Power
Objectives:
At the end of this lesson, students should be able to
-Define power and its unit
-Solve problems about power
-Understand how to calculate power using basic formulas
-Distinguish between power and work
-Use proper equations to calculate the power.
Try it yourself!
1.During the Powerhouse lab, Jerome runs up the stairs, elevating his 102 kg body a vertical
distance of 2.29 meters in a time of 1.32 seconds at a constant speed.
a. Determine the work done by Jerome in climbing the stair case.
b. Determine the power generated by Jerome.
Solution:
a. F=mg
=( 102 kg ) ( 9.81 meter per sec 2 )
=1000.62 N
W= Fd
=(1000. 62 N) (2.29 m)
= 2291.4198 Nm or 2291.42 Nm
Work
b. P=
time
2291.4198 Nm
=
1.32 s
=1.735.92 W
2.A new conveyor system at the local packaging plan will utilize a motor-powered mechanical arm to
exert an average force of 890 N to push large crates a distance of 12 meters in 22 seconds.
Determine the power output required of such a motor.
Solution :
Fxd
P=
t
( 890 N )( 12 m )
=
22 s
= 485.45 W
3.A person weighing 62 kilograms gets on an elevator. The elevator lifts the person 6 m in 10
seconds.
How much power was used?
Solution:
F=mg
= (62 kg)( 9.81meter per sec 2)
=608.22 N
Fxd
W=
t
( 608.22 N )( 6 m )
=
10 s
6649.32 Nm
=
10 s
=664.932 W
4.A person of mass 70kg runs up a flight of stairs with a vertical height of 5m. If the trip takes 7s to
complete, calculate the person’s power.
Solution:
F=mg
=(70 kg)(9.81meter per sec 2)
=686.7 N
Fxd
P=
t
( 686.7 N ) (5 m )
=
7s
3433.5 Nm
=
7s
=490.5 W
5.A box is pushed across the floor for a distance of 5 meters with a force of 50 N in 5 seconds.
a.) how much work is done
b.) what is the power?
Solutions:
a. W =Fxd
=(50N) (5m)
=250 Nm or 250 J
Work
b. P=
time
250 J
=
5s
=50 W