You are on page 1of 15

PORTOFOLIU DE EVALUARE

PRO ȘAH EDU

NUME ȘI PRENUME : DORNEANU VALENTIN


GRUPA :31

FORMATOR : RACEA MARIA LOREDANA


STĂNESCU MONICA ALEXANDRA

NOIEMBRIE 2023

1
PROIECT DE LECȚIE
A) Elemente de identificare
Disciplina: Informatică și Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor
Clasa: aVIII-a
An școlar 2023-2024
Profesor: Dorneanu Valentin
Unitatea de învăţare: Aplicaţia software specializată pentru calculul tabelar Microsoft Excel
Tema: Formatarea celulelor cu elementele tablei de șah
Scopul lecţiei: Formatarea celulelor dintr-o foaie de calcul Excel sub forma tablei de șah și inserarea pieselor sub formă de imagini cu scopul de a juca o
partidă de șah în Excel
Tipul de lecţie: Lecţie de formare şi consolidare de deprinderi şi priceperi
Competenţa generală:
Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru calculul tabelar, inițiere în șah - cunoașterea pieselor și a regulilor generale de joc
Competenţe specifice:
 Aplicarea operaţiilor elementare şi a conceptelor de bază ale aplicaţiei Microsoft Excel
 Utilizarea opţiunilor de formatare şi gestionare a datelor din foile de calcul
 Realizarea unor aplicaţii practice – tabla de șah cu piese
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
 să cunoască metodele de atingere a opţiunii Format cells (Formatare celule);
 să folosească posibilităţile oferite de caseta de dialog Format cell (Formatare celule);
 să recunoască ce metode de formatare s-au folosit într-un tabel prezentat.
 să identifice piesele de șah și poziția lor inițială
 Afectiv – atitudinale:
 să argumenteze corect alegerea unei variante;
 să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi membrii ai clasei;
 să se autoevalueze în raport cu obiectivele şi cu clasa;
 să-şi integreze cunoştinţele în sistemul propriu de valori;
2
 să manifeste interes şi perseverenţă în timpul orei.
 Psihomotorii:
 să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite;
 să folosească cunoştinţele pentru rezolvarea problemelor specifice temei date.
Strategia didactică:
Resurse procedurale:
 Metode de comunicare orală
 Expunerea
 Conversaţia
 Metode de acţiune
 Exerciţiul
 Analiza problemei
 Învăţarea dirijată
 Învăţarea prin descoperire
 Procedee de instruire
 Explicaţia în etapa de comunicare
 Învăţarea prin descoperire, prin rezolvarea de aplicaţii
 Conversaţia în etapa de fixare a cunoştinţelor
Resurse materiale:
 cretă, tablă,
 calculatoare
 manual (Luminița Ciocaru, Ștefania Penea, Oana Rusu, Claudia-Elena Mitrache
Informatică și Tehnologia informatiei si a comunicatiilor. Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Litera 2020)
 fişe de lucru
 document de lucru
 videoproiector
 proiect didactic
Forme de organizare:
 frontală
 individuală
Forme de evaluare: chestionare orală, set de aplicaţii practice
B) Desfășurarea activității
3
VERIGILE / FORMAŢII DE LUCRU ŞI
NR. CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
ETAPELE LECTIEI INDICAŢII METODOLOGICE
CRT.

Moment Se verifica prezenta Se actioneaza asupra


1. 5 min
organizatoric Se capteaza atentia intregului colectiv (frontal)

Elevii îşi reamintesc câteva noţiuni teoretice legate de referirea


celulelor şi formatarea foilor de calcul. Se proiectează cu ajutorul
videoproiectorului următorul test iniţial:
1) Cum se deschide aplicaţia Microsoft Excel? Elevii sunt atenti la
2) Cum sunt notate rândurile în Excel? Dar coloanele ?
 Linii sunt notate cu cifre arabe şi coloanele cu litere ale întrebările profesorului şi
alfabetului. răspund la întrebările
3) Ce reprezintă B8?
Reactualizarea  B8 reprezintă o celulă care se gaseşte la intersecţia liniei 8 adresate.
2. 10 min
cunoştinţelor cu coloana B. Elevii deschid
4) Cum se poate redenumi o foaie de calcul?
documentul de lucru şi
 Clic dreapta pe numele foii ->Rename
Se cere deschiderea documentului de lucru cu numele XB aflat pe individual rezolvă

desktop, redenumirea foii 1 cu numele “Temperaturi martie”, cerinţele.

ştergerea celorlalte foi de calcul din registru şi stabilirea marginilor foii


rămase de 2 cm.

3. Anunţarea Se scrie pe tablă titlul lecţiei şi se anunţă obiectivele 2 min Toţi elevii scriu pe caiete
subiectului şi a unor titlul lecţiei.

4
VERIGILE / FORMAŢII DE LUCRU ŞI
NR. CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
ETAPELE LECTIEI INDICAŢII METODOLOGICE
CRT.

obiective

Cu ajutorul prezentarii şi a videoproiectorului se prezintă noţiunile necesare 13 min


formatării celulelor.
Pentru ca o celulă să devină activă se execută clic pe ea. Într-o celulă
activă se poate introduce un text, o formulă, numere, etc. Pentru a
formata celula activă sau grupul de celule selectate, din meniul
Formatare se alege opţiunea Celule sau sau din meniul contextual se Elevii sunt atenţi la
alege opţiunea Formatare celule. Se va deschide caseta de dialog prezentarea şi explicaţiile
Dirijarea Formatare celule care are următoarele zone:
4. profesorului.
învăţării
 Număr (în care alegem tipul datelor din celulă) Se acţionează asupra
 Aliniere (modul în care valorile sunt amplasate în interiorul
celulelor. Ex.rotirea textului, îmbinarea celulelor) întregului grup (frontal)
 Font (putem selecta tipul şi mărimea caracterelor, atributele de
stil)
 Bordură-chenare (permite adăugarea unui tip de linie între şi în
jurul celulelor de un anumit stil şi culoare)
 Modele (efecte de umbră: culoare şi model haşură pentru
celulele selectate)
 Protecţie (blocarea celulelor inserarea sau ascunderea
formelor)
5. Asigurarea Se propune spre rezolvare aplicaţia 1 de pe fişa de lucru în documentul de 15 min Elevii lucrează
feedback-ului lucru utilizat anterior. independent. Se fac

5
VERIGILE / FORMAŢII DE LUCRU ŞI
NR. CONŢINUT/ SISTEME DE ACŢIONARE DOZARE OBSERVAŢII
ETAPELE LECTIEI INDICAŢII METODOLOGICE
CRT.

recomandări asupra
greşelilor tipice ce se
observă la realizarea
cerinţelor.
Se observă dificultăţile întâmpinate de elevi şi se va insista asupra
Se exemplifică, folosind
eliminării acestora
videoproiectorul,
modalităţile corecte de
realizare a cerinţelor din
fişă.
Concluzii, Aprecieri generale şi individuale. 5 min
Se fac aprecieri,
aprecieri, Stabilirea temei pentru acasă (Aplicaţia II. De pe fişa de lucru)
6. autoaprecieri şi
recomandări autoevaluări.

6
7
ANEXA Document de lucru:

Fişa de lucru – Formatarea celulelor în forma tablei de șah


I. Deschideţi documentul 8D.xls aflat pe Desktop
1. Redenumiţi foaia 1 cu numele „Tabla de șah”
2. Ştergeţi foile 2 şi 3 din registru.
3. Stabiliţi marginile foii de 2cm.
4. Formataţi datele din celulele F4:M11 (ca în exemplul din aceeaşi foaie) respectând următoarele
elemente de formatare:
a) îmbinaţi celulele G2:M2. Textul afişat să fie îngroşat şi aliniat centrat în celulă.
b) Înălțimea și lățimea trebuie să fie setate la aceleași dimensiuni, dar pentru asta veți
observa că va fi nevoie de valori diferite (pt. o lățime a coloanei de aprox. 20 pixeli,
corespunde o înălțime a rândului de aprox. 95-100)
c) datele de tip numeric să fie aliniate la dreapta si scrise fara zecimale. Se va utiliza fontul
Calisto MT cu dimensiuna 12, culoare neagră;
d) aplicaţi tabelului un chenar cu stilul liniei groasă de culoare neagră pentru partea
exterioară iar pentru partea interioară de culoare albastru deschis, cu alternare- alb-
albastru, cu stil de linie continuă.
e) Căutați figurine care simbolizează fiecare piesă de șah
f) Utilizați meniulInsert cu opțiunile Icons sau Clipart (în funcție de versiune)

7
g) Ajutați dimensiunea pieselor

h)
i) Adăugați figurinele în tabla de șah editată pe foaia de calcul
5. Salvaţi modificările făcute

II. Creaţi următorul fișier


Tabla_de_sah.xls care să conțină tot ce ați lucrat la partea I

 Încărcați fișierul excel pe o platformă de lucru distribuit – recomandat Google Drive


 Distribuiți link-ul fișierului încărcat în drive prin intermediul Google Classroom
 Doi câte doi accesați fișiere distribuite și puteți juca șah prin intermediul aplicației realizate de voi
Excel.
 În același timp ați realizat și o metodă de a juca de la distanță pentru week-end-uri friguroase / vacanța
de iarnă când veți fi acasă.

8
Cursant: Dorneanu Valentin
Grupa: 31
User ChessKid: g31cursant6
Link Partidă: https://www.chesskid.com/analysis/game/animal/11ee9529ae7bd7b8a8a68581e6020000

ANALIZA PARTIDEI DE ȘAH

ETAPELE Pași Descriere DA NU


partidei de șah 5p 0p
DESCHIDERE Pioni Dezvoltarea pionilor centrali. 5
Reguli de aur centrali Mutarea 2 câmpuri în față a pionului din fața regelui și /
sau a pionului din fața reginei.

Cai Dezvoltarea cailor și a nebunilor. 5


+ Nebuni
0-0 Efectuarea rocadei. 5
Mutare specială: Regele mută două câmpuri spre Turn, iar
sau Turnul sare peste Rege pe câmpul imediat alăturat.
0-0-0
T_T Conectarea turnurilor. 5
Legătura este făcută atunci când nu mai existe alte piese
între propriile turnuri.

JOC DE MIJLOC Cei 3 După rocadă, cei 3 pioni din fața regelui nu sunt mutați 5
pioni decât dacă trebuie evitat matul. Păstrarea celor 3 pioni în
poziția inițială în primele 15 mutări.

Așezarea Așezarea pieselor proprii cât mai central, nu spre marginea 5


pieselor tablei.

FINAL 20 p Victorie prin șah-mat. 20

15 p Dacă s-a terminat timpul de joc, deținerea de avantaj


material.

10 p Remiză / pat.
Dacă s-a terminat timpul de joc, egalitate sau diferență
mai mică de 5 p.
5p Înfrângere prin șah-mat.
Dacă s-a terminat timpul de joc, deținerea de dezavantaj
material.

TOTAL 50

9
Pioni centrali

Cai
+ Nebuni

10
0-0 sau 0-0-0

Conectarea turnurilor.

11
Cei 3 pioni din fața regelui

Așezarea pieselor

12
Victorie prin șah-mat.

13
NIVEL PE CHESSKID

14

You might also like