You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4
HARI Ahad KELAS

TEMA DIRI SAYA

TAJUK Pegangan Hidup Saya


STANDARD Agama atau Kepercayaan Saya
KANDUNGAN

STANDARD 1.1 Menyatakan agama atau kepercayaan diri.


PEMBELAJARAN
1.2 Menghuraikan kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan.

1.5 Melaksanakan nilai-nilai keagamaan atau kepercayaan.


OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :


murid dapat :
1. Menyatakan agama atau kepercayaan diri
1. Menyatakan agama atau
kepercayaan diri 2. Menghuraikan kepentingan mempunyai agama
atau kepercayaan
2. Menghuraikan kepentingan
mempunyai agama atau kepercayaan 3. Melaksanakan __ daripada dua nilai-nilai
keagamaan atau kepercayaan
3. Melaksanakan dua nilai-nilai
keagamaan atau kepercayaan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang pegangan hidup saya.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid mengenali pelbagai agama 4. Murid berkongsi tentang agama dan kepercayaan
atau kepercayaan lain di Malaysia masing - masing. Personal Learning
dengan bimbingan guru. Spot It Experiences (Pengalaman Peribadi )
(Kenali Ia)
5. Murid menyatakan kepentingan mempunyai agama
2. Sesi perbincangan dijalankan antara atau kepercayaan.
guru dan murid untuk mengukuhkan
pemahaman. 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang ditulis
3. Murid akan dipanggil secara rawak di hadapan kelas.
untuk menyatakan agama atau 7. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian
kepercayaan yang lain. kepada murid yang sedang berkngsi jawapan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang pegangan hidup saya dengan bimbingan guru.

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN

BUKU Buku Teks hlmn 001 Buku Aktiviti hlmn 001

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran


Aktif
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
PAK-21 Spot It (Kenali Ia) PAK-21
Personal Learning Experiences (Pengalaman
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 1

TARIKH 1/1/2022 MASA


MINGGU 4
HARI Ahad KELAS

TEMA DIRI SAYA

TAJUK Pegangan Hidup Saya


STANDARD KANDUNGAN Agama atau Kepercayaan Saya
STANDARD 1.1 Menyatakan agama atau kepercayaan diri.
PEMBELAJARAN
1.2 Menghuraikan kepentingan mempunyai agama atau kepercayaan.

1.5 Melaksanakan nilai-nilai keagamaan atau kepercayaan.


OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Menyatakan agama atau kepercayaan diri
1. Menyatakan agama atau kepercayaan diri 2. Menghuraikan __ daripada dua kepentingan
mempunyai agama atau kepercayaan
2. Menghuraikan dua kepentingan 3. Melaksanakan nilai-nilai keagamaan atau
mempunyai agama atau kepercayaan kepercayaan
3. Melaksanakan nilai-nilai keagamaan atau
kepercayaan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mengimbas kembali tentang pegangan hidup saya. Recap Group (Mengulangi / Mengingat
Semula)

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid diberi lembaran kerja 5. Murid menulis nama tempat keagamaan


2. Murid akan bertanya kepada guru jika dan agama berdasarkan tulisan
tidak memahami lembaran kerja yang berangkai.
diberi 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan
3. Murid mewarnakan tempat keagamaan yang ditulis di hadapan kelas.
tersebut. Drawing Posters ( Melukis 7. Murid lain di minta untuk memberikan
Poster) perhatian kepada murid yang sdang
4. Murid akan dipantau oleh guru ketika berkongsi jawapan di hadapan kelas.
mewarnakan tempat keagamaan
tersebut.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pegangan hidup saya dengan bimbingan guru.

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 001 Buku Aktiviti hlmn 001

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran Aktif


PAK-21 PAK-21
Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula) Drawing Posters ( Melukis Poster)

KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Kepercayaan


kepada Tuhan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SK TAHUN 1

TARIKH 1/1/2022 MASA


MINGGU 4
HARI Ahad KELAS

TEMA DIRI SAYA

TAJUK Pegangan Hidup Saya


STANDARD KANDUNGAN Agama atau Kepercayaan Saya
STANDARD 1.3 Mengenal pasti ciptaan Tuhan.
PEMBELAJARAN
1.4 Melahirkan rasa syukur terhadap ciptaan Tuhan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Mengenal pasti __ daripada dua ciptaan
1. Mengenal pasti ciptaan Tuhan Tuhan
2. Melahirkan rasa syukur terhadap ciptaan 2. 2.Melahirkan rasa syukur terhadap
Tuhan ciptaan Tuhan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang indahnya alam.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca teks dengan suara yang 5. Murid menyatakan ciptaan Tuhan yang lain.
lantang secara bergilir-gilir. Brainstorming (Sumbangsaran)
2. Murid memahami dan menganalisis gambar
yang diberikan. 6. Murid melahirkan rasa syukur terhadap
3. Murid menyebut ciptaan Tuhan. List It Out ciptaan Tuhan berdasarkan gambar
(Senaraikannya)
7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
4. Murid menyatakan perasaan mereka.
menyatakan rasa syukur terhadap ciptaan
Tuhan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang indahnya alam dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 002 Buku Aktiviti hlmn 001

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran Aktif


PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21
Brainstorming (Sumbangsaran)

KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Kepercayaan


kepada Tuhan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM

You might also like