You are on page 1of 16

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e) Bram van Leuken Mentor L.M.
Klas PEH16VC Datum 16/03/2017
Stageschool OBS B Groep 4A
Plaats Helmond Aantal lln 25 (complete klas)
Vak- vormingsgebied: Crea (tekenen)
Speelwerkthema / onderwerp: Strip tekenen
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil deze les aandacht vestigen op verschillende punten;
Organisatie: ik wil goed georganiseerd over komen; eerst instructie, dan inspiratie op doen en vervolgens aan het werk zetten. Voor ik ze aan het werk zet,
vertel ik de kinderen eerst waar de te gebruiken materialen liggen. Het werken aan de strip, verloopt in stappen: eerst schetsen, dan een verhaal bedenken en
vervolgens een strip maken.
Ik wil deze les als coach fungeren door kinderen met weinig inspiratie wat inspiratie bij te brengen (mocht dit noodzakelijk zijn). Dit ga ik doen door vragen te
stellen over hoe hun personage er uit moet komen te zien of wat voor soort strip ze willen maken. Door middel van de juiste vragen, wil ik kinderen met weinig
inspiratie triggeren om toch tot een mooi product te komen.
Ik wil ook werken aan verbetering van de band tussen de kinderen en mij door tijdens de verwerking van de opdracht bij groepjes aan te sluiten en interesse te
tonen in wat de kinderen aan het maken zijn en daar eventueel over door te vragen. Dit wil ik doen omdat ik pas kort in de klas stage loop en ik nog niet met
alle kinderen een interactie momentje gehad heb.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Productdoel: Productdoel: Dit ga ik
Aan het einde van de les zijn de kinderen in staat om een eenvoudige zelfverzonnen of bestaande stripfiguur vorm te geven en een klein controleren door aan het
verhaaltje kan verzinnen om zo tot een strip te komen. einde van de les met de
Daarbij hoop ik een bepaald aantal beeldende doelen te bereiken: kinderen te evalueren op
De kinderen zijn in staat om het vlak te vullen, geen grote witte ruimtes op het blad dus. de doelen die ik tijdens de
De kinderen zijn in staat om door middel van een strip van minimaal 2, maximaal 4 hokjes een klein verhaal te kunnen vertellen. instructie formuleer. We
Kerndoel 54 leggen de werken in het
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken, midden en dan ga ik de
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren. kinderen vragen welke
Kerndoel 54 past bij deze les, omdat de kinderen middels een strip communiceren met anderen. Met de strip vertellen ze een verhaal strip ze nu op vinden vallen
middels een tekening. en waarom? Ik zorg ervoor
dat de vraagstelling zo is,
dat er gereflecteerd wordt
Procesdoel:
op de beeldende doelen
De kinderen verbreden hun creativiteit en beeldend vermogen. Deze les heeft van zichzelf geen samenwerkingselement in zich, dus een
die ik hier langs gesteld
procesdoel omtrent samenwerking heb ik niet voor deze les.
heb.
Beginsituatie:
Pedagogisch: De groep bestaat uit 17 meisjes en 8 jongens. Uit mijn typering van de groep is gebleken dat de groep over het algemeen altijd een hoge betrokkenheid
vertoont. De groep is gezellig en gaat in de regel goed met elkaar om. Soms reageren jongens negatief op meisjes en andersom. Dit blijkt ook uit het (invullen van) het
sociogram. Bij het invullen van het sociogram viel me op dat veel meisjes negatief voor jongens kiezen (sociaal). In de klas zie je dit terug. Als het aankomt op
samenwerken, zie je dat de meisjes met de meisjes samenwerken en de jongens met de jongens.
Niveau: De kinderen hebben al verschillende tekenlessen gehad dit jaar. Het tekenniveau van de klas is vrij divers. Er zijn kinderen in de klas die op hun leeftijd voor
lopen op de tekenontwikkeling van kinderen op dezelfde leeftijd. Ook zijn er kinderen die een motorische achterstand hebben. Zij hebben moeite met schrijven en dus
ook met tekenen.
Betrokkenheid: De betrokkenheid is in de klas altijd hoog. Ik verwacht dat dat bij een expressieve les als deze dat ook zo zal zijn. De kinderen zijn erg betrokken bij
lessen in algemene zin. Lessen waarin kinderen veel vrijheid krijgen, bijvoorbeeld coperatieve lessen, of lessen waarin ze hun creativiteit kwijt kunnen, zoals tekenen,
techniek, of knutselen.
Lesinstrumentarium: De kinderen zijn niet gewend aan een stappenplan bij een les crea. Ik ga daarom ook om ontvangstbevestiging vragen bij de kinderen voor we
daadwerkelijk aan de verwerking beginnen.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
5 minuten Introductie Tijdens de instructie vertel wat de opdracht is. Ik Powerpoint, potloden,
vertel de kinderen daarbij hoe we dat gaan schetspapier, A-4 papier
doen (materiaal) wit, stiften.
10 minuten Instructie + Tijdens de instructie vertel ik het stappenplan De kinderen luisteren mee naar de instructie en doen
opdoen dat we gaan volgen: inspiratie op door naar de voorbeelden te kijken. Eerst
inspiratie stap 1: schetsen van het hoofdpersonage van krijgen ze een aantal strips waar ze doorheen mogen
de strip bladeren. Dit dient ter inspiratie voor het vormgeven van de
stap 2: bedenken van een kort verhaaltje strip. Kinderen stellen zich hierbij vragen als; ga ik een strip
stap 3: schets combineren met het korte maken waarin veel gezegd wordt? Ga ik een strip tekenen
verhaaltje uit stap 2 om zo tot een schets te waarin vooral veel gebeurt? Ga ik een strip tekenen met een
komen. verhaal dat goed af loopt? Ga ik een verhaal tekenen dat
Daarna laat ik de kinderen verschillende slecht afloopt? Nadat kinderen deze keuzes gemaakt
stripfiguren en strips zien die als inspiratie hebben, kijken we op het bord naar voorbeelden van
moeten gelden. Die strips deel ik uit over de personages in de strip. De kinderen zijn vrij in het kiezen
groepjes, zodat de kinderen concrete van een personage voor hun strip. Ik laat daarom op het
voorbeelden hebben van hoe iets uitgebeeld bord allerlei voorbeelden zien van mogelijke stripfiguren
wordt. De kinderen krijgen een aantal minuten (dieren, mensen met superkrachten, of juist heel normale
de tijd om de strips te bekijken en daarna ga ik mensen).
ze vragen hoe bepaalde dingen in die strip zijn
weergegeven (hoe laat de striptekenaar zien
dat er iets gezegd wordt? Bewegen de
personage? Etc.).
40 minuten verwerking De kinderen zijn aan het werk ik loop rond voor De kinderen gaan in eerste instantie een schets maken van
vragen en sluit me aan bij groepjes om te kijken hun strippersonage. Vervolgens gaan ze een verhaal
hoe het gaat en hoe ver de kinderen zijn. Verder bedenken en maken ze de strip zoals ze hem uiteindelijk
fungeer ik als coach, door de kinderen advies te willen hebben op een A4tje.
geven hoe ze hun strip kunnen verbeteren, of
om de kinderen inzichten te geven in hoe ze het
kunnen aanpakken op het moment dat ze vast
lopen.
5 minuten Evaluatie Ik ga de werken van de kinderen in het midden De kinderen evalueren samen met mij de werken die ze
doelen leggen en met de kinderen evalueren op de gemaakt hebben. Ze geven positieve feedback op elkaars
doelen. Dit doe ik door aan de kinderen te werk.
vragen welke strips opvallen als we letten op
kleur, beweging, veel of weinig tekst, etc.
Hiermee passeren we ook de beeldende doelen
en concludeer ik of de lesdoelen behaald zijn.
Basisplan

Les: Strip tekenen

Groep: 4

Bron/Methode: moet je doen (gr


3/4)

Datum:
Betekenis De inhoud van de les is gebaseerd op strips. Dit heeft betekenis voor de meeste kinderen,
Wat zijn de inhouden en omdat die graag strips lezen tijdens het vrij lezen.
associatiemogelijkheden? Verder heeft het betekenis voor de kinderen, omdat ze in de strip zelf mogen kiezen hoe
Waardoor wordt het persoonlijk voor de hoofdpersonages eruit komen te zien en in wat voor een verhaal zij opgenomen
het kind? worden.
Vorm Het meest voor de hand liggende beeldaspect binnen deze opdracht, is het beeldaspect
Met behulp van welke beeldaspecten kleur. De kinderen geven hun strip een extra betekenis door het gebruik van kleur. Zo
kunnen de inhouden vorm krijgen? kunnen ze bijvoorbeeld aangeven wanneer het verhaal zich afspeelt. Overdag (felle
Bv kleur, textuur, compositie etc. kleuren), in de avond/ nacht (donkere kleuren).
Hierbij besteed ik dan ook veel aandacht bij het bekijken van de werken. Ik deel de
kinderen mede of ze de beeldende doelen op dit moment wel of niet behalen, om er voor
te zorgen dat de kinderen dadelijk allemaal een strip hebben met veel kleuren en met een
logisch verhaal.
Materiaal De meest geschikte materialen voor deze opdracht zijn potloden en stiften. De potloden
Welk materiaal is daarvoor geschikt, kunnen worden gebruikt voor het weergeven van de strip in kleuren. De stiften dienen
welke mogelijkheden biedt het? ook voor de kleur, maar kunnen ook ingezet worden om belangrijke zaken te
benadrukken. Een voorbeeld hiervan kan zijn de tekst in een spreekwolk.
Beschouwing Ik heb een berg strips (die al in de klas aanwezig waren), uitgedeeld in de groep. Dit heb
Welke beelden uit de kunst toon je om ik gedaan zodat de kinderen nog eens een concreet voorbeeld hebben van hoe een strip
het kind betrokken te krijgen bij het vorm gegeven wordt. Ik heb daarna de kinderen laten benoemen wat kenmerkend voor
onderwerp? een strip is. Daarna heb ik enkele fotos laten zien van mogelijke (geschetste)
hoofdpersonen. Zo heb ik fotos laten zien van: mensen, dieren, mensdieren en monsters.
De kinderen zijn vrij om te kiezen hoe de hoofdpersoon eruit komt te zien.
Onderzoek Ik heb onderzoek en Werkwijze eigenlijk samen gevoegd door de kinderen het volgende
Hoe kan het kind materialen en mee t
beeldende aspecten verkennen? Ik heb
Werkwijze dat he
Welke aanwijzingen over gebruik van nog g
materiaal en gereedschap geef je, en stripv
welke vaardigheden demonstreer je? kant o
bijzon
Reflectie Ik ga
Welke vragen stel je om terug te kijken alle te
naar o.a. de beeldende doelen? op de
Zo ga
welk
En we
Hieronder een aantal fotos van werken
van kinderen. Hierbij reflecteer ik op de
beeldende doelen die ik geformuleerd
heb. Ik heb hierin strips opgenomen waarbij
de beeldende doelen geslaagd zijn,
waarbij ze deels geslaagd zijn, of
waarbij ik de doelen nog niet geslaagd
vind.

Hier zien we de tekening van L. Ik heb deze strip gekozen omdat ik vind dat deze (nog) niet voldoet aan de beeldende doelen die ik
gesteld heb. Het kleurgebruik is erg miniem en ook zijn er grote witte vlakken te zien.
Wel is er een duidelijk verhaal zichtbaar in de strip. Zo wint rood de wedstrijd met 100-0 van blauw.
Dit werk viel heel erg op wat betreft kleur. Zoals je kunt zien, is er een duidelijk verhaal in de strip. Een beertje dreigt te verdrinken en
de superheld uit het verhaal komt haar redden. Er zijn geen witte vlakken te zien. De achtergrond is goed opgevuld door land en water.
Deze tekening is in mijn ogen enerzijds geslaagd; er is goed gebruik gemaakt van kleur en er is een duidelijk verhaal zichtbaar in
de strip. Het doel wat ik nog niet geslaagd vind, is het opvullen van de witte ruimte. Daar heeft deze leerling te weinig mee
gedaan.
De rede dat ik deze strip heb opgenomen in de reflectie, is dat ik twijfel over de behaalde doelen bij deze strip. Enerzijds zijn er
geen witte vlakken zichtbaar. Anderzijds is de achtergrond ingevuld door alleen snel met een blauw kleurpotlood op en neer te
gaan. Verder is er wel een verhaal in de strip, maar eigenlijk gebeurt er niets. Al met al twijfel ik of deze tekening de beeldende
doelen bereikt heb.
Deze tekening heb ik om een speciale rede toegevoegd. Deze jongen heeft namelijk een motorische achterstand en gaf aan dat hij het
heel erg moeilijk vond om deze tekening te maken. Vanuit zijn motorische achterstand is hij toch tot dit resultaat gekomen en dat vond
ik enorm knap. Hij heeft de doelen wellicht dan wel niet (helemaal) gehaald, maar dit kind heeft een hoge drempel voor beeldende
vakken en is toch tot dit resultaat gekomen en daarom heb ik deze foto toegevoegd.
Student: Bram van Leuken Docent: Lieke Martens (werkplekbegeleider) Silvia Kooman (domeinexpert)
Vakgebied: Beeldende Vorming Stagegroep: 4A van OBS Brandevoort
Klas: PEH16VC
Welke keuzes heb ik hier gemaakt? Toelichting/ onderbouwing van keuzes
(denk hierbij met name kernbegrippen uit (vak-) specifieke theorie)
Kennis over (kinderen in) de groep is Ik heb de pedagogische beginsituatie Ik heb deze keuzes gemaakt om een zo compleet mogelijk beeld
nadrukkelijk verwerkt in de omschrijving van
bepaald door de koppeling met mijn van de groep te hebben waarmee ik de les uitvoer. Voor de
de beginsituatie van de groep, zowel in
pedagogische zin (gedrag, groepstypering te maken. De niveau didactische beginsituatie heb ik teruggekeken in de methode,
groepsverhoudingen, groepsdynamiek) als technische beginsituatie heb ik bepaald zodat ik in mijn instructie weet waar ik snel door heen kan,
in didactische zin (vakspecifieke door terug te bladeren in de methode; wat omdat het herhaling is en waar ik wat langer bij stil moet staan
beginsituatie).
is er al aan bod gekomen en wat nog niet. omdat iets nieuw is voor de kinderen.
De lesdoelen zijn afgestemd op de Het lesdoel is afgestemd op een kerndoel Ik heb de keuze gemaakt voor dit kerndoel, omdat de kinderen
beginsituatie. In de formulering ervan wordt
volgens de site www.tule.slo.nl middels een strip een verhaal uitdrukken. Dat verhaal kan
zichtbaar dat kennis van vakdidactiek en
leerlijnen op een logische manier is Het gaat hier om kerndoel 54: gebaseerd zijn op basis van emoties, gevoelens of eigen
verwerkt. De leerlingen leren beelden gebruiken om ervaringen.
er gevoelens en ervaringen mee uit te
drukken en om er mee te communiceren.
Werk- en groeperingsvormen zijn Ik heb gekozen voor een zelfstandige Ik heb hiervoor gekozen zodat ieder kind in staat is om zijn of
afgestemd op specifieke kenmerken van de
verwerking, omdat de betekenis van deze haar eigen verhaal te vertellen en zo vorm te geven als zij dit
groep n op specifieke kenmerken van
vakdidactiek. opdracht voor ieder kind verschillend is. willen.

Werk- en groeperingsvormen zijn De kinderen maken individueel een Ik heb hiervoor gekozen, omdat samenwerking in mijn ogen het
functioneel ondersteunend bij het behalen
werkstuk. Dit draagt bij aan het lesdoel, lesdoel een beetje voorbij zou streven. Niet elk kind zou dan zijn
van de lesdoelen.
omdat ik dan per kind kan bepalen of hij/zij eigen verhaal in de tekening kunnen vertellen. Daarom heb ik
in staat is om een verhaal te kunnen gekozen voor een zelfstandige verwerking bij deze opdracht,
vertellen in een tekening. zodat de kinderen allemaal een eindproduct hebben, waaruit ik
kan bepalen of ze de beeldende doelen bereikt hebben.
De werkvormen die worden gehanteerd bij Ik ga met de kinderen evalueren door alle Ik kies hiervoor zodat kinderen de volgende keer kritischer
evaluatie zijn passend bij vakdidactiek en
werken te centraliseren en daarna middels worden in hun eigen werk. Door te reflecteren op de beeldende
sluiten aan op specifieke kenmerken van de
groep. gerichte vragen de kinderen na te laten doelen, gaan kinderen zelf na of ze die beeldende doelen ook in
denken welke werken nu goed gelukt zijn hun eigen werk terugzien.
en welke niet.
Persoonlijke reflectie
Reflectie m.b.t. mijn leerdoelen:
Wat wilde ik?
Ik wilde deze les aandacht geven aan de organisatie van de les
Ik wilde deze les als coach fungeren voor kinderen die vast liepen
Ik wilde deze les aangrijpen om middels korte gesprekjes met de kinderen het pedagogisch klassenklimaat positief te benvloeden.
Hoe heb ik dit gedaan?
Ik heb aan mijn organisatie gewerkt door alles van te voren klaar te zetten en te benoemen waar kinderen bepaalde dingen kunnen
vinden.
Ik heb als coach gefungeerd door te kijken hoe ver kinderen waren. Als ik zag of merkte dat ze vast liepen, ging ik in gesprek met
dat kind om te vragen waar hij/zij dan tegen aan loopt. Ik heb daarna een aantal oplossingsmogelijkheden gegeven, of laten
benoemen en heb de kinderen daarmee voldoende inspiratie gegeven om verder te kunnen.
Ik heb deze les aangegrepen om het pedagogisch klassenklimaat positief te benvloeden, door me sociaal op te stellen naar de
kinderen toe. Dit heb ik gedaan door met de kinderen te praten over allerlei dingen, varirend van hoe het gaat met de strip, tot wat
er afgelopen weekend op de sportvelden allemaal gepresteerd is.
Wat heeft me dit opgeleverd?
De opbrengst wat betreft organisatie is dat deze les goed en vloeiend verliep. Tijdens de verwerking van een les crea, creer je al
enige chaos. Die chaos wilde ik voorkomen tijdens de instructie en inspiratie en de manier waarop ik mijn organisatie heb gepland
voor deze les, heeft me opgeleverd wat ik wilde.
De opbrengst van het coachen vond ik wisselend. Er liep een aantal kinderen vast, maar ik heb uiteindelijk niet iedereen voldoende
inspiratie kunnen geven om verder te gaan. Op n ding ben ik wat betreft opbrengst best trots. De jongen met de motorische
achterstand, die aan gaf dat hij het erg lastig vind om te tekenen, heb ik mede door mijn coachende rol zo ver gekregen dat hij een
hele strip heeft gemaakt.
Het pedagogisch klassenklimaat is in die zin wel verbeterd, doordat ik in gesprek gegaan ben met kinderen, die zich normaliter wat
op de achtergrond bevinden. Ik merk dat de band met die kinderen wel wat beter is geworden, doordat zij n op n wel heel erg
open zijn.
Reflectie o.b.v. de lesdoelen:
Ik vind de lesdoelen wisselend geslaagd. Enerzijds wijt ik dat aan een gebrek in tijd. Niet alle kinderen waren in staat om een complete strip
te maken en in te kleuren binnen de tijd die ze daarvoor kregen. Ik heb daarom ook fotos toegevoegd van werken die ik geslaagd vind en
werken die ik wat minder geslaagd vind. Al met al kan ik dus geen duidelijke conclusie trekken waarin ik kan zeggen of het lesdoel (de
beeldende doelen) geslaagd is (zijn) ja of nee. En lesdoel vind ik in ieder geval geslaagd, omdat ik dit overal terug gezien heb; het
Ik heb dan ook geen tijd gehad om met de kinderen te reflecteren op de werken. Dit was in mijn ogen ook vrij zinloos, omdat de meeste
kinderen nog niet (helemaal) klaar waren.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 16/03
Je geeft in je voorbereiding aan dat je goed georganiseerd over wilt komen door alles van te voren klaar te leggen en te benoemen waar je
potloden of stiften in de klas kunt vinden. Verstandige keuze, zo voorkom je een rommelig verloop van de les en zo krijg je ook geen vragen
vanuit de kinderen hierover.
Duidelijke opdracht met een goed stappenplan. Ik mis bij dit stappenplan een tijdsplanning. Sommige kinderen waren nog bezig met hun
schets terwijl anderen de strip al bijna af hadden. Het resultaat was dan ook dat de kinderen die wat langer met hun schets bezig waren,
uiteindelijk niet klaar waren.
Je beschrijft in de lesplanning een reflectie moment. Dit zie ik niet terug in je les.
Je gaf aan dat dit te maken had met de tijd.
Klassikale en individuele feedback.
Bijlage 3 Feedback op lesontwerp en toelichting (klassikaal)
(domeinexperts stap 7 -)

Student: Marieke Verhoeven Docent: Silvia Kooman


Vakgebied: BVO Stagegroep: groep 3/4
Klas: PEH16VC Datum feed-forward: 24-3-2017

Voldoet Bijstelling gewenst: wat kan student doen om


aan product op dit onderdeel te verbeteren?
gewenste
situatie
Kennis over (kinderen in) de groep is Hoe zit mijn groep in elkaar? Welke onderdelen
nadrukkelijk verwerkt in de omschrijving hebben ze al gehad bij beeldende vorming?
van de beginsituatie van de groep, zowel Hebben ze bijvoorbeeld al ooit eerder gewerkt met
in pedagogische zin (gedrag, een bepaald soort materiaal?
groepsverhoudingen, groepsdynamiek) als De pedagogische beginsituatie is hetzelfde als bij
in didactische zin (vakspecifieke de andere lessen.
beginsituatie).

De lesdoelen zijn afgestemd op de Gebruik maken van het basisplan. Geef de


beginsituatie. In de formulering ervan wordt kinderen eerst inspiratie voor je ze aan de slag
zichtbaar dat kennis van vakdidactiek en zet. De beelden die je laat zien, moeten heel ver
leerlijnen op een logische manier is uit elkaar liggen.
verwerkt. Verwijs hiervoor naar kerndoel 54 of 55. Ook de
lesdoelen komen in het basisplan naar voren. Je
noemt ook een beeldend doel noemen,
bijvoorbeeld de hele achtergrond vullen.
Werk- en groeperingsvormen zijn Klassikale instructie, individuele verwerking en
afgestemd op specifieke kenmerken van klassikale nabeschouwing.
de groep n op specifieke kenmerken van Beschrijf de groeperingsvormen.
vakdidactiek.

Werk- en groeperingsvormen zijn De vorm waarop de nabeschouwing gedaan


functioneel ondersteunend bij het behalen wordt, moet zo zijn dat iedereen voldoende kan
van de lesdoelen. zien.

De proces- en productdoelen worden Dit staat in het basisplan onder het kopje
expliciet gevalueerd met de kinderen. eindreflectie. Je kunt de kinderen vragen stellen
hoe ze zelf aan de slag zijn geweest met het
maken van hun kunstwerk. Waar zie je .. het
meest?
De werkvormen die worden gehanteerd bij Ga het gesprek aan tijdens de evaluatie. Bespreek
evaluatie zijn passend bij vakdidactiek en met de kinderen hoe er geschilderd is.
sluiten aan op specifieke kenmerken van
de groep.

Bijlage 3 Feedback op lesontwerp en toelichting (klassikaal)


(domeinexperts stap 7 -)

Student: Bart Willemsen Bram van Leuken Docent: Silvia Kooman


Vakgebied: BVO Stagegroep: 4
Klas: Hoofdfase Datum feed-forward:

Voldoet Bijstelling gewenst: wat kan student doen om


aan product op dit onderdeel te verbeteren?
gewenste
situatie
Kennis over (kinderen in) de groep is Je omschrijft uitgebreid en duidelijk je
nadrukkelijk verwerkt in de omschrijving beginsituatie. Je laat hierin weten wat de kinderen
van de beginsituatie van de groep, zowel X al gedaan hebben en wat ze gaan doen. Echter is
in pedagogische zin (gedrag, het omschrijven soms wat aan de vage kant.
groepsverhoudingen, groepsdynamiek) als Betrokkenheid bijvoorbeeld is niet altijd hoog, en
in didactische zin (vakspecifieke wat ga jij doen dat de kinderen deze les wel
beginsituatie). betrokken zijn.

De lesdoelen zijn afgestemd op de Je hebt goed omschreven waar je met de kinderen


beginsituatie. In de formulering ervan wordt aan wil werken tijdens de les. De productdoelen
zichtbaar dat kennis van vakdidactiek en X zijn prima afgestemd op wat je gaat doen. Je hebt
leerlijnen op een logische manier is echter twee verschillende doelen in een zin
verwerkt. geplaatst. Je kunt beter als je verschillende doelen
hebt deze apart noemen, dus:
- Aan het einde van de les zijn de kinderen in
staat om een eenvoudige zelfverzonnen of
bestaande stripfiguur vorm te geven.
- Aan het einde van de les zijn de kinderen in
staat om een verhaaltje te verzinnen die ze tot
een strip vormgeven.
Maar dat moet je zelf maar even kijken!

Werk- en groeperingsvormen zijn Je hebt een leuke werkvorm bedacht die de


afgestemd op specifieke kenmerken van kinderen activeert om een eigen stripfiguur en
de groep n op specifieke kenmerken van X verhaal te verzinnen. Leuk dat je dit ook met de
vakdidactiek. kinderen gaat nabespreken van de opdracht.

Werk- en groeperingsvormen zijn


functioneel ondersteunend bij het behalen X
van de lesdoelen.

De proces- en productdoelen worden De proces en productdoelen worden met de


expliciet gevalueerd met de kinderen. X kinderen aan het einde besproken. Dit is een
algemene evaluatie waarin de kinderen met elkaar
kijken naar de werken rondom een tafel.
Misschien had je ook een activerende werkvorm in
kunnen zetten zoals, de strips van elkaar lezen.
De werkvormen die worden gehanteerd bij
evaluatie zijn passend bij vakdidactiek en
sluiten aan op specifieke kenmerken van X
de groep.
Opmerkingen
Mooie en leuke les. Je bereid je uitgebreid en goed voor op de les. Denkt na over de verschillen in je
klas en wat je daarmee kunt doen. Je gebruikt het basisplan waarmee je laat zien wat je wil gaan
doen in de klas. Je schriftelijke verwoording is goed en duidelijk. Je verzint mooie en interessante
werkvormen die je inzet tijdens de lessen. Dit kun je ook doen voor bijvoorbeeld de evaluatie van een
les. Soms omschrijf je zaken nog wat globaal en verdienen concretere voorbeelden, zoals
bijvoorbeeld de betrokkenheid.

Aan de hand van de klassikale feedback heb ik gekeken of mijn beeldende doelen terugkwamen in mijn basisplan. Dit is
iets wat ik nog niet gedaan had en dus met rood aangepast heb.
Aan de hand van de feedback van Bart, ben ik nog eens kritisch gaan kijken naar mijn lesdoel en naar het kopje
betrokkenheid in de beginsituatie.

You might also like