You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Joris Smid
Klas
PEH15VA
Stageschool De Hasselbraam
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Evelyne
29-3-2016
Groep 3/4
24

Persoonlijk leerdoel: Terwijl de kinderen proberen om een verhaal te schrijven, loop ik zo veel mogelijk rond om de kinderen te motiveren om het verhaal zo eigen
mogelijk te maken. Dit doe ik door vragen te stellen aan de kinderen wat er in hun verhaal gebeurt of met/door wie. Dit doe ik ook door van te voren voorbeelden te
geven voor hun eigen verhalen zoals een paasontbijt, wat ze met hun familie hebben gedaan, hoe de paashaas leeft etc.
Lesdoel(en):
Kerndoel 8 (tule.slo.nl)
De leerlingen leren informatie en meningen te ordenen bij het schrijven van
een brief, een verslag, een formulier of een werkstuk. Zij besteden daarbij
aandacht aan zinsbouw, correcte spelling, een leesbaar handschrift,
bladspiegel, eventueel beeldende elementen en kleur.
Aan het eind van de les hebben alle kinderen een paasverhaal
geschreven van minstens 8 regels waarbij de locatie en hoofdpersoon
duidelijk is en dat er duidelijk is wat er gebeurt.

Evaluatie van lesdoelen:


De kinderen leveren hun verhalen schriften in waardoor ik kan zien of ze minstens 8
regels hebben opgeschreven. Door te kijken naar de diversiteit in de verhalen kan ik
nagaan of ik ze genoeg inspiratie heb opgedaan.

Beginsituatie: De kinderen hebben net een les gehad over Pasen waarbij ze een tekening samen hebben moeten maken. Hierdoor weten ze veel over Pasen
en kan ik vrijwel direct de kinderen aan de slag zetten om een verhaal te schrijven. Let op L. van Beek en L. Voorhuis dat ze goed aan hun verhaal werken.
Dit willen zo nog wel eens afraffelen.

Lesverloop
Tijd
13:3013:35

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
Laat de kinderen allemaal stil zijn en
zorg er voor dat ze opletten.
Vraag aan de klas welke dingen er
allemaal in een verhaal voorkomen en
schrijf dit op het bord. Hoofdpersoon,
waar, wanneer en wat gebeurt er.
Leg uit dat ze en paasverhaal gaan
schijven over wat zij leuk vinden aan
Pasen of wat er bij hoort. Geef
voorbeelden zoals het leven van de
paashaas, een paasontbijt of een
gezellige dag met de familie. Vraag
vervolgens om nog meer voorbeelden
aan de klas.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen letten op en teken hun vinger op als ze
iets willen zeggen.
J. Meulendijks praat er waarschijnlijk doorheen,
corrigeer hem.

Materialen / Organisatie
Smartbord
Papier om op te schrijven

13:3513:55

Kern

13:5514:00

Slot

Loop ondertussen rond in de klas om te


kijken of er kinderen zijn die het lastig
vinden om iets te bedenken en om
vragen te beantwoorden.
Let erop dat het stil blijft zodat de
kinderen zich goed kunnen
concentreren

Laat ene paar kinderen, die dat zelf


willen, hun verhaal voorlezen voor de
klas.
Vertel dat ze allemaal heel goed mee
hebben gedaan en vraag of ze het leuk
vonden. Vraag waarom ze het wel of
niet leuk vonden.

De kinderen gaan individueel aan de slag met hun


verhaal. Ze krijgen hier 20 minuten de tijd voor.
Wanneer ze een vraag hebben leggen ze hun rode
kaart op de hoek van de tafel.
Als ze klaar zijn met hun verhaal mogen ze een
tekening onderaan het verhaal maken. Als ze daar
helemaal mee klaar zijn mogen ze gaan lezen.
De kinderen geven feedback en steken hun vinger
op wanneer ze iets willen zeggen.

Persoonlijke reflectie
De les begon een beetje rommelig omdat niet alle kinderen ene verhalenschrift hadden. Hierdoor moest ik wat anders verzinnen. Ze
hebben hun verhaal geschreven op ene half a4tje. Knap dat ze dit trouwens konden. Vervolgens liep de les goed en heb ik de kinderen die
moeite hadden met het schrijven tips gegeven. De voorgelezen verhalen waren ook leuk en best doordacht.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:29/3
Organisatie: heeft iedereen de juiste materialen?
Goed je afspraak van het rode kaartje- het helpt de kinderen als de afspraken duidelijk zijn. Je houdt je zelf aan deze afspraken, verloopt
goed. De les had een goede opbouw: introductie-les-evaluatie. Ook goed aan het einde dat je aan de klas vroeg wat er wel en niet goed
ging. Hierdoor kijk je ook naar je eigen handelen.

You might also like