 kg/hr
7 of 17
At a system maximum of 316C (600F)
Btu 1054 J 1 lb 9o F J
C p 0.592 o o 2476
lb F 1 Btu 0.4536 kg 5 C kg o C
3600 sec 1,770,000 kg o C 1
W
hr sec 2476 J 316 - 232 C
W = 30,600 kg/hr
Use a system maximum temperature of 316C.
T1 = 316C
T2 = 232C
W = 30,500 kg/hr
Cp = 2476 J/kgC (0.592 Btu/lbF)
= 6.73 lb/gal = 806.5 kg/m3
Step 7: Calculate the Fluid Flow Rate to Each User
Glycol reboiler
263,000 m 3 kg C 1 3600 sec
Q1
sec 806.5 kg 2476 J 316 - 232 C
hr
3
Q1 = 5.64 m /hr
HP flowline heater
Q1 = 2.79 m3/hr each
LP flowline heater
Q1 = 2.07 m3/hr each
Watermaker
Q1 = 2.25 m3/hr
Step 8: Size Flow Lines
Use pressure drop chart for Therminol 66, supplied by vendor.
Header: 40 m3/hr (180 gpm) = 4 in S/40
Glycol reboiler: 5.64 m3/hr (25 gpm) = 2 in S/40
HP flowline heaters: 2.79 m3/hr (12 gpm) = 2 in S/40
LP flowline heaters: 2.07 m3/hr (9 gpm) = 2 in S/40
Watermaker: 2.25 m3/hr (10 gpm) = 2 in S/40
Note, minimum 2 in flange piping is used to avoid leakage that can be expected with screwed
pipe and this fluid at high temperature.
Step 9: Calculate Heat Lost to Atmosphere
Supply header = 91 m at 316C
Return header = 91 m at 232C
Branch to each user = 30.5 m at 316C
Branch from each user = 30.5 m at 232C
Heater = 3.05 m diameter x 6.1 m at 316C
Glycol reboiler = 1.06 m diameter x 5.2 m at 204C
HP flowline heater = 0.91 m diameter x 6.1 m at 274C
LP flowline heater = 0.91 m diameter x 0.51 m at 274C
Watermaker = negligible at 82C
Supply header
8 of 17
4 inch Schedule 40 with 2 inch insulation (0.0508 m)
ts = 0.237 in = (6.02 x 10-3 m)
Ao = 0.359 m2/m
Vw = 9.1 m/s
tha = 7.79(9.1)0.8 = 45.7 W/m2 C
1 6.02 10 -3 0.0508 1
U 52 0.052 45.7
U = 1.0 W/m2 C
same for all 4 in S/40
Ao = 0.359 m2/m (91 m) = 32.7m2
T = 316 - 21 = 295C
q = 1(32.7)(295) = 10,000 W
Return header
4 in Schedule 40 with 2 in insulation
U = 1.0 W/m2 C
Ao = 0.359 m2/m (91 m) = 32.7 m2
T = 232 - 21 = 211C
q = 1.0(32.7)(211) = 6900 W
Branch supply lines
2 in Schedule 40 with 2 in insulation
ts = 0.154 in = 3.91 x 10-3 m
Ao = 0.1896 m2/m
1 3.91 10 -3 0.0508 1
1.0
U 52 0.052 45.7
U = 1.0 W/m2 C
T = 316 - 21 = 295C
q = 1.0(5.78)(295) = 1700 W each
Branch return lines
2 in Schedule 40 with 2 in insulation
T = 232 - 21 = 211C
q = 1.0(5.78)(211) = 1200 W each
Heater
3
/8 in plate = 9.5 x 10-3
with 2 in insulation
U = 1W/m2 C
Ao = (3.05)(6.1) = 58.4 m2
T = 295C
q = 1(58.4)(295) = 17,200 W
Glycol reboiler
U = 1.0W/m2 C
Ao = (1.06)(5.2) = 17.3 m2
T = 204 - 21 = 183C
q = 1.0(17.3)(183) = 3200 W
HP flowline heaters
U = 1.0W/m2 C
9 of 17
Ao = (0.91)(6.1) = 17.4 m2
T = 274 - 21 = 253C
q = 1.0(17.4)(253) = 4400 W each
LP flowline heaters
U = 1.0W/m2 C
Ao = (0.91)(6.1) = 17.4 m2
T = 274 - 21 = 253C
q = 1.0(17.4)(253) = 4400 W each
Total heat lost to atmosphere
Branch lines
2 in Schedule 40 with 0.00216 m3/m
L = 61 m each of 12
Vol = 12(0.00216 m3/m)(61m) = 1.58 m3
Equipment volumes shall be taken from the equipment data sheets after each piece has been
designed.
Heater = 0.99 m3
Glycol reboiler = 0.05 m3
HP flowline heater = 0.03 m3 each
LP flowline heater = 0.03 m3 each
Watermaker = 0.04 m3
System total volume
Vol = (1.49 + 1.58) + 0.99 + 0.05 + 6(0.03) + 4(0.03) + 0.04
10 of 17
Vol = 4.45 m3
at 21 C, = 1011 kg/m3
Total charge = 4.45 m3 (1011) = 4500 kg
Volume at 316C when = 769 kg/m3
Vol = 4500/769 = 5.85 m3
Expansion Volume = 5.85 - 4.45 = 1.4 m3
Try 48 in diameter tank (1.22 m)
Area = (0.61)2 = 1.17 m2
1.4 m 3 3
L
1.17 2
L = 1.8 m (5.9 ft)
Try 42 in diameter tank (1.07 m)
Area = (0.535)2 = 0.899 m2
1.4 3
L
0.899 2
L = 2.3 m (7.7 ft)
Use 42 in diameter x 10 ft seam-to-seam expansion tank.
Appendix C: Heat Transfer System Example Problem (Customary)
The following is an example design of a heat transfer system for an offshore platform.
Required:
Design a heat transfer system to provide a platform with all necessary heating.
Solution:
Step 1: Determine Design Parameters for Heat Users
Heat users in system
Glycol reboiler - One
450 gph glycol reboiler requiring 2000 Btu/gal at 400F
HP flowline heaters - Six
6 MMSCFD at 0.63 SG
T1 = 130F
T2 = 175F
Cp = 0.83 Btu/lb F
LP flowline heaters - Four
6 MMSCFD at 0.63 SG
T1 = 110F
T2 = 145F
Cp = 0.76 Btu/lb F
Watermaker - One
40 gph water at 9000 Btu/gal of boil at 180F
All equipment except the glycol reboiler is on the same deck at what will be called zero elevation.
The glycol reboiler is on the upper level at an elevation of plus 30 ft.
Step 2: Calculate Heat Duty and Maximum Temperature of Each User
Glycol reboiler
q = (2000 Btu/gal) 450 gph
= 900 MBtu/hr
11 of 17
Maximum Temperature = 400F
HP flowline heaters
lb - mole .6329lb .83 Btu 175 - 130 F
6 MMSCF D
q sh
D 24 hr 379 SCF lb - mole lb F
= 450 Btu/hr each
Maximum Temperature = 175F
LP flowline heaters
lb - mole .6329lb .76 Btu 145 - 110 F
6 MMSCF D
q sh
D 24 hr 379 SCF lb - mole lb F
= 320 Btu/hr each
Maximum Temperature = 145F
Watermaker
q = (9000 Btu/gal) 40 gph
= 360 MBtu/hr
Maximum Temperature = 180F
Step 3: Set Minimum System Temperature
Maximum user temperature = 400F (Glycol Reboiler)
Set the minimum system temperature at 450F
Step 4: Select Heat Transfer Fluid
Select Monsanto Therminol 66. (From vendor data, Therminol 66 has a maximum bulk temperature
of 650F)
Step 5: Estimate Total System Heat Duty
System heat duty estimate
q = 1.15[(900) + 6(450) + 4(320) + (360)]
= 6,026 MBtu/hr
= 6.03 MMBtu/hr
Step 6: Calculate the Flow Rate of the Heat Transfer Fluid at Several Maximum Fluid
Temperatures
Therminol 66
Maximum Bulk Temperature = 650F
qsh = WCF(T2 - T1)
q sh
W
C p T2 - T1
Where:
W = Q1
q sh
Ql
C p T2 - T1
At a system maximum of 500F (from vendor data)
Cp = 0.568 Btu/lb F
= 6.90 lb/gal
6.03 MMBTU gal lb F 1 hr
Ql
hr 6.90 lb 0.568 Btu 500 - 450 F 60 min
12 of 17
= 513 gpm
At a system maximum of 550F
Cp = 0.580 Btu/lb F
= 6.75 lb/gal
6.03 MMBTU gal lb F 1 hr
Ql
hr 6.75 lb 0.580 Btu 550 - 450 F 60 min
Q1 = 257 gpm
At a system maximum of 600F
Cp = 0.592 Btu/lb F
= 6.73 lb/gal
6.03 MMBTU gal lb F 1 hr
Ql
hr 6.73 lb 0.592 Btu 600 - 450 F 60 min
Q1 = 168 gpm
Use a system maximum temperature of 600F.
T1 = 600F
T2 = 450F
Q1 = 168 gpm
Cp = 0.592 Btu/lb F
= 6.73 lb/gal
Step 7: Calculate the Fluid Flow Rate to Each User
Glycol reboiler
900 MBTU gal lb F 1 hr
Ql
hr 6.73 lb 0.592 Btu 600 - 450 F 60 min
Q1 = 25.1 gpm
HP flowline heater
Q1 = 12.5 gpm each
LP flowline heater
Q1 = 8.9 gpm each
Watermaker
Q1 = 10.0 gpm each
Step 8: Size Flow Lines
Use pressure drop chart for Therminol 66, supplied by vendor.
Header (168 gpm) = 4 in S/40
Glycol reboiler (25.1 gpm) = 2 in S/40
HP flowline heaters (12.5 gpm) = 2 in S/40
LP flowline heaters (8.9 gpm) = 2 in S/40
Watermaker (10.0 gpm) = 2 in S/40
Note, minimum 2 in flange piping used to avoid leakage that can be expected with screwed pipe and
this fluid at high temperature.
Step 9: Calculate Heat Lost to Atmosphere
Supply header = 300 ft at 600F
Return header = 300 ft at 450F
Branch to each user = 100 ft at 600F
Branch from each user = 100 ft at 450F
13 of 17
Heater = 10 ft dia x 20 ft at 600F
Glycol reboiler = 42 in dia x 17 ft at 400F
HP flowline heater = 36 in dia x 20 ft at 525F
LP flowline heater = 36 in dia x 20 in at 525F
Watermaker = negligible at 180F
Supply header
4 in Schedule 40 with 2 in insulation
2
t i 0.167 ft
12
ki 0.03
ts = 0.237 = 0.0198 ft
Ao = 1.178 ft2/ft
Vw = 30 ft/s = 20 mph
ha = 0.53(30)0.8 = 8.05 Btu/hr ft2 F
1 0.0198 0.167 1
U 30 0.03 8.05
U = 0.176 Btu/hr ft2 F same for all 4 in S/40
Ao = 1.178 ft2/ft (300 ft) = 353 ft2
T = 600 - 700 = 530 F
q 0.176 353530 32.9
MBtu
hr
Return header
4 in Schedule 40 with 2 in insulation
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = 1.178 ft2/ft (300 ft) = 353 ft2
T = 450 - 70 = 380 F
q = 0.176(353)(380) = 23.6 MBtu/hr
Branch supply lines
2 in Schedule 40 with 2 in insulation
ts = 0.154 in = 0.0128 ft
Ao = 0.622 ft2/ft
1 0.0128 0.167 1
U 30 0.03 8.05
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = 0.622 ft2/ft (100 ft) = 62.2 ft2
T = 600 - 70 = 530 F
q = 0.176(62.2)(530) = 5.8 MBtu/hr each
Branch return lines
2 in Schedule 40 with 2 in insulation
T = 450 - 70 = 380 F
q = 0.176(62.2)(380) = 4.1 MBtu/hr each
Heater
3
in plate 0.0313 ft
8
14 of 17
With 2 in insulation
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = (10)(20) = 628 ft2
T = 530 F
q = 0.176(628)(530) = 58.6 MBtu/hr
Glycol reboiler
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = (3.5)(17) = 187 ft2
T = 400 - 70 = 330 F
q = 0.176(187)(330) = 10.9 MBtu/hr
HP flowline heaters
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = (3)(20) = 188 ft2
T = 525 - 70 = 455 F
q = 0.176(188)(455) = 15.0 MBtu/hr each
LP flowline heaters
U = 0.176 Btu/hr ft2 F
Ao = (3)(20) = 188 ft2
T = 455 F
q = 15.0 MBtu/hr each
15 of 17
Le = 1500 equivalent ft
P = 12.8 psi
Glycol reboiler loop
2 in Schedule 40
Q1 = 25.1 gpm
Le = 600 equivalent ft
P 0.5
600 3psi
100
Control valve = 5 psi
Reboiler (spec) = 10 psi
Elevation change of 30 ft
at 600 F = 48.1 lb/ft3
30 ft 48.1 lb ft 2
P 10 psi
1 ft 3 144 in 2
HP flowline heater
LP flowline heater
Same as above
Watermaker
The flow loop with the largest pressure drop is the glycol reboiler loop, which gives the following
system pressure drop.
Temp = 600F
Fluid density 48.1 lb/ft3
Fluid viscosity = 0.34 cp
Step 12: Estimate System Volume and Size Expansion Tank
Headers
4 in Schedule 40 with 0.0884 ft3/ft
L = 600 ft
Vol = 0.0884 ft3/ft (600 ft) = 53 ft3
Branch lines
2 in Schedule 40 with 0.0233 ft3/ft
L = 200 ft each of 12
Vol = 12(0.0223 ft3/ft) (200 ft) = 56 ft3
16 of 17
Equipment volumes shall be taken from the equipment data sheets after each piece has been
designed.
Heater = 262 gals
Glycol reboiler = 12 gals
HP flowline heater = 8 gals each
LP flowline heater = 8 gals each
Watermaker = 10 gals
System total volume
Vol = (56+53) 7.48 + 262 + 12 + 6(8) + 4(8) + 10
Vol = 1179 gals
At 70F, = 8.44 lb/gal
Total charge = 1179 gal (8.44) = 9950 lb
Volume at 600F when = 6.42 lb/gal
Vol = 9950/6.42 = 1550 gal
Expansion Volume = 1550 - 1179 = 371 gals = 50 ft3
Try 48 in diameter tank
Area = (2)2 = 12.57 ft2
50 ft 3 3
L
2
12.57 ft 2
L = 6.0 ft
Try 42 in diameter tank
Area = (1.75)2 = 9.62
50 3
L
9.62 2
L = 7.8 ft
Use 42 in diameter x 10 ft seam-to-seam expansion tank.
17 of 17