You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Paco Ardon
Klas
P14EHVC
Stageschool Bernardus
Plaats
Best
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Filosofisch gesprek

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Frank Triki
5
30

Persoonlijk leerdoel:
Lesdoel(en):

Evaluatie van lesdoelen:

Beginsituatie: De kinderen krijgen op school geen specifieke filosofie of levensbeschouwing les.


Wel krijgen ze mindfullness en werken we wekelijks aan sociale talenten.
Bij sociale talenten gaan we over thema's praten die in de belevingswereld van de kinderen aansluiten zoals bijvoorbeeld pesten.
Wat vinden de kinderen daarvan? En waarom dan wel? Etc.
Voor het filosofische gesprek ben ik ook opzoek gegaan naar filosofische aspecten die aansluiten bij de belevingswereld van de kinderen. Ik heb een aantal
situaties en stellingen en wil door middel van vragen een filosofisch gesprek voeren met kinderen.
Kerndoelen:
kerndoel 34
De leerlingen leren zorg te dragen voor de lichamelijke en psychische gezondheid van henzelf en anderen.
kerndoel 37
De leerlingen leren zich te gedragen vanuit respect voor algemeen aanvaarde waarden en normen.
Lesverloop
Tijd

Leerinhou Didactische handelingen


d
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

20 minuten

Inleiding
Inleiding

Ik vertel de kinderen wat ze vandaag gaan doen De kinderen luisteren naar de inleiding.
tijdens deze les.
Ik ga een verhaal voorlezen en wil graag weten
hoe de kinderen daar over denken. Vinden ze
dat het wel kan of niet, en waarom dan niet?
Het eerste verhaal wat ik de kinderen vertel is
als volgt:

Luisteren/v Je bent bij de apotheek voor je moeder want die De kinderen luisteren naar het verhaal, en bedenken
ragen
is doodziek thuis. Ze is heel erg ziek en ze moet situaties of oplossingen op de vragen. Ook gaan ze na hoe
stellen
per se pijnstillers en medicijnen hebben. De
hun zelf zouden reageren in zo'n situatie
apotheek gaat bijna dicht maar jij bent nog als
laatste binnen. Je bent eindelijk aan de beurt en
je vraagt om de pijnstillers en medicijnen, dan
kern
zegt de mevrouw achter de balie, dat het 10
euro kost, maar je hebt maar 5,- bij.
Je kijkt de vrouw heel lief aan en vraagt of het
echt niet genoeg is zo, en je legt het verhaal uit.
De vrouw zegt dat het echt niet kan, en dan
gaat de telefoon van de vrouw. Ze gaat naar de
andere ruimte om de telefoon op te nemen. Dit
is jou kans om de medicijnen te pakken en de
winkel uit te lopen. Maar dat is dan stelen, maar
je moeder is wel heel ziek en moet de
medicijnen hebben.
Wat zou jij doen?
Je moeder is heel ziek en je wilt haar
natuurlijk helpen, maar zou je daarvoor
medicijnen stelen?
Hoe zou jij dit oplossen?
Omdat ik nog niet weet hoelang de kinderen
hierover filosoferen/vertellen heb ik een
tweede verhaal met stelling.

Het verhaal over de


apotheek.

20 minuten

Luisteren/v Het tweede verhaal:


De kinderen luisteren naar het verhaal, en bedenken
ragen
situaties of oplossingen op de vragen. Ook gaan ze na hoe
stellen
Je loopt over straat, het waait erg hard en je ziet hun zelf zouden reageren in zo'n situatie
een vrouw rennen. Ze duwt jou uit de weg
omdat ze nogal haast heeft en ze zegt geen
sorry.
Je wilt er iets van zeggen, maar op dat moment
verliest de mevrouw 10 euro uit haar zak. Je
ziet de 10 euro vallen en kijkt vlug of niemand
anders het gezien heeft.
Je raapt het briefje vlug op en bedenkt je: nu
kan ik eindelijk dat nieuwe speelgoed kopen wat
ik echt al heel lang wilde! Of zou je de mevrouw
naroepen omdat het toch haar geld is?

Het verhaal over de


verloren 10 euro

Wat zou je doen?


De mevrouw duwt je weg en heeft zo'n haast
ze zal het geld toch niet missen?
Maar is dat wel zo eerlijk?
Hoe zou jij dit oplossen?
5 minuten

Slot

Wat hebben de kinderen nu precies gedaan en


geleerd?
Wat vonden de kinderen van de les?
Wat hebben ze precies gedaan?
Wat hebben ze geleerd?
Wie is er anders tegen dingen gaan aankijken?
En waarom wel of niet?
Op deze manier controleer ik zowel het proces
als het product. Wat hebben ze geleerd en wat
vonden ze ervan staan hierin centraal.

De kinderen kijken terug op het eigen handelen. Wat


hebben ze nu precies gedaan en wat vonden ze ervan hoe
het ging en wat ze gedaan hebben.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor
Datum:

You might also like