0% found this document useful (0 votes)
60 views1 page

sm1 28

Heat loss and related costs are unacceptable and should be reduced by insulating the steam line. Any other reproduction or translation beyond that permitted by Sections 107 or 108 of the 1976 United States Copyright Act without the permission of the copyright owner is prohibited.

Uploaded by

awoods12835
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
60 views1 page

sm1 28

Heat loss and related costs are unacceptable and should be reduced by insulating the steam line. Any other reproduction or translation beyond that permitted by Sections 107 or 108 of the 1976 United States Copyright Act without the permission of the copyright owner is prohibited.

Uploaded by

awoods12835
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

PROBLEM 1.28 KNOWN: Length, diameter, surface temperature and emissivity of steam line.

Temperature and convection coefficient associated with ambient air. Efficiency and fuel cost for gas fired furnace. FIND: (a) Rate of heat loss, (b) Annual cost of heat loss. SCHEMATIC:

= 0.8

ASSUMPTIONS: (1) Steam line operates continuously throughout year, (2) Net radiation transfer is between small surface (steam line) and large enclosure (plant walls). ANALYSIS: (a) From Eqs. (1.3a) and (1.7), the heat loss is
4 q = q conv + q rad = A h ( Ts T ) + Ts4 Tsur

where A = DL = ( 0.1m 25m ) = 7.85m2 . Hence,


q = 7.85m 2 10 W/m 2 K (150 25) K + 0.8 5.67 108 W/m 2 K 4 4234 2984 K 4

q = 7.85m 2 (1, 250 + 1,095) W/m 2 = ( 9813 + 8592 ) W = 18, 405 W

<

(b) The annual energy loss is


E = qt = 18, 405 W 3600 s/h 24h/d 365 d/y = 5.80 1011 J

With a furnace energy consumption of E f = E/f = 6.45 1011 J, the annual cost of the loss is
C = Cg E f = 0.01 $/MJ 6.45 105 MJ = $6450

<

COMMENTS: The heat loss and related costs are unacceptable and should be reduced by insulating the steam line.

Excerpts from this work may be reproduced by instructors for distribution on a not-for-profit basis for testing or instructional purposes only to students enrolled in courses for which the textbook has been adopted. Any other reproduction or translation of this work beyond that permitted by Sections 107 or 108 of the 1976 United States Copyright Act without the permission of the copyright owner is unlawful.

You might also like