You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Paco Ardon
Mentor
Frank Triki
Klas
P14EHVC
Datum
10-03-2015
Stageschool St. Bernardusschool
Groep
5
Plaats
Best
Aantal lln 30
Vak- vormingsgebied: Natuurkunde
Speelwerkthema / onderwerp: Natuurkundige proefjes
Persoonlijk leerdoel: Ik kan aan het eind van de les kinderen instructies geven en stapsgewijs uitleg geven.
Lesdoel(en): Kinderen kennis laten maken met natuurkundige proefjes
De kinderen leren op eigen initiatief proefjes uit te voeren.
De kinderen kunnen het verschil aantonen tussen verschillende
zepen/shampoos na het mengen van deze producten.
De kinderen leren dat mengen met meerdere factoren te maken heeft als
het gaat om kleur. (afgeven, kleuren, maar ook mengen van verschillende
vloeistoffen.)

Evaluatie van lesdoelen:


Aan het einde van de les evalueer ik met de kinderen.
Wat hebben ze nu precies gedaan?
Wat gebeurde er?
Welk proefje willen ze iets over vertellen?
Wat ging er goed?
Welk proefje ging minder of snappen ze nog niet?
Wat vonden ze van de les? De manier van werken?
Wat kan er beter? Wat kan ik als leerkracht daaraan doen?

Beginsituatie: De kinderen van groep 5 krijgen veel les in schrijven, rekenen en taal.
De kinderen krijgen wel natuurles alleen niet in grote maten. Natuurkundige proefjes hebben de kinderen nog niet veel gehad, en gaan ze nu mee aan de slag omdat
de Bernardus deze week/weken het thema onderzoekers/onderzoeken heeft, vandaar dit thema en deze natuurles.
Aangezien de kinderen vrij weinig natuurlessen krijgen en vooral weinig praktijklessen daarover zal de klas hier positief op reageren, en zal er vooral tijdens de
instructie veel gepraat en geluiden zijn vanuit de kinderen. Ik zal hier dan ook tijdens mijn instructie rekening mee moeten houden omdat het wel echt hl belangrijk is,
dat de instructie goed en duidelijk verloopt, anders snappen de kinderen dadelijk de opdrachten en de proefjes niet.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

5 minuten

Luisteren/
vragen stellen

Kinderen uitleggen wat we gaan doen en


waarom ze dit gaan doen.
Ik ga duidelijk en stapsgewijs de instructie
verwerken en zorg dat alles duidelijk is
voor de kinderen.

Leerlingen letten op, en stellen waar nodig aan het einde


van de uitleg vragen.

Klaslokaal.

Er zijn 4 proefjes voor de kinderen:


Snoepjeschromatografie
Schilderen met bloem
Melkregenboog
Mengen?
Al deze proefjes zijn ook terug te vinden op
de site: www.expeditonchemistry.nl
De klas wordt in 4 groepjes verdeeld, die
de kinderen zelf niet mogen maken maar
ze houden gewoon de tafelgroepjes in de
klas aan.
De kinderen worden per groep naar voren
geroepen en krijgen daar de materialen die
ze nodig hebben voor hun proefje
25 minuten

Actief meedoen De kinderen gaan nu aan de slag met de


samenwerken
proefjes. De informatie staat op het blad
wat ze hebben gekregen en ik loop zelf
rond om eventuele vragen te
beantwoorden.
Na iedere 7 minuten wordt er
doorgeschoven naar de volgende tafel.

Leerlingen zijn actief bezig, ze zijn als groepje bezig met


proefjes uitvoeren.

Klaslokaal

10 minuten

Luisteren,

Kinderen kijken naar eigen handelen en naar de les die net


gegeven is aan de kinderen.

Klaslokaal

Afsluiting van de les.


Wat vonden de kinderen ervan en hoe
vonden ze het zelf gaan

Persoonlijke reflectie

You might also like