Professional Documents
Culture Documents
AMALAN PEDAGOGI
ABAD KE-21
Tranformasi pendidikan tetap berlaku untuk terus
bersaing di peringkat dunia
KLSR
KBSR (1983)
KBSM (1989)
MALAYSIA
KSSR (2011)
PIPP (2006 - 2010)
PPPM (2013 2025)
Peningkatan
kualiti BILIK DARJAH
pembelajaran dan
pengajaran (High
quality learning
and teaching) PEDAGOGI
strategi pembelajaran
secara langsung dan
secara tidak langsung
persekitaran yang
kondusif bersifat PERALATAN MEDIA
futuristik,fleksibel,
dinamik dan autentik
Pelaksanaan
Pengurusan Bilik Pembinaan modul pedagogi
Darjah Abad Ke-21 kreatif dan Inovatif
2016
Membudayakan
2015 sepenuhnya bilik
darjah abad ke-21
Pemantapan LDP / PLC
pedagogi inovatif dan
kreatif oleh pasukan
guru kreatif
2014
Rujukan
Penjelasan hala
tuju bilik darjah Sekolah Bestari
abad ke-21
Sekolah Amanah
LDP / PLC
Perbandingan
6 2
5 3
4
7 TERAS UTAMA DALAM PEDAGOGI
ABAD KE-21
Perancangan Pengajaran,Kandungan
dan Penyampaian
Mencipta Persekitaran Pengajaran yang
Positif
Pentaksiran Untuk Pembelajaran
Pembelajaran Kolaboratif dan Koperatif
Kemahiran Penyoalan dan Berfikir
Pembezaan
Pengetahuan Profesional dan Refleksi
TERAS: 1
PERANCANGAN PENGAJARAN,
KANDUNGAN & PENYAMPAIAN
PLANNING
STARTING TO PLAN
STARTER
(PEMULA/PENGENALAN)
LEARNING EPISODES
(EPISOD PENGAJARAN)
PLENARY/CLOSU
RE
(PLENARI/PENUTUP)
STARTER
lesson should be
carefully designed to
ensure that there is
time to warm up,
develop new learning
and to reflect on the
learning
STARTER
KEBERSIHAN
RUANG / SUDUT
PEMBELAJARAN ASPEK-ASPEK
PERSEKITARAN
FIZIKAL YANG
PERLU ADA?
PENCAHAYAAN,
PENGUDARAAN DAN
SUSUNAN PERABOT
RUANG PADA
DINDING SUMBER BAHAN
PENGAJARAN
BEBERAPA GARIS PANDUAN BERKENAAN PENGGUNAAN
BEBERAPA GARIS
RUANGPANDUAN BERKENAAN
BILIK DARJAH
PENGGUNAAN RUANG BILIK DARJAH
1. SUSUNAN BILIK DARJAH:
:
Susunan bilik darjah yang membenarkan guru memantau dengan
mudah dan cepat.
Susunan tidak menghalang pergerakan guru ke tempat duduk
murid.
Memberikan peluang kontak mata antara guru dan murid.
2. KEDUDUKAN GURU.
Kedudukan guru berhampiran murid supaya dapat memberikan
peluang kepada guru berinteraksi dengan muridnya.
3. PEMANDANGAN MURID.
Pemandangan murid mesti jelas dan tidak terhalang untuk melihat
persembahan guru tanpa mengalih kerusi ataupun berdiri.
BEBERAPA GARIS PANDUAN BERKENAAN
4. RUANG PERGERAKAN
PENGGUNAAN (TRAFIK)
RUANG BILIK YANG
DARJAH
SELESA. :
Susun atur di dalam bilik darjah mesti
memberikan peluang kepada guru dan murid
untuk bergerak dengan mudah tanpa halangan.
GAYA
PENDEKATAN KEPIMPINAN BENTUK
PENGAJARAN GURU KOMUNIKASI
Peraturan yang ditetapkan oleh guru
Mengetahui Kehadiran Murid
semasa sesi pembelajaran dan
pengajaran
TRAFFIC LIGHT CARD Boleh digunakan bagi mengetahui
tahap pemahaman murid dalam pembelajaran mereka.
PAPAN GANJARAN
SUDUT BACAAN
HASIL KERJA MURID DIPAMERKAN
PERKARA-PERKARA YANG PERLU ADA DI PAPAN PUTIH
KRITERIA
KEJAYAAN
TERAS: 3
PENTAKSIRAN UNTUK
PEMBELAJARAN (AfL)
PENTAKSIRAN
Pentaksiran merupakan satu proses mendapatkan
maklumat dan seterusnya membuat penghakiman serta
pertimbangan tentang produk sesuatu proses pendidikan.
Pentaksiran merupakan satu proses pembelajaran yang
merangkumi aktiviti menghurai, mengumpul, merekod,
memberi skor dan menginterpretasi maklumat tentang
pembelajaran seseorang pelajar bagi sesuatu tujuan (LPM,
2000). Pentaksiran juga merupakan satu proses untuk
mendapatkan gambaran tentang prestasi pembelajaran
seseorang pelajar dalam sesuatu subjek atau aktiviti
pembelajaran. Aktiviti pentaksiran dijalankan secara
berterusan.
3 Perkara Penting
1. Menggunakan Strategi maklum balas
2. Menggunakan Pentaksiran Berterusan
3. Menyediakan peluang untuk pentaksiran diri
dan rakan sekerja.
Maklum balas guru terhadap hasil
kerja murid.
Secara individu.
Secara berpasangan.
Secara Kumpulan.
PENTAKSIRAN INDIVIDU
PENTAKSIRAN SECARA BERPASANGAN
PENTAKSIRAN BERKUMPULAN
TERAS: 4
PEMBELAJARAN
KOPERATIF & KOLABORATIF
PEMBELAJARAN
KOPERATIF
&
KOLABORATIF
PEMBELAJARAN
KOLABORATIF
KEMAHIRAN PENYOALAN
&
BERFIKIR
OBJEKTIF
1. Menjelaskan konsep penyoalan dalam PdP
Menilai
Ulang kaji
kemajuan
Menarik
minat
Merangsang
Uji
utk
kebolehan
berbincang
Berfikir
secara
kreatif
Tahukah anda
Org yg bertanya
Org yg bertanya tahu
tidak tahu
jawapannya
jawapannya
PERMAINAN TANYA SOALAN
(SOALAN TERTUTUP)
Teknik - Taksonomi Bloom
Penilaian
KOGNITIF
Sintesis KBAT
AFEKTIF
Analisis
PSIKOMOTOR
Aplikasi
ARAS
Kefahaman
RENDAH
Pengetahuan
Mencipta
Menilai
Menganalisa
Mengaplikasi
Memahami
Mengingati
Anderson 2001
PERMAINAN SOALAN
(TERBUKA)
PERSONALITI
DAUN
Dan
PENGGUNAAN SUMBER
Kata kerja Taksonomi Anderson
Kata kerja yang menghuraikan hasil pembelajaran pada aras mengingat:
definisikan huraikan pilihlabelkan
padankan tuliskan nyatakan
kenalpasti namakan gariskan
Pemikiran kritis
Menginterpretasi, menguji, menilai, memberi justifikasi,
mengkritik, merumus, membuat spekulasi, mempertikaikan,
membuat keputusan.
Pemikiran kreatif
Membuat hipotesis, mereka bentuk, membina semula, mencipta,
membuat modifikasi, memperkembangkan, mengimaginasi,
bercambah fikirian, menyelesaikan masalah
Pemikiran Analitikal
Membanding, membeza, mengaitkan, memilih, menentukan,
menemu bual, mengenal pasti, menggabung, mengkategorikan,
menyelidik, membuat ujikaji, dan membuat inferens.
Bilik Darjah Yang Mengamalkan Penyoalan
BUNYI RASA
Murid mengemukakan soalan Soalan dan idea dihargai
Pelbagai jenis soalan Murid selesa mengemukakan
dikemukakan soalan
Murid memberi respon antara Murid lain mendengar dan
satu sama lain memberikan tindakbalas
Pelbagai jenis jawapan Pandangan berbeza dihormati
diberikan terhadap soalan
NAMPAK
Murid mendengar dengan teliti
Murid menumpukan perhatian
Guru dan murid mengutarakan soalan
Masa berfikir digunakan
Perbincangan tertumpu pada idea bukan
individu.
7 Jenis Pemikiran Asas (Thing Trix)
Mengalakkan Murid berfikir
PEMBEZAAN
shamz9978 105
Pada akhir sesi, anda akan dapat:
shamz9978 106
Apa itu
pembezaan ?
shamz9978 107
JIKA ANDA SEORANG YANG HEBAT, SILA SELESAIKAN MASALAH INI
Jenis-jenis
pembezaan
Idea
Cara untuk pembezaan
kandungan
Menghubungkait
Menggunakan Gabungjalin pelbagai
Meningkatkan pelbagai cara untuk masalah yang
kesukaran subjek dalam
menyampaikan kompleks
konsep pelbagai
konsep utama bidang
matapelajaran
Menggunakan
kumpulan
yang Mempelbagaikan
Memberi fleksibel pilihan aktiviti
ruang untuk bergantung
pembelajaran /kluster kepada kesediaan
kendiri murid
Membenarkan
Kemahiran pilihan
menyiasat dan Cara untuk murid(stude
mengkaji melaksanakan nt choice)
pembezaan
proses
Gabungjalin
kemahiran Penawaran
menyelesaikan bantuan
masalah ke daripada
dalam kurikulum Melaksanakan guru pada
pemikiran aras aras yang
tinggi, soalan berbeza
terbuka, merungkai
dan meneroka,
memberi alasan dan
perpindahan
pembelajaran
Pembezaan Produk
Bagaimana murid
Hasil berbeza antara
menunjukkan apa Hasil akhir
murid/kumpulan
yang telah dipelajari
Pembezaan
Persekitaran
Iklim pembelajaran
Memastikan suasana
dimana pembelajaran
yang menggalakkan
berlaku secara fizikal
pembelajaran
dan psikologi
Memberi peluang kepada
semua murid untuk
menggunakan kekuatan
mereka, minat dan
kebolehan dengan
pembezaan kandungan,
Cara proses dan produk.
melaksanakan
pembezaan
persekitaran
Membangunkan suasana
pembelajaran yang
menyokong dan
menggalakkan pembezaan
kurikulum dan arahan
Senaraikan 3 perkara yang
anda pelajari pada hari ini
Senaraikan 3 perkara
penting yang anda pelajari
pada hari ni
Bandingkan jawapan anda
dengan pasangan anda dan
jelaskan pilihan anda
Lukiskan peta minda untuk
menunjukkan apa yang telah
Contoh anda pelajari pada hari ni
Aktiviti Murid telah menampalkan
Pembezaan soalan setelah guru
menerangkan mengenai
semasa objektif pembelajaran,
penutup(ple soalan ini akan dijawab oleh
murid-murid lain semasa sesi
nari) penutup
Menilai hasil kerja rakan
berdasarkan kod yang telah
diberikan oleh guru
Membuat peramalan-apa yang
berlaku selanjutnya
Melukis satu garis
masa(timeline) untuk
menunjukkan sebab dan
TERAS: 7
PENGETAHUAN
PROFESIONALISME
&
REFLEKSI
Menyesuaikan aktiviti Inovatif dan sanggup Menunjukkan
sebagai tindak balas mencuba pendekatan keyakinan dan
kepada penglibatan baru kepakaran
dan kemajuan murid
sewaktu pengajaran
Melaksanakan
sukatan mata
Murid digalakkan pelajaran/unit
membuat refleksi dengan cekap
pengajaran mereka
sendiri
PENGETAHUAN
PROFESIONAL
Memberikan
penerangan yang
mencukupi tentang
Dapat mentaksir dan konsep utama
menilai kejayaan
pengajaran
Kawalan Kelas
Semasa aktiviti kumpulan dan semasa mengedarkan
bahan bantu mengajar
Keburukan Kawalan Masa
Pembahagian masa yang tidak seimbang bagi setiap
aktiviti.
Murid tidak menepati masa yang telah diperuntukkan
MENGENALPASTI KEBAIKAN DAN
KEBURUKAN SEMASA PROSES PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
Plenari
Idea-idea yang anda temui Perasaan yang telah anda alami