You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Bahasa Melayu

Tahun 4 Crystal

Bilangan murid 43 orang

Tarikh 31 Oktober 2022

Hari Isnin

Masa 11.50 pagi - 12.50 tengah hari (1 jam)

Tema Pertanian dan Penternakan

Tajuk Sang Burung Hantu Penjaga Ladang

Standard Kandungan 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna

Standard 3.2.4 Menulis ayat dalam perenggan yang diimlakkan.


Pembelajaran

Objektif pengajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


dan pembelajaran
1. Menulis perenggan yang diimlakkan.
2. Membaca perenggan yang diimlakkan dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai.

Kriteria Kejayaan Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berjaya:

1.Menulis perenggan yang diimlakkan.


2.Membaca perenggan yang diimlakkan dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai.

Sistem Bahasa Tulisan

Elemen Merentas  Ilmu : Pertanian dan penternakan


Kurikulum (EMK)  Nilai : Kerajinan, kasih sayang
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui
TMK
 TMK: Canva
Amalan Pedagogi  Kemahiran Berfikir (KB): Menjana idea
Masa Kini
 Kecerdasan Pelbagai (KP): Interpersonal

 Pembelajaran kontekstual: mengaitkan dengan


kehidupan seharian

Kemahiran Insaniah Kemahiran sosial: Komunikasi

Strategi Pengajaran  Strategi: Berpusatkan murid dan bahan


dan Pembelajaran  Pendekatan : Induktif
 Kaedah : Komunikatif
 Teknik : Perbincangan, soal jawab
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set induksi Audio burung 1. Murid diperdengarkan dengan BBB:
(5 minit) hantu audio burung hantu. 1. Audio burung
hantu
2. Murid melakukan soal jawab https://youtu.be/
Contoh soalan dengan murid. IxDY5pWMU1U
guru:
3. Guru mengaitkan jawapan murid Teknik: Soal
 Cuba awak
dengan tajuk pembelajaran. jawab
semua teka ini
bunyi apa?
KB: Menjana idea
 Siapa pernah
lihat burung Pembelajaran
hantu? kontekstual:
Mengaitkan
Tajuk:
dengan kehidupan
Sang Burung harian
Hantu Penjaga
Ladang

Langkah 1 Aktiviti: 1. Murid diagihkan dengan buku BBB:


(35 minit) Mengimlakkan latihan. 1. Buku latihan
perenggan
2. Murid mendengar penerangan Teknik:
guru berkaitan pelaksanaan aktiviti. Perbincangan

3. Murid melakukan aktiviti KP: Interpersonal


mengimlakkan dengan bimbingan
guru. Nilai:
 Kerajinan
4. Guru melakukan perbincangan  Kasih sayang
dengan murid.

Langkah 2 Aktiviti: Membaca 1. Beberapa orang murid dipilih KP:


(20 minit) untuk membacakan perenggan
 Interpersonal
yang telah diimlakkan.
 Velbal
2. Guru memberikan komen linguistik
terhadap sebutan dan intonasi
murid.
Penutup Kognitif 1. Murid dipilih secara rawak
(5 minit) untuk memberikan refleksi
pembelajaran pada hari ini. KP: Interpersonal

Sosial 2. Guru memberikan pujian


keatas kerjasama, kerajinan dan
kesungguhan yang ditunjukkan
oleh murid.

Refleksi:
Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) pada hari ini berjalan dengan lancar mengikut
langkah yang dirancang. Murid melibatkan diri secara aktif dalam semua aktiviti yang
dirancang. Murid menunjukkan peningkatan yang positif dalam aktiviti imlak
berbanding daripada kelas lepas. Saya berasa gembira kerana murid memberikan
kerjasama yang baik semasa aktiviti dijalankan. Tiada sebarang pergaduhan atau
kemalangan berlaku semasa aktiviti berlangsung. Secara keseluruhannya, objektif
yang dicipta dapat dicapai dan murid dapat dikawal dengan baik.

ULASAN GURU PEMBIMBING / PENSYARAH PENYELIA


Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Disahkan oleh Guru Besar
Penyelia

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :

You might also like