Professional Documents
Culture Documents
2. Planiranje projekta
3. Investicije
4.
Serija
Kapacitet
Razmetaj lokacija
Trokovi po komadu
Progresivni trokovi
koeficijent P
Degresivni trokovi
koeficijent D
Optimalna serija -
Rezerva kapaciteta
Prosena iskorienost
kapaciteta
Ukupni trokovi
kapaciteta
ZADACI
1.
Xi
3
4
5
6
7
8
9
10
52
Yi
57,4
58,5
59,5
62,5
66,0
68,4
71,3
75,5
519,1
Xi2
9
16
25
36
49
64
81
100
380
XiYi
172,2
234,0
297,5
375,0
462,0
547,2
641,7
755,0
3484,6
y 0 1 x
X 2 Y X XY
0 =
2
n X 2 X
0=
1=
47,8
8 380 52 2
336
n XY X Y
2
n X 2 X
1=
2,63
8 380 52 2
336
y = 47,8 + 2,63x
2.
unapred:
unatrag:
L4 (E4) = 8 polazno
L3 = min (L4 T34) = min (8 2) = 6
L2 = min (L4 T24 ; L3 T23) = min (8 5 ; 6 2) = 3
L1 = min (L3 T13 ; L2 T12) = min (6 4 ; 3 3) = 0
Vremenske rezerve
L1 E1 = 0 0 = 0
L2 E2 = 3 3 = 0
L3 E3 = 6 5 = 1
L4 E4 = 8 8 = 0
Dakle vreme nastupanja dogaaja broj 3 moe se pomeriti za 1 dan bez uticaja na vreme
zavretka projekta, to se moe koristiti ili za produenje aktivnosti 2 3 za 1 dan ili za
produenje aktivnosti 1 3 za 2 dana.
3.
E12 =
1 4 2 3
2
6
1 43 5
3
E34 =
6
E13 =
E23 =
3 448
4,5
6
8 2
72
122 =
242 =
3 1
5 1
=1
132 =
= 0,694
342 =
83
= 0,111
232 =
= 0,444
dana.
= 0,694
Izraunava se varijansa odstupanja ukupnog vremena projekta, kao suma varijansi na kritinom
putu:
122 + 232 + 342 = 1 + 0,694 + 0,444 = 2,138 dana.
4.
Procenjeno ukupno vreme projekta iznosi: 11,89 dana sa varijansom 2 = 2,138 dana ili
standardnom devijacijom = 1,462.
CPM planiranje
Treba primenom postupka CPM planiranja projekta ije su aktivnosti (1-2, 1-3,1-4, 2-4, 3-4) i
dogaaja (1, 2, 3, 4), dok su procenjena vremena i trokovi izvrenja aktivnosti projekta
prikazani u tabeli:
Aktivnost
ij
1-2
1-3
1-4
Vreme (dana)
TNij
TMij
3
1
2
1
6
4
Trokovi ($)
CNij
CMij
40
80
50
120
100
140
2-4
3-4
UKUPNO
4
3
2
1
80
60
330
130
140
610
80 40
20 $ na dan
3 1
C24 =
130 80
25 $ na dan
42
C1 = 3000 $,
C2 = 2000 $,
C3 = 2500 $
3000
2000
2500
5335,63$
2
1 0,2 1 0,2
1 0,2 3
Kako je dobijena vrednost vea od planiranog ulaganja mora se smanjiti vrednost na desnoj
strani jednaine, pa se posle nove pretpostavke, PIRR = 30 %, dobija:
I1 =
3000
2000
2500
4629,03$
2
1 0,3 1 0,3
1 0,3 3
Sada dobijena vrednost je manja od planirano ulaganja i to znai da je prava vrednost PIRR
izmeu 20 % i 30 %. Kolika je ta vrednost?
5335,63 5000
Treba primeniti postupak analiziranja investicije kupovine nove maine ija je cena 50.000 $,
vek trajanja 5 godina i likvidaciona vrednost 10.000 $ posle 5 godina uz internu stopu
rentabilnosti od 15 %. Sa mainom e se ostvariti godinji prihod od 11.000 $ pre oporezivanja.
Pretpostavlja se: procenat poreza na prihod od 50 %, linearna amortizacija od 8000 $ i procenat
dodatne povlastice zbog ulaganja nove investicije od 10 %.
Postavka:
I investicija = 50.000 $
L likvidaciona vrednost = 10.000 $
CG godinji prihod = 11.000 $
P1 porez na prihod = 50 %
N vek = 5 godina
PIRR stopa rentabilnosti = 15 %
A amortizacija = 8.000 $
P2 povlastice = 10 %.
Izraunava se godinji neto priliv u 1. godini, posle odliva novane vrednosti (plaanje
amortizacije A i godinjeg dodatnog poreza P1) i priliva novane vrednosti (godinji prihod CG,
dodatna povlastica zbog ulaganja nove investicije P2):
GNP1 = 11.000 (11.000 8.000)0,5 + 50.0000,1 = 14.500 $.
Izraunava se godinji neto priliv u 2., 3. i 4. godini:
GNP2,3,4 = 11.000 (11.000 8.000)0,5 = 9.500 $.
Izraunava se godinji neto priliv u poslednjoj (petoj) godini:
GNP2,3,4 = 11.000 (11.000 8.000)0,5 + 10.000 = 19.500 $.
Koristei dobijene novane vrednosti izraunata je neto sadanja vrednost uz zadatu internu
stopu rentabilnosti PIRR = 15 %.
NSV = - 50.000 +
14.500
9.500
9.500
9.500
19.500
8.834,95$
2
3
4
1 0,15 1 0,15
1 0,15 1 0,15 1 0,15 5
Kako je dobijena neto sadanja vrednost negativna zakljuuje se da investicija nije isplativa uz
zadatu stopu rentabilnosti PIRR, pa se ide na izraunavanje neto sadanje vrednosti uz manju
stopu rentabilnosti PIRR = 10 % (odnosno 0,1).
Napomena: ovo neka probaju studenti. Poto e se dobiti opet negativna neto sadanja vrednost,
ide se dalje sa internom stopom rentabilnosti od 5 % (PIRR = 0,05).
7.
600
600
400
400
400
150
125
100
250
200
150
1150
975
1000
700
750
750
450
225
250
1600
222,18$
2
3
1 0,15 1 0,15
1 0,15 1 0,15 4
8.
230,74 0
10 5 9,69%
230,74 15,04
K t M 0,07 3000
3000
13 kom/ser
17,5
Treba primeniti postupak prorauna pogodne veliine kapaciteta trgovine bojom koja
procenjuje da e prodati:
K1 = 100 hiljada litara sa verovatnoom 0,1 (p1)
K2 = 110 hiljada litara sa verovatnoom 0,2 (p2)
K3 = 120 hiljada litara sa verovatnoom 0,3 (p3)
K4 = 130 hiljada litara sa verovatnoom 0,3 (p4)
K5 = 140 hiljada litara sa verovatnoom 0,1 (p5)
Trgovina bojom je predviena za prodaju oko 130 hiljada (K) litara. Za svakih neprodatih 100
hiljada litara izgubljeni prihod iznosi 100.000 $ a za izgradnju kapaciteta za svakih 100 litara
treba izdvojiti po 5.000 $.
Broj procena je N = 5, trokovi izgradnje T1000 = 100.000 $ i gubici prihoda G100 = 5.000 $.
Izraunata je rezerva kapaciteta:
Rk = 130 [(0,1100) + (0,2110) + (0,3120) + (0,3130) + (0,1140)] = 9 hiljada litara.
Izraunata je verovatnoa neiskorienosti kapaciteta:
VNK = 0,1 +0,2 + 0,3 = 0,6 (za kapacitete koji su manji od zahtevanog).
Izraunata je prosena iskorienost kapaciteta:
PIK =
93,07%
130
130
130
130
130
Treba pripremiti postupak planiranja lokacije jednog kioska blizu kole za ake na jednoj od
tri lokacije, koristei se dobijenim podacima procenjivanja (izvrsno 10, vrlo dobro 8, dobro
6, dovoljno 4 i nedovoljno 2).
Faktor
A
B
C
D
E
F
G
Opis faktora
ivotni standard
Primanja radnika
Podrka optine
Podrka kole
Udaljenost kupca
Udaljenost isporuioca
Poveanje prihoda
1
10
6
8
4
8
2
10.000$
Lokacije
2
6
2
6
10
2
6
15.000$
Vrednost
3
2
10
2
6
10
8
20.000$
30
10
5
15
10
10
20
Formula: OPPi = 10
PPi
, i = 1, 2 i 3.
PPmax
10.000
7
15.000
15.000
10
OPP2 = 10
15.000
12.000
8
OPP3 = 10
15.000
OPP1 = 10
Pogoni
Treba
Razlika
1
2
3
Magacin
1
2
2
2
5
9
6
4
20 15
Ima
3
0
8
3
20
4
4
3
2
5
Razlika
25
25
10
T
100
NC
4. Agregatno planiranje
zadovoljenje tranje
odravanje broja radnika
ZADACI
12.
Naziv operacije
010
020
030
040
050
060
070
080
090
100
Zahvat
Oznaka
21
22
23
24
25
31
32
33
34
35
41
42
43
44
51
52
61
62
Vreme (s)
Naziv zahvata
postavljanje zaptivaa na levu osovinu
postavljanje levog toka na osovinu
postavljanje zaptivaa na levi toak
umetanje i stezanje klina
umetanje i stezanje kape glavine
postavljanje zaptivaa na desnu osovinu
postavljanje desnog toka na osovinu
postavljanje zaptivaa na desni toak
umetanje i stezanje klina
umetanje i stezanje kape glavine
umetanje viljuke prednjeg toka u okvir
stezanje prstena na viljuki prednjeg
toka
umetanje ipke u viljuku
stezanje prstena prednjeg toka
stezanje desne ruke
stezanje leve ruke
umetanje sedita u okvir
stezanje zavrtnja za podeavanje sedita
Ukupno
Tpz
t0
3600
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10
18
10
15
17
10
18
10
15
17
18
11
0
0
0
0
0
0
120
300
180
60
4260
15
18
12
12
9
18
0
0
0
0
253
tp
td
Naziv zahvata
t0
1
poetni zahvat
0
2
postavljanje zaptivaa na levu osovinu
10
3
postavljanje levog toka na osovinu
18
4
postavljanje zaptivaa na levi toak
10
5
umetanje i stezanje klina
15
6
umetanje i stezanje kape glavine
17
7
postavljanje zaptivaa na desnu osovinu
10
8
postavljanje desnog toka na osovinu
18
9
postavljanje zaptivaa na desni toak
10
10
umetanje i stezanje klina
15
11
umetanje i stezanje kape glavine
17
12
srednji zahvat
0
13
umetanje viljuke prednjeg toka u okvir
18
14
stezanje prstena na viljuki prednjeg toka
11
15
umetanje ipke u viljuku
15
16
stezanje prstena prednjeg toka
18
17
stezanje desne ruke
12
18
stezanje leve ruke
12
19
umetanje sedita u okvir
9
20
stezanje zavrtnja za podeavanje sedita
18
21
zavrni zahvat
0
Slika 5.13. Oznake zahvata za uravnoteenje operacija montae 020-060
Broj
prethodnika
0
1
1
2
2
3
3
t0 (s)
0
10
10
18
18
10
10
Radna
mesta
1
2
3
4
5
6
7
Grupa
zahvata
1,2,7
3
8
4,9
5
10
6
Vreme
zastoja (s)
20-20=0
20-18=2
20-18=2
20-20=0
20-15=5
20-15=5
20-17=3
5
10
6
11
12
13
19
14
20
15
16
17
18
21
4
4
5
5
11
12
12
13
13
14
15
16
16
20
15
15
17
17
0
18
9
11
18
15
18
12
12
0
a)
8
9
10
11
12
13
14
15
11
12,13
19,14
20
15
16
17
18,21
20-17=3
20-18=2
20-20=0
20-18=2
20-15=5
20-18=2
20-12=8
20-12=8
b)
13.
T
253
100 =
100 84%
NC
15 20
Grupa zahvata
Levo/Desno
1 - poetni zahvat
2 - postavljanje zaptivaa na levu osovinu
7 - postavljanje zaptivaa na desnu osovinu
3 - postavljanje levog toka na osovinu
8 - postavljanje desnog toka na osovinu
4 - postavljanje zaptivaa na levi toak
9 - postavljanje zaptivaa na desni toak
5 - umetanje i stezanje klina
10 - umetanje i stezanje klina
6 - umetanje i stezanje kape glavine
11 - umetanje i stezanje kape glavine
12 - srednji zahvat
13 - umetanje viljuke prednjeg toka u okvir
19 - umetanje sedita u okvir
14 - stezanje prstena na viljuki prednjeg toka
20 - stezanje zavrtnja za podeavanje sedita
15 - umetanje ipke u viljuku
16 - stezanje prstena prednjeg toka
17 - stezanje desne ruke
18 - stezanje leve ruke
21 - zavrni zahvat
L
L
D
L
D
L
D
L
D
L
D
0
L
D
L
D
L
L
L
L
0
Vreme
zastoja (s)
20-20=0
20-18=2
20-18=2
20-20=0
20-15=5
20-15=5
20-17=3
20-17=3
20-18=2
20-20=0
20-18=2
20-15=5
20-18=2
20-12=8
20-12=8
POGON B
POGON E
POGON D
POGON A
Izraunavaju se trokovi putovanja i transporta izmeu pojedinih pogona (iz tabele 5.21)
T i 1
n 1
T i 1
n 1
n
j 2
n
j 2
14.
Dobijena je razlika trokova T T' = 14.600 $ koja za 2 meseca iznosi 29.200 $, pa kako
je ona vea od trokova preseljenja (22.500 $) to ostvarena uteda iznosi 29.200 $ - 22.500 $
= 6.700 $, pa planiranu izmenu pogona A i C treba sprovesti.
Prethodna proizvodnja
Pt (kom)
18.000
Predviena proizvodnja
Ft (kom)
21.000
24.000
15.
predviene tranje Ft
broja radnika Rt
mogue proizvodnje Pt
preostale zalihe Zt
trokova radnika Tr(t)
trokova zapoljavanja otputanja radnika Tp(t)
trokova dranja zaliha Tz(t)
Formula
Tranja
Broj radnika
Proizvodnja
Zalihe
Trokovi radnika
Ft (kom)
Rt=Ft/50
Pt=Rt50 (kom)
Zt=Zt1+(Pt-Ft) (kom)
Tr=2400Rt ($)
Mesec
1
630
13
650
320
31.200
520
10
500
300
24.000
410
8
400
290
19.200
270
5
250
270
12.000
410
8
400
260
19.200
520
10
500
240
24.000
Tp=5000Rt ($)
Tz=100Zt ($)
Tt=Tr+Tp+Tz ($)
15.000
32.000
78.200
15.000
30.000
69.000
10.000
29.000
58.200
UKUPNO ($)
16.
15.000
26.000
60.200
10.000
24.000
58.000
377.600
Formula
Tranja
Broj radnika
Proizvodnja
Zalihe
Trokovi radnika
Trokovi promene radnika
Trokovi dranja zaliha
Meseni trokovi
Ft (kom)
Rt=Ft/50
Pt=Rt50 (kom)
Zt=Zt1+(Pt-Ft) (kom)
Tr=2400Rt ($)
Tp=5000Rt ($)
Tz=100Zt ($)
Tt=Tr+Tp+Tz ($)
UKUPNO ($)
15.000
27.000
54.000
Mesec
1
630
9
450
120
21.600
5.000
12.000
38.600
520
9
450
50
21.600
5.000
26.600
410
9
450
90
21.600
9.000
30.600
270
9
450
270
21.600
27.000
48.600
410
9
450
310
21.600
31.000
52.600
520
9
450
240
21.600
24.000
45.600
242.600
17.
2.
3.
4.
5.
ZADACI
18.
Proizvodi
Sklopovi
Delovi
Stolovi (komplet)
Sedmice
Koliine (kom)
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
treba naruiti
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
treba naruiti
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
treba naruiti
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
treba naruiti
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
200
150
100
150
150
150
150
100
100
100
50
150
150
50
50
50
150 100
150
150
100
50
150
100
50
50 150
200 600
150
100
400
100
100 600
600 400
100 300
400
50
200
100
100
100
200
100
300
19.
treba naruiti
traene
naruene (raspoloive)
potrebe
treba naruiti
50
100
300 200
100 300
100 300
300 200
200
200
Tranja Ti (kom/sed)
300
150
200
1500
500
Zalihe Zi (kom)
1000
400
100
6000
5000
Planirano Pi (kom/sed)
1500
1000
2400
5000
2500
Proizvod I
Tranja Ti (kom/sed)
Zalihe Zi (kom)
A
B
C
D
E
300
150
200
1500
500
1000
400
100
6000
5000
Poetna operacija
Vimin (sec)
C
Dakle, prvo treba primeniti tehnoloko proces za proizvod C, koji ima najkrae vreme
isteka zaliha (0,5 sedmica)
Proizvod
i
Sedmice j
0
ZA0=1000
VA0=3,33
ZB0=400
VB0=2,67
ZC0=100
VC0=0,5
ZD0=6000
VD0=4
ZE0=5000
VE0=10,0
A
B
C
D
E
1
ZA1=1000-300=700
VA1=700/300=2,33
ZB1=400-150=250
VB1=250/150=1,67
ZC1=2400+100-200=2300
VC1=2300/200=11,5
ZD1=6000-1500=4500
VD1=4500/1500=3
ZE1=5000-500=4500
VE1=4500/500=9
2
ZA2=700-300=400
VA2=400/300=1,33
ZB2=1000+250-150=1100
VB2=1100/150=7,33
ZC2=2300-2000=2100
VC2=2100/200=10,5
ZD2=4500-1500=3000
VD2=3000/1500=2
ZE2=4500-500=4000
VE2=4000/500=8
3
ZA3=1500+400-300=1600
VA3=1600/300=5,33
ZB3=1110-150=950
VB3=950/150=6,33
ZC3=2100-200=1900
VC3=1900/200=9,5
ZD3=3000-1500=1500
VD3=1500/1500=1
ZE3=4000-500=3500
VE3=3500/500=7
4
ZA4=1600-300=1300
VA4=1300/300=4,33
ZB4=950-150=800
VB4=800/150=5,33
ZC4=1900-200=1700
VC4=1700/200=8,5
ZD4=5000+1500-1500=5000
VD4=5000/1500=3,33
ZE4=3500-500=3000
VE4=3000/500=6
10
9
8
7
6
5
4
5
5
2
1
1
1
2
3
dani
MAINA A
4
3
2
4
4
3
4
dani
MAINA B
3
1
3
4
dani
MAINA C
10
9
8
7
6
5
4
3
4
2
2
1
1
1
3
4
2
3
dani
MAINA A
3
1
dani
MAINA B
2
4
2
2
1
3
dani
MAINA C
21.
Procesi imaju karakteristike prikazane na slici, a svaki proces ima po dve operacije (B0i)
Procesi i Vreme VPi (dan) Planirani rokovi VRi (dan) Red dolazaka Ri (FCFS)
A
5
10
3.
B
7
18
1.
C
6
29
2.
D
2
12
5.
E
10
19
4.
Planirani redosled (Ri) tehnolokih operacija razvrstavanjem daje rezultate:
(1)
(2)
PVi=
(3)
(4)
22.
R.
broj
1
2
3
4
5
Na Gantovoj karti planira se redosled tehnolokih procesa na sve tri maine, bez obzira
na preklapanja i ekanja zbog premetanja procesa.
Maina
A
B
C
1
1
4
5
5
4
1
10
4
5
SATI
11 12
13
14
15
16
17
18
2
19
20
3
3
2
Neradni
sati
5
8
4
Dalje poboljanje planiranja moe se ostvariti smanjenjem vremena ekanja, koje daje i
smanjenje ukupnog vremena izrade.
23.
Treba primeniti postupak Gantovog terminiranja grubih radova proces izgradnje kue u roku
od 6 sedmica. Utvrena su potrebna vremena:
-
24.
Grubi radovi
1
2
3
4
5
6
7
8
Kopanje temelja
Betoniranje temelja
Betoniranje podne ploe
Betoniranje noseih stubova
Zidanje prizemlja
Postavljanje spoljnih skela
Postavljanje krova
Postavljanje vrata i prozora
Trenutno stanje
SEDMICA
3
4
Dana
7
4
7
8
9
7
7
7
Treba primeniti postupak mrenog terminiranja u realizovanju tehnolokih procesa (1-2, 1-3,
2-3, 3-4), sa dogaajima (1, 2, 3, 4) i sa procenjenim vremenima izvrenja procesa T12 = 3, T13 =
4, T23 = 2, T24 = 5, T34 = 2 u satima.
Utvren je niz tehnolokih procesa 1-2 i 2-4 sa najveim ranim zavretkom EF 24 = 8, koji
povezuje dogaaje1,2,4 i ukazuje na kritine dogaaje tehnolokog procesa i kritini put ili
najdue vreme na svim putevima od prvog do poslednjeg dogaaja procesa (LF24 = LF34 = 8).
LF34 = 8
LF24 = 8
LF23 = min(LS3,4) = 6
LF13 = min(LS3,4) = 6
LF12 = min(LS2,3; LS2,4) = (4;3) = 3
Izvrenja
Tij
3
Ranog poetka
ESij
0
Vreme (sati)
Kasnog poetka Ranog zavretka
EFij
LSij
3
0
Kasnog zavretka
LFij
3
1-3
2-3
2-4
3-4
4
2
5
2
0
3
3
5
4
5
8
7
2
4
3
6
Izraunavaju se ukupne vremenske rezerve svih tehnolokih procesa ili vremena zbog
kojih se moe poveati duina procesa (svi procesi na kritinom putu imaju vremenske
rezerve jednake nuli):
UVR12=LS12-ES12=LF12-EF12=0-0=3-3=0 sati
UVR13=LS13-ES13=LF13-EF13=2-0=6-4=2 sata
UVR23=LS23-ES23=LF23-EF23=4-3=6-5=1 sat
UVR24=LS24-ES24=LF24-EF24=3-3=8-8=0 sati
UVR34=LS34-ES34=LF34-EF34=6-5=8-7=1 sat
6
6
8
8
Na kritinom putu
Izraunavaju se slobodne vremenske rezerve svih tehnolokih procesa ili vremena zbog
kojih se moe poveati duina procesa bez odgaanja narednog procesa:
SVR12 = min (ES23;ES24)-EF12 = min (3;3) 3 = 0 sati
SVR13 = min (ES34)-EF13 = min (5) 4 = 1 sat
SVR23 = min (ES34)-EF13 = min (5) 5 = 0 sati
SVR24 = min (ES23;ES24)-EF12 = min (3;3) 3 = 0 sati
SVR34 = min (LF34)-EF34 = min (8) 7 = 1 sat
Izraunate slobodne i ukupne vremenske rezerve date su na sledeoj slici:
Tehnoloki proces ij
1-2
1-3
2-3
2-4
3-4
Iz tabele se vidi da svi tehnoloki procesi na kritinom putu imaju: ukupne vremenske
rezerve jednake nuli UVR12= UVR24=0 i iste vrednosti LS12= ES12=0 i LF12=EF12=3 sata.
25.
Izraunate vrednosti pokazuju da proces 1-3 3-4 imaju slobodne vremenske rezerve po 1
sat, to znai da kanjenje od 1. sata u tim procesima nee odgoditi naredne procese 3-4 i 23, zato to proces 3-4 moe zapoeti najranije 5 sati, pa se proces 1-3 slobodno moe
produiti za 1 sat.
Treba primeniti postupak PDM terminiranja u realizovanju tehnolokih procesa (1-2, 1-3, 23, 2-4, 3-4) sa dogaajima (1, 2, 3, 4) is a procesnim vremenima izvrenja procesa T 12=3, T13=4,
T23=2, T24=5, T34=2 u radnim danima.
Iz dijagrama se vidi da tehnolokiproces 1-2 i 2-4 ine kritini put od 8 dana jer potpuno
ispunjavaju svo raspoloivo vreme.
PROCES 2-4
b
PROCES 1-2
a
PROCES 2-3
c
1
PROCES 1-3
2
3
PROCES 3-4
6
7
DANI
26.
Uoava se potreba eliminisanja magacina kao i razdvajanja procesa grube i fine obrade.
Primenom filozofije upravo na vreme dobijene su 2 eme:
a)
za maloserijsku proizvodnju:
b)
27.
4 i 3 minuta;
0,1 i 0,4 minuta;
2 i 6 minuta;
10 i 20 minuta.
n=
Izraunavaju se najvee zalihe rezltata procesa, posle ije e izrade stati dalja obrada
delova zbog punih kontejnera:
nc=7,5100=750 delova
IV Priprema kadrova
ZADACI
28.
Planirano je da se napravi:
- 3200 mukih odela
- 2400 enskih kostima
Izraunava se ukupno potrebno norma vrema za planirani obim proizvodnje.
Proizvod
Radni profil
Krojai
ivai
Zavrni
Ukupno
Muko odelo
enski kostim
32004=12800 24004=9600
32005=16000 24005=12000
32003=9600 24004=9600
38400
31200
Ukupno
22400
28000
19200
69600
Na ovako ukupno potrebno norma vreme dodaje se rad u nedovrenoj proivodnji i dodaje
(oduzima) vreme zavisno od ostvarenog prebaaja odnosno podbaaja u pravljenju odela.
Proizvod
Radni profil
Krojai
ivai
Zavrni
Ukupno
Ukupno norma
vreme
Rad u nedovrenoj
proizvodnji
Svega
22400
28000
19200
69600
500
400
400
1300
22900
28400
19600
70900
Koeficijent
prebaaja podbaaja
1,1
0,9
1,0
Ukupno
25190
25560
19600
70350
Neka je:
- broj radnih dana u godini 270,
- rashodi po jednom radniku, kod sva tri profila 30 dana.
- efektivno radno vreme 7,5 sati dnevno.
Izraunava se potreban broj radnika:
25190
270 30 7,5
25560
N2(ivaa)=
270 30 7,5
19600
N3(zavrna obrada)=
270 30 7,5
N1(krojaa)=
29.
Rasporedi vie radnika na vie radnih mesta metodom optimalnog rasporeda, pri datim
brojnim stanjima:
a)
N2=110
N4=76
b)
M2=70
M4=106
4
1
1
1
M
5
2
3
1
6
9
5
8
80
110
70
76
66
1
6
1
1
6
6
70
4
1
1
1
94
5
2
3
1
7
0
106
6 1
9 04
5 4
8 52
7
0
31.
Muko odelo
4
5
3
enski kostim
4
5
4
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
76
52
56
57
77
58
55
67
53
72
64
756
12
6
10
9
10
7
8
12
6
11
8
108
144
36
100
81
100
49
64
144
36
121
64
1020
912
312
560
513
770
406
440
804
318
792
512
6960
3,25
12 1020 108
n X X
2
0
1
Redni
broj
Prezime i
ime
kandidata
Datum: 20.01.2000.
Predloio: B. Roci
Potpis:
Stepen
strune
spreme
5
5
5
5
Radna
sposobnost
Ukupno
bodova
1
3
3
3
12
14
16
22
18
RANG
Izrada rang liste kandidata za prijem na posao. Prijavilo se 5 kandidata koji su dostavili
podatke traene oglasom za zapoljavanje, za radno mesto tehnologa u tehnolokoj pripremi:
1
2
3
4
TEHNOLOKA PRIPREMA
32.
5
4
3
1
2
Konstantna tranja
EOQ =
2S D
K C
potpuna isporuka
trokovi naruivanja i trokovi odravanja zaliha
TN= Q
Godinji trokovi odravnja zaliha obuhvataju: kamatnu stopu godinjeg odravanja zaliha
(K), jedinanu cenu materijala (C) i prosenu koliinu zaliha materijala (Qsr=Q/2):
T0=
K C Q
2
S D
K C Q
+
Q
2
Minimalna vrednost koliine materijala (sa njenim rastom rastu godinji trokovi odravanja
zaliha, a smanjuju se trokovi nabake) moe se izraunati uz potreban uslov izjednaavanja
prvog izvoda funkcije T sa nulom:
T=
S D K C
, iz toga se rauna
Q2
2
EOQ =
2S D
K C
ZADACI
33.
Vrsta materijala
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
Godinja koliina
(kom)
5000
1500
10000
6000
7500
6000
5000
4500
7000
3000
Jedinana cena
(/kom)
1,5
8,0
10,5
2,0
0,5
13,6
0,75
1,25
2,5
2,0
UKUPNO
Ukupna vrednost
()
75000
12000
105000
12000
3750
81600
3750
5625
17500
6000
254725
Procenat ukupne
vrednosti ()
2,9
4,7
41,2
4,7
1,5
32,0
1,5
2,2
6,9
2,4
100,0
34.
Kao verovatno potrebne vrste materijala planiraju se samo veoma uticajne vrste
materijala C i F.
EOQ =
2S D
=
K C
2 10 360
25
= 60 m.
8
100
Zatim se izraunava: prosean nivo zaliha, potreban broj naruivanja i najmanji ukupni
godinji trokovi (minimalni trokovi usluivanja sa zalihama tepiha):
Prosean nivo zaliha QSR = EOQ/2 = 60/2 = 30 m
Broj naruivanja N = D/EOQ = 360/60 = 6 naruivanja
Trokovi (minimalni) T = SD/Q + KCQ/2 = 10360/60 + 25/100860/2 = 120 /god.
35.
EOQ =
2S D
N
=
K C N I
2 1 800
100
20
100 60 = 633 kom.
0,05
100
Zatim se izraunava: najvei i prosean nivo zaliha, potreban broj naruivanja, najmanji
ukupni godinji trokovi ili minimalni trokovi usluivanja sa zalihama i ritmovi ulaza i
izlaza slavina:
Qmax= (N-I)Q/N
QSR=(N-I)Q/2
Qmax=253,2
QSR=126,6 proseni nivo zaliha
Q=EOQ
EOQ1=
2 S D
=
K C1
2 10 1000
20
= 141 kom.
5
100
EOQ2=
2S D
=
K C2
2 10 1000
20
= 149 kom.
4,5
100
EOQ3=
2S D
=
K C3
2 10 1000
20
= 153 kom.
4,25
100
Jedina koliina koja ulazi u koliinu 0-199 je ona od 141, pa se ona uzima za dalji roraun
(kao EOQ = 141).
37.
Treba primeniti planiranje stalnog nadzora zaliha paketa hrane, sa sledeim podacima:
S trokovi primene narudbi paketa 20
d prosena dnevna koliina tranje paketa 200 kom/dan uz 250 dana godinje
(D=250200=50000 kom/god)
L vreme isporuke 4 dana
d standardna devijacija tranje paketa 150 kom/dan
P nivo poverenja usluivanja 95%
K kamatna stopa godinjeg podravanja zaliha 20%
C cena paketa 10 /kom
Na zalihama se nalazi samo 1100 paketa.
Koristei prosenu koliinu tranje paketa (D) i datu standardnu devijaciju tranje
paketa (d) generisane su sluajne tranje paketa u 2. koloni naredne tabele:
Dan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tranja
111
217
334
124
0
371
135
208
315
0
11
12
13
14
15
16
EOQ=
440
127
315
114
241
140
2S D
=
K C
2 20 250 200
20
= 1000 kom.
10
100
Tranja
111
217
334
124
0
371
135
208
315
0
440
127
315
114
241
140
Raspoloivo
1100
989
772
438
1314
3144
943
808
600
285
1285
845
718
1403
1289
1048
Dolazi
0
1000
1000
1000
0
0
0
1000
1000
1000
1000
1000
1000
0
0
1000
Stanje zaliha
1100
1989
1772
1438
1314
1314
943
1808
1600
1285
2285
1845
1718
1403
1289
2048
Narueno
1000
Ulaz
1000
1000
1000
1000
1000
1000
Proveravano je svakog dana kada se javlja tranja, a kada su (1, 7, 10 i 15 dana) zalihe pale
na koliinu ponovnog naruivanja (R=1295 kom) naruivane su ekonomske koliine
narudbi ( EOQ = 1000 kom).
38.
Treba primeniti planiranje povremenog nadzora zaliha paketa hrane iz prethonog zadatka, sa
podacima:
S trokovi primene narudbi paketa 20
d prosena dnevna koliina tranje paketa 200 kom/dan uz 250 dana godinje
(D=250200=50000 kom/god)
L vreme isporuke 4 dana
d standardna devijacija tranje paketa 150 kom/dan
P nivo poverenja usluivanja 95%
K kamatna stopa godinjeg podravanja zaliha 20%
C cena paketa 10 /kom
EOQ=
2S D
=
K C
2 20 250 200
20
= 1000 kom.
10
100
Stanje zaliha proveravano je svakih 5 dana (V=5), i to 1., 6., 11. i 16 dana, kada su
naruene koliine koje dopunjavaju planski nivo zaliha (Qp).
Dan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tranja
111
217
334
124
0
371
135
208
315
0
440
127
315
114
241
140
Raspoloivo
1100
989
772
438
1756
1756
1385
1250
1042
1513
1513
1073
946
631
1546
1305
Dolazi
0
1442
1443
1442
0
0
786
786
786
0
0
1029
1029
1029
0
0
Stanje zaliha
1100
2431
2214
1880
1756
1756
2171
2036
1828
1513
1513
2102
1975
1660
1546
1305
Narueno
1442
Ulaz
1442
786
786
1029
1029
1237