0% found this document useful (0 votes)
21 views16 pages

Power

Uploaded by

jobyangdidzcan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
21 views16 pages

Power

Uploaded by

jobyangdidzcan
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd

POWER

POWER
- is the rate of doing work or the
rate of using energy.
P = work = energy
time
time
P=W P = kg.m2/s2 or J J/s
t s

W = Pt W = (J/s)(s) J

t=W t = kg.m2/s2
P s
(kg.m2/s2)/s
Joules/ second (J/s) – unit of power
1 watt = 1 joule
1 Watt = 1 J/s
1 second
Watts – used to measure power consumption
of electrical devices.
- named after James Watt ( a Scottish
inventor and mechanical engineer known for
his improvements on steam engine
technology.
SAMPLE
PROBLEMS:
1.When doing a chin-up, a physics student lifts her 42.0-kg
body a distance of 0.25 meters in 2 seconds. What is the
power delivered by the student's biceps?
Given: Find: Formula:

m = 42.0 kg P=W
P=?
t
d = 0.25 m

t=2s
Solution:

W = mgh
W = (42.0 kg)(9.8 m/s2)(0.25 m)
W = 102.9 J

P=W
t
P = 102.9 J
2s
P = 51.45 J/s
SAMPLE
PROBLEMS:
2. How much time is needed to produce 720 J of work if 90
watts of power is used?

Given: Formula: t=W


P
W = 720 J
Solution: t = 720 J
P = 90 watts or J/s
90 J/s
Find:
t=8s
t=?
SAMPLE
PROBLEMS:
3. If 68 Watts of power is produced in 18 seconds, how
much work is done?

Given: Formula:
W = Pt
P = 68 Watts or J/s
Solution:
t = 18 s W = (68 J/s) ( 18 s)

Find:
W=? W = 1224 J
4. A new conveyor system at the local packaging plan will
utilize a motor-powered mechanical arm to exert an average
force of 890 N to push large crates a distance of 12 meters in
22 seconds. Determine the power output required of such a
motor.
Given: Find: Formula:

F = 890 N P=W
P=?
t
d = 12 m

t = 22 s
Solution:

W = Fd
W = (890 N)(12 m)
W = 10680 N.m or J

P=W
t
P = 10680 J
22 s
P = 485.45 J/s
EXERCISES
:
1. Calculate the power required of a 60
kg person who climbs a tree 5 m high in
10 s.
2. A person of mass 70kg runs up a
flight of stairs with a vertical height of
5m. If the trip takes 7s to complete,
calculate the person’s power.
EXERCISES
:
3. A 190,000 W engine can accelerate
from rest to a top speed in 9 s. How much
work did the engine do?

4. How long would it take a 500. W


electric motor to do 1.50 x 105 J of
work?
5. During the Powerhouse lab, Jerome
runs up the stairs, elevating his 102 kg
body a vertical distance of 2.29 meters in
a time of 1.32 seconds at a constant
speed.
a. Determine the work done by Jerome in
climbing the stair case.
b. Determine the power generated by
Jerome.

You might also like